Skoči na vsebino

Avtodom


corser

Priporočene objave

  • 9 mesecev pozneje...

Pozdrav, Jaz planiram drugo leto kupit prikolico za kampiranje. Pa me zanima a ima kdo kakšne izkušnje s tem? Lp Na kaj treba pazit pri nakupu itd... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preizkusi pred nakupom (par različnih) . Kaj dejansko rabiš in za kaj jo boš uporabljal (če rabiš kuhanje, tuširanje... ) . Ne kupuj preveliko (ko si enkrat na lokaciji je sicer "fino" samo jo moraš spraviti do tja) . Se misliš "seliti" ali si na eni lokaciji...

Pri rabljeni pa glej, da je ni "sežgal" sonce, da ni "fajhtna" (plesniva) in da so okna v kolikor toliko dobrem stanju, pa seveda, da je vozna (torzija, zavore... ) .

Pa preveri, če jo tvoj avto sploh lahko (legalno) vleče.

lp

  • Všeč mi je 2
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tlorisov, velikosti in opreme (tudi proizvajalcev) je ogromno, torej moraš najprej določiti način uporabe, kot je zgoraj že napisal franc. Strošek ob nakupu prikolice ni zanemarljiv, kajti sama prikolica je (skoraj) neuporabna. Po izkušnjah je vsa dodatna oprema vredna skoraj toliko kot prikolica. 

Nakup počitniške prikolice je velik korak, kajti tako postaneš kamper. To pomeni vsako leto vsaj nekajkrat v kamp. Prvi pogoj je, da ti tak način preživljanja prostih dne odgovarja. Zavedati se moraš, da je treba skrbeti za prikolico vse leto, tudi ko je na zimovanju. To velja tudi, če jo pustiš v kampu na zimovanju. Stroški kampiranja se vsako leto povečujejo, če želiš postaviti prikolico na pavšal je bolje, najeti hišico za mesec dni, Verjemi, bo ceneje in manj stresno na dolgi rok. Če boš pa potoval z prikolico, izbiraj med najmanjšimi, kajti mobilnost in čim manjša teža ti zelo olajša stalno postavljanje in pospravljanje.

Pri nakupu rabljene pa le vzemi sabo nekoga, ki se zelo dobro spozna na to. Ko ugotoviš, da je karkoli narobe pri prikolici so stroški popravila lahko enormni glede na vrednost prikolice.

 

Če se že odločiš, svetujem ti znamko ADRIA, dobiš največ za svoj denar. Pa še domača je in za dele ni problem. 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Fantje, imam vprašanje, psihološke narave: da osrečim drago imam namen narediti ta izvlečni modul za kampiranje. Nekak takole:

Screenshot_20231225-025524_SamsungInternet.jpg.03ecf44b6a3dbda03ae482131f1506bb.jpg

Vse imam nagruntano, korito, hladilnik, grelec, zatakne se pri plinski bombi !

Najbolj simpl je, da jo imam na predalu, sam to pomeni, da bo treba spati na njej. Kako varno je to?

Druga varijanta je bomba zunaj, sam to pomen vrtanje luknje v podn in spiralni ror.

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če nič ne pušča je varno, če pušča vsaj zavohaš. 

ps. ko je moj fotr delal samomor nekje v gozdu je kupil jeklenko plina in odprl ventil ter se nažrl tablet in zaprl v avto, samo sem ga dovolj zgodaj našel, pa je preživel (depresija). Ni blo hude škode, kot če bi izpuh dihal. Vsaj tako so mi v bolnici rekli, da manj škoduje. aja, ni pa zdravo :P

 

  • Žalosten 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Plinka bomba bi bila v diht zaboju z diht pokrovom. Vse tri luknje za izhod bi bile zadihtane, edini izhod bi bila spiralna cev od kompresorja, ki bi jo skozi luknjo vijaka za sedež speljal ven pod avto.

