Skoči na vsebino

Nakup rabljenega motorja (nasveti, pasti, kako, zakaj..)


Dr_Jakob

Priporočene objave

pred 1 minuto, DinDiin pravi:

Ja vcasih ze iz oglasa vids, da je zadeva drugacna od ostalih, v zivo dobis samo potrditev, da je res ok, pa lastnik normalen in je lazje, ne rabis zaslisevanja, pa origamijev iz sebe delat, ko se zvijas okol motorja :)  Drgac pa ja, lepa navodila. Ce bi to prebral pred prvim nakupom, bi se zacetki motorizma verjetno drugace odvili :)

 

 

eeeeee, to!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ej, Doctore, ne se razburjat. Sej v osnovi imaš prav, samo preveč kompliciraš. Mi želimo samo, da "bodoči kupec" rabljenega motocikla ne bo dobil :twak: po glavi. Sam zase že vem, da niti pod razno ne bi dovolil, da mi kupec odvije vijak na motorju. In precej takih nas je tukaj gor. Vse se da zmenit brez šramfanja. Pa še ena stvar je. Fizična oseba odgovarja za skrite napake 6. mesecev. To poveš prodajalcu, pa imaš hitro odziv...tak, ali drugačen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, Dr_Jakob pravi:

Nekaj morate razlocevat; tole je bilo napisano za nekoga, ki bi rad kupil dolocen rabljen motor. Za tiste, ki se zajebavajo, je nekje v kategoriji Kr'Neki tema o Velikih joskih.

 

Skratka, ce si za dolocen motor tako zagret, da ga gres gledat, da imas resen namen kupit zadevo, imas finance postimane. Vsaj v osnovi naj bi bilo tako. Torej ce zeli lastnik celotno kupnino na mizi, mu jo das. Pa ce ti po testni voznji res ni vsec, jo pac vzames nazaj.

ok ok ..ne zdaj penast postat.. 

navodila so čisto v redu .. mene je pač obsvetilo tole tvoje pisanje :

"Je na internetu forum, posvečen temu motorju? Vprašaj okoli, če kdo dobro pozna ta model. Je znan kot v redu motor? Seveda vsakdo navija za motor, ki ga ima, zato poskusi najti objektivno mnenje. Če kupuješ motor, ki ni ravno popularen, mogoče celo redek, moraš zelo paziti, da ločiš med mnenji ljudi, ki imajo mišljenje o tem motorju in med ljudmi, ki dejansko imajo ta model"

"Poslušaj zvok ogrete mašine. V njem ne sme biti pretiranega hrupa ventilov, sklopke ali menjalnika."

na kakšen način si ti kupil svojega guzzija ko se je pač na forumih pisalo o serijski napaki v glavi motorja? si se pač sprijaznil z mogočim dodatnim stroškom popravila , ki dosega cca 1/6 vrednosti rabljenega motorja in si to vkalkuliral v svojo gorečo željo po tem motorju ? 

je pa res , da si imel malce sreče ob popravilu - tudi z marčelom ane ..pa ti to čisto privoščim saj navsezadnje vemo kaj vozim ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, skalar36 pravi:

Ej, Doctore, ne se razburjat. Sej v osnovi imaš prav, samo preveč kompliciraš. Mi želimo samo, da "bodoči kupec" rabljenega motocikla ne bo dobil :twak: po glavi. Sam zase že vem, da niti pod razno ne bi dovolil, da mi kupec odvije vijak na motorju. In precej takih nas je tukaj gor. Vse se da zmenit brez šramfanja. Pa še ena stvar je. Fizična oseba odgovarja za skrite napake 6. mesecev. To poveš prodajalcu, pa imaš hitro odziv...tak, ali drugačen.

Tale sestavek je bil v osnovi napisan v eni ameriški reviji, jaz sem ga prevedel in dodal par malenkosti. Potem pa se je zadeva razvijala. Vsake toliko sem zapisu dodal kak stavek modrosti, ki se je pojavil kot komentar na FBju.

