Skoči na vsebino

Švicarske alpe


JoeBradley

Priporočene objave

Zdravo. Letos so mi v službi pobrali toliko energije, da moram najpozneje v drugi polovici junija za vsaj ene štiri dni na motor in si napolniti baterije tako, da bom odvozil par prelazov v švicarskih alpah.

Zamislil sem si takole: Prvi dan bom šel tja s štajerske smeri (čez Jurij v Avstrijo, nato Golica, Borovlje, Beljak, Lienz, Vipiteno in se spustil do podnožja Stelvia s severne smeri).  Nekaj čez 540 km, čistvo dovolj zame. 

Prespal bom nekje pod vznožjem Stelvia in zapeljal nanj takoj drugo jutro. Ta in tretji dan bi rad odvozil čimveč tega, kar je na sliki in prespal kje vmes. Zadnjič bi spal spet nekje pri Stelviu in se četrti dan  po isti poti ves nasmejan pobral domov.

Sicer bom zadeve ziheraško splaniral, rezerviral spanje, naročil vreme, itd., a kak nasvet glede cest, spanja, navad lokalcev in česarkoli vedno pride prav. Hvala.

švicarske alpe moto puls.jpg

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole malo poglej

 

Andermatt ti je dobro izhodišče za prelaze na vse strani.....pravi moto raj, epskih prelazov  :)   

SREČNO

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm, Švica je draga, hrana pa nič posebnega, priporočam spanje v Italji, kot si recimo že omenil pod Stelviom, pa lahko še v Chiavenni. Pazi na omejitve po Švici.

Nufenen, Lukmanier; Albula so bolj osamljeni. Gothard pa San Bernardino, sploh drugi, sta del glavnih prometnic, ima pa Gothard zelo zanimivo staro cesto, ovinki iz granitnih kock. Furka, Grimsel, Susten, sveta trojica, ampak zna biti prometno ob lepih poletnih vikendih.

Junija se večina prelazov začne šele odpirat, preveri na: https://alpen-paesse.ch/en/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pod Stelvijom priporočam spanje v vasici Solda, B&B Nives (poglej razpoložljivost na Bookingu) ali v Prad-u Hotel Prad (zunaj vasi proti prelazu na levi)

Popravljeno . Popravil raza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, Luka66 pravi:

Tole malo poglej

 

Andermatt ti je dobro izhodišče za prelaze na vse strani.....pravi moto raj, epskih prelazov  :)   

SREČNO

Ja, videl, dober potopis, vajine fotografije so me navdušile za to pot.

Hvala tudi za ostala, konkretna nasveta glede spanja.

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cene so imeli res konkretne,  zajtrki so bili precej skromni, pa nisem ravno jutranji jedec, bolj večerni 🙃  pa ne bila ravno v najcenejših nastanitvah. Nisem občutil neke tiste pristne prijaznosti, hladno preračunljivost od staroselcev,  tudi daleč od nekih gurmanskih presežkov, ki jih lahko zaužiješ v F praktično na vsakem koraku, če govorimo o average ponudbi. Je pa res da so bili koronski čudni časi, relativno malo turistov in bili vsi nekoliko zmedeni, razen mladi gosti iz UK, ki so so si dali duška s pregrešno dragim pivom..no matter of costs 😁 cheers   prelazi pa...je eni hudo lepi, drugi znani iz filmov, tretji zelo stari....... vsekakor za prevozit in uživat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 37 minutami, Luka66 pravi:

Cene so imeli res konkretne,  zajtrki so bili precej skromni, pa nisem ravno jutranji jedec, bolj večerni 🙃  pa ne bila ravno v najcenejših nastanitvah. Nisem občutil neke tiste pristne prijaznosti, hladno preračunljivost od staroselcev,  tudi daleč od nekih gurmanskih presežkov, ki jih lahko zaužiješ v F praktično na vsakem koraku, če govorimo o average ponudbi. Je pa res da so bili koronski čudni časi, relativno malo turistov in bili vsi nekoliko zmedeni, razen mladi gosti iz UK, ki so so si dali duška s pregrešno dragim pivom..no matter of costs 😁 cheers   prelazi pa...je eni hudo lepi, drugi znani iz filmov, tretji zelo stari....... vsekakor za prevozit in uživat.

Zaradi cen, smo mi za izhodišče izbrali Livigno. Praktično na meji s Švico, pa cena bencina je bila pod euro.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Midva z ženo sva spala v Luzernu v kampu v najeti prikolici. To je bilo takrat najceneje (razen šotora). Če si sam kuhaš lahko precej prišparaš. Je pa bilo tistih 9 dni Švice še do danes meni osebno najboljša tura do sedaj.

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala tudi ostalim za nasvete. Solda je blizu in dobra izbira za prvo in zadnjo noč, vmes pa je Andermatt res lepo na sredini. Cene v Švici so mi znane, a za par noči me ne bo pobral hudič, sploh, ker se vozim sam (žene ne spravim na motor za nobeno ceno, pa ne vem, ali naj bom zato vesel ali žalosten 😉).

Pa na gurmanske užitke tja tudi ne grem, ampak se vooooozit z motorjem 😊. Upam, da bo tudi meni to najboljša tura do sedaj. Dober zajtrk v nastanitvi, topla kava, nekaj skrivoma v žep za čez dan (če gazda ne vidi), potem pa kaka pizza zvečer in je.

Cene bencina okoli enega evra v Livignu omenja tudi Gustinčič v knjigi Najbolj priljubljene moto poti, a tisto sem jemal malo z rezervo, knjiga je le že iz leta 2008.

Vreme preverjam na Bergflex in je lani dvakrat (Dolomiti, Grosglockner) lepo držal besedo za vsaj štiri, pet dni vnaprej. Še kaj vremensko uporabnega?

Aja, pa na prenos mobilnih podatkiv v Švici moram pazit, a ne?

  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za vreme v Švici imaš# Meteoschweiz https://www.meteoschweiz.admin.ch/service-und-publikationen/applikationen/niederschlag.html 

odlično radarsko prognozo za dež, imajo tudi app. Ja švica je izven EU, izklopi prenos podatkov pa oglej si cene roaminga, ponavadi spada med tretje država, tam nekje kot totalna eksotika in je neumno drago.

*je tudi app

https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.admin.meteoswiss&hl=de_CH

https://apps.apple.com/ch/app/meteoswiss/id589772015

in pokrije tudi sosednje dele, če so padavine lepo pokaže kako se bojo razvijale čez dan, seveda ni točno na kilometer ampak pri poletnih nevihtah deluje kar dobro.

image.thumb.png.6ee0a1af79b068dd4c8b214fd3f188d3.png     image.thumb.png.170a819ebb92e767de2f06024a4e4838.png     image.thumb.png.a050d344e6487597388b247b5ba5796d.png

 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!