Skoči na vsebino

KORONA virus


vandrovec
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34

povezave (klik):

Priporočene objave

3 minutes ago, DAMI34 said:

Ne bomo nič zaprti zaradi anticepilcev, ampak zaradi okužb. Okužijo se tako cepljeni kot necepljeni, v bolnici so tudi eni in drugi. Veliko več masla pri sedanji situaciji ima na glavi "svetovalci", Kacin s svojim ukazovanjem, njega smatram za glavnega krivca okrog cepljenja, nijz zato ker je prepozno in preslabo reagiral okrog ustavljanja ali svetovanja cepiv, vlado, ker ni znala in še vedno ne zna komunicirat, gredo se neke jalove poskuse, trenutno so nagrajevani zdravniki za novačenje  itd..tisoče € se je zmetalo za neumne plakate, namesto, da bi bilo en par resnih in dobrih soočenj strokovnjakov imajo raje take, ki kličejo Bergamo in napovedujejo sodni dan..nesmisel je vse skupaj. Glavno pa je to, da imamo dokaj dobro precepljeno tvegano populacijo, da smo dajali lažen občutek cepljenim, kok so varni...zato pa so podatki karšni so. Pravljica je to, ko nam nabijajo o tem da če bi mel 70% precepljenost, bi pa bili v precej boljšem stanju. 

Delno res. Samo se ve da s cepljenjem se širjenje in resnost okužb zmanjša (ne izgine).

Prav tako, cepljeni se ne kregajo (brez mask) pred vsako trgovino, črpalko, UE, občino, lekarno,... in namerno izzivajo s tem zelo pripomorejo širjenju okužb.

Tudi v naši službi se necepljeni dosti več družijo na svojih samosugestivnih seansah, kot cepljeni, ki večinoma delajo svoje delo.

5 minutes ago, DAMI34 said:

Zakaj se potem večajo okužbe v Avstriji? Menda imajo boljšo precepljenost od nas.

https://siol.net/novice/svet/v-avstriji-vec-kot-9000-novih-okuzb-565242

Kakorkoli so še vedno na boljšem kot mi.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, ukica pravi:

Vip? Mozno. Se bolj mozno je da zavarovalnica preracunava kok bo to stal in komu to dt.. kruta realnost.

 

Jaz se tudi ne sikeram za njih. Se pa sikeram za svojo dvomesecnico ki se nemore cepit. In zame osebno so anticepilci vase zagledani narcisi, ki jih malo briga za zdravje ostalih. 
 

Bom dodal se tole. Naklucje da so na vrhu te drzave?

BC0A9E63-371B-4451-86CC-A3DA869E494B.jpeg

seveda, tu so sami anticepilci :P

Veš kdo se je poleti otepal okužb? Tiste države, ki so na dnu. Kar ne pomeni, da bodo dogo tam. Lahko pa bodo.

Tule je tudi statistika na miljon. Izgleda da je v San Marinu (bdw ležijo v sredi Italije) ogromno antricepilcev. so 8 po vrsti. 

Izrael je 16, baje najbolj precepljena država in celo prvi so bili, sedaj majo že vsi 3ji odmerek...

image.thumb.png.f0e3036a14a26953fc4ae157f0031d86.pnghttps://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR28EMeM_mr-yN-bWEO-KCBDsuTpbxLZZ7nUJ-WjuVWYujkLomUbu-nCzxw#countries

 

Ti si zapisal, da je kruta realnost, kdo dobi zdravilo. Kruta realnost je tudi če se ne more cepit. In koliko 2 mesečnic so že cepili? Jih cepijo drugje, v drugih državah? Koliko jih umre zaradi korone?

Fajn je če se pa naučite ločit med anticepilci in necepljenimi. Ker drugače vam bodo naslednjič pokazali s prstom, lejte za vaše probleme so krivi plešasti, debeli, tisti ki majo dolge lase, taki ki se jim priimek konča na IĆ  itd..

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 minutami, ftp pravi:

Delno res. Samo se ve da s cepljenjem se širjenje in resnost okužb zmanjša (ne izgine).

Prav tako, cepljeni se ne kregajo (brez mask) pred vsako trgovino, črpalko, UE, občino, lekarno,... in namerno izzivajo s tem zelo pripomorejo širjenju okužb.

