Skoči na vsebino

Hladilne tekočine, Hladilniki...


Leon

Priporočene objave

Ob 19. 11. 2013 ob 16:26, Bostjan Lapajne pravi:

A je kaj boljša hladina tekočina brez vode?

http://www.evanscoolants.com/evans_waterless_engine_coolants_faqs.html

Me je že mikalo, da bi to sprobal... Ker pa mi niso odgovorili na vprašanje, ki sem jim ga poslal, se nato nisem odločil za to. Poleg tega so nekatere trditve na njihovi spletni strani malo čudne.

Citiraj

Q. Will Evans Waterless Coolant cause my engine to run at a higher temperature?

A. No. The operating temperature of the coolant may increase slightly, however the temperature inside the engine will be more consistent.

 

 

Citiraj

 

Evans Waterless Coolant - Increased operating temperature means the fan does not have to run as much, improving fuel economy by up to 10%

 

Torej - najprej trdijo, da se temperatura motorja ne bo povečala oz. je lahko temperatura hladilne tekočine lahko le malenkost višja v primerjavi z navadno, potem pa, da zaradi višje delovne temperature lahko prihraniš do 10% goriva, ker ventilator ne bo rabil toliko hladiti...

Kako pa naj bi ventilator vedel, da ne rabi toliko hladit? Saj termostikalo bo še vedno vklopilo pri isti temperaturi kot prej, le da bi se to (zaradi višje delovne temperature) lahko dogajalo pogosteje...

Ob 19. 11. 2013 ob 20:06, urkoman pravi:

danchi kaj pa tarumen? V hondi letnik 2006 je rumen, doliva se enako barvo, te barve niso ravno zarad lepsega...

Na http://www.coolantexperts.com/coolant_overview/coolant_technologies_application piše, da je rumen praviloma hibrid med OAT in klasičnim in lahko vsebuje tudi 'silikate', 'nitrite' in 'borate' - se pravi je treba preverit vsak konkreten proizvod.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po vsem prebranam bom kar  ŠNOPS not nalil,to je pravi Dolenjsi ANTIFRIZ - preizkušeno !

 

Ps ; ne da samo dobr hladi - tud dobr greje sploh pozimi ! :beer2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aluminijevi silikati, pred njimi so vgrajevali natrijeve fosfate, izboljšajo hladilno tekočino in ne škodijo nobenemu motorju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Malo obuditve stare teme. Na koliko let pa naj bi se menjala hladilna tekočina? Mogoče neumno vprašanje: kakšno naliti noter?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na koliko let pa naj bi se menjala hladilna tekočina?

 

Po navadi v priročniku za motor ali avto piše na koliko km. ali leta se menja antifriz in kateri je priporočen. Antifrizi so različne barve zato ker imajo različno strukturo in se med sabo ne mešajo (ni priporočeno). Če ga zamenjaš vsake tri leta ali enkrat na 50000 ne bo nič hudega. Seveda obstajajo tudi longlife antifrizi ki se prvič menjajo na 150000 km. (govorim za avto). Konec koncev pa antifriz ni tako drag.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Men je mehanik rekel, da je smiselno vsake 50 jurjev menjat oz vsake dve leti, ker postane tekočina ščasoma agresivna in lahko poškoduje kaj v sistemu. Sicer pa, ali se ne menja tekočina hkrati ko se naredi kontrola ventilov?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na tri leta ali na cca 75000 km ... jaz ponavadi kr oba pogoja izpounem :P, takrat se zamenajo tudi zavorne pletenice, olje v vilcah in še kakšne druge malenkosti :D

 

:krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...vsakič, ko menjaš antifriz, ga ponavadi mešaš z navadno vodo...s tem pa vneseš nov vodni kamen..

... destilirana voda je agresivna in "žre" določene dele mašine.

Stara hladilna tekočina je pa "nevtralna", ker je že "razžrla" kar je hotela in je "nasičena" s tistim, kar ji je uspelo "razžreti". Lahko pa je v njej kaka svinjarija, kot ste napisali v tej temi pred 11-imi leti. Važno je, da ima v redu "zmrzišče", za ostalo se ne bi sekiral. Funkcija hladilne tekočine je hlajenje mašine.

 

Če kupujete hladilno tekočino, moraš kupiti tisto, ki je za Al-bloke motorjev (po navadi je rdeča)....zmešal pa bi z navadno deževnico (ne poznam kvalitete destilirane vode iz Petrola.... ne vem koliko je "agresivna"...oz. ali je to navadna "destilirana voda", ali pa dodelana dekarbonatizirana - deminarilizirana - odplinjena voda - ki je zelo agresivna)

 

...samo moje mnenje..  :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Js v kawasakiju mam modro,nevem sicer kjera gre original?js pa se dosti bistra..Glede voznje brez antifriza ne priporocam,sem naredil generalno na scuterju,in mi je po 1.000km pojedlo osevino na vodni pumpi kjer se stika semering..js nikoli vec brez...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...vsakič, ko menjaš antifriz, ga ponavadi mešaš z navadno vodo...s tem pa vneseš nov vodni kamen..

