Skoči na vsebino

Neumen zakon o mopedih do 25km/h


mokl

Priporočene objave

pred 12 urami, gamer 2002 pravi:

Ja vee in oče če te že zanimaa mi je oče odstranil blokado  .lp

 

 

Jest bi tvojga fotra brcnu u ret, da te takle uči. In nekoč bo tvoja generacija vodila to Slovenijo... lepa prihodnost nas čaka.

Dej, če že fotr nima pameti, vsaj ti pomisli, da se lahko ubiješ, al pa še huje, da si invalid... pri tem prometu...zelo hitro.

Res je tud jest sm vozu sfrizirane mopede, pa trapov po cesti. Sam če bi me fotr dubu... bi me nabil ko prasca. Sm pa mel veeellliiik sreče, da sm še živ.

Ni še eno leto, k se mi je prjatu ubil s skuterjem, ker ni imel čelade, k je mislu, da je močnejši in bolj brihten kot cel svet... Za sabo pa pustil 2 punčki.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@skalar36, sozalje za prjatla. Tud jaz imam dve puncki, in grem zdajle ene zadeve na mopedu testirat, pa si mi zdaj pomiselke vzbudil...

25 km/h mopedi pa tudi ce se jih da sfrizirat na dvojno, trojno hitrost... ...zavore, pnevmatike, okvir, tisto kar ima namesto podvozja ipd. ostane enako. Pa ena razgreta buca pod celado - ce je sreca, sicer pa brez celade. Pri otrokih tipa gamer 2002 pa samoohranitveni instinkt se ne deluje, zdrava pamet se manj, razmisljanje brezskrbno kot krava na pasniku (been there, done that, against all odds survived). In ce nima niti foter toliko pameti, da bi varoval svoj podmladek, pol pa ne vem.

Upam, da se vsaj zaveda, da bo on placeval vse odskodnine in kazni, ko pride do pizdarije. Potencialne nege invalida (fizicnega zaradi poskodbe ali mentalnega zaradi vzgoje) namenoma ne omenjam.

In ja, tudi mi smo frizirali mopede. Ampak mi smo morali opraviti tecaj CPP in izpit H kategorije (ceprav le teoreticni) - tako smo vsaj priblizno vedeli kaj pocnemo na cesti in kaj pricakovati od ostalih. Pa nismo se ganjali, delali hrupa in smradili po kolesarskih stezah med vozickarji in otroci (in celo po plocnikih, kot vidim v mojem kraju - enkrat bom enemu stil v felgo porinil, pa naj potem klice starse), ampak smo se vozili po cesti. In ko sem naredil pizdarijo, je sel moped pod kljuc. Ce bi ga takrat pljunil, bi me foter narezu ko bika. Sedaj ga povsem razumem.

Taveliko hcero (5 let) prepricujem, da bi ji kupil en minimoto cross da malo natrenira motoriko, okrog imamo dovolj travnikov, pa sosed bi mi pustil, da se malo vozi... ...po eni strani sem kar vesel, da ga noce.

Popravljeno . Popravil Zok
  • Všeč mi je 1
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 minutami, Zok pravi:

 

Upam, da se vsaj zaveda, da bo on placeval vse odskodnine in kazni, ko pride do pizdarije. Potencialne nege invalida (fizicnega zaradi poskodbe ali mentalnega zaradi vzgoje) namenoma ne omenjam.

 

Jest jim privoščim, da bo samo to.(kazni) Boh ne daj, da bo kaj hujšga...Prevečkrat videno.

In točno tko kt si napisu... Mulc nima pameti... pr teh letih sigurno ne. Jo bi pa mogu fotr met. Zato pa so starši (vsaj naj bi bili)

Popravljeno . Popravil skalar36
  • Všeč mi je 2
  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V svojem življenju sem jih toliko napalila, kot jih povprečen človek ne bo uspel v petih..........

Ampak se nisem s tem duvala okoli, nisem se delala, da imam v vsem prav in prav gotovo nisem govorila okoli, kako mi je fotr odblokiral motor ali pa pomagal pri katerikoli drugi neumnosti. In kako mi nihče nič ne more.......

Ker, ali sem dobila kakšno klofuto od policajev, če pa so starši izvedeli, sem fasala paket še doma.

Vsekakor me moji starši niso podpirali v mojih vragolijah, za katere je dan imel premalo ur..............