Tudi v naši službi se necepljeni dosti več družijo na svojih samosugestivnih seansah, kot cepljeni, ki večinoma delajo svoje delo.

Kakorkoli so še vedno na boljšem kot mi.

razmem, spet si občutljiv na necepljene. Veš zadnjič je dečko preverjal PCT v  Qulandiji (NG) . pač pokažeš in greš dalje. Dva možaka sta najprej pokazala kodo in nato začela sitnarit:

a ti imaš dovoljenje za tole delo

a ti lahko legitimiraš in sitnarila.

Dokler ni dečko odgovoril, da pač to mora delat.

Sedaj me pa zanima: kdo ima qr kode (cepljeni verjetno), razen če sta bila anticepilca z ukradeno kodo in nalašč trosila virus po Qulandiji. :P

 

Nikakor se ne morem in ne bom strinjal, da so cepljeni pametni, se znajo obnašat, necepljeni pa najmanj čudni. 

Veliko okužb se je v tem času širilo predvsem zaradi slepega verovanja v cepivo, ki je najmanj neprebojen ščit. Krivda? Sem že zapisal, kdo jo nosi. Veliko držav, tudi Anglija se je spopadalo z naglim porastom okužb prav na račun, sedaj smo pa precepljeni (70, 80%) in smo varni.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 minutes ago, DAMI34 said:

seveda, tu so sami anticepilci :P

Veš kdo se je poleti otepal okužb? Tiste države, ki so na dnu. Kar ne pomeni, da bodo dogo tam. Lahko pa bodo.

Tule je tudi statistika na miljon. Izgleda da je v San Marinu (bdw ležijo v sredi Italije) ogromno antricepilcev. so 8 po vrsti. 

Izrael je 16, baje najbolj precepljena država in celo prvi so bili, sedaj majo že vsi 3ji odmerek...

image.thumb.png.f0e3036a14a26953fc4ae157f0031d86.pnghttps://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR28EMeM_mr-yN-bWEO-KCBDsuTpbxLZZ7nUJ-WjuVWYujkLomUbu-nCzxw#countries

 

Ti si zapisal, da je kruta realnost, kdo dobi zdravilo. Kruta realnost je tudi če se ne more cepit. In koliko 2 mesečnic so že cepili? Jih cepijo drugje, v drugih državah? Koliko jih umre zaradi korone?

Fajn je če se pa naučite ločit med anticepilci in necepljenimi. Ker drugače vam bodo naslednjič pokazali s prstom, lejte za vaše probleme so krivi plešasti, debeli, tisti ki majo dolge lase, taki ki se jim priimek konča na IĆ  itd..

 

 

Prvega dela nebom bral se mi neda :) 

drugi del - ce se vecina cepi, imajo tisti ki se nemorjo manjso moznost okuzbe(pa prosim ne mi zdej s tistimi trditvami da cepljen se zmer loh prenasa - ja lah, ampak kaj in kok).

In ja krivi so anticepilci med necepljenimi. In sej bos kmalu dojel, da cepljeni varujejo tiste necepljene ki imajo omejitve in se nesmejo. 
 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, ukica pravi:

Prvega dela nebom bral se mi neda :) 

drugi del - ce se vecina cepi, imajo tisti ki se nemorjo manjso moznost okuzbe(pa prosim ne mi zdej s tistimi trditvami da cepljen se zmer loh prenasa - ja lah, ampak kaj in kok).

In ja krivi so anticepilci med necepljenimi. In sej bos kmalu dojel, da cepljeni varujejo tiste necepljene ki imajo omejitve in se nesmejo. 
 

koliko 2 mesečnic so cepili? 

Brat se ti ne da, ker sem ti dal statistiko, ki visoko precepljene države postavlja tudi v vrh razpredelnice. Ne trdim pa, da imamo pri nas dobro stanje. Daleč od tega.

Največ krivde za okužbe nosi lažno in dolgo časa zanikano ravno dejstvo: tudi cepljen se lahko okuži.

