Jump to content
  • Sign Up
Sign in to follow this  
Snečer

Otok Vis (ogled JNA objektov)

Recommended Posts

Darko3g

Kaj skoti tista vrata lahko gredo samo motorji, ki ne presegajo širine enega metra, razen, če je že proizvajalec homologiral večjo širino?

Snečer
pred 6 minutami, Darko3g pravi:

Kaj skoti tista vrata lahko gredo samo motorji, ki ne presegajo širine enega metra, razen, če je že proizvajalec homologiral večjo širino?

JUS standard, vendar če si preširok, lahko stranske kovčke odstraniš in jih pustiš na kapiji :) 

skofk
pred 1 uro, Snečer pravi:

Lastovo je bolj "izolirano" še danes, tam ni takšnega turizma kot na Visu, je mir in idila. Če pa imaš čoln, je arhipelag prava stvar.

http://snecer-poi.blogspot.com/2011/06/lastovo-poi-2011.html

Vojaških objektov je manj, v glavnem sta dva kompleksa in sicer en v Jurjevi luki, na SZ otoka, kjer je bilo skladišče min, 2 podkopa, vojašnica, skladišče goriva itd. ter drugi, vojašnica maršala Tita (devastirana) in v nadaljevanju na JZ, na rtu Veljeg Mora topovska baterija, 4 komadi in v hribu zadaj hangar za raketni sistem (enak na Visu).

Vendar pa na Lastovu izgleda nekako "lepše".

Prvi kompleks v Jurjevi luki je prosto dostopen, brez nekih ovir, do podkopov se gre peš čez hribček.

Drugi kompleks na JZ pa gosti krave, v raketnem hangarju je seno, lokalec je zadevo lepo izkoristil. Pri nekoč vojaški kapiji je zaradi tega "ograja" (najbrž zaradi krav), vendar se je dalo zrinit mimo in odstranit palete, ki so ovirale.

nato pa se je mogoče pripeljati do samega rta, vendar pa je makadam kar grob in v delu kar strmo, tako da je morebiti bolje parkirati pri kravah in se malo sprehoditi

BHRMVVhSndPEvZ3_4vUdKq5buOPuJce9FJD47lbpu5iLOuXQkmBZXuFmuy0TJafN_u3BQBMbhW_MF10eJHMiFp76OJPuNNJEALs83lSbnPvpSh2Wjd5YgniSvG80fShvbr5xd34oPATGWdR3UpMx5nsDytljTl2Hpw-0p0VzU8OknhOq0QGvhQAkzdrQ5_Kh9MjvEa3miYzABU136cSPywBXFopH9cmTTpWjSyX-8O7vIcxvquNsjjQ8VhqjHUXz7Cs1OEcE3QQMyLu9bsyH5jJCciI4jYFk2xxzWyrXjWn_suVUfosaTyVe-jNQkqEPnlmyfbzpA1lIhOqFjojUyxWqw7K-VBIH0pslI56-disxlCQwfacnPwOW8a2rC3hPvZr36DIEFjFHsyoSpq3cGUOPD3pTJGgBVXX75zsS_TIxf_BgKep_ime4-zXYlGNVS42qegQWj0kfZZ6dQhazCszIS0CwXpTYDuf_EdUwXaR807lrpveIteFtT7kSbyuAOF3g_d1QsYTgizYVVUIs63QMKvF00d3cHOj_0jjbSrqFzB8JHYRQ12WUreAmqfLGvsII6F5ZrGDavZKf4wRIqpJUSrUbEX_roEtEhqBVWfDU73EYdtO_nP8o2Tdmhk2CONZS4ur0gp6j5d7o2KTeKmsNVbUkHDJ_w4p48IzInOjobxQb2zlCPAdUrsCG4P_Q8e-eMnCyUnGa-iqrcaG-6VX3eA=w359-h635-no