Kot največjo razliko bi rad izpostavil pogovor z lastnikom. Če oceniš, da je človek vredu, da ima motor realne kilometre, da je servisiran tako, kot bi moral biti, da je zadeva res taka, kot je predstavljena, potem lahko vsaj 1/2 točk spustiš. Sej to je bistvo. Da sam oceniš, kaj je potrebo pregledat, tu je pa spisek problematičnih točk, oz. možnih variant, da se ne opečeš.

Druga razlika je pa seveda v letnici in prevoženih kilometrih. Če kupuješ 1 leto star motor z "realnimi" 8000km, potem tu ni kaj, zadeva NAJ bi bila skoraj kot nova. Če pa bi na isti način kupoval moped letnik 1981 z 13.999 prevoženimi kilometri... EEEEJ, pazi!! Verjetnost, da je prevrten, koliko lastnikov, kaj se je z njim delalo...???

pred 1 minuto, thumper pravi:

"Poslušaj zvok ogrete mašine. V njem ne sme biti pretiranega hrupa ventilov, sklopke ali menjalnika."

na kakšen način si ti kupil svojega guzzija ko se je pač na forumih pisalo o serijski napaki v glavi motorja? si se pač sprijaznil z mogočim dodatnim stroškom popravila , ki dosega cca 1/6 vrednosti rabljenega motorja in si to vkalkuliral v svojo gorečo željo po tem motorju ? 

Verjameš ali ne, točno o tem sva se pogovarjala z bivšim lastnikom mojega Guclja, in sem točno vedel, da bom SLEJ kot PREJ moral to naredit. Ti pokažem izsek iz e-maila? Edino, kar me je zjebalo je, da sem upal, da bom imel vsaj še kake 2 leti mir, da si v miru naberem extra denar. Pa se je potem vse odvilo hitrejš kot sem mislil, ampak sem bil pa 100% pripravljen na to.

Ne, nisem včeri po župi priplaval.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 28 minutami, Dr_Jakob pravi:

No, hecno se mi zdi, da ste vsi nekako prepričani, da je temeljit pregled zadeva, ki traja 5 ur in da moraš razstavit 3/4 motorja, pa da moraš mašino vzet iz okvirja itd...

V resnici zadeušna traja cca 10-15 minut, med pregledom se seveda pogovarjaš, sprašuješ, itd. Pomembno je to, da greš sistematično in pregledaš moped po komponentah.

VŠEČ TI JE ŽE, DRUGAČE GA NEBI ŠEL GLEDAT.

Glej...vsedeš na tla desno od mopijo,prižgeš cigaret in v miru paseš oči,kje potipaš...isto z leve...počasi...nimaš kaj delat 15 min...

Enkrat pa prišu tip na idejo,da bi šravfal oklepe,če so kje popravljani...

Seveda sem povedal,da lahko šravfa koliko hoče,ko bo kupnina na mizi in,da jo bom tisti trenutek,ko vidi,da vse ok pospravil v žep!Se pravi je motor že kupil,če vse ok!

Joj,da vidite kaki vse pajaci kupujejo motorje...ne bom pa pisal kaj bilo saj se lahko kdo najde v zapisu!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Iz postov dolgih že 2 strani sem izločil naslednje:

1. navodila je potrebno prevetriti

2. vsebino skrajšati, ker v nasprotnem si normaln človek zapomni tja do 5%

3. v navodilih je potrebno uporabiti tudi besede ki bodo poboldane!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, DAMI34 pravi:

Iz postov dolgih že 2 strani sem izločil naslednje:

1. navodila je potrebno prevetriti

2. vsebino skrajšati, ker v nasprotnem si normaln človek zapomni tja do 5%

3. v navodilih je potrebno uporabiti tudi besede ki bodo poboldane!!!

A ti si res vse prebral v prvem postu od dohterja??? Ne se hecat,no...jaz vse ostale a prvi post je predolg!