 

Popravljeno . Popravil KARMEN1
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljeni,

Glede kolesarjev imam zelo slabe izkušnje, v vsaj eni kratki vožnji po mestu opazim okoli 20 prekrškov. Od prekrškov so pa največkrat prevožena rdeča luč, vožnja v napačno smer, vožnja s slušalkami v ušesih in vožnja neizpravnih koles se pravi brez osnovnih zavor, luči in še kaj drugega. Večinoma so to otroci, ki za njih tako skrbijo starši.

Redko gdaj sem videl kakšno 25-ico da ni imela zavore, luči ali kaj podobnega kot na kolesih. Večina motorjev je izpravnih ker je tudi v starem zakonu bilo zapisano da lahko policist odredi izredni tehnični pregled tako da so vozniki le teh motorjev tudi kdaj poservisirali svoje vozilo in ga tako držali v izpravnem stanju. Sedaj tukaj teži tudi tehnični pregled ki je za 25-ice predpisan na 5 let!

Predelava je z zakonom določena neumnost, ker motor ne moreš predelati z odstranjevanjem blokad ker je že v tovarni predelan tako da gre tistih 25 km/h ali pa 45 km/h. Motor je v originalnem stanju takrat ko gre tako hitro kot to zmore se pravi da ga nič ne omejuje (blokada). Vendar tega v Slovenskem oz. Evropskem zakonu ne poznamo. Tudi če bi bila 25-ica "odblokirana" jo nebi pritiskali vedno do konca, vendar bi hitrost prilagodil situaciji (tudi avtomobili gredo 200 km/h pa ga na Dunajski voziš 60 km/h).

Beseda "ubil se bo če bo imel motor" je tudi ena izmed neumnosti kot ta zakon. Ubiješ se lahko če se boš nedolžno sprehajal po pločniku ali se vozil s kolesom po mestu . Se pravi je človek v prometu vedno izpostavljen smrti in tem "ubijanju".

"Govorim o motorjih ki so "odblokirani" iz 25 km/h ali 45 km/h in imajo 50 cm³ ostale predelave večanja hitrosti, moči ali navora (katerim to lahko rečemo) niso v tem obsegu".

Seveda da nebo sedaj da preveč branim voznike 25-ic, se tudi najdejo izjeme tako kot povsod!

Lep pozdrav, Marko!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, KARMEN1 pravi:

V svojem življenju sem jih toliko napalila, kot jih povprečen človek ne bo uspel v petih..........

Ampak se nisem s tem duvala okoli, nisem se delala, da imam v vsem prav in prav gotovo nisem govorila okoli, kako mi je fotr odblokiral motor ali pa pomagal pri katerikoli drugi neumnosti.

Ker, ali sem dobila kakšno klofuto od policajev, če pa so starši izvedeli, sem fasala paket še doma.

Vsekakor me moji starši niso podpirali v mojih vragolijah, za katere je dan imel premalo ur..............

 

Pozdravljena KARMEN1!

Starši mi dovoljujo da se vozim z odblokiranim motorjem ker je motor moj in sem si ga kupil z svojim denarjom ki ni bil od staršev.Tako kot je naprimer zoku oče plačal kazen ker ni imel čelade,meni nebi hotel plačati niti centaa.

Če vas že zanimaa kje  sem si prislužil denar za motor sem preko študenstskega servisaa delal usako poletjee.

Lp.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Zok pravi:

Svoje napake, kazni in pizdarije smo sami resevali. Meni je foter placal eno samo samcato kazen (celada - 5000 SIT), potem je rekel - od sedaj naprej si na svojem. In tocno tako je tudi bilo. Nekaj kazni sem placal - alkohol, pa radar 98 km/h v naselju, pa 102 km/h v naselju, pa 190 km/h, pa spet alkohol (niti ena kazen ni bila poceni), potem sem pa pocasi prisel k pameti. Kar pa se pri nekomu, ki mu foter pomaga v ilegalo, verjetno ne bo zgodilo - vsaj v doglednem casu ne. :)

Zok v naselju je dovoljena hitrost max 30km/h ti si vozil 190km/h kar v realnem življenju nemogoče in tudi če bi bilo si ogrožal življenje ljudi,majhnih otork itd... .

In odstranjena blokada na motorju ni kriminal to je samo manši prometni prekršek. Večina  ima na svojih  motrjih odstrnjeno blokado sepravi usaj 70%procentov od 100%. 

In jaz nisem na motor nikoli odšel brez čelade tako kot si naprimor ti. 

Lp.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, gamer 2002 said:

Zok v naselju je dovoljena hitrost max 30km/h ti si vozil 190km/h kar v realnem življenju nemogoče in tudi če bi bilo si ogrožal življenje ljudi,majhnih otork itd... .