_DgeC6Qa9sStpLH-JZ2ycx79yZZ5PhGemWvQTNoNXKo5oR9oov3Dsiz1_YU_WUzr0p0H735YytuAB375AQ5cL7BNpQ_ZcwCij84AZ_wUgZ94RF0xHNAYy3AeNJ2xKR6UzdZlq72SNvp6al74FNHZl0rdj2MRH7PcSVnKOs0SdE5lBmlS8qnLfe4DUEulGvOeCrIC4YcU-U1aVZJx-PoQsWJGxpYSPM7ck-elM_F2JJUEiPKpxvhIGsJ2BBjc30OezHRsY15fz-X9rOKGVgGy9IED-yjUDbieXUzpe9lGGG8eEmUItFP3K9ocA9HBbi5gmYQSSvOINnoRi_oROV-h7IEydfkIV7O8lIetAW-XNkklz7AZLl8d_ftByTNUZ9TR4LUrQTIRuqndkZHI4Fu80hyQhx41eT4IZkq9a-dUnNrHdso4uGTmKkpxatNkRwlcdmKNbyo-lK-7cGdxKOZGDVtZFnVAnm8QYeejmZ-y3R6XrNskOGpkxUpabRa449DSFhKrKmdK6rmw7omMKuTLHlJHZSJyeMFFRV3JRtZSIicgjOIgNCZ8mPbpvmqWyO4Q4dsJaDFekZxF2FmmNHxrU-ci45fpNTEl_1Lwi8fvyQY8rGwN5C1uM0mLyHbi91lCQljJDyhauF3NuJrgqxH1liE8Tlvt27NrSHNRvWmzOaRgnqq6BXx_YYObJtSz0CFjpPmHLJ9LlG2nRyAoXCHHBv3GVg=w1006-h568-no

Super, hvala za info! 🍻

Snečer
pred 3 urami, skofk pravi:

Super, hvala za info! 🍻

Na Lasti tudi ni military turizma, vsaj ni mi znano oziroma v Ubliju itak ni rive :) 

Tu je kapija, kjer se je treba zgurat

https://www.openstreetmap.org/#map=19/42.73275/16.83770

tu je odcep dol proti topovom, kjer bo treba peš, al pa če si upaš

https://www.openstreetmap.org/#map=19/42.72983/16.84117

do raketnega hangarja pa se da normalno prit po makadamu

https://www.openstreetmap.org/#map=19/42.72728/16.84177

izibajker

Super si tole spisal in natančno dokumentiral. Z mojo sva letovala samo enkrat na Visu, 97 ali 98 je bilo, ko je bilo še bolj malo turistov. Sva bila "peš", oz. z vlakom Lj-Ri, od tam s trajektom do Visa... V Komiži mali apartma, deda je bil osamljen (par mesecev pred tem mu je umrla žena), in nama je vsak večer (v svoji mali kamniti šupi v vinogradu nedaleč stran od hiše) pekel ribe na gradeli. Tudi brodet je bil prva liga... Enkrat sva si v hotelu rentala bicikle in naredila celodnevno krožno furo po Visu. JNA objektov nisva odkrivala, samo Titovo špiljo, ki pa ni nič posebnega. En odsek te (današnje ceste 117) je bil med WW2 letališka steza, kjer so pristajala zavezniška letala... Celodnevni izlet na Biševo, modra špilja je res nekaj posebnega, sem not zaplaval z masko in je kar malo skeri tisti občutek lebdenja...

amateur

Posnetka trajata po 20 minut, torej je dolžina hodnikov horizontalnih, poševnih in vertikalnih kar velika, presek je majhen in samo zamišljamo si lahko, kako so vrtali, nakladali, vozili material ven, šolali za betonsko oblogo hodnikov, betonirati, pa delali stopnice, ... Koliko dela za prazen nič. Maginojevo linijo v Franciji sem videl, pa so jo Nemci obšli severno, pa Rupnikova linija v mojih koncih je prehitela vojna. Očitno ima vojska svojo logiko. Hvala za info!

Snečer
pred 7 urami, amateur pravi:

Posnetka trajata po 20 minut, torej je dolžina hodnikov horizontalnih, poševnih in vertikalnih kar velika, presek je majhen in samo zamišljamo si lahko, kako so vrtali, nakladali, vozili material ven, šolali za betonsko oblogo hodnikov, betonirati, pa delali stopnice, ... Koliko dela za prazen nič. Maginojevo linijo v Franciji sem videl, pa so jo Nemci obšli severno, pa Rupnikova linija v mojih koncih je prehitela vojna. Očitno ima vojska svojo logiko. Hvala za info!