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

DrJakob, super!

ostali pa, kaj ste tolk zapeli :kva1:, vsak pameten začetnik prebere malo morje literature in nasvetov pred nakupom( obstajajo sicer izjeme, ki z zavezanimi očmi kupujejo in pri teh je pač vse odvisno samo od sreče...) in se prebija po posameznih forumih med tonami balasta - tu ima pa v enem postu toliko nasvetov na kupu. Mu bo šala mala vse prebrati 5krat.... Izkušenim pa je jasno preveč na dolgo...

Ampak komu je pa tole predvsem namenjeno in kdo pravi, da se mora vsega držati kot pijanec plota!?

Lp

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Dober napisano, jaz se tudi drzim svojega seznama, malce krajsi, a zaenkrat se še nisem opeku (3x po lesu):cool:

1. Pregled okvirja

2. Vizualno, barva, plastike(znotraj)

3. Dot gume in lezaji platišč

4. Z lučko dobro pregledati masino, sledi olja?

5. Veriga, zobniki, zavore(zavorne obloge)

6. Vilice in krmilo(zracnost, semeringi)

7. Ce ni voznje ni motorja, pri testni voznji probam spustit krmilo pri cca 50km/h, ce vlece v stran, gres naprej.

8. Preveriti lastnistvo in dokumente vozila na spletni strani https://e-uprava.gov.si/javne-evidence/motorna-vozila.html

Nikoli ne slepo zaupati prodajalcu, ker te lahko ogromno stane.. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

brez de boš dau dnar na mizo se pr men ne boš šu mehanika in mi razdiral oklep, še manj boš šu pa sam na testno vožnjo. lahko(mogoče kar obvezno z moje strani) te pa zapeljem in demonstriram vse kar ti srce želi in še več. tudi slepo zaupanje v kupca lahko drago stane..... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, RSTDRIVER pravi:

brez de boš dau dnar na mizo se pr men ne boš šu mehanika in mi razdiral oklep, še manj boš šu pa sam na testno vožnjo. lahko(mogoče kar obvezno z moje strani) te pa zapeljem in demonstriram vse kar ti srce želi in še več. tudi slepo zaupanje v kupca lahko drago stane..... 

Kupnino daš na mizo in greš na testno. Big deal. Če ti je kul, kupnina ostane prodajalcu, če pa ne, pa jo vzameš nazaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, RSTDRIVER pravi:

brez de boš dau dnar na mizo se pr men ne boš šu mehanika in mi razdiral oklep, še manj boš šu pa sam na testno vožnjo. lahko(mogoče kar obvezno z moje strani) te pa zapeljem in demonstriram vse kar ti srce želi in še več. tudi slepo zaupanje v kupca lahko drago stane..... 

Seveda ce pades, motor avtomatsko tudi kupis, treba je bit fer.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Drjakob, če bi meu jest oglas za moped pa da me ti pokličeš, da prideš pogledat, prec zbrišem oglas pa zamenam telefonsko:lol1:

 

Aja a une lateks rokavičke pridejo prou v unem delu, ko se probaš spoprijateljit z prodajalcem?:P

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz vsakega kupca sprejmem na svojem domu. Postrežem karkoli (za pit, jest). ne dovolim pa nobenega šramfanja. Testna vožnja vsaj polovoco kupnine, osebno in ključe od avta s katerim je prišel- potem lahko gre na testno vožnjo. Tudi spodil sem že 2 kupca, ki sta bila preveč pametna. Takega, ki bi upošteval vsa navodila oj Dr. Doktorja bi še v rit :kick-ass:. Kakšno šramfanje MOJEGA motocikla!? Danr na mizo, pa ga lahko tud s fleksarco. Vedno je treba imeti eno spoštovanje, do prodajalca.