... destilirana voda je agresivna in "žre" določene dele mašine.

Stara hladilna tekočina je pa "nevtralna", ker je že "razžrla" kar je hotela in je "nasičena" s tistim, kar ji je uspelo "razžreti". Lahko pa je v njej kaka svinjarija, kot ste napisali v tej temi pred 11-imi leti. Važno je, da ima v redu "zmrzišče", za ostalo se ne bi sekiral. Funkcija hladilne tekočine je hlajenje mašine.

 

Če kupujete hladilno tekočino, moraš kupiti tisto, ki je za Al-bloke motorjev (po navadi je rdeča)....zmešal pa bi z navadno deževnico (ne poznam kvalitete destilirane vode iz Petrola.... ne vem koliko je "agresivna"...oz. ali je to navadna "destilirana voda", ali pa dodelana dekarbonatizirana - deminarilizirana - odplinjena voda - ki je zelo agresivna)

 

...samo moje mnenje..  :D

Nič ne mešaš, če kupiš pravega :D  že narejen tale od motula.. samo naliješ in rešeno :D od -25 do +133 si brez skrbi :P

 

https://www.motul.com/in/en/products/oils-lubricants/motocool-expert?f[application]=147&f[range]=21

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Antifriz ne menjaj dokler je bister in nevtralnega vonja. Lahko je tudi 10 let star. Če si v dvomih pomeri kislost/bazičnost, in če je v mejah 7.5 do 8.5 je vse ok.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm... če je motor v uporabi le od aprila do septembra... Nekateri se pa peljemo tudi kakšen dan, ko je 'malo' pod ničlo. Takrat je pa fajn, če je noter antifriz, ki...ne bo zmrznil. Oziroma, če je motor preko zime v neogrevani garaži ali v kakšni uti... Jaz bom menjal, preventivno. Včeraj prišel paket, Motul, šest evrov za liter.

Pa še olje menjam obenem, pa bo za pred Merxa pripravljen.

Popravljeno . Popravil motofrik
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm... če je motor v uporabi le od aprila do septembra... Nekateri se pa peljemo tudi kakšen dan, ko je 'malo' pod ničlo. Takrat je pa fajn, če je noter antifriz, ki...ne bo zmrznil. Oziroma, če je motor preko zime v neogrevani garaži ali v kakšni uti... Jaz bom menjal, preventivno. Včeraj prišel paket, Motul, šest evrov za liter.

Pa še olje menjam obenem, pa bo za pred Merxa pripravljen.

ma 6€/l že pripravljenega za notr zlivat? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm... če je motor v uporabi le od aprila do septembra... Nekateri se pa peljemo tudi kakšen dan, ko je 'malo' pod ničlo. Takrat je pa fajn, če je noter antifriz, ki...ne bo zmrznil. Oziroma, če je motor preko zime v neogrevani garaži ali v kakšni uti... Jaz bom menjal, preventivno. Včeraj prišel paket, Motul, šest evrov za liter.

Pa še olje menjam obenem, pa bo za pred Merxa pripravljen.

Antrifiz ima  še kakšne druge funkcije kot le zaščito pred nizkimi temperaturami :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

cikadina..ja, zmešan je, rumen.

royal... seveda ima še druge funkcije... Veiko jih pač samo pomeri, koliko minusa drži in to je to. Saj olje tudi menjamo, čeprav je staro še mastno. Če se lahko pošalim. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...
  • 1 leto pozneje...

Zdravo. Menjal sem svečke na fz6 in zaradi več prostora zlosal in izpraznil še radiator, tako da bom menjal še antifriz. Nič jasnega v temi ni, kaj kupiti. Navodila pravijo 2+0,25 litra, 1:1 z vodo ''High-quality ethylene glycol antifreeze containing corrosion inhibitors for aluminum engines''. Kater antifriz konkretno bi to bil? Stari je že črno zelen, tako da je bil že itak čas, originalno pa kaže da je bil zelen. V temi sem prebral da ima zelen silikate in naj ne bi bili za Honde in japonce, pa vendar bo OK za yamaho?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...
pred 6 urami, tomaz69 pravi:

Živjo,

kdor uporablja zaščito hladilnika, vsake koliko je priporočljivo le-to odstranit in očistit mogočo umazanijo, ki se vseeno nabere?

Vedno, ko imaš čas ali voljo. Nikoli ne škodi :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!