In odstranjena blokada na motorju ni kriminal to je samo manši prometni prekršek. Večina  ima na svojih  motrjih odstrnjeno blokado sepravi usaj 70%procentov od 100%. 

In jaz nisem na motor nikoli odšel brez čelade tako kot si naprimor ti. 

Lp.

V naselju je dovoljeno 50 km/h, in nikjer ne pise, da sem peljal 190 km/h v naselju (o tem koliko je 190 km/h mogocih, pa zal prica fotka :P ).

Ni kriminal, ni pa manjsi prometni prekrsek. Ce ima nekdo izpit AM, in ima odstranjeno blokado res ni nic hujsega (ceprav se @Borutt ne bo strinjal, ker se vedno velja, da gre za prekrsek, za katerega se zacasno zaseze vozilo - in prav je tako), ce ima nekdo, ki ni nikoli niti slisal za Zakon o motornih vozilih pod seboj stroj, ki leti 60 km/h, in to po kolesarski stezi ali plocniku kjer se sprehaja moj otrok, tu pa zal tolerance nimam. Ne do tega "nekoga", ne do tistega, ki mu je odblokiral moped, in mu dal starsevsko dovoljenje, da se ga poljubno uporablja.

Glede celade pa se raje v jezik ugrizni, jaz nikoli nisem bil na cemurkoli motornem dokler nisem opravil izpita. Ja, res nisem brezmadezen, res nimam vse po reglcih, ni pa primerljivo ali se vozis 60, 70 po kolesarskih stezah zato ker je "itak brez veze ce te kolesar prehiti", ali pa to, da vcasih potegnes cez omejitev tam kjer je to mogoce za druge povsem varno storiti, in to s strojem, ki je bil za taksne pogoje (oziroma se bolj zahtevne) narejen, in njim tudi konstrukcijsko prilagojen. Ampak to ni na kolesarski stezi ali plocniku.

Popravljeno . Popravil Zok
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 28 minutami, Zok pravi:

V naselju je dovoljeno 50 km/h, in nikjer ne pise, da sem peljal 190 km/h v naselju (o tem koliko je 190 km/h mogocih, pa zal prica fotka :P ).

Ni kriminal, ni pa manjsi prometni prekrsek. Ce ima nekdo izpit AM, in ima odstranjeno blokado res ni nic hujsega (ceprav se @Borutt ne bo strinjal, ker se vedno velja, da gre za prekrsek, za katerega se zacasno zaseze vozilo - in prav je tako), ce ima nekdo, ki ni nikoli niti slisal za Zakon o motornih vozilih pod seboj stroj, ki leti 60 km/h, in to po kolesarski stezi ali plocniku kjer se sprehaja moj otrok, tu pa zal tolerance nimam. Ne do tega "nekoga", ne do tistega, ki mu je odblokiral moped, in mu dal starsevsko dovoljenje, da se ga poljubno uporablja.

Glede celade pa se raje v jezik ugrizni, jaz nikoli nisem bil na cemurkoli motornem dokler nisem opravil izpita. Ja, res nisem brezmadezen, res nimam vse po reglcih, ni pa primerljivo ali se vozis 60, 70 po kolesarskih stezah zato ker je "itak brez veze ce te kolesar prehiti", ali pa to, da vcasih potegnes cez omejitev tam kjer je to mogoce za druge povsem varno storiti, in to s strojem, ki je bil za taksne pogoje (oziroma se bolj zahtevne) narejen, in njim tudi konstrukcijsko prilagojen. Ampak to ni na kolesarski stezi ali plocniku.

Zok po kolesarski se se nemorem peljati 60km/h, ker kolesarji peljejo prepočasi.Po pločniku se pa itak nimam možnosti peljati zaradi psov ker niso na povodcu,otrok in ljudi.

60 vozim samo po cesti ker plačujem zavarovanje ter vse ostalo kot ostali udeleženci na cesti.

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V osnovi si zajebal nekje drugje - malce naduto si napisal vse skupaj. Pa mimogrede, bognedaj da se ti to zgodi, ampak če boš povzročil kakšno nesrečo, boš zelo drago plačal to. Ne splača se tvegat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, Arzen pravi:

V osnovi si zajebal nekje drugje - malce naduto si napisal vse skupaj. 

