Skoči na vsebino

Kriptovalute


Priporočene objave

Evo, danes recimo sem na valutnem paru BTC/EUR naredit 1,6% donos (v pozicijo sem vstopil ob 12h, sedaj pa sem jo zaprl). To je ogromno, če upoštevaš, da banka daje manj kot 2% letnih obresti. Danes je recimo bil rang na bitcoinu 3%, jaz sem uspel iztržiti nekje polovico tega, kar štejem za uspeh, glede na to, da se šele dobro ogrevam. Seveda je težko pričakovati čisto vsak dan takšne donose, ker včasih tudi "pušiš", ampak nekje cca. 10-15% na mesec (lahko tudi več, če se malo bolj angažiraš) je s trgovanjem realno možno, pri čemer ni potrebno, da si težek ekspert, res pa je, da se ti mora vsaj malo sanjati, za kaj gre. Potrebno je poznati določene zakonitosti tehnične analize, še bolj pomembno pa je, da si discipliniran in imaš narejen sistem, katerega se držiš "no matter what", brez čustev, povsem racionalno. 

Popravljeno . Popravil Kawalir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj sem proti HODL sistemu oz. se mi ne zdi rentabilen, bom pojasnil na zelo enostavnem primeru:

Vlagatelj A kupi 1 BTC za 7.000 EUR in gre po sistemu HODL, torej samo čaka, da bo vrednost BTC-ja narastla.  
Vlagatelj B kupi 1 BTC za 7.000 EUR in gre v trgovanje. 

Dinamika:
BTC zraste na 8k EUR in vlagatelj B proda svoj BTC s profitom 1.000 EUR. Med tem ima tudi vlagatelj A enak profit, torej 1.000 EUR, čeprav si še vedno lasti 1 BTC. 
V naslednjem koraku BTC pade nazaj na začetno vrednost in vlagatelj B ima še vedno profit 1.000 EUR, med tem, ko ima vlagatelj A ničen donos, torej je brez profita. 

Če se to ponovi 10x, bo vlagatelj B imel že 10k EUR profita, med tem, ko bo vlagatelj A ostal praznih rok. Ni sicer naredil minusa, ni pa niti ustvaril nobenega profita. Je torej na "pozitivni nuli". To je sicer plastičen primer, ki v realnosti ob dinamiki razvoja rasti BTC-ja ne bi šel čisto tako, vsekakor pa bi vlagatelj A na koncu iztržil veliko manj kot vlagatelj B. 

Realen primer iz začetka leta, ko je bil BTC že 16k EUR: takrat so si HODL zagovorniki meli roke, enako kot trgovalci, pri čemer pa so slednji precej hitro svoje BTC-je prodali in ostali s skoraj celotnim profitom, HODL zagovorniki pa s pol manj, saj je BTC padel za 50%. Seveda se tolažijo, da so še vedno v velikem profitu, ne gre pa zanemariti, da so kljub temu naredili 50% minusa, ki jim ga ne bi bilo treba. Res pa je, da HODL vlagatelji ves čas niso počeli nič, med tem, ko so trgovalci morali "švicati". 

Seveda se tukaj vsak sam odloča, kako bo deloval na kripto trgu in tudi HODL sistem ni povsem zgrešen, le donosi niso niti približno tako bogati, kot so lahko pri aktivnem trgovanju. :)

Popravljeno . Popravil Kawalir
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5 minutes ago, Kawalir said:

Zakaj sem proti HODL sistemu oz. se mi ne zdi rentabilen, bom pojasnil na zelo enostavnem primeru:

Vlagatelj A kupi 1 BTC za 7.000 EUR in gre po sistemu HODL, torej samo čaka, da bo vrednost BTC-ja narastla.  
Vlagatelj B kupi 1 BTC za 7.000 EUR in gre v trgovanje. 

Dinamika:
BTC zraste na 8k EUR in vlagatelj B proda svoj BTC s profitom 1.000 EUR. Med tem ima tudi vlagatelj A enak profit, torej 1.000 EUR, čeprav si še vedno lasti 1 BTC. 
V naslednjem koraku BTC pade nazaj na začetno vrednost in vlagatelj B ima še vedno profit 1.000 EUR, med tem, ko ima vlagatelj A ničen donos, torej je brez profita. 

