Skoči na vsebino

Zobniki, verižniki


kasti

Priporočene objave

najboljše je pa da daš malo več papirčkov (denarja), kupiš dobro ketno, redno čistiš- mažeš in to je to  

Da ne bi odpiral nove teme ... kot omenjaš čiščenje verige ... kako in s čim čistite verige :?:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 9 mesecev pozneje...

vem da je bilo ze dost pisano o zobnikih in prestavnih razmerjih imam pa eno vprašanje : sedaj imam spredaj 16 zob,zadaj pa 45 ,če zamenjam da bom imel spredaj 14 in zadaj 47 (spredaj-2,zadaj+2)ali se mi spremeni dolžina verige ,ali je enako dolga kot pri prejšnih zobih,če rečemo da so španerji nekje na istem položaju. :shock: :shock: :shock:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vem da je bilo ze dost pisano o zobnikih in prestavnih razmerjih imam pa eno vprašanje : sedaj imam spredaj 16 zob,zadaj pa 45 ,če zamenjam da bom imel spredaj 14 in zadaj 47 (spredaj-2,zadaj+2)ali se mi spremeni dolžina verige ,ali je enako dolga kot pri prejšnih zobih,če rečemo da so španerji nekje  na istem položaju. :shock:  :shock:  :shock:

veriga ostane enaka, saj je ne boš nič krajšal ... :wink: ... sicer pa malce geometrije, kalkulator in računaj ... čisto enako verjetno ne bo ... ne bo bisvetno dugače ... menjaj brez bojazni

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vem da je bilo ze dost pisano o zobnikih in prestavnih razmerjih imam pa eno vprašanje : sedaj imam spredaj 16 zob,zadaj pa 45 ,če zamenjam da bom imel spredaj 14 in zadaj 47 (spredaj-2,zadaj+2)ali se mi spremeni dolžina verige ,ali je enako dolga kot pri prejšnih zobih,če rečemo da so španerji nekje  na istem položaju. :shock:  :shock:  :shock:

Dolžina verige bo ostala enaka, prestavno razmerje bo pa krajše za slabih 20% (izračunano "iz glave", brez kalkulatorja)

BTW Hočko, kje si tu našel geometrijo :shock: :?:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam sem menjal: spredaj -1, zadaj +2 pa sem moral šponarja iz sredine popustit skoraj do konca, da sem dosegel predpisano napetost z isto ketno

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dolžina verige bo ostala enaka, prestavno razmerje bo pa krajše za slabih 20% (izračunano "iz glave", brez kalkulatorja)

BTW Hočko, kje si tu našel geometrijo :shock: :?:

malo si nariši in preračunaj spremembe premerov zobnikov ... tkole na prvi uč bi tudi jaz rekel, da bo vse enako ... potem malo premisliš in ugotoviš, da ni tako.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sem bral malo po nemskih forumih pa baje sploh ni frke 14 zob odspredaj , glede dolzine same verige pa vem enako kot pa prej, ko bom menjal bom ziher vedel. 8) 8) 8)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj bo vse v redu, če spredaj odvzameš dva zoba in zadaj dodaš dva si na istem. :wink:
kot rečeno .... niti ne ... :wink:
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

OK, jaz imam recimo verigo z delitvijo 5/8". Enako delitev imajo tudi verižniki (na delilnem krogu). Torej je delitev na verižnikih in verigi enaka :arrow: -2+2=0. Razen če ne... :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi se kar strinjal, da se dolzina malo spremeni... ce enega zmanjsas in drugega povecas, je mozno da je pol treba met verigo daljso...ceprav za isto stevilo odstejes, sestejes!!

malo matematike, ljudje...

naprimer: mas zobnike

o o

pol mas pa

o O

ceprav odspredaj nisi odstel zobnikov, se je povecala dolzina! kaj sele ce spredaj zmanjasas...pol je dolzina se malo vecja... al pa se samo motim;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm, no ja.

ce spredaj zmanjsas, pol logicno gledano se dolzina verige pomanjsa malo in se poveca ko zadaj povecas obseg. ce se pa za isto, to pa mislim da ne:)

preenostavno je;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm ja... :oops: Po klobasasti formuli za potrebno število členov verige x iz strojniškega priročnika pride potrebno število členov pri razmerju 14/47 večje. Za koliko je odvisno od osnega razmaka. Pri 500 mm recimo skoraj 2 člena, pri 600 mm skoraj 1.5. :shock: :wink:

In seveda je fora "neenostavnosti" logike v različnih kotih verige med verižnikoma. Pri enakem številu zob na obeh je razdalja pač najkrajša. :roll:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Imam eno vprašanje, pa sem malo po iskalniku iskal in se mi zdi ta tema še najbolj primerna. Počasi bom moral menjati zobnike in me zanima ali je edina možnost, da jih naročim na servisu originalne, ali kdo mogoče ve kje bi se še dobilo zobnike, ki ne bi bili originalni s servisa, ker predvidevam da je ta varjanta precej cenejša če je možna.. Mogoče kakšno podjetje/trgovina pri nas kjer bi se dobilo zobnike? Ali pa pri sosedih mogoče? :rolleyes:

Hvala za odgovore že vnaprej :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verižnike, verige in komplete omenjenega se dobi npr. tudi v trgovinah Hein Gericke, Louis ali Polo. Ljubljančanom najbližji H-G je v Beljaku, v Grazu pa sta tako H-G kot Louis. Pred nekaj leti sem v H-G v Muenchnu kupil komplet RK X-ring verige in Sun Star verižnikov za mojo Transo za dobrih 190 DEM bruto. Komplet je bilo potrebno prej naročiti (kar po telefonu).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vecinoma v vseh moto trgovinah.samo odlociti se moras katero znamko vzames.in vedno zobnike in verigo skupaj menjati.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pred kratkim sem menjal sprednji zobnik (dal sem manjšega za 1 zob)...

Kupil sem ga pri Motacc group d.o.o. v Sloveniji. Cena ca. 20 Eur.

PS

Telefon Motacc 041 671 018

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!