Skoči na vsebino

Zobniki, verižniki


kasti

Priporočene objave

Mislim, da je odvisno na kateri strani motorja je veriga. Potem se odvije v isti smeri kot se verižnik vrti, ker pri vrtenju mora vedno matico zategovat. V levo, če je veriga na levi strani motorja in obratno... ;)

 

Tudi jaz sem mislil, da se odteguje v desno stran, ker se ketna vrti v levo ampak sem se očitno motil, ker se odteguje v levo :D  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz sem mislil, da se odteguje v desno stran, ker se ketna vrti v levo ampak sem se očitno motil, ker se odteguje v levo :D  

 

Še enkrat pozorno preberi, prav to sem ti napisal......citiram:"Potem se odvije v isti smeri kot se verižnik vrti"

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...

debata o verigah in čisščenju premaknjena semle:

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...
pred 4 urami, XTR pravi:

Kaj zawobla kolo, verižnik, veriga, cel motor? 

O čem mi pravzaprav govorimo? 

Včasih se je govorilo o verigi, zobnikih in verižnem prenosu... KAJ KURCA JE VERIŽNIK????? Gre morda za novorek podoben čelilni zajeralni žagi in mojstrovalcem?

Zobnik ne pomeni enako, kot zobniški prenos.

Popravljeno . Popravil SF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zobnik...pastorek...zobniški prenos...

Pri verižnem prenosu se pa verižno kolo imenuje verižnik.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 hours ago, SF said:

O čem mi pravzaprav govorimo? 

Včasih se je govorilo o verigi, zobnikih in verižnem prenosu... KAJ KURCA JE VERIŽNIK????? Gre morda za novorek podoben čelilni zajeralni žagi in mojstrovalcem?

Zobnik ne pomeni enako, kot zobniški prenos.

Verižni zobnik (skrajšano ) = verižnik (na motosvetu, v kolesarstvu, pa še kje...) Kaj je strokovno pravilno pustimo ob strani. Rraje podaj mnenje o opletanju "verižnega zobnika", če si že tako natančen. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verižnik je privijačen na pesto kolesa. Ta vez je razstavljiva in narejena v določeni toleranci, ker v praksi skoraj ne more biti sestavljeno brez (minimalnega) opleta (teoretično lahko, ali pa bi bila obdelava predraga). Zato je veriga namensko malo širša od verižnika da lahko ta oplet pokompezira, ali pa kopmpezira (minimalni) osni zamik verižnikov (tudi za to obstajajo tolerance). 

Tudi če je verižnik raven in brez opleta, veriga išče idealno linijo...in teče malo levo-desno, dokler se s členkom ne nasloni na bok zob verižnika....sploh pa v primeru na videu, ko je motor na stojalu, veriga pa popolnoma neobremenjena.  Če bi motor nagnil, bi se veriga zaradi lastne mase naslonila na en bok, in ne bi več opletala.

...logično pa je, da mora biti vse čimbolj idealno, da veriga lepše teče.

...verižnik je pravilna slovenska strokovna beseda za zobato verižno kolo.

 

glede osnega zamika verižnikov na motorju:

... jaz tega ne gledam, gledam samo, ali sta obe kolesi poravnani, da je motor res enosledno vozilo. To naredim tako, da dam motor na zadnje stojalo, na zadnje kolo namestim dva alu pohištvena profila, da sežeta naprej preko prednjega kolesa, nato pomerim levo-desno od prednjega kolesa do alu profila in zadnje kolo zamikam toliko časa, da je veriga pravilno zategnjena, mera med prednjim kolesom in letvama levo -desno pa je enaka. To delam zato, ker tiste črtice pri zategovalcih verige res ne pomenijo nič. ....in malo je majstrov, ko ti ob menjavi kolesa ali verižnega seta nastavijo "špuro" motorja kot je treba. Lahko pohvalim @rumenicestak, ko mi je na prejšnjem motorju menjal verižni set...in na oko naštelal "špuro" verižnikov.... da mi ni bilo potrebno nič popravljati.

Sem pa že videl motorje, ko so se peljali napošrek, kot če bi gledal potepuškega psa, ko se zjutraj vrača iz potepa po vasi, ko ga je nekdo brcnil v rit, da ga je postrani neslo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, SF pravi:

O čem mi pravzaprav govorimo? 

Včasih se je govorilo o verigi, zobnikih in verižnem prenosu... KAJ KURCA JE VERIŽNIK????? Gre morda za novorek podoben čelilni zajeralni žagi in mojstrovalcem?

Zobnik ne pomeni enako, kot zobniški prenos.

Povedano po moje, po domače. Zobnik prenaša navor direktno na drug zob, ki se ga dotika. Verižnik pa prenaša moč na verigo, ta pa ponavadi na drug verižnik.

Po wikipediji pa:
Zobnik je strojni element v obliki nazobčanega kolesa, ki prenaša navor drugemu zobniku ali nazobčanemu elementu z ene gredi na drugo. Zobje ob obodu so oblikovani tako, da se zmanjšajo obraba, vibracije ali hrup, in poveča učinkovitost prenosa moči.
https://sl.wikipedia.org/wiki/Zobnik

Verižnikov pa v slovenski Wikipediji ni.
So strojni elementi, ki se skupaj z verigami uporabljajo za prenos vrtilnih gibanj z ene gredi na drugo. V to skupino se uvrščajo verižniki, kateri imajo izdelano enostransko pesto.
http://www.codex-shop.si/katalog.aspx/251/Verizniki-s-pestom-enoredni

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!