Če se to ponovi 10x, bo vlagatelj B imel že 10k EUR profita, med tem, ko bo vlagatelj A ostal praznih rok. Ni sicer naredil minusa, ni pa niti ustvaril nobenega profita. Je torej na "pozitivni nuli". To je sicer plastičen primer, ki v realnosti ob dinamiki razvoja rasti BTC-ja ne bi šel čisto tako, vsekakor pa bi vlagatelj A na koncu iztržil veliko manj kot vlagatelj B. 

Realen primer iz začetka leta, ko je bil BTC že 16k EUR: takrat so si HODL zagovorniki meli roke, enako kot trgovalci, pri čemer pa so slednji precej hitro svoje BTC-je prodali in ostali s skoraj celotnim profitom, HODL zagovorniki pa s pol manj, saj je BTC padel za 50%. Seveda se tolažijo, da so še vedno v velikem profitu, ne gre pa zanemariti, da so kljub temu naredili 50% minusa, ki jim ga ne bi bilo treba. Res pa je, da HODL vlagatelji ves čas niso počeli nič, med tem, ko so trgovalci morali "švicati". 

Seveda se tukaj vsak sam odloča, kako bo deloval na kripto trgu in tudi HODL sistem ni povsem zgrešen, le donosi niso niti približno tako bogati, kot so lahko pri aktivnem trgovanju. :)

Bos povedal cez kako leto kako se ti je obneslo tole tvoje trejdanje.

V real life je taksnih scenarijev kakrsnega si ti zgoraj opisal vecina samo v teoriji, pa se to pod pogojem da si imel pred seboj kristalno kroglo katera res deluje. 

Good luck

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

29 minutes ago, Nearrain said:

Bos povedal cez kako leto kako se ti je obneslo tole tvoje trejdanje.

V real life je taksnih scenarijev kakrsnega si ti zgoraj opisal vecina samo v teoriji, pa se to pod pogojem da si imel pred seboj kristalno kroglo katera res deluje. 

Good luck

Trgovanje se vedno bolje obnese kot HODL sistem, če seveda veš, kaj počneš in ustvarjaš nek profit. Zgornji scenarij je seveda teoretičen, vendar pa se v praksi ves čas dogajajo korekcije vrednosti valute, zato pa je trgovanje v prednosti, ker "režeš" izgube ob korekcijah, torej greš s trendom. Da pa zgornji primer le ni tako izmišljen, potrjujejo številke samo iz letošnjega leta:

17.12. 2017 - vrednost BTC 16.877 EUR
22.12. 2017 - vrednost BTC 9.024 EUR (padec za 46%) 
6.1. 2018 - vrednost BTC 14.298 EUR (dvig za 58%)
5.2. 2018 - vrednost BTC 5.400 EUR (padec za 62%)
5.3. 2018 - vrednost BTC 9.460 EUR (dvig za 75%)
1.4. 2018 - vrednost BTC 5.250 EUR (padec za 45%)
5.5. 2018 - vrednost BTC 8.330 EUR (dvig za 59%)

To je izjemna volatilnost. Zdaj pa: če bi vlagatelja A in B kupila BTC-je v vrednosti 8.300 EUR, bi HODL vlagatelj kljub tej obilni volatilnosti ostal praznih rok oz. bi imel še vedno za 8.300 EUR BTC-jev BREZ dobička niti za eno kavo, vlagatelj B, torej trgovalec, pa bi v tem času lahko naredil 20k EUR PROFITA. To pa ni več teorija, ampak "real life" praksa, ki bi jo lahko uresničil samo v letošnjem letu od decembra lani. In to samo pri vrednosti enega BTC-ja, torej na 8.300 EUR osnove. Povedano drugače, bi HODL vlagatelj naredil nulo, trgovalec pa 140% dobička. To je sicer spet čista teorija, ker je vendarle treba upoštevati faktor zamude vstopa v trend zgoraj in spodaj, ampak prepričan sem, da bi kolikor toliko sposoben trgovalec lahko ustvaril vsaj 100% dobička kljub temu, da bi zamujal idealne točke za vstop in izstop iz pozicij. 