S sabo sem imel navigacijo s vklopljeno gps+glonass+waas/egnos, kar pomeni par metrov natančnosti.

Od glavnega vhoda do sredine, kjer je pomožni vhod, je cirka 195m horizontale, horizontala po stopnicah pripelj direktno na vrh hriba, kar se lepo vidi po izohipsi.

image.thumb.png.8d85cc3a6bd2083c103ace94ad340fb3.png

nato se tunel nadaljuje naprej, kjer se konča brez izhoda (vsaj jaz ga nisem našel, zna pa bit, da je na koncu še kakšna zasilna izvedba. to je potem notranja dolžina med 350-400m

image.thumb.png.e3fc15f086e5022ba3e3ea8e87c6668f.png

vhod je na 300m, vrh pa na 353, pomeni, da si toliko pod zemljo (približno)

image.thumb.png.f61bbe17b4d3deae8a5a46497d5ff9f0.png

tu na koncu tunela je še neka lestev, treba se je kar sklonit in potem morebiti gor...bom drugič pogledal :)

image.thumb.png.dff0b9c819761111b4c1989106bfae0b.png

ker če si zaprl drugi del tunela, so bili tile "ujeti", tako da bi skoraj nekaj moralo še biti.

amateur

Kako pa deluje sistem GPS pod zemljo, kjer ni signala? Si imel kak načrt rovov ali si samo hodil. Ena od orientacij je smer naravnega zračenja. Dober si, pa sam. 

Snečer
pred 1 minuto, amateur pravi:

Kako pa deluje sistem GPS pod zemljo, kjer ni signala? Si imel kak načrt rovov ali si samo hodil. Ena od orientacij je smer naravnega zračenja. Dober si, pa sam. 

ne pod zemljo, lociral sem vhod oziroma vse vhode, nato pa linija med izhodi pokaže kakšna je horizontala

imel sem lasten načrt, tako da sem približno vedel, kaj me čaka, le na koncu sem očitno pozabil še malo pogledat

dejansko je en dolg "tunel" s stranskimi prostori in izhodom v sili na sredini, težko se izgubiš, ker na hodniku lahko greš samo naprej ali nazaj

od oka načrt, stranski prostori so precej obsežnejši, pa tudi stranskega izhod je stopnišče

SQK-9DFHc47t5OQfmEyBWML9TuZdbnj5Q_4-F8Zr-jKr9PjNeb65dDv3SLpWffUIx8Wt7aNxcMMXwyArheaBqoRnmTk8jL4V06_XH6xqtGa-FNLAY03uBpPHtmAQCSb0Gv7BBAthzOw_Nto6A5zr0RBViVU0Mv9QfP6w1XnMpJh2bvYJRDluqjJ7ewExpv5o9i7499ROhmYSBuyLLx73pbxvXLrxcBPdkzCSt0YNsGjPMCoYY16BerGMYqPphBHKTIhNzZMY9yM52JBMQF77zF_54mfG22XDgntL-RWGyDROKM5SnbCPnCiz0V4zbxOhJyeq9J8qtyXxQamDAuRvos1eghz1Gwbv1ZlSzkSSOy79USTqkLyHy3g8pjQyiNMfSM7A0zjpEACUxvO1Ho-vSZqm8R42jhK1ck3gpJiA1tDbAjxsTIjSSvWsPyp7uVi5nOnOqYogjvAMVh8sm7oaU97Tfu27oIi1JnWiGgjiGWrsMi1f9Oep5MpuEq3LFTMmzJ_IZy8zK3bYpRZgN1dxRCz04TBsFFCW48Et6KvBrPExBId-6m6Vex0-t6ZZsU9sseYXDv37_jk_8981R9ulplZ5sHRufksfAbCoAdoN90ywSHI8qNktlNfBCRLGyXo=s1006-w1006-h568-no