Sam vedno tudi rečem kupcu, da ima kak teden dni časa, da motor pripelje nazaj, če ugotovi , da sem ga "opeharil". Če je v istem stanju, kot je bil ob nakupu, dam denar nazaj+stroške. Ampak skoraj vedno 1 kupec odpelje in ga ni več...

Je pa ena stvar, ki je zame takoj NO GO pri nakupu. Če mi prodajalec reče, da se dobiva na kakšnem parkirišču...taki ponavadi prikrivajo, kje so doma, da se ne bi slučajno (zaradi natega) kasneje spet dobila pri njemu doma.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, skalar36 pravi:

Jaz vsakega kupca sprejmem na svojem domu. Postrežem karkoli (za pit, jest). ne dovolim pa nobenega šramfanja. Testna vožnja vsaj polovoco kupnine, osebno in ključe od avta s katerim je prišel- potem lahko gre na testno vožnjo. Tudi spodil sem že 2 kupca, ki sta bila preveč pametna. Takega, ki bi upošteval vsa navodila oj Dr. Doktorja bi še v rit :kick-ass:. Kakšno šramfanje MOJEGA motocikla!? Danr na mizo, pa ga lahko tud s fleksarco. Vedno je treba imeti eno spoštovanje, do prodajalca.

Sam vedno tudi rečem kupcu, da ima kak teden dni časa, da motor pripelje nazaj, če ugotovi , da sem ga "opeharil". Če je v istem stanju, kot je bil ob nakupu, dam denar nazaj+stroške. Ampak skoraj vedno 1 kupec odpelje in ga ni več...

Je pa ena stvar, ki je zame takoj NO GO pri nakupu. Če mi prodajalec reče, da se dobiva na kakšnem parkirišču...taki ponavadi prikrivajo, kje so doma, da se ne bi slučajno (zaradi natega) kasneje spet dobila pri njemu doma.

Da ne boš rekel, da nisi vedel. 

 

(3) Osebne izkaznice državljan ne sme zastaviti za zavarovanje koristi ali pravice. Druga oseba ne sme vzeti tuje osebne izkaznice za zavarovanje koristi ali pravice.

(1) Z globo od 400 do 830 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:

.      svojo osebno izkaznico zastavi ali vzame tujoosebno izkaznico z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice (tretji odstavek 3. člena);

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj?

Saj ni nikjer na svetu drugače. Običajno so dokumenti "last" države ki jih je izdala in jih nihče (razen njih samih) nima pravice jemati.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

48 minutes ago, Borutt said:

Da ne boš rekel, da nisi vedel. 

 

(3) Osebne izkaznice državljan ne sme zastaviti za zavarovanje koristi ali pravice. Druga oseba ne sme vzeti tuje osebne izkaznice za zavarovanje koristi ali pravice.

(1) Z globo od 400 do 830 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:

.      svojo osebno izkaznico zastavi ali vzame tujoosebno izkaznico z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice (tretji odstavek 3. člena);

Jah, bejž no, a misliš, da policaj stoji zraven, ko "prekupčujemo" z motorji! Osebno vzamem zato, da vidim naslov, na katerega bi potrkal, če ne bi bilo motorja nazaj. In če bi že tam trkal, bi najverjetneje kršil še kak drug zakon...za kar bi mi bilo veeno.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

41 minutes ago, franc said:

Zakaj?

Saj ni nikjer na svetu drugače. Običajno so dokumenti "last" države ki jih je izdala in jih nihče (razen njih samih) nima pravice jemati.

lp

Potem naj jih pa še ona plača. Če sem jih palčal sam so dokumenti moji, pa neglede kakšen je zakon...po domače me čist boli spolovilo...zakon je zato, da se krši...so rekli bogatuni pa nam pokradli državo. Jaz se pa naj držim vsake cvetke, ki se jo spomnejo falirani študenti FDV-ja. Malomorgen!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Arzen pravi:

Z vidika pristojnosti policije je treba pojasniti, je v 9. členu Zakona o prijavi prebivališča določena prijavna obveznost stanodajalca; tako mora vsak stanodajalec prijaviti oziroma odjaviti posameznika, ki se nastani ali začasno prebiva v turističnem, gostinskem ali nastanitvenem objektu.