Popravljeno . Popravil Kawalir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 minutes ago, Kawalir said:

Trgovanje se vedno bolje obnese kot HODL sistem, če seveda veš, kaj počneš in ustvarjaš nek profit. Zgornji scenarij je seveda teoretičen, vendar pa se v praksi ves čas dogajajo korekcije vrednosti valute, zato pa je trgovanje v prednosti, ker "režeš" izgube ob korekcijah, torej greš s trendom. Da pa zgornji primer le ni tako izmišljen, potrjujejo številke samo iz letošnjega leta:

17.12. 2017 - vrednost BTC 16.877 EUR
22.12. 2017 - vrednost BTC 9.024 EUR (padec za 46%) 
6.1. 2018 - vrednost BTC 14.298 EUR (dvig za 58%)
5.2. 2018 - vrednost BTC 5.400 EUR (padec za 62%)
5.3. 2018 - vrednost BTC 9.460 EUR (dvig za 75%)
1.4. 2018 - vrednost BTC 5.250 EUR (padec za 45%)
5.5. 2018 - vrednost BTC 8.330 EUR (dvig za 59%)

To je izjemna volatilnost. Zdaj pa: če bi vlagatelja A in B kupila BTC-je v vrednosti 8.300 EUR, bi HODL vlagatelj kljub tej obilni volatilnosti ostal praznih rok oz. bi imel še vedno za 8.300 EUR BTC-jev BREZ dobička niti za eno kavo, vlagatelj B, torej trgovalec, pa bi v tem času lahko naredil 20k EUR PROFITA. To pa ni več teorija, ampak "real life" praksa, ki bi jo lahko uresničil samo v letošnjem letu od decembra lani. In to samo pri vrednosti enega BTC-ja, torej na 8.300 EUR osnove. Povedano drugače, bi HODL vlagatelj naredil nulo, trgovalec pa 140% dobička. 

Sej pravim . . . bos povedal cez kaksno leto.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 minutes ago, Nearrain said:

Sej pravim . . . bos povedal cez kaksno leto.

Za vrednost BTC-ja do konca leta bi težko karkoli napovedal, ker bi špekuliral, upam pa si trditi, da bom do konca leta ustvaril vsaj 100% dobiček ob predpostavki, da bo BTC še naprej vsaj približno tako volatilen, kot je bil zadnjih pol leta. Bom seveda poročal o rezultatu. :)  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kawalir. Good luck, you Will need it. :D

Sem spremljal enga naYT, ki se z profesionalno ukvarja z delnicami že 20 let , je nek vodja neke borze v USA. V nekih okvirih je imel , na dolgi rok, tko cca 1-2 tedna, mesec, pravilne napovedi-ne vedno. Na krati rok par dni ni skoraj nič zadel. Pa tip obvlada sveče, fibonačija, valove. Res se vid po njegovem znanju, da pozna trgovanje, je bil pa tud tok pošten vedno, da je reku, da ga je trg čist presenetu, da sploh ne gre tko kt v delnicah, al pa forex(od zdej vem kje v slengu smo dobil izraz "pa take fore" :D ) Da ga trg čist okol prnese. Nisem spremlju sam njega, sem vsaj ene 3. Pa lohk rečem sam še to. Velik sreče pri trgovanju, jes t se ga ne grem.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

js še vas ne spremlam sproti, kaš šele tele kriptovalute ... bom moral kakšnega strokovnjaka povabt, da mi plača kosilo in kufe in zraun še mau razloži in podući :huh: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, maus pravi:

js še vas ne spremlam sproti, kaš šele tele kriptovalute ... bom moral kakšnega strokovnjaka povabt, da mi plača kosilo in kufe in zraun še mau razloži in podući :huh: 

Pomje je boljše, da se ti v službi mal bl angažiraš, da se ne bomo spet v turistični sezoni vozil počasneje po avtocestah, kot po reigionalkah. :jezik:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, skalar36 pravi:

Pomje je boljše, da se ti v službi mal bl angažiraš, da se ne bomo spet v turistični sezoni vozil počasneje po avtocestah, kot po reigionalkah. :jezik:

:topic:                   :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, skalar36 pravi:

Pomje je boljše, da se ti v službi mal bl angažiraš, da se ne bomo spet v turistični sezoni vozil počasneje po avtocestah, kot po reigionalkah. :jezik:

če se js angažiram in začnem delat, bo pouhn dela na cesti :P

 

 

ne ne .. resno sem misli, da bi se mahari pri kakšnem motosvetoucu poduču mal .... zlo pozorno spremljam tole temo in mi je všeč, ker se vse strokovno argumentira :OK: 

ja ja .. sj vem da je ta post mau neumesten in se vnaprej opravičujem :blush: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj nasvet je tak, da če boš kupu izmed prvih 20 na coinmarket cap, ne morš velik zajebat. Sam morš tok vložit, da ti bo vseen če bo prvi mesec tvojih 100 eur vrednih sam še 70, ker je lohk čez 3 mesce vrednost 300. 