Ampak, pač tist filing, da spiš na 20 kilski bombi za plin !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

saj nisem morbidno pisal, amak resnico, sicer pa vozniki električnih avtomobilov sedijo tudi na 100 ali več kg potencialni kresnički :P jaz bi z lahkoto spal

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Buschi said:

Plinka bomba bi bila v diht zaboju z diht pokrovom. Vse tri luknje za izhod bi bile zadihtane, edini izhod bi bila spiralna cev od kompresorja, ki bi jo skozi luknjo vijaka za sedež speljal ven pod avto.

Ampak, pač tist filing, da spiš na 20 kilski bombi za plin !

A ni placa za jeklenko skor mal škoda? Tale na sliki ma šporgert na dve kartuši, nobenih cevi, nobene extra flaše, nobene cevi… ne vem, no. Med pohajanjem si goveje župe in golaža ne kuham, pa bi na tak štedilnik z ekonom loncem tud to šlo…

 

dej še kak update, kako ti gre to. V zocu vidim eno vanlife izkusnjo, samo van mi se manjka. 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oj! iz iskušenj ti priporočam takšen ali podoben kuhalnik kot je na povezavi zgoraj, na kartušo ali dve.Če te skrbi da zmanjka se jih da dobiti skoraj povsod,  Če boš veliko kuhal imaš tisti dve kartuši za skoraj pol leta kampiranja. Sam imam 5kg bombo v AD, pa se kar nekaj kuha že zadnji dve leti, a večja težava je voda za samo kuhanje kot tudi pomivanje po kuhanju in jedi, tako da če si skuhaš kofe zjutraj pa popoldan in da se izogneš kanistrom z vodo greš jest pač kam ven, s tem spoznavaš navade, kulinariko pa prihraniš si pacanje še posebej če gre dež. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z kartušo se ne da poganjat grelca vode in absorbcijskega hladilnika!

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer nimam kamperja, samo zanima me to misliš narest za avto kot na sliki ali za dejanski kamper? 

Ki v malo avto kot na sliko ne moreš dat hladilnika? 

Drugače kolko misliš kampirat? Ker ne vem v lakšno vozilo bi to montiral, ampak plan žnj... Montiraš toroid na mesto rezervnega kolesa in tankaš avtoplin. Imaš plina kolkor češ in še po polovični ceni. (avtoplin je sedaj nekje okoli 80centov liter, jeklenka 10kg je 30eur) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Scudo, tadolga medosna.

Kolikokrat? Kolikor bo žena želela.

Nazadnje sma bila 3x v Banovcih.

Zato nebi veliko vlagal.

Vse je naštudirano, samo spanje na plinski bombi me moti.

Čeprav, trenutno je med mano in plinsko bombo v kuhinji lih dva metra.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam imam prostor za 2 kom 2m dolge predale.

Na levem korito+koher kombo, hladilnik, plinska bomba in kanister za vodo.

Pod koritom pa črpalka za vodo in grelc vode. In posoda za sivo vodo.

Desni, ožji, pa pvc zaboji za cote, hrano itd.

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Buschi pravi:

Sam imam prostor za 2 kom 2m dolge predale.

Na levem korito+koher kombo, hladilnik, plinska bomba in kanister za vodo.

Pod koritom pa črpalka za vodo in grelc vode. In posoda za sivo vodo.

Desni, ožji, pa pvc zaboji za cote, hrano itd.

Sam zunaj kuham z 2 kw plinskim gorilnikom. Ko malo zapiha, je morda še samo 1kw. Težko kaj dobrega skuhaš.