Preluknan kondom, pa je skoz pršu z nabritim skuterjem  :huh: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakon ni neumen, neumeni so "kitajski" skuterji ...   :blush:   :wallbash:   :mad:   :angryrant1:   :angryrant2:   :headbang:   :quad:

IMG_8764.JPG.260bd240fbc90501ea7760abedff4509.JPG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 19. 10. 2018 ob 14:29, gamer 2002 pravi:

Pozdravljena KARMEN1!

Starši mi dovoljujo da se vozim z odblokiranim motorjem ker je motor moj in sem si ga kupil z svojim denarjom ki ni bil od staršev.Tako kot je naprimer zoku oče plačal kazen ker ni imel čelade,meni nebi hotel plačati niti centaa.

Če vas že zanimaa kje  sem si prislužil denar za motor sem preko študenstskega servisaa delal usako poletjee.

Lp.

In seveda enakopravno prispeval v družinski proračun za hrano, elektriko, smeti, ogrevanje,..., sam si kupuješ obleke,.... Če ni tako, potem je to tvoje bolj s tujim po koprivah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 58 minutami, Tex pravi:

:lol1:

Jaz bi še enkrat najstnik bil .... :cry:

zledaš že tko k en najstnik .. js pa še mlaši (manjši) :P 

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Da še jest lonček pristavim.

Imam kontra problem. Lani sem tamalemu kupil čisto novi Piaggio Fly 4T 25 km/h. Opažam, da zadeva gre prehitro glede na homologacijo. Ko sem jest na njem leti kaki 43 km/h po števcu in in tistih obcestnih tablah, ki merijo hitrost. Ko se vozi sin, ki je malo lažji pa 47 km/h. Pod breg gre tudi čez 60. Stvar je taka, da ne gre enako, kot tist do 45. Zadeva slabše potegne z mesta, kot enak Fly 45 km/h. Prileze nekje do dobrih 30, potem se malo ustavi, ko pa kake pol minute gas tiščiš do kraja, pa začne nabirat do tistih 43 ali 47. Naj povem, da je bil motor kupljen nov in tovarnoško blokiran (nič naknadno) z homologacijo za 25 km/h in po njem ni bilo nič šraufano, samo 2 servisa na pooblaščencu. Kako je s tem če ga policisti izmerijo z radarjem na primer in je več kot 25 km/h?

Nekje na netu sem opazil, da imajo vsi piaggioti ta problem z tovarniškimi blokdami. Povprašal sem na servisu, kjer je dejal da je blokirana samo CDI enota, drugih blokad ni, pojasnil je da pri ful gasu, ljub blokadi še nekaj bencina pride v valj in zgori, zato čez pridobiva na hitrosti in ta tukaj rešitve ni. No pomembno mi je samo še v letu 2019, nato bo poba polnoleten in naredil izpit B in s tem tudi AM, takrat ga bom dal k pooblaščencu odblokirat in homologirat za AM kategorijo. 

Kaj rečti pri sodniku recimo, če ga na radar dobijo, ter kako rešit situacijo?

 

Popravljeno . Popravil Big Py
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 36 minutami, Big Py pravi:

No pomembno mi je samo še v letu 2019, nato bo poba polnoleten in naredil izpit B in s tem tudi AM, takrat ga bom dal k pooblaščencu odblokirat in homologirat za AM kategorijo. 

 

Do 29 lohk gre...

Na variomatu nima blokade? Zelo cudno,ponavadi imajo te 25...

Nasplosno se na skuterju hitrost doloci s tezo valjckov...pri men razlika med 5.8g in 6.5g in mesano razlike vec kot 30%...ce pa imas blokado v variomatu pa se mu ne dovoli razpeti do konca in hitrost je dolocena...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pooblaščenc mi je tko reku. Tudi preblokada iz 25 na 45 km/h je samo menjava CDI enote. nekje 80 EUR in delo + 30 homologacija. Tko je reku v Krškem

Gledam kle v okolici je kr nekaj kitajcev, nepremičnine točno 25. Ta zadeva pa kr leti, sam tiščat ga moreš, ni zvezno do 47, kot tisti za AM kategorijo ampak se pri dobrih 30 se vstavi, če maš pa še kr gas na ful pa zelo počasi nabira, ampak nabere preko 40, brez problema.

Popravljeno . Popravil Big Py
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Big Py pravi:

Da še jest lonček pristavim.

