Skoči na vsebino

Tomos ali skuter za daljšo pot


09pakistan

Priporočene objave

Živijo vsem skupaj!

 

Sem začetnik, zato mogoče kakno čudno vprašanje za vas poznavalce.

 

Kupujem motorno kolo za daljše potovanje.

Nagibam se za Tomosa 4 ali 6, katerega lahko voziš z izpitom do 50ccm....

 

Kakšen nasvet, kaj kupit. Poleg mene, bi moral naložit še ca 15 kg opreme. Oblačila, šotor in stvari za spanje v naravi.

 

Kako se lotiti iskanja pravega motorja, ki bi me priprljal 6000-7000km?

 

Hvala

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako da motor poznaš v nulo, ker mrfijev zakon nikoli ne počiva in tudi če vse poštimaš se lahko kaj pokvari. Čeprav gledaš za moped in tomis se splača predelat na 5 prestavo, če greš lahko po ravnini 70 ali da pri 50km/h nisi na koncu obratov. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če gre Tomos 70 km/h je bolj malo verjetno, da bo delal 7kkm. Za kaj takega moraš zamenjati popolnoma vse in to ne z nekimi poceni tajvanskimi/indijskimi deli.

Ni samo, da ti mora delati motor, zdržati morajo tudi vse ostale komponente (ležaji, obroči, napere, vzmetenje, okvir, zavore... ) . Novih Tomosov ni, rabljeni so tombola. Če ga obnoviš kot je treba, pa je vprašljivo koliko se to finančno splača.

Pa s 15 kg opreme ne boš prišel ravno daleč (30kg + je bolj realno, potem pa imaš (če nisi ravno peresne kategorije) probleme s preobremenitvijo) . S 15kg greš lahko poleti na podaljšan vikend na morje.

lp

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no, ja, v nulo restavriran APN 4 s 5 prestavo, kolko gre? Jaz sem sem se vozil za enimi to poletje.. so šli dobrih 60km/h. 

Osebno bi pa svetoval vsaj A1 ketegorijo torej 125cc, 4T mašino, samo če to ni možno...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če si ga v primeru "nepopravljive" okvare pripravljen zavreči in nadaljevati peš ali najti kaj drugega, potem to gre in ni problem, vse ostalo pa je bolj tombola.

lp

ps. apn-i na "krajše proge" grejo 100 km/h brez nekih pretiranih problemov ( "tehnologija" je od časov naše mladosti, drastično napredovala) niso pa to neke trajne zadeve. 60ccm gre 70 km/h brez problemov in dobro "vleče" v klanec, samo bo prej ali slej "zluftal" ojnico, pa tudi kakšna sklopka ima potem probleme.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, franc pravi:

Če gre Tomos 70 km/h je bolj malo verjetno, da bo delal 7kkm.

Moja izpitna štirka gre 80 z mojimi 140 kilami gor. Je pa res, da ponavadi ne grem stalno čez 70...tu pa tam kakemu skuterčku pokažem, naj se ne zajebava z mano.

EL-ko, 42, 16 fergazer, brušeni kanali, poštarski kufri na strani in zadaj.

Obvezno notranji štrom s platinami(na potovanjih po bivši jugi je vsem crknal ta zunanji brezplatinski štrom.) Obvezni tastari italijanski obroči(teti tanovi indijski so kot puter).

Ledice spredaj/zadaj da ostane še kaj štroma za polnjenje telefona, itd...

 

 

Kam pa greš, da to rabiš?

Mene mika nordkap že nekaj časa.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nordkap na mopedu?

Moraš biti v penziji za kaj takega.

Ne da se ne da, samo že z motorjem in po avtocesti, traja hudičevo dolgo (pa sem bil samo do osrednje Norveške od tam do NK in nazaj bi bilo še cca 1600 km) , pa da ima potem to smisel "moraš" še na Lofote... Z mopedom pa, da narediš 500 km/dan, umreš.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa, 400km na dan sem že delal, pa ni neke panike. Pač mora bit tadolgi zic, da se prestavljaš malo naprej, malo nazaj, pa leva ritnica, pa desna ritnica, malo stoje.

Za nordcap sem imel v mislih hip hopa z visoko šajbo, mogoče celo neka provizoriš streha in naslon za hrbet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja, da še dodam: lamo 60,  izpuh od petke, po možnosti tudi hladilne rebre na izhodu izpuha, obvezno brezdimno olje,...