 

Ob 4. 11. 2021 ob 12:31, Tedybear pravi:

Včeraj popoldne zakuham na 39, pa glavobol.? Ker je v sluzbi kar  nekaj bolnih, ali v izolaciji ( otroci nosijo iz šol), sem naredil HAT. Negativen. ?Zjutraj mail zdravnici, naj mi odpre bolniško. Par minut nazaj dobim mail, da sem naročen na odvzem brisa danes popoldne.? Kljub temu, da sem februarja prebolel, pa julija dobil eno dozo Johance. Bomo vidli..

situacija?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

4 minutes ago, DAMI34 said:

koliko 2 mesečnic so cepili? 

Brat se ti ne da, ker sem ti dal statistiko, ki visoko precepljene države postavlja tudi v vrh razpredelnice. Ne trdim pa, da imamo pri nas dobro stanje. Daleč od tega.

Največ krivde za okužbe nosi lažno in dolgo časa zanikano ravno dejstvo: tudi cepljen se lahko okuži.

 

A ti ne razumes, ali ne zelis razumet? 
mlajsi od X se nesmejo cepit. Njihova zascita so ostali ljudje, na katere se racuna da se bodo cepili.

 

se enkrat ti bom nalimu link da si preber kaj je statistika in kako bi jo mogl interpertirat. Nemors primerjat 2020 vs 2021, ker je preveliko spremeljivk ki jih NE poznas. Vsak ki direktno primerja stevilke je zame navaden bedak.

https://medium.com/sledilnik/ko-učinkovita-cepiva-naletijo-na-statistični-paradoks-4fd9c154086e

Popravljeno . Popravil ukica
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 minutes ago, DAMI34 said:

razmem, spet si občutljiv na necepljene. Veš zadnjič je dečko preverjal PCT v  Qulandiji (NG) . pač pokažeš in greš dalje. Dva možaka sta najprej pokazala kodo in nato začela sitnarit:

a ti imaš dovoljenje za tole delo

a ti lahko legitimiraš in sitnarila.

Dokler ni dečko odgovoril, da pač to mora delat.

Tega še nisem doživel, obratno velikokrat. Imamo cca. 500 strank dnevno.

8 minutes ago, DAMI34 said:

Sedaj me pa zanima: kdo ima qr kode (cepljeni verjetno), razen če sta bila anticepilca z ukradeno kodo in nalašč trosila virus po Qulandiji.

Precej je ukradenih in ponarejenih.

9 minutes ago, DAMI34 said:

Nikakor se ne morem in ne bom strinjal, da so cepljeni pametni, se znajo obnašat, necepljeni pa najmanj čudni. 

Seveda niso necepljeni divjaki in cepljeni angelčki, vendar se nagiba v tej smeri. Tako kot je stereotip da so v ČG lenobe,...

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, ukica pravi:

A ti ne razumes, ali ne zelis razumet? 
mlajsi od X se nesmejo cepit. Njihova zascita so ostali ljudje, na katere se racuna da se bodo cepili.

 

se enkrat ti bom nalimu link da si preber kaj je statistika in kako bi jo mogl interpertirat. Nemors primerjat 2020 vs 2021, ker je preveliko spremeljivk ki jih NE poznas. Vsak ki direktno primerja stevilke je zame navaden bedak.

https://medium.com/sledilnik/ko-učinkovita-cepiva-naletijo-na-statistični-paradoks-4fd9c154086e

zelo dobro razumem. Ti ne razumeš, ko mi razlagaš, da se tvoja dvomesečnica ne more cepit. Vprašal sem te tudi za smrtnost otrok zaradi korone. Ni odgovora. Ne bi ti škodilo prebrati kaj je pandemijski marketing, kaj govori znanstvenik Lauc. Sem dal kar nekaj linkov. In ja, je cepljen, zagovarja cepljenje tvegane populacije in tam se ustavi. Pa je svetovalec Hrvaškemu predsedniku.

Tudi moja žena se ne more (oziroma ne bi bilo efekta), pa vsak dan dela nekaj cm stran od pacienta. Testirana vsakih 48ur. Pa je nikol nisem slišal izjavit, da so karkol anticepilci oz necepljeni krivi.

Številke si ti dal meni za gledat, jaz sem ti iste številke dal. Uradne. Torej sva bedaka.

