Skoči na vsebino

Droni-quadcopterji in podobne zadeve


SAR-Solo Adventure rider

Priporočene objave

  • 2 mesecev pozneje...
Ob 6. 11. 2019 ob 11:06, a79 pravi:

Crna, vcasih pa se enostavno ustavi, pol pa tece naprej posnetek... Bom pa prestudiral nastavitve...

Problem je v kartici... Z dronom je vse ok. Ko sem imel dron v letu brez kartice, ni prekinjalo.

Ima kdo ze mavic mini, kako se obnese?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Glede na to da je tukaj največkrat omenjen Dji, ima kdo Dji osmo pocket? Ker za razliko od ostalih akcijskih kamer ima ta avtofokus. Kakšna je najmanjša razdalja med kamero in objektom da ga še dobro izostri? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
  • 2 tedne pozneje...

Izvleček iz pravkar sprejetega zakona na Hrvaškem.

Skratka snemat z dronom se na Hrvaškem ne sme nikjer....razen seveda ob predhodni najavi, pridobljenem dovoljenju bla, bla, bla...

 

CF4755A3-3F43-44BD-931F-99255AFB6B98.jpeg
....tako da kdor si je kupil recimo Mavic mini v upanju, da se bo izognil kakšnim omejitvam...razen da si je kupil napravo z tehničnimi omejitvami ni naredil nič.....

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot se mi je zdelo

to velaj samo za pravne in fizične osebe, ki imajo reg dejavnost snemanja

obični civil z mavicom ne spada sem... 

veselo snemanje dalje... seveda na lokacijah, ki niso vojaške itd... 

 

 

 

 

Screenshot_20200228-203601.png

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

torej 116. člen

1 in 2 odstavek veljata za vse, kar je itak jasno, da nimaš kaj za noret nad lokacijami, ki se tičejo obrambe

3. odstavek pa je samo za snemalne subjekte

.............. 

vse ostalo pa se lahko snema enako, razen območij, ki so zavarovana z drugimi predpisi

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za pravno tolmačenje. 
Torej lahko še naprej snemam v naravi stran od objektov in ljudi?...

...na Hrvaškem seveda....

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

odgovor je da, sicer pa ta zakon ureja le snemanje (iz zraka) vojaške lokacije in objekte, torej objekte vojaškega pomena=zakon o obrambi

ne pa tudi drugih lokacij objektov

ki pa so lahko v drugih zakonih, verjetno kakšne lokacije letališča, pristanišča itd. 

ta zakon v glavnem govori o zdravi pameti :) da boš poleg kazni tudi brez drona (surface to air missile)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No saj v realnosti če snemaš kjubiteljsko predvsem naravo...itak ni problema. Snemanje vojaških objektov...za povrhu še iz zraka pa ne spada pod kategorijo zdrava pamet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 mesecev pozneje...
Ob 17. 7. 2020 ob 13:02, a79 pravi:

Ima kdo mavic mini, kako se obnese?

Imam ga dober teden. Zenkrat nimam pripomb, vzel sem combo paket. Za moje pojme se onega golega brez opreme ne splača vzet, pride dodatna oprema, če jo boš posebej kupoval predrago. V kompletu so 3 Inteligentne baterije, dodatna dva para rezervnih propelerjev, dodaten micro USB kabel, več rezervnih vijakov, zaščito za propelerje, Two-Way Charging Hub za polnjenje treh baterij hkrati, 18 W USB polnilec ter prenosno torbo. Do sedaj sem ga večina uporabljal na dopustu za fotografiranje iz zraka, nekih resnih posnetkov še nisem delal, razen testnih. Kaj več bom lahko povedal čez čas, samo da zadevo nagruntam in konkretno stestiram. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...
  • 2 tedne pozneje...

@Tex, a nam lahko tule razkriješ, kolk časa si porabil s snemanjem, in kasneje z montiranjem, za tale konkreten filmčk? So bili nekateri rajderji del ekipe, ali si v glavnem čakal in lovil, kar je priletelo mimo...

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vedno smo nekaj posebnega (lahko da je tudi že objavljeno)

https://www.racunalniske-novice.com/novice/dogodki-in-obvestila/slovenija-edina-drzava-v-evropi-s-popolno-prepovedjo-brezpilotnih-letal.html?RSSa617fb5b537db2d3e13f9b05617f6cb3

Slovenija edina država v Evropi s popolno prepovedjo brezpilotnih letal

  • Zmeden 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Kaldu pravi:

Fake news!

To ne drži, je pa res, da so glede uporabe omejitve.

 

zanimivo, članek pa s 30.11.2020

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za te tamale do 250g (C0) ni potrebna starost 16.

In letiš po priročniku za uporabo, višina 120m. 

Edino kjer je težava, tam piše, da je potrebno v primeru vgrajene kamere, zadevo registrirat, kamero imajo itak vsi :)

sux.thumb.png.b26f589f4980649703d24d8a89d574dd.png

Problem je torej le kamera, če so prav prevedli :) v uredbi nisem našel tega

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uredba govori o "senzorju"

Citiraj

Glede na tveganje za zasebnost in varstvo osebnih podatkov bi morali biti operatorji brezpilotnih zrakoplovov registrirani, če upravljajo brezpilotni zrakoplov, opremljen s senzorjem, ki lahko zajema osebne podatke. To pa ne bi smelo veljati za brezpilotni zrakoplov, ki se šteje za igračo v smislu Direktive 2009/48/ES o varnosti igrač (3).