In, na veternici narediti luknje, da se notranji štrom hladi.

In, če vas gre več, popolnoma ista konfiguracija vseh mašin. Sem srečal nekoč v bosni italijane, ki so šli z moriniji in je v skupini en mel gor na ruštu  kar komplet mašino privijačeno.

Drugače pa, če se citiram samega sebe, ko me je novinar vprašu, če se kaj bojim, da bo crknalo: To je Tomos...to ne crkne !

Popravljeno . Popravil Buschi
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 7. 11. 2020 ob 22:52, 09pakistan pravi:

...Kupujem motorno kolo za daljše potovanje.

Nagibam se za Tomosa 4 ali 6, katerega lahko voziš z izpitom do 50ccm....

Kakšen nasvet, kaj kupit. Poleg mene, bi moral naložit še ca 15 kg opreme. Oblačila, šotor in stvari za spanje v naravi.

Kako se lotiti iskanja pravega motorja, ki bi me priprljal 6000-7000km?

Za začetek si preberi tale potopis:

https://motosvet.com/tours/view/11061-z-14-konja-do-dubrovnika

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Buschi pravi:

Aja, da še dodam: lamo 60,  izpuh od petke, po možnosti tudi hladilne rebre na izhodu izpuha, obvezno brezdimno olje,...

In, na veternici narediti luknje, da se notranji štrom hladi.

In, če vas gre več, popolnoma ista konfiguracija vseh mašin. Sem srečal nekoč v bosni italijane, ki so šli z moriniji in je v skupini en mel gor na ruštu  kar komplet mašino privijačeno.

Drugače pa, če se citiram samega sebe, ko me je novinar vprašu, če se kaj bojim, da bo crknalo: To je Tomos...to ne crkne !

Veliko sreče (predvsem z vremenom) , pa mogoče si poglej avtovlak (preskočiš najbolj dolgočasne predele) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pakistanec, oprosti, ker ti smetim temo. :)

Buschi, Franc, Izibajker, Smasher in Thumper, je kateri od vas za kakšno furo ob Jadranu proti jugu in nazaj. Lahko že pozimi, ali pa kasneje, na pomlad. S Tomosi, ali s čem drugim z majhno kubaturo.

 

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj Tomos (Apn4 letnik 1981) , je sicer registriran in delujoč, ampak tako malo v uporabi, da je začel nagajati. Ker ga premalo uporabljam, se tudi ne pripravim, da bi ga "spravil v red" .

Zadnjo takšno turo sem menda opravil pred 30 leti (v glavnem ko je še bil moto GP na Grobniku) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, trebor pravi:

...Buschi, Franc, Izibajker, Smasher in Thumper, je kateri od vas za kakšno furo ob Jadranu proti jugu in nazaj. Lahko že pozimi, ali pa kasneje, na pomlad. S Tomosi, ali s čem drugim z majhno kubaturo.

Jaz žal nimam Tomosa, Piagota ali česa podobnega... Link sem mu dal, ker sem se spomnil na tisti odličen potopis do Dubrovnika, ki je bil objavljen pred leti na tem forumu...

Bo pa zanimivo brat kaj bo (ko bo, če sploh bo???) avtor teme 09pakistan tule objavil. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  

pred 16 urami, trebor pravi:

... je kateri od vas za kakšno furo ob Jadranu proti jugu in nazaj...

 

To sem že letos nameravu, dol do Paga, pa pol zaradi nevarnosti zapore mej nisem izvedel.

Sem vedno za, če je skupina taka, da noter ni verižnega kadilca ali AA...ker najbolj sovražim postanke v vsaki vaški oštariji.

Pag sem računal ca 10-12 ur, dva postanka.

Popravljeno . Popravil Buschi
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če se gre peljat, se pelje. Ustavi se za tankat in če je kaj zanimivega. V gostilni sem lahko, ko sem doma. :)

 

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, trebor pravi:

V gostilni sem lahko, ko sem doma. :)

LP Robert

ne morš..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 urami, thumper pravi:

ne morš..

To ti mislš ?

 

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Malo za vzpodbudo 09 pakistan :)  

Sam sem po nepremišlenem nakupu :) dobil skuter Peugeot za 100 eur.

Obrisal prah nastavil frgazar in kupil nov cdi, sedaj je pevozil malo več kot 10k kilometrov. Pomoje pride tudi do Pakistana :)

In še malo tinejdžarske zabave :)

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!