Skoči na vsebino

Luči, žarnice...


samobb

Priporočene objave

:OK:

A komplet seboj imet pa ni obvezno ??

A je? Jaz ne vem. Pa sem spraševal "prjatla pulicaja", pa je prostodušno priznal, da tud on ne ve.

Trdil sem, da bi mi komplet USTREZNIH rezervnih žarnic moral priložiti proizvajalec (prodajalec), če bi bilo to obvezno in če je motor ustrezno homologiran za slovenski trg.

Je pa res, da sem preveč len, da bi šel brat zakon.

A kdo ve, kaj je RES obvezna oprema na motociklu? Samo prva pomoč ali še kaj?

LP, ma

Popravljeno . Popravil MrTn_T
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hja in kam naj bi vse to dal...že s to novo prvo pomočjo so bili problemi kam jo dat, zdaj pa še komplet žarnic :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

evo včeraj sem dal namontirat xenonke v avto. huda razlika! :OK: Zdaj moram še za motor razmislit...tip pravi ni blema mi proda samo eno, da ne bom cel kit kupoval pa eno na rezervi mel .) .

zakonska podlaga je pa bolj sivo področje...niti na tehničnih ne vedo, menda :? kit ima ISO9001, ustreza ECE R98... :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.......

zakonska podlaga je pa bolj sivo področje...niti na tehničnih ne vedo, menda :? kit ima ISO9001, ustreza ECE R98... :?

Nimam pojma, samo na glas razmišljam. Saj auspuhi imajo tudi vse certifikate, ampak še vseeno jih je treba vpisat v homolomo.

Samo da se v luči ti noben ne vtika, še.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

glede vpisa so zelo različna mnenja...bolj ko bere človek forume, manj mu je jasno :? eni pravijo da se noben kit ne da vpisat :cry: , drugi trdijo da so eni z atestom :) . Mogoče je res najbolje počakat...dokler noben ne teži . . . :naughty:

sem lansko leto naredil ca. 5000 km s HID-zarnicami in tudi enkrat nisem ne cutil in ne opazil kaksnega "rukanja". se cukanja ne.

nobene spremembe napram normalni voznji, razen seveda SVETLOBE pred motorjem. B)

no, to je dobro slišat...ker bom skoraj sigurno tudi jaz to not dal :OK: ampak samo kratko, po moje.

Popravljeno . Popravil sleeperman
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V motor to sodi in basta. Glede prostora pa: še noben motor, ki sem ga imel, ni bil brez prostora zanje. Oziroma so bile že notri. Torej le niso brez pomena. Je pa res, da nekih raket nisem nikoli imel, tako da ne vem, kako je tam s prostorom zanje... Menda so problemi tudi s prvo pomočjo, kam dati. Saj motor mora imeti kovčke in torbe, pa se da notri,- problem je le pri raketarjih, to pa. :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O prvi pomoči tako nihče ne dvomi da mora bit, žarnice pa baje niso obvezne, tako so mi povedal mojstri na AMZS včeraj :glare:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A kdo ve kateri zakon/pravilnik/uredba/... določa obvezno (dodatno) opremo? Sem preiskal Uradni list po dolgem in počez, pa nič pametnega našel.

Najbližje, kar sem našel je tole:

(2) Minister, pristojen za promet, izda natančnejše predpise o dimenzijah, skupni masi in osni obremenitvi vozil, o napravah, opremi in delih vozil ter o osnovnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati naprave, oprema in deli vozil v cestnem prometu;

A ko sem poiskal pravilnik, ni omenjen niti varnostni trikotnik, niti odsevni jopič, kaj šele rezervne žarnice...

Zakonodaja na temo vozil...

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz sem iskal in našel bore malo.

V pravilniku o izvajanju tehničnih pregledov, oziroma prilogh, kako se izvajajo pregledi posameznih vrst vozil, sta prva pomoč in varnostni trikotnik omenjena kot oprema, žarnice pa prav nikjer niso.

Torej, po tem, kar sem odkril morajo imeti enosledna motorna vozila najmanj na tehničnem pregledu s seboj zavitek prve pomoči, avtomobilisti pa poleg zavitka prve pomoči še varnostni trikotnik.

Žarnice niso prav nikjer omenjene.

Obstaja velika verjetnost, da so zahteve po posedovanju zavitka prve pomoči, trikotnika in rezervnih žarnic globoko skrite v kakšnih podzakonskih aktih, do katerih naključni brskalci po pravnih aktih ne znamo priti.

MaraudeR je tič, ki izbrska marsikaj. Upajmo, da bo bral tole.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Ker je tema o žarnicah bi kr tu vprašal! Zamenjal sem sem navadne žmigavce z LED in me zanima kakšen upor moram vezat, da bo hitrost utripanja enaka!? :kva2:

Ker sedaj se mu malo mudi! :eek:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker je tema o žarnicah bi kr tu vprašal! Zamenjal sem sem navadne žmigavce z LED in me zanima kakšen upor moram vezat, da bo hitrost utripanja enaka!? :kva2:

Ker sedaj se mu malo mudi! :eek:

Odvisno od tega kolk Wattov si imel prej na žmigovčkih, drgač pa sm mel par Ohmov, 10W so bli se mi zdi...

Drgač pa imajo v Louisu prou za to narejene...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Valda, da niso žarnice obvezne. Itak je na enih motorjih ni mogoče menjat brez, da bi pol motorja razdrl. Sploh če pomislim na xenon. :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Odvisno od tega kolk Wattov si imel prej na žmigovčkih, drgač pa sm mel par Ohmov, 10W so bli se mi zdi...

