Skoči na vsebino

Varnostno kopiranje z uporabo ukaza ROBOCOPY


Priporočene objave

Kar je opisano, ni za enkratno kopiranje iz nekje nekam drugam temveč za izdelavo dnevnih, tedenskih ... arhivskih kopij. Za hrambo pomembnih dokumentov, fotografij, izdelkov, tipično na zunanji enoti oz. na zunanjem disku.
Kar je opisano uporabljam jaz za kopijo na tri različne diske. Paranoja? Ne. Nekoč sem izgubil nekaj izredno pomembnega, neponovljivega in ne želim, da se to zgodi še kdaj. Arhivske kopije so me od takrat že velikokrat rešile. 
Uporabljam ni pravilen izraz, ker v bistvu ne delam ničesar, samo zaženem program. Le-ta naredi vse sam. Ko si enkrat nastaviš ustrezne parametre res nimaš nobenega dela. Samo en klik in vsebina je kopirana.

Gremo torej k robocopy-ju:
Robocopy ali Robust File Copy, kot ga je Microsoft imenoval leta 1996 (s pojavo Windows NT 4.0) je program, ki služi za kopiranje datotek in je od takrat prisoten z vsako verzijo Oken. Nahaja se v mapi System32 znotraj mape Windows. Kar poglej, če ga imaš tudi ti ;) 
Robocopy kopira vse datoteke izvorne mape z vsemi podležnimi mapami in datotekami iz izvorne poti v določeno mapo na ponorni poti. Nič bat, če nisi vse zastopu. Je enostavno, takojci vse razložim.

Vzemimo primer pravilne sintakse za uporabo programa robocopy:     c:\windows\system32\robocopy "D:\TRALALA" "E:\HOPSASA"

Ob zagonu tega ukaza se bo vse iz diska D, ki je v mapi TRALALA prepisalo v mapo HOPSASA na disku E. Vse, kar je označeno z isto barvo, pomeni isto. A zdej vidiš, da razumeš tudi tisto zgornjo klobaso? :)

In to je vse! Lepote tega ukaza sta dve.
Prva je ta, da lahko ta ukaz (ukaz že vemo, kaj je, a ne? Naj ti prišepnem, da se ne boš iskal: c:\windows\system32\robocopy "D:\TRALALA" "E:\HOPSASA") zapakiramo v eno datoteko, ki jo imamo na namizju, in jo kliknemo, kadar želimo sinhronizirati tisto zeleno mapo ("E:\HOPSASA") z vsebino iz tiste modre mape ("D:\TRALALA").
Druga je ta, da razen prvič, ko robocopy dejansko kopira datoteke v ponorno mapo (kar traja kolikor pač traja kopiranje), vsakič naslednjič samo preveri razlike. In to naredi tako izredno hitro, da se še vedno čudim programerjem, ki so napisali algoritem za robocopy. Zares zgledno.

Naj ti pomagam izdelati tole datoteko:
- odpri Notepad (Beležnico)
- zapiši tole c:\windows\system32\robocopy "d:tralala" "e:hopsasa" /e /mir /purge (kar kopiraj, kar je napisano z odebeljenim)
- shrani tole s končnico bat. Torej File/Save as ... in vpiši ime datoteke (npr: Robococy) in na koncu imena zapiši .bat
Na namizju se ti je pojavila nova ikona. Odpri to ikono tako, da desno klikneš nanjo in izbereš Edit (Uredi).
Namesto d:tralala vpiši pot do mape, ki jo želiš kopirati in namesto e:hopsasa vpiši pot do mape, kamor želiš, da se vsebina kopira. Prvo mapo že imaš, drugo boš pa mogoče moral šele narediti (če do sedaj še nimaš nobene varnostne kopije ...). Navednice pusti, kjer so, so tam z razlogom.
Shrani, zapri in zaženi (dvoklik). Pojavilo se bo črno dos okno, kjer se bodo izpisovale vrstice opravljenega dela. Ko bo delo končano, se bo okno zaprlo.

Če imaš več kot eno mapo za preslikat v varnostno kopijo, nanizaj vrstice eno pod drugo, kolikor hočeš:
c:\windows\system32\robocopy "C:\QQ\WW" "E:\HOPSASA" /e /mir /purge
c:\windows\system32\robocopy "D:\TRALALA" "E:\HOPSASA" /e /mir /purge
c:\windows\system32\robocopy "G:\KAR_RABIS" "E:\KAMOR_HOCES" /e /mir /purge

Izvedle se bodo vse, če si le prav napisal sintakso.
Lahko imaš več teh bat datotek in jih izvajaš naenkrat. Delajo hkrati nemoteno.
Opozorilo: datoteke, ki se kopirajo, morajo biti zaprte. Ne moreš torej kopirati Word dokumentov, ki jih imaš trenutno na ekranu.

Tista stikala na koncu (/e /mir /purge) so poljubna, jih lahko dodajaš ali podvzemaš in pomenijo tole:
/e kopira vse podmape in vse datoteke v teh mapah,
/mir naredi natančno kopijo drevesa,
/purge na ponorni strani izbriše tiste datoteke, ki jih na izvorni strani ni več.

Več o robocopy programu si prečitaj tukaj, o stikalih pa tukaj.

