Skoči na vsebino

SQL*plus -pomoč


Priporočene objave

Vidim, da tule nekateri kar precej obvladate zadeve povezane z informatiko, meni pa stvari niso povsem jasne.......bi prosil, če mi lahko pomagate rešit tole nalogco (oz. če mi da kdo vsaj kakšen namig) :oops:

Ne vem ali bi moral narediti kakšne podpoizvedbe ali poiskati podatke iz drugih tabel oz. kako naj to prav naredim :? Pa še če prav rešujem lahko samo na faksu poizkusim,......

1. Kdaj se je pri nas zaposlil zastopnik kupca YO-SPORT?

2. Kolikšna je skupna vrednost naročil tega kupca?

3. Kateri izdelek je ta kupec naročil večkrat?

----------------------------------------------------------------

Imam podano celo tabelo KUPEC, YO-SPORT pa se nahaja v tabeli kupec v stolpcu KPCID.

SQL> DESC KUPEC

Name Null? Type

------------------------------- -------- ----

KPCID NOT NULL NUMBER(6)

NAZIV VARCHAR2(45)

NASLOV VARCHAR2(40)

MESTO VARCHAR2(30)

DRZAVA VARCHAR2(2)

POSTA VARCHAR2(9)

PODR NUMBER(3)

TELEF VARCHAR2(9)

PREDSTID NOT NULL NUMBER(4)

KREDITLIMIT NUMBER(9,2)

KOMENTAR LONG

--------------------------------------------------------

Saj vem, da se bom moral tole v kratkem navadit, samo to moram rešit že zdaj :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

????

Tukaj imaš samo tabelo kupcev, kje pa so ostale? (npr. naročilo, artikel, zastopnik itd...)???

Pa Yo-Sport ziher ni v atributu KPCID (to je šifra) ampak v atributu NAZIV...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa Yo-Sport ziher ni v atributu KPCID (to je šifra) ampak v atributu NAZIV..

Ja sem zaj...v Yo-sport je v atributu naziv

Tukaj imaš samo tabelo kupcev, kje pa so ostale? (npr. naročilo, artikel, zastopnik itd...)???

Ja jaz sem dobil na listu napisano nalogo potem pa še tole tabelo Kupec. itak, da so tudi ostale tabele, samo do vseh ostalih podatkov bi moral priti s poizvedbami, samo mi je zmanjkalo časa na vajah(ker sem nekaj manjkal), da bi ene stokrat poizkusil preden bi mi uspelo :oops:

Zdaj se moram pa enkrat, ko bo(če bo) kakšen comp prost oglasit tam pa rešit do konca.

Je pa to pri nas (fov) specialen način razlaganja!Dobiš skripto, maš nekaj razloženo, par nalogc za poizkušnjo in morš že znat! Če pa asistentko kaj vprašaš ti pa običajno odvrne, da itak vse v skripti piše :roll: Pa saj bi še šlo če bi imel tam ogromno časa za skripto preštudirat-sam ga ni!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na intenetu je mnogo brezplačnih tečajev za poizvedbe v SQL. Če bi šel pa dvakrat na vaje pa tudi ne bi bilo težav :)

Za poizkušanje si pa doma namesti RDBMS ( licenco dobiš verjetno v šoli ).

LP,

Klemen

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja saj neki od SQL-a sem že poskušal s kazaa-ja naložit.

Bom še te linke mal prečekiral!

Za poizkušanje si pa doma namesti RDBMS ( licenco dobiš verjetno v šoli ).  

Kaj je pravzaprav tale RDBMS? Na faksu niso nič takega omenjal (bo treba vprašat)?

Uradno še skripte, katero smo predlali na vajah ni mogoče dobit :roll: No na srečo obstaja tudi elektronska (PP) različica, pa sem si jo poslal po mailu :twisted:

Sem popoldne še enkrat mal pregledal, pa se mi že malo bolj svita :P

Edin zoprno je,ker (tenutno še) ne morm provat, kaj res razumem in kaj se mi samo zdi kako naj bi bilo :?

Ma sej bo!

tnx

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

RDBMS - Relational DataBase Management System oz. sistem za upravljanje z relacijskimi bazami. V glavnem se ločijo na dvoje: Namizna izvedba (desktop) in pa strežniška (server). Med prve spadajo razni Dbase, Ms Access, FoxPro..., med druge pa Oracle (zadnja verzija 9i), IBM DB2, Informix, MS SQL Server....polj so pa tu še PostgreSQL, MySQL - ki ju lahko dobiš kot GNU.

Razlika med namizno in strežniško izvedbo RDBMS je predvsem v zmogljivosti servisiranja uporabnikov (namizna je sposobna servisirati podatke zelo omejenemu št. uporabnikov - različno 5, 10, tudi 20? Več skoraj ne.) Medtem ko lahko strežnik RDbMS uporablja tudi 1000 in več uporabnikov. Seveda je razlik še več (razna orodja in funkcije, kot so npr: OLAP - on line analitical processing, BI orodja...) Opazna je razlika tudi v ceni, npr.:MS access v office paketu cca. 120Ksit, za oracle pa niti ne vem, cena nekje dobrega avta in več (cena odvisna od št. procesorjev na serverju, št. uporabnikov...). Če te zanima počekiraj na netu. Po mojem mnenju je nekje cenovno ugodna rešitev MS SQL server, ki za resno poslovno uporabo ni predrag, je pa precej zmogljiv in stabilen.

Predlagam da poskusiš MySQL:

http://www.mysql.com - dela na win/linux/bsd/unix... in je primeren za vadit SQL. Velikost za windows verzijo je cca 20 mb.

Povem naj še tole, da ima vsak strežnik RDBMS (ali pa desktop varianta) malce svoj SQL: malce razlike, ki pa med uporabo preprostih poizvedb ne povzroča težav.

Oracle ima npr.: PL/SQL, Ms SQL SERVER => T-SQL itd.... Razlik skoraj ni v preprostih SELECT, DELETE, CREATE stavkih....

upam, da ga nisem kje polomil - mislim da kar sem napisal drži.

p.s. SQL+ je kolikor jaz vem samo vmesnik, s pomočjo katerega delaš na kakšnem sql serverju (v ozadju je običajno kakšen ORACLE)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 8 let pozneje...

Poleg tega obstaja tudi zlo dober slovenski SQL vodič, ki odlično predstavi osnove SQL-a, kot so kreiranje, poizvedovanje, spreminjanje in urejanje zapisov. Še najbolj mi je všeč to, da je v vodiču vse predstavljeno oz. ponazorjeno na primerih, tako da si stvar lahko res hitro zapomniš. Spodaj je sicer še nekaj nalog, vendar za to priporočam kakšne "live demo" sql tutoriale. Slovenski vodič najdeš tu: http://www.squidoo.com/sql-osnove

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!