Nočeš pa razumet, da je folk podivjal, pod lažno pretvezo, da cepivo ščiti pred okužbo. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, DAMI34 pravi:

koliko 2 mesečnic so cepili? 

Brat se ti ne da, ker sem ti dal statistiko, ki visoko precepljene države postavlja tudi v vrh razpredelnice. Ne trdim pa, da imamo pri nas dobro stanje. Daleč od tega.

Največ krivde za okužbe nosi lažno in dolgo časa zanikano ravno dejstvo: tudi cepljen se lahko okuži.

 

situacija?

Opuštena..?...negativen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 minute ago, DAMI34 said:

Pa je svetovalec Hrvaškemu predsedniku.

Poglej kakšen je Hr predsednik in kako se obnaša.  :kva2:

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, ftp pravi:

Tega še nisem doživel, obratno velikokrat. Imamo cca. 500 strank dnevno.

Precej je ukradenih in ponarejenih.

Seveda niso necepljeni divjaki in cepljeni angelčki, vendar se nagiba v tej smeri. Tako kot je stereotip da so v ČG lenobe,...

 

 

Dokler nekdo ni testiran s testom, ki recimo deluje, ne moreš vedeti al je kdo zdrav al ne. Enostavno. Od človeka je odvisno kako se bo obnašal, če ima vročino, šmrka ali kak drug simtom. Lahko ima v rokah mojo qr kodo, ponarejeno, ali je nima. Koda ne igra vloge. Meša pa dobro zrak, da spet nekaj počnemo brez haska.

Poznam iz prvega vala kar nekaj prebolevnikov. Marsikdo mi je povedal kako se je okužil. Eden recimo, ko je k njemu hodil sosed, samo malo "prehlajen". Ta sosed je sedaj cepljen. Obnašanja ni spremenil.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 minutes ago, DAMI34 said:

Nočeš pa razumet, da je folk podivjal, pod lažno pretvezo, da cepivo ščiti pred okužbo. 

Ni lažna. Ščiti samo ne popolnoma zaščiti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, Tedybear pravi:

Opuštena..?...negativen.

gripa?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 minute ago, DAMI34 said:

Lahko ima v rokah mojo qr kodo, ponarejeno,

ta sigurno ne gleda niti razdalje, niti uporabe mask, kaj šele kiganja, šmrkanja,...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 minutami, ftp pravi:

Ni lažna. Ščiti samo ne popolnoma zaščiti.

aha..ok, ščiti, sam bolj slabo :P

ps. najbolj ščiti prebolevnost. Cepivo "prema Beovički" pa pomaga da se telo hitrej odzove na okužbo, kar pomeni da prepreči težji potek bolezni.

Sem v tej temi že podal raziskavo z naslovom "anticepilci se bodo veselili", kjer je dokazano, da cepljen ali necepljen, ko sta okužena nosita enako virusno breme. Po nekih teorijah naj bi cepljeni samo krajši čas bil kužen.

pred 20 minutami, ftp pravi:

ta sigurno ne gleda niti razdalje, niti uporabe mask, kaj šele kiganja, šmrkanja,...

lahko pa gre samo v trgovino po cunje. Saj ne moreš vedeti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, DAMI34 pravi:

gripa?

Kaj je to? ???

 

( danes sem že OK....gripe pa še nikol nisem imel.....). Zgleda, neka reakcija....

Popravljeno . Popravil Tedybear
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, ftp pravi:

Poglej kakšen je Hr predsednik in kako se obnaša.  :kva2:

čisto kul, se tvoj kaj bolje?

Tako vlade kot predsednik sta...ojej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Snečer pravi:

Slovenija je zelo pestra država, od klimatske, geografske raznolikosti, kakor tudi same populacije in navad.

Opisuješ svojo malo občino, ki je očitno precej nezdravo okolje, če ste vsi fasali. Očitno tudi čudne navade in nehigiena, da se razširila na občane.