---

Tipično izvedem vse kopije vsak dan, preden ugasnem računalnik. Dva od treh diskov sta zunanja in jih imam vedno (razen ko izvajam to kopiranje), izključena. Tako se jim ne more nič virusnega zgoditi. Moji izdelki so na varnem (vse fotografije, vsi moji videi, vsa programska koda vseh mojih programov, vse knjige, vsi dokumenti, vse GPS sledi, vsi zemljevidi, vsi recepti ...)

---

Upam, da sem vsaj nekoga rešil pred bodočo izgubo podatkov. Mission complete successfully :)
Če ni kaj jasno, na dan z vprašanjem ;) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KUL, kaj pa če zadevo poenostavim in uporabljam kar dokumente na:

Google drive

ali pa microsoftov one drive?

Zadeva je varna in vedno dostopna. Drugače mi je pa jasno kaj pomeni izgubiti pomembno delo, sem fotru pred leti delal v PPs prezentacijo ob pomembnem jubileju, cca 60minut dolgo s fotografijami, besedilom, live mouvii...in sredi dela normalno zgubil vse, ker je šel disk "u maloro" :(

Od takrat, ko nekaj pomembnega delam, shranjujem na USB in na disk, zadnje čase pa še v oblak.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm mi je sin izdelal majčken programček, da v njega namečeš in ostane shranjeno kaj hočeš skopirat-backup naredit in kam vse to skopira. Samo poženeš določiš kam naj skopira in samodejno pregleda in prenese samo nove datoteke, ki niso še na backup disku.

Hotel sem enostavno in uporabno zadevo za old generacion uporabnike. Deluje perfektno.  (ma ga je skup zmetal programček v eni uri.Jaz v tem cajtu šele sam sebe poženem:whistle:)

autobackup.thumb.jpg.0b1b4a0ca789bd7b2081d07c0dfe2c24.jpgGa vprašam če ga lahko skopira?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, GO_Tomi pravi:

Kar je opisano, ni za enkratno kopiranje iz nekje nekam drugam temveč za izdelavo dnevnih, tedenskih ... arhivskih kopij. Za hrambo pomembnih dokumentov, fotografij, izdelkov, tipično na zunanji enoti oz. na zunanjem disku.

Hvala, bom si vzel čas in probal.

Je pa pri vsem skupaj potreben red, če delaš manualno. lani nisem v službi delal kopije skoraj leto dni, pol je pa Windows nekaj nagajal pri zagonu in ko se je končno postavil, ni bilo več mape Moji dokumenti. Katastrofa! Prijatelj mi je nekaj rešil in sem lahko obnovil, kar nekaj časa pa sem zabil, da sem dopolnil nazaj podatkovne datoteke za izgubljeno obdobje. Imam sedaj USB ključek in zunanji disk. Ni vse v reku starejši bolj pameten, previden.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@DAMI34 Zadnje cajte je to, kar praviš, kar fajn in ustrezno dostopno, tko da člouk nima težav iz telefona gor al pa dol kej ruknit pa to ...
Ampak: je treba vedet, da je oblak v bistvu računalnik od nekoga drugega ter v mojem primeru se dnevno preveri in uskladi 1,5 TB podatkov. To je enormno ogromno in nič drugega kot nekaj bliskovitega in lokalnega ne pride v poštev. Sicer pa sam za dnevno izmenjavo datotek izdatno nucam Dropbox.

@Quest Tudi sam sem izdelal tak program, ker sem dobil zahtevo uporabnikov po tovrstnem software-u. Ga imam stalno v tray-u (tam spodaj, pri uri, čaka, da so pogoji izpolnjeni, in se avtomatsko zažene) vendar dela druge reči, ne to, kar sem opisal. Teh podatkov (1,5 TB) je pač preveč ...

Capture.JPG.7a81783adbf57c999aaf1c12f36d1847.JPG

---

Pa še to bi lahko napisal v zgornjem postu, pa sem pozabil:
Člouk bi lahko to bat datoteko dal v Windows Task Scheduler in bi se zadeva izvajala avtomatsko, brez akcije uporabnika. Kul. Trotl zihr, pa to ;)

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, GO_Tomi pravi:

@DAMI34 Zadnje cajte je to, kar praviš, kar fajn in ustrezno dostopno, tko da člouk nima težav iz telefona gor al pa dol kej ruknit pa to ...
Ampak: je treba vedet, da je oblak v bistvu računalnik od nekoga drugega ter v mojem primeru se dnevno preveri in uskladi 1,5 TB podatkov. To je enormno ogromno in nič drugega kot nekaj bliskovitega in lokalnega ne pride v poštev. Sicer pa sam za dnevno izmenjavo datotek izdatno nucam Dropbox.

 

Se strinjam, za velike fajle je moj sistem, oziroma oblak  neuporaben.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... pa še na eno reč sm se spomnu, da nucam Robocopy:
Avtoradii notornično ne znajo predvajat muske iz USB ključka v vrstnem redu, kukr je to na ključku. Ne vsi, večina pa. To se potem rešuje na različne načine, jaz pa to nardim tko, da vsem fajlom spremenim atribute datuma in ure v enakega in pol z Robocopy-jem ruknem celotno mapo na ključek.
Zelo verjetno imaš tudi ti takšen problem ...

stamped-PS-left-750.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!