Pa še to btc je v enem letu naredu recimo 3x. Meni je ziliqa naredila v parih tednih 5x. Bolj kot greš nizje po coinmarket cap, vec lahko zaslužis z držanjem neke valute. Sam tud več lahko izgubis. Nižje kot greš bolj mors spremljat novice pa gledat yt, če hočes da ti uspe. Višje kot si na marketcap, lažje je.

Zate k še nimaš monero, mi boš dal en kRRog. :D

Popravljeno . Popravil skalar36
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

53 minutes ago, skalar36 said:

Kawalir. Good luck, you Will need it. :D

Sem spremljal enga naYT, ki se z profesionalno ukvarja z delnicami že 20 let , je nek vodja neke borze v USA. V nekih okvirih je imel , na dolgi rok, tko cca 1-2 tedna, mesec, pravilne napovedi-ne vedno. Na krati rok par dni ni skoraj nič zadel. Pa tip obvlada sveče, fibonačija, valove. Res se vid po njegovem znanju, da pozna trgovanje, je bil pa tud tok pošten vedno, da je reku, da ga je trg čist presenetu, da sploh ne gre tko kt v delnicah, al pa forex(od zdej vem kje v slengu smo dobil izraz "pa take fore" :D ) Da ga trg čist okol prnese. Nisem spremlju sam njega, sem vsaj ene 3. Pa lohk rečem sam še to. Velik sreče pri trgovanju, jes t se ga ne grem.

Kot sem preučil zadevo, se ne splača trgovati na višjih grafih, nagibam se k dnevnemu, kjer je trend veliko lažje napovedati, za vstope in izstope iz pozicij pa gledaš recimo še 4-urni in 2-urni graf. Ne gre za tako veliko umetnost, kot, da zgoraj prodaš, počakaš na korekcijo in spet kupiš. Jasno, da je težko ujeti tisti pravi trenutek, zato zgoraj in spodaj vedno nekaj izgubiš, ampak na tak način lahko vseeno ustvariš več. 

Še en konkreten primer: če si 14.11.2017 kupil 1 BTC za 5.400 EUR si imel 5.2.2018 še vedno samo 5.400 EUR, torej ničen dobiček, vmes pa se je zgodil swing na skoraj 17k EUR. Če bi torej v sredini decembra 2017 prodal, bi 5.2.2018 imel 11.600 EUR pofita. Samo za to gre, pri čemer ti ni potrebno vsak dan cele dneve spremljati dogajanja, dovolj je, da enkrat na teden prečekiraš in odreagiraš. Celo tisti, ki so kupovali, ko je bil BTC 100 EUR, so na tem swingu spušili polovico ustvarjenega dobička. Seveda so še vedno v velikem plusu, ampak meni se zdi škoda izgubiti toliko profita. Verjemi, da je proti Forexu trgovanje z kripto veliko manj tvegano in se tako rekoč ne more zalomiti, razen, če kripto propade oz. pade na skoraj nično vrednost, kar pa se naj ne bi zgodilo še lep čas oz. morda nikoli, če se bo res dobro prijel. 

Popravljeno . Popravil Kawalir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Klobasas za nazaj. Ko je bil btc 5400 so vsi mislili, da bo šel do 3200 ali pa celo 2800, pa ga noben ni upal kupit, tud ti ga nebi. Ko je bil pa 19k so pa vsi mislili, da bo prišel do 50k. Za nazaj je bit general kamot. Poskusi...

  • Všeč mi je 2
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

21 minutes ago, skalar36 said:

Klobasas za nazaj. Ko je bil btc 5400 so vsi mislili, da bo šel do 3200 ali pa celo 2800, pa ga noben ni upal kupit, tud ti ga nebi. Ko je bil pa 19k so pa vsi mislili, da bo prišel do 50k. Za nazaj je bit general kamot. Poskusi...

Tole si pa mimo ustrelil. Kdo se je bal kupiti? Od kje pa je potem zrastel na 17k EUR? Z lufta ali so ceno dvigovali nakupi? Od 15. novembra do 15. decembra lani so ljudje kupovali kot nori, ne pa, da bi se umikali. Pa je bila cena 5.400 EUR. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, doubleUp said:

Nihče ne more v povprečju delat 1.6% dnevnega donosa. To bi pomenilo 327.25 kratno povečanje v enem letu.