 

Ja jest ne vem, če imate tam pri vas v hrčkovi deželi, v nekih luknjah tako zdravo okolje, super za vas plosk plosk. Smo pa baje ena izmed bolj precepljenih občin .... tko da..... mogoče ne deluje najbolš al kako.  Ne vem pa kaj je zate nezdravo okolje ko skoz to ponavlaš. Si kdaj pomislu, da se ljudje vozijo v kake fabrike delat pa da se tam okužijo. Torej ni nujno, da je nezdravo okolje tam kjer živiš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ukica

 

https://www.zurnal24.si/zdravje/okuzbe-pri-cepljenih-to-smo-pricakovali-375762?fbclid=IwAR11L_jZeJYT0H5hQ-tOEBg-w6_koXW0qW1Ik3K1jqb1kCs9jBUKEN5JB18

Porast števila obolelih med cepljenimi pričakovan Tako kot v Sloveniji, se s ponovnimi okužbami ukvarjajo tudi v drugih državah, strokovnjakov s področja imunologije pa ta pojav ne preseneča. Vodilni nemški virolog Christian Drosten je že aprila napovedal, da bi cepljeni ljudje že po nekaj mesecih lahko sami prispevali k širjenju virusa. Porast števila cepljenih med obolelimi je bil pričakovan, saj je vse več ljudi cepljenih, ukrepi za zajezitev virusa pa so vse bolj sproščeni, kar povečuje možnost, da v stik z virusom prihajajo tudi cepljene osebe, pravijo nemški strokovnjaki


 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, ukica said:

Pa zato je Armstrong skoraj desetletje po zmagah izgubil naslove?

Armstrong je imel dozivljenjske milijonske pogodbe. Njega je bilo treba "razoroziti" ze iz cistega biznisa. Dobili ga kolikor vem, nikoli niso, obsodili so ga na podlagi pricevanj sotekmovalcev, ki so se obrnili proti njemu (in sami poceli isto kot on). Baje pa ni bil najprijetnejsa druzba kar se dopinga tice - al bos menjaval kri z menoj, al pac ne bos v ekipi.

2 hours ago, ftp said:

Tudi vsa ostala zdravila imajo stranske učinke, pa nič o tem, kakor da samo 1 cepivo obstaja.

Uffff, Ibuprofen... :010:jezik::D Al pa Propofol - tromboza je pickin dim...

1 hour ago, DAMI34 said:

v evidenco so te dali pod "padel s korono"

Sam sestre so pa lustne.. 

1 hour ago, ukica said:

Se pa sikeram za svojo dvomesecnico ki se nemore cepit. In zame osebno so anticepilci vase zagledani narcisi, ki jih malo briga za zdravje ostalih. 

Ee, to. Pri nasi bajti sta dve necepljeni, ki niti zdalec ne ustrezata standardom tudi ce starostno mejo spustijo na 10 let... ...ampak vecina anticepilcev po delovanju ne loci niti cepiva od zdravila, statistiko skurbajo do crno-belega stanja, niti ne dojamejo poante inkubacijske dobe ("cepljeni se glih tak okuzijo pa trosijo virus, zdravi pa ne smemo v trgovino"), kaj sele da bi dojeli bistvo credne imunosti... ...takoj ko sem videl, kako se zdravje povezuje s politiko, sem vedel da smo v riti.

Razne fraze "zbudite se", "odpri oci", "zaslepljen", "stroka laze", "plandemija" itd so postala gesla teoretikov zarote - in proticepilci so tocno to. OK, saj so v manjsini, ampak so prekleto glasni. In nadlezni.

Znanec, sicer izobrazen clovek, je rekel - "bom pocakal da vidim kaj bo, pa se potem cepil" - pa je docakal, da je res videl, kaj bo. Upam, da je ze iz bolnice, kazalo ni najbolje.

Zenin sodelavec ni nikoli prisel iz bolnice - umrl na respiratorju. Ce bi bil cepljen, bi bila zgodba zelo verjetno drugacna. Skoda ga je, fejst decko je bil.

Zdaj je pozitivna ena "znanka" na FB, ki je prej tako veselo sirila "novice" o cepivih in napovedi kako se nikoli ne bo cepila. Z zanimanjem spremljam dogajanje.

Se vedno se mi zdi smiselna ideja, da bi zdravljenje necepljenih covid bolnikov moralo biti samoplacnisko. Vpitje o diskriminaciji gor al dol - tudi jaz posledicno zaradi tega placujem drazje zdravstveno zavarovanje kot bi ga lahko sicer, enako je s kajenjem, drogami, alkoholom... Svoboda se konca kjer se pricne vpliv na socloveka. Demokracija je tiranija vecine. Pozrite me.