Imam kontra problem. Lani sem tamalemu kupil čisto novi Piaggio Fly 4T 25 km/h. Opažam, da zadeva gre prehitro glede na homologacijo. Ko sem jest na njem leti kaki 43 km/h po števcu in in tistih obcestnih tablah, ki merijo hitrost. Ko se vozi sin, ki je malo lažji pa 47 km/h. Pod breg gre tudi čez 60. Stvar je taka, da ne gre enako, kot tist do 45. Zadeva slabše potegne z mesta, kot enak Fly 45 km/h. Prileze nekje do dobrih 30, potem se malo ustavi, ko pa kake pol minute gas tiščiš do kraja, pa začne nabirat do tistih 43 ali 47. Naj povem, da je bil motor kupljen nov in tovarnoško blokiran (nič naknadno) z homologacijo za 25 km/h in po njem ni bilo nič šraufano, samo 2 servisa na pooblaščencu. Kako je s tem če ga policisti izmerijo z radarjem na primer in je več kot 25 km/h?

Nekje na netu sem opazil, da imajo vsi piaggioti ta problem z tovarniškimi blokdami. Povprašal sem na servisu, kjer je dejal da je blokirana samo CDI enota, drugih blokad ni, pojasnil je da pri ful gasu, ljub blokadi še nekaj bencina pride v valj in zgori, zato čez pridobiva na hitrosti in ta tukaj rešitve ni. No pomembno mi je samo še v letu 2019, nato bo poba polnoleten in naredil izpit B in s tem tudi AM, takrat ga bom dal k pooblaščencu odblokirat in homologirat za AM kategorijo. 

Kaj rečti pri sodniku recimo, če ga na radar dobijo, ter kako rešit situacijo?

 

Pozdravljen, Big Py

Razlog zakaj gre motor več od predpisane je lahko v večjih faktorjih. Je pa res da vsak Piaggio potegne več kot je prepisano ker večina "naših" 25 km/h motorjev pride iz proizvodnje ki je namenjena za Nizozemsko, tam pa je dovoljeno da motor gre do 35 km/h. Ko je moj prijatelj kupil novega Piaggio Zipa ga je 3 dni (po utekanju) prvič stisnil do konca in je ta motor šel 40 km/h po števcu, tam okoli 37-38 km/h realnih. Pri večini Piaggio motorjev kateri imajo končno hitrost do 25 km/h obstajajo 2 blokadi, to pa so kot je serviser rekel CDI ter obroček na puši variomata. Če obroček manjka se pravi da je negdo po tem motorju želel odstraniti blokado. Druga možnost pa je da je odblokirana CDI enota, odblokira se jo pa tako da se ne določenem mestu prereže ter se tako odstrani omejevalnik. To velja samo za modele z upljinjačem (Euro3), pri novejših z elektronskim vbrizgom (Euro4) pa je postopek odblokiranja malo drugačen.

Problem pa je lahko z policijo, ker če ga policist ustavi in sumi da motor potegne več od 25 km/h mu odredi izredni tehnični pregled. Če ga zanikati je to avtomatski padec ter se vozilo odvzame. Če pa pristane se odpeljejo do najbljižjega tehničnega ter tam preverijo zavore, luči, hupo, itd. ter tisto najhujše HITROST. Če na valjčkih pokaže več kot 25 km/h je lahko problem. Kaj dosti ne bo mogel dokazati da res ima blokado saj je veliko takšnih motorjev predelanih tako da mu policist ne bo verjel. Problem je lahko enak tudi na sodišču, ter potem pridejo tisti zapleteni postopki o dokazovanju da motor res ni bil nič predelan itd...

Najboljše je da motor odprete sami ter da pregledate da katera od teh blokad ni bila odstranjena.

Lep pozdrav, Marko!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, bom kr pustil pr miru. Eno sezono bo že nekako, potem ga bom pa odprl in homologiral na 45. Zanimivo, že z  trgovine je šel  tako. Greva z tamalim z mojim motorjem dvignit novega v trgovino. Se peljeva do prve pumpe, jest spredi on vzadi, pa mi je bil skozi za ritjo. Po tankanju vozi on odspredaj, jest odzadaj isto. Motor 45+ po števcu. Lahko pa da so že v tovarni kej zaribali in pozabli na obroček.

Drugače me pa nič ne moti. Motorček lažje diha. Še mene 103 kg junca je potegni še v vsak breg. Res da samo cca 10 do 15 km/h, ampak ni blo hriba da nebi gor prišel.

Popravljeno . Popravil Big Py
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nevem... ce ve da je dovoljeno voziti  le 25 naj vozi toliko ... in ga ne bo noben nic vprasu in ustavljal... tud avto gre 200+ pa vozim le 130.....  

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!