Sam gledam tega.  https://www.klarstein.si/Gospodinjski-aparati/Kuhalne-plosce/Plinske-kuhalne-plosce/Barzona-3-stedilnik-za-kampiranje-3-gorilniki-3-4-kW-0-75-kW-in-4-3-kW-steklena-plosca-in-pokrov-iz-nerjavecega-jekla-3-gorilnik-Brez-plinskega-cevi-in-reduktorja-tlaka.html

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Plinska jeklenka v avtodomu ni noben bau bau.  Plin je najbolj ekonomičen in ob pravilni napeljavi in uporabi tudi zelo varen. Plinska jeklenka ni nobena bomba, nevarna je toliko kot avtomobilski rezervoar. Seveda ob pravilni uporabi. Med vožnjo mora biti ventil na pl.jeklenki zaprt, čeprav sem velikokrat videl kuhaje kave med vožnjo.....

Če gospodinjski plin uhaja, to prej zavohamo, kot pa pride do nevarne eksplozivne koncentracije. Vsi reducirni ventili imajo proti-plamensko zaščito, kar pomeni, da plamen po napeljavi ne more do jeklenke. Torej nevarna je samo jeklenka okoli ventila. Tam pa je ročaj-zaščita, ki ščiti ventil pred poškodbo oz. lomom.

Torej za nevarno situacijo je vedno kriv človeški faktor.

Za primer, davno nazaj, vse tesnjenje plinske napeljave v prikolicah in avtodomovih sem testiral z vžigalnikom, nikoli z milnico.  

 

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot meni večina. Če je vse OK ni nevarno. Samo ne delaj "diht" . To pa zna biti nevarno. Dejansko bi moral imeti "izpust" v "okolico" (zračnik ven iz avta) , za vsak slučaj.

lp

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, franc pravi:

Kot meni večina. Če je vse OK ni nevarno. Samo ne delaj "diht" . To pa zna biti nevarno. Dejansko bi moral imeti "izpust" v "okolico" (zračnik ven iz avta) , za vsak slučaj.

lp

Pravilno dimenzioniran prostor za pl.jeklenke v vozilu je z zunanjim vhodom in diht do notranjega, bivalnega prostora. Seveda na vratcih pa obvezno zračnik (največkrat tudi nima diht dna). 

Edino pozimi je treba imeti samo Propan.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...kot pravita @Kaldu in @franc 

... če prepušča na reducirnem ventilu ali napeljavi, se ustvari tlak 30 mbar ... če pušča jeklenka, pa je tu precej višji tlak in ti ga ne zadihta nobena "vaserdiht omara".

Jeklenka že sama po sebi malo smrdi pri reducirnem ventilu (vsaj pri meni doma ... pa ne pušča), če je kje v kakem malem prostoru (v omarici), zato je zračenje obvezno. 

Sam plin je brez vonja, dodan mu je  odorant - zaradi varnosti, da plin lahko zavohamo, preden je prepozno ... no in ta odorant je precej močna aroma, zato je lahko prisoten malenkosten vonj "po plinu", čeprav nikjer ne prepušča.

Plinska bomba bi eksplodirala samo, če bi jo odprl brez reducirnega ventila, prižgal plin.... in ko bi zmanjkalo plina (ko bi bila bomba popolnoma prazna), bi mogoče "potegnilo" ogenj v bombo.... pa še to nisem siguren - pišem na pamet.  ogenj potrebuje dovolj veliko režo, da lahko uide v "drug prostor" v tem primeru v jeklenko, pa še to morajo biti ustrezni pogoji (v jeklenki) da bi se plinska mešanica (z zrakom) lahko užgala.

Je pa plin nevaren v prostoru....in eksplozije se dogajajo v prostorih, ne v jeklenkah.

 

Kot je že napisal @Kaldu, je dosti večja "bomba" v bencinskem rezervoarju.

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, franc pravi:

Kot meni večina. Če je vse OK ni nevarno. Samo ne delaj "diht" . To pa zna biti nevarno. Dejansko bi moral imeti "izpust" v "okolico" (zračnik ven iz avta) , za vsak slučaj.

lp

Sej sem napisal da bi imel iz zaboja za bombo ven napeljano cev.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!