Drgač pa imajo v Louisu prou za to narejene...

Vezava je pa menda tako ne!? Ne zaporedno z žarnico ne!

IPB Slika

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vezava je pa menda tako ne!? Ne zaporedno z žarnico ne!

IPB Slika

ponavadi se uporčke veže zaporedno... odvisno, daj kukr piše v navodilih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stric moram te popravit :closedeyes:

-če upor vežeš zaporedno je tok isti in napetost manjša

-če ga pa vežemo vzporedno je pa napetost ista in tok manjši

Tko da...pomoje majo žmigavci predpisano napetost...in morš zato prilagodit tok?!? :?

Če se motim me popravite,da ne bom več streljal kozlov :photo:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@2Bad

Upor veži vzporedno!

Upor izračunaš po formuli

R=U2(kvadrat)/Pupor,

pri tem moraš uporabit moč, ki je razlika med staro(žarnice) in sedanjimi žmigavci (led),

Pupor= Pžarnica - Pled

PRIMER1:

za 1x žarnica 21W in 1x žmigavec led 1W

Pupor = Pžarnice - Pled= 21 - 1=20W

R=U2/Pupor= 144/20=7,2 ohm

R=7,2ohm / 20W, ker pa žmigavec utripa, se njegovo delo zmanjša za skoraj 50%, tako da lahko vzameš pol manjši upor 7,2ohm / 10W.

PRIMER2:

za 2x žarnica 21W in 2x žmigavec led 1W

Pupor = Pžarnice - Pled= 42 - 2=40W

R=U2/Pupor= 144/40=3,6 ohm

R=3,6 ohm / 40W, ker pa žamigavec utripa, se njegovo delo zmanjša za skoraj 50%, tako da lahko vzameš pol manjši upor 3,6 ohm / 20W.

OPOZORILO: PRIMER2 je podan bolj kot primerjava, raje se uporabi po en upor na led žmigavec, da se ne preobremeni napeljave motorja. Če pa se želi uporabit en upor za 2 led žmigavca, pride taka vezava v poštev le za primer ko se menja žmigavce na eni strani (levo ali desno), ne moremo je pa uporabiti, če menjamo samo zadnje ali prve žmigavce.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@2Bad

Upor veži vzporedno!

Upor izračunaš po formuli

R=U2(kvadrat)/Pupor,

pri tem moraš uporabit moč, ki je razlika med staro(žarnice) in sedanjimi žmigavci (led),

Pupor= Pžarnica - Pled

PRIMER1:

za 1x žarnica 21W in 1x žmigavec led 1W

Pupor = Pžarnice - Pled= 21 - 1=20W

R=U2/Pupor= 144/20=7,2 ohm

R=7,2ohm / 20W, ker pa žmigavec utripa, se njegovo delo zmanjša za skoraj 50%, tako da lahko vzameš pol manjši upor 7,2ohm / 10W.

PRIMER2:

za 2x žarnica 21W in 2x žmigavec led 1W

Pupor = Pžarnice - Pled= 42 - 2=40W

R=U2/Pupor= 144/40=3,6 ohm

R=3,6 ohm / 40W, ker pa žamigavec utripa, se njegovo delo zmanjša za skoraj 50%, tako da lahko vzameš pol manjši upor 3,6 ohm / 20W.

OPOZORILO: PRIMER2 je podan bolj kot primerjava, raje se uporabi po en upor na led žmigavec, da se ne preobremeni napeljave motorja. Če pa se želi uporabit en upor za 2 led žmigavca, pride taka vezava v poštev le za primer ko se menja žmigavce na eni strani (levo ali desno), ne moremo je pa uporabiti, če menjamo samo zadnje ali prve žmigavce.

Zaporedno bi vezal, če bi hotel padec napetosti, torej če bi hotel dat notr recimo 6V žarnce...

Aha, zdej vidim da si že popravil, namreč, ni se mi dal niti pomislt... :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mam en problem oz. kolega ga ma in sicer:

kupu je tele žmigavce in ne delajo. stvar pa naj bi bla v žarnicah, namreč originalne so na motorju 10W te so pa 21, majo pa tud drugač nastavek za not vtaknt. teh žarnic pa ne dobi nikjer 10W. js mislm sicer, da ni problem v žarnicah, lahko gdo pomaga?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poizkusite najprej samo žmigavce, tako da jih direktno priklopite na 12V, če sploh svetijo.

Če delajo priklopite samo 1 (en) žmigavec na stran (levo in/ali desno) in pogljete če dela normalno.

Če sedaj dela, je problem v premočni obremenitvi za avtomat.

Tako da rešitve so tri ali zamenja žarnice za manjše (10W), menja avtomat, ki podpira 21W žarnice, nese žmigavce nazaj v trgovino.

Lahko bi se še čaralo in dodalo rele med avtomat in žmigavce, ki bi jih preklapljal, ampak mislim da je to že preveč šušmarjenja.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

k mi lahko še gdo samo pove, kolk stane ta avtomat, pa kje se ga dobi in pa, če gdo ve kje bi se doblo ustrezne žarnice

drugač pa TBoxer hvala

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ta regler pride okoli 4€, seveda na avto odpadu (v češči vasi je eden, pa gor nad stražo nekje je tudi eden), pa tudi nov ne bi smel biti zelo drag

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:topic:

v češč vas je kšn odpad? kod?

drgač pa to me sprašuje edn, k ni lih z dolenske .)

V Češči vasi je bil,preselil se je iz Češče vasi naprej (ca 2 kilometra) čez Zalog mimo (tovarna opeke) naravnost naprej proti Straži ca 1 km desno,ob cesti je tabla. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!