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 25 minutami, John2005 pravi:

Ja jest ne vem, če imate tam pri vas v hrčkovi deželi, v nekih luknjah tako zdravo okolje, super za vas plosk plosk. Smo pa baje ena izmed bolj precepljenih občin .... tko da..... mogoče ne deluje najbolš al kako.  Ne vem pa kaj je zate nezdravo okolje ko skoz to ponavlaš. Si kdaj pomislu, da se ljudje vozijo v kake fabrike delat pa da se tam okužijo. Torej ni nujno, da je nezdravo okolje tam kjer živiš.

nezdravo okolje je, če ste se vsi okužili

kužno okolje

simpl

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustavno sodišče je vsega krivo, je Ivanček lepo povedal pred časom :P

 

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cepljenje – se bomo izvlekli iz krempljev blaznosti?
Dr. Matjaž Figelj , Dnevnik
Cepimo se. Petdeset, sedemdeset, devetdeset odstotkov. Cepimo se. Bolnišnične zmogljivosti so polne. Cepimo se. Covid-19 je tudi danes zahteval nove žrtve. Cepimo se. Ponovno bomo morali zapreti družbo. Cepimo se. Se tudi vam zdi, da se je v našo družbo zažrla blaznost?
Cepilci – proticepilci, vsiljena delitev družbe na dva izključujoča se dela. Razdeljenost vnaša v družbo napetost, ki je slaba popotnica za reševanje problemov in ni v interesu družbe. Iz izkušenj, povezanih z obveznimi cepljenji proti otroškim nalezljivim boleznim, vemo, da proticepilce sestavljajo tri skupine ljudi: osebe, ki cepljenja zavračajo iz verskih razlogov, osebe, ki visoko cenijo osebno svobodo (niso striktni proticepilci), in osebe, ki iščejo osebno korist – otrok ne cepijo, ko je precepljenost populacije visoka in je v družbi dosežena kolektivna imunost. Pri cepljenju proti covidu-19 ne moremo govoriti o klasičnih proticepilcih, saj gre za nova cepiva, s še ne natančno poznanim mehanizmom delovanja in ne povsem poznanimi neželenimi učinki. Zato je bolj preudarno, da govorimo o osebah, za katere je cepljenje sprejemljivo oziroma ni sprejemljivo. Pravico imamo razmišljati drugače in biti kljub temu enakovredni član družbe.
Cepljenju proti covidu-19 je prostovoljno. Vsakršna prisila oziroma pogojevanje normalnega življenja s cepljenjem je zato neprimerno in nedopustno. Bioetika Opel in Diekema poudarjata, da je tudi v primeru obveznih cepljenj smotrno dopuščati izjeme. Še posebno v obdobju razgretega in polarizirajočega družbenega ozračja. Dopuščanje izjem odpravlja občutek prisile, pomirja nasprotnike cepljenja, povečuje zaupanje in sodelovanje prebivalstva pri cepljenju. Če želimo zvišati stopnjo precepljenosti prebivalstva, moramo tudi razumeti vzroke za nasprotovanje cepljenju – nasloviti moramo pomisleke glede varnosti cepiv, skrbeti za transparentnost procesov izdelave cepiv in izboljšati sporazumevanje s prebivalci. Strategija cepljenja naj bo pravična. Proces pridobitve potrdila za izjemo pri cepljenju naj ne bo preprostejši od procesa cepljenja. Stroški za program cepljenja in odškodnin v primeru poškodb zaradi cepiv (nobeno cepivo ni stoodstotno varno) naj bodo porazdeljeni med vse prebivalce, tudi tiste, ki se ne bodo cepili.
V domu starejših v Sloveniji s 94-odstotno stopnjo precepljenosti med stanovalci se je z novim koronavirusom okužilo 45 od skupno 159 stanovalcev. Večina okuženih je bila cepljenih. Nekateri nismo presenečeni. Iz izkušenj in raziskav vemo, da so cepljenja v zadnjem življenjskem obdobju manj učinkovita. Osebe v zadnjem življenjskem obdobju imajo iztrošen imunski sistem. S cepivi ga ne moremo več popolnoma aktivirati. Kot ne moremo z injekcijami rastnega hormona pomagati štiridesetletnici, da bi zrasla. Izbruhi okužb in posledične smrti se bodo v domovih starejših, kljub cepljenju, še pojavljali. Umiranje starostnikov je pričakovano. Starostniki so ranljivi, ker je kakovost njihovega življenja odvisna od tega, kako se bomo odrasli z našim znanjem, vrednotami in sočutjem zanje odločali.