 

Volatilnost BTC-ja je okrog 3-5% dnevno, potem pa računaj, ali je to možno, ali ne. Če si aktiven trgovalec, lahko z zmernim trgovanjem ob vkalkulirani varnostni toleranci za ignoriranje false signalov delaš vsaj 1% donosa dnevno. Jaz recimo zdaj čakam na nov vstop v pozicijo, ker je trenutno korekcija, ki gre lahko tudi tja do 8% navzdol do prve naslednje linije odpora, potem pa bo verjetno pričakovati spet nedoločen odboj navzgor, takrat pa bo pravi čas za nov vstop v pozicijo. Ampak še enkrat: jaz lovim trend, nisem HODL vlagatelj. Pač je tako, da me scena zanima, sem padel not in ker imam določeno znanje od prej, ne morem, da ga ne bi uporabil. :) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem se zadeve lotil malce bolj sistematično, na precej večjem vzorcu, kot je en trgovalni račun in daljšem časovnem odbdobju, s preverljivo zgodovino. Moj cilj je enostaven: povečati količino obeh valut v valutnem paru v vseh valutnih parih. Rezultati pa so sledeči: imam /imajo 24 (pod)računov: preračun na letne donose: bch/btc = 140%, ltc/btc = 50%, xrp/btc = 9630%, eth/btc = 111%, eth/eur = 202%. Gre za povečajnje količine valute, ne za povečanje denominirano v EUR ali USD.

Torej, če ti ponujaš 32700% donos, vsaj 3770%, pri oceni volatilnosti 3-5% ti žal ne morem verjeti. Lahko ti uspe kak dan, vendar ne v povprečju. Pri tako nizki oceni volatilnosti ti ne more uspeti sledit morebitni "trajni" spremembi tečaja. Ali pa boš ob primerni disciplini čakal zelo dolgo in potem bo povprečni dnevni donos bistveno nižji. Pravzaprav, če ti uspe na nek srednji rok imeti pozitiven donos, si zmagal.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo še nekaj, pretirano velik donos na xrp/btc paru je posledica izrednega dogodka, ko je cena šla praktično na 0. Sicer se bo tudi donos na tem paru "izravnal" z drugimi v nekaj tednih.

XRPBTCfail.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vse kar si napisal je zanimivo...razumem pa nič...:worship:

Dosti se je še za naučit kot kaže.

Tvoje mnenje...kaj meniš o TRX-u...recimo prognostično do konca leta.

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm. Naredil sem sistem, zdaj je že spletna aplikacija, ki temelji na tem, da nikoli ne moreš napovedat nič za naprej. Skratka vedno je 50:50 al bo šlo gor ali bo šlo dol. Tehnična analiza se mi zdi neuporabna. "Tapametni" bi lahko na podlagi tehnične analize napovedovali met kovanca... Tako da, nimam pojma. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 54 minutami, doubleUp pravi:

Hmm. Naredil sem sistem, zdaj je že spletna aplikacija, ki temelji na tem, da nikoli ne moreš napovedat nič za naprej. Skratka vedno je 50:50 al bo šlo gor ali bo šlo dol. Tehnična analiza se mi zdi neuporabna. "Tapametni" bi lahko na podlagi tehnične analize napovedovali met kovanca... Tako da, nimam pojma. 

Saj nisem mislil nobenih analiz in zapletenih predikcij. Zelo dobro vem kaj pomeni napoved v kripto svetu....kot da bi napovedoval vreme za recimo 23.oktober 2019...

Mislil sem čisto tako....po feelingu....po neki tvoji intuiciji....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, doubleUp said:

Hmm. Naredil sem sistem, zdaj je že spletna aplikacija, ki temelji na tem, da nikoli ne moreš napovedat nič za naprej. Skratka vedno je 50:50 al bo šlo gor ali bo šlo dol. Tehnična analiza se mi zdi neuporabna. "Tapametni" bi lahko na podlagi tehnične analize napovedovali met kovanca... Tako da, nimam pojma. 

Oprosti, ampak nekako si mi s tem, da je tehnična analiza neuporabna, povedal vse. :yawn: Med tem, ko pri sebi napoveduješ 9630% donose, se ti zdi povprečni 1% dnevni donos nedosegljiv. Brez zamere, ampak to se mi zdi kot "veliko flanca, malo povedanega". 

Na osnovi česa pa trguješ ti? Na osnovi meta kovanca? :lol1:Že to, ko praviš, da je vedno 50:50, da bo šlo gor ali dol, je neresna izjava. Torej praviš, da je trgovanje loterija. 

OK, lahko trguješ na osnovi novic, ampak samo z novicami bo težko trgovati rentabilno. Lahko trguješ na osnovi vzorca svečk, ampak to je že del tehnične analize. Oprosti, ampak res te ne razumem. :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!