Posameznik mora ob prijavi stanodajalcu posredovati priimek in ime, EMŠO oziroma datum rojstva in spol, stalno prebivališče, državljanstvo, datum prijave, odjave oziroma spremembe in številko javne listine, opremljene s fotografijo, ki jo je izdal državni organ. Stanodajalec mora preveriti resničnost danih podatkov, pri čemer ima pravico preveriti istovetnost posameznika z vpogledom v javno listino.

V skladu s 3. členom Zakona o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 100/2005) osebne izkaznice ni dovoljeno zastaviti niti tuje osebne izkaznice vzeti z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice.

Enako velja tudi za potne listine, kar je določeno v 4. členu Zakona o potnih listinah (Uradni list RS, št. 3-65/2006).

Zavedamo se, da neplačilo hotelskih uslug za gospodarski subjekt (hotel) pomeni gospodarsko škodo, vendar pa je potrebno rešitve za zavarovanje svojih pravic iskati na zakonsko določen način.

Verjetno si to mislil, kajne. Upam, da bo to dovolj za Damija. 

 

Posameznika, ki se nastani ali začasno prebiva v turističnem, gostinskem ali nastanitvenem objektu, mora stanodajalec prijaviti oziroma odjaviti, ne glede na trajanje nastanitve.

Posameznik mora ob prijavi oziroma odjavi dati stanodajalcu podatke iz 1., 2., 3., 5., 6. in 11. točke prvega odstavka 7. člena tega zakona ter številko javne listine, opremljene s fotografijo, ki jo je izdal državni organ (v nadaljnjem besedilu: javna listina).

Če se posameznik, mlajši od 15 let, nastani skupaj s starši, skrbniki ali ožjimi družinskimi člani, so ti ob prijavi oziroma odjavi dolžni dati stanodajalcu o njem podatke iz 1., 2., 3. in 6. točke prvega odstavka 7. člena tega zakona.

Ne glede na določbo drugega odstavka lahko vodja skupine ob prijavi oziroma odjavi organiziranih skupin, ki štejejo najmanj osem ljudi, njihova nastanitev pa ne traja več kot sedem dni, predloži stanodajalcu seznam članov skupine, ki za vsakega člana vsebuje podatke iz 1., 2., 3. in 6. točke prvega odstavka 7. člena tega zakona.

Stanodajalec mora preveriti resničnost danih podatkov, pri čemer ima pravico preveriti istovetnost posameznika z vpogledom v javno listino.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

čisto dovolj. V bistvu v primeru posoje mopeda je dovolj že osebna iskaznica pa kupnina. :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 25 minutami, skalar36 pravi:

Jah, bejž no, a misliš, da policaj stoji zraven, ko "prekupčujemo" z motorji! Osebno vzamem zato, da vidim naslov, na katerega bi potrkal, če ne bi bilo motorja nazaj. In če bi že tam trkal, bi najverjetneje kršil še kak drug zakon...za kar bi mi bilo veeno.

Pa misliš, da ima tak, ki mu je vseeno kje "pusti" osebno, pravi naslov v osebni (po zakonu naj bi ga imel, samo ni vedno tako) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 minutami, DAMI34 pravi:

čisto dovolj. V bistvu v primeru posoje mopeda je dovolj že osebna iskaznica pa kupnina. :P

 

Pare na sunce :P.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Borutt pravi:

Pare na sunce :P.

točno tako. Pa osebni dokument.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 33 minutami, franc pravi:

Pa misliš, da ima tak, ki mu je vseeno kje "pusti" osebno, pravi naslov v osebni (po zakonu naj bi ga imel, samo ni vedno tako) .

lp

Še prstne odtise mu vzem, bo za najbol zihr

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!