Cepljenje otrok in mladostnikov proti covidu-19? Tvegano in z veliko verjetnostjo nesmiselno početje. Covid-19 je zanje, s stališča umrljivosti in trajnih zdravstvenih posledic, statistično nepomembna bolezen. Že ena smrt ali trajna zdravstvena težava (na primer možganska kap) zaradi cepljenja bo morda pomenila, da bomo otrokom s cepljenjem povzročili več škode kot koristi. Otroci so ranljivi, ker je kakovost njihovega življenja odvisna od tega, kako se bomo odrasli z našim znanjem, vrednotami in sočutjem zanje odločali.
Nedavno objavljena švedska raziskava je pokazala, da cepiva proti covidu-19 ponujajo le kratkotrajno zaščito. Zaščita proti covidu-19 se po petih mesecih zniža na okoli 50 odstotkov, po sedmih mesecih pa izzveni. Koliko od milijona cepljenih Slovencev je še zaščitenih pred covidom-19? Tudi varovanje pred težjim potekom bolezni (hospitalizacija, smrt) s časom upada, nekaj zaščite proti težjemu poteku bolezni pa vendarle ostane tudi do sedmega meseca (ne velja za krhke starostnike in starostnike s številnimi boleznimi). Švedska študija dokazuje, da PCT-pogojevanje in cepilni potni list nista zadostno učinkovita epidemiološka ukrepa. Nasprotno pa izkušnje in raziskave kažejo, da prebolevnost pušča daljšo, morda trajno imunost. Prebolevniki bi bili lahko zato edina skupina, ki bi brez ovir vstopala v javno življenje. Vendar omenjeni način razmišljanja ni moralen. Prebolevniki niso sami ustvarili infrastrukture javnega življenja (šol, zdravstvenih ustanov, gledališč…), zato si je ne smejo lastiti. Tudi cepljeni je niso samostojno ustvarili. Infrastrukturo javnega življenja smo ustvarili skupaj, zato mora ostati na razpolago vsem.
Vladni projekt za spodbujanje precepljenosti, ki predvideva finančno nagrajevanje timov družinske medicine za uspešno prepričevanje pacientov za cepljenje, je strokovno in moralno nesprejemljiv. Kot vsi medicinski ukrepi ima tudi cepljenje indikacije in kontraindikacije, prinaša koristi in tveganja. Finančno nagrajevanje zdravstvenih delavcev bi lahko imelo nedopusten vpliv na odločitve o cepljenju. Vladni projekt je ponižujoč do medicine. Profesijo spreminja v storitveno dejavnost, kjer največ šteje prodaja izdelka ali storitve: »Želite pohodne čevlje? Lahko vam ponudimo gojzarje ali salonarje. Vse imamo.«
Za konec vabim k razmisleku: je cilj naše epidemijske strategije cepljenje ali zdravje celotnega prebivalstva?
Odprimo oči.
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ogromno je odvisno od KARAKTERJA človeka. Imaš cepljenega, ki se bo obnašal odgovorno in enako necepljenenega.

Na drugi strani pa imaš cepljene in necepljene, ki se obnašajo, kot da je korona na Marsu. In ta druga stran je problem. Tudi cepivo s časoma izgublja učinek, zato so se Izraelci 3. Cepili in tudi pri nas se to kaže. Vedno več cepljenih zboleva. Je kar logično, je že precej časa od zadnjega odmerka...

Lahko bi imeli veliki boljšo sliko kot jo imamo, če bi naši vsaj poskusili prepričati ljudi, da bi se tudi cepljeni  testirali. 

Tako so se pa še med krompirjevimi počitnicami koristili boni in hodilo se je vse križem. To sedaj udarja in bo še.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!