Kamera je torej "senzor", ki lahko zajema osebne podatke :) 

Ne vidim, da bi bilo kaj drugače kot s fotkičem in kamero ...

Sicer pa kdo te bo dobil z dronom :) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 11/27/2020 at 4:11 PM, izibajker said:

@Tex, a nam lahko tule razkriješ, kolk časa si porabil s snemanjem, in kasneje z montiranjem, za tale konkreten filmčk? So bili nekateri rajderji del ekipe, ali si v glavnem čakal in lovil, kar je priletelo mimo...

Sorry za pozen odgovor.

Mah, čas je problem, če se s tem ne ukvarjaš dovolj resno/pogosto. Preveč hobijev/interesov. Ponavadi snemam samo da imam, si mislim da bo pozimi čas za obdelavo, pol pa si itak kaj novega najde človek za delat in ni časa ..

Ok, konkretni posnetek, o katerem sprašuješ:

Ni blo nič nastavljeno, sem "čakal" na zanimive kadre, sva bla z avtom dol (brez moto opreme), imam 4 baterije (po cca 20min) + 12v polnilec za na pot .. trije motoristi na začetku posnetka so bli neki madžari, so se navdušili nad dronom in po nekaj izmenjanih besedah so se ponudili da nardijo par ovinkov gor/dol .. no, uporabnega posnetka ni bilo .. :D ker gledam bolj z tehničnega vidika na snemanje si še tolko bolj že v osnovi zakompliciram zadeve, snemam vse v raw-u, kar pomeni, da je naknadna obdelava nujna (color grading - obdelava barv - spodaj screenshot originalnega fajla, brez kontrasta, brez barv, ... in primerjava iz youtuba) .. pol pa me še avti zmotijo v kadru in eeehhhh .. :lol1:obdelava vzame kar nekaj časa, tudi ker je 4k kvaliteta in kljub kar zmogljivemu PCju, traja in traja. Pol pa še nekako uskladit flow z glasbo. Zelo malo končnih izdelkov sploh nalagam na youtube, že ti copyright claimi mi vzamejo voljo, + velika večina zadev je privat narave in nimam potrebe po "javnem" objavljanju .. pri dronu mi je še tolko bolj pomembno, vsak nenaden "ne-tekoč" gib z dronom me moti in mi enostavno ne špila, posnetek leti v koš .. recimo ta posnetek iz zadnjega jadranja:

 

Sledit/obletet gliser in ne zajebat z nekim nenadnim ne-tekočim gibom .... seveda, to pride z izkušnjami, ampak z mopedom rajši vozim kot pa "treniram" dronat. Imava drona zraven na vseh moto potepanjih, večino časa je v kovčku in se vrne domov z polnimi baterijami, če pa že leti pa večinoma slikam. Me nekako bolj veselijo fotke kot posnetki.

Za konkreteno kompilacijo (na jadranki) je še dobro, da je moja bla v bolniški in je izbrala nekaj posnetkov, ki so bili potencilno uporabni .. :lol1:iz žnj giga posnetkov je pol na koncu komaj nekaj takih, ki se meni zdijo uporabni. Žal težko ocenim kolko časa je bilo vloženega v snemanje in kasnejšo obdelavo (gre pa zahvala moji, ki reees teži, me vzpodbuja in motivira, da sploh kaj pride do neke končne podobe) - za IG je (menda) blo dovolj dobro .. :blush:

Normalno, da ne bi jemal voljo komur koli, če snemaš na "auto" in ne kompliciraš kot jaz, nardiš svetovne posnetke in imajo nepopisno spominsko vrednost. Tako z dronom kot z goprojem, recimo .. dovolj bla-blajanja, gremo urejat posnetke! :beer2:

Edit: seveda je zadeva popolnoma drugačna, če je podkrepljena s kakšnim € ali dvema (v "komercialne" zadeve) - tu se pol vzame čas za kader, pravo vreme, pravo uro v dnevu, za obdelavo .. ampak seveda o tem tu ne bom, ker dodatne dejavnosti prijavljene (trenutno) nimam nobene .. :D :whistle: 

 

Screenshot (2).png

vlcsnap-2020-12-02-19h57m04s525.png

vlcsnap-2020-12-02-20h26m57s890.png

Popravljeno . Popravil Tex
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, Snečer pravi:

Uredba govori o "senzorju"

Kamera je torej "senzor", ki lahko zajema osebne podatke :) 

Ne vidim, da bi bilo kaj drugače kot s fotkičem in kamero ...

Sicer pa kdo te bo dobil z dronom :) 

 

Senzor zajema veliko več elektronskih naprav za zajemanje, kot izraz kamera.

 

Zakoni so pisani, da se jih upošteva. Načeloma represivni organi ne preganjajo operaterje brezpilotnih naprav, razen v primeru prijave ali nesreče. Takrat pa se uporabijo črke in številke zakonov. Če je škoda storjena je tu še civilna tožba, takrat pa odvetniki služijo.......

Za operaterje nasvet, preden se spravite v zrak, poskrbite za zavarovanje proti tretji osebi! Ker, ko se masi letalne naprave doda še hitrost in pospešek je rezultat.........

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!