Skoči na vsebino

Plastika, kevlar, karbon in druge smolnate stvari


fazerer

Priporočene objave

Zanima me kako narest kalup...mogoče kšna spletna stran kej takga. Šlo bo pa za tisti ščitnik pri verigi (ena taka bol na izy stvarca).

Metod je več... sicer se mi ne da razlagat, ker je preveč tipkanja...

Lahko pa Valterja vprašaš... on se s tem ukvarja

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nevem če bi z kartona uredu ratal...pomojm bi mogu tisti kos k ga mislš narest z notranje strani kopirat z neko maso (to je problem s kako maso) in pol pač na tisti ulitek nanašaš karbon, poliester ka češ

skopirat moraš zunanjo stran ne notranjo , tako dobiš kalup v katerega potem nanašaš karbon itd...samo če bo kalup narje v izy bo tudi kvaliteta komada bl na izy

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

živjo

mene pa zanima če kdo pozna koga ki bi lahko naredu plastike iz poliestra za hondo nsr 125,

pa kuk bi pršl, če se mi sploh splača?

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

živjo

mene pa zanima če kdo pozna koga ki bi lahko naredu plastike iz poliestra za hondo nsr 125,

pa kuk bi pršl, če se mi sploh splača?

lp

Na avtopikanet pod moto opremo se prodajajo plastike za nsr 125

Popravljeno . Popravil mir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

hi,

ce kdo ve, kje dobit pokrov za zadnji sedez za Z750 '04 in sicer;

varianto da se sedez samo pokrije, in drugo varianto, da se sedez odstrani in natakne samo pokrov, s cimer bi dobil malo vecji "prtljaznik" .

se priporocam :->

Hvala in LP.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdravo,

čez zimo bi rad naredil nove plastike za moj motor ker imam že dolgo v glavi eno idejo ki bi jo končno rad uresničil. z poliestersko smolo in vlakni (kit komplet) sem delal že kot mulc ko sem delal modele jadrnic ampak tisto je bilo le oblačenje konstrukcije v plastiko.

ker nebi rad izumljal novih metod me zanima če bi mi kdo prijazno razložil (tu, po PM ali v živo ob pivu) kateri material naj uporabim in postopek. namreč gre za plastike ki bi vsebovale 3D elemente zato bi rabil neko idejo kako naredit osnovo in iz nje kalup oz rabil bi nekaj kar bi modeliral nato pa iz tega naredil oklep.

obljubim da znanja ne bom posredoval naprej komu ki ga zanima komercialna izdelava ali samo začel delati plastike komercialno.

za vsak namig ali nasvet že vnaprej hvala!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

+1

S poliestrsko in epoxi smolo ter vlakni sem ze delal nekaj malega, ampak imam pa precej idej kako naredit par dodatkov za motor.. Pa tudi mene zanima kako naredit dober model (in iz cesa), ter nato kalup.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

+1

S poliestrsko in epoxi smolo ter vlakni sem ze delal nekaj malega, ampak imam pa precej idej kako naredit par dodatkov za motor.. Pa tudi mene zanima kako naredit dober model (in iz cesa), ter nato kalup.

Stiropor?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kalup je se najbols narest iz stekloplastike....vsaj kar se takih stvari tice...(se da tud iz drugih stvari bols narest sam mislm da je tud bl zapleten) :whistle:

Popravljeno . Popravil Fabo
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kalup je se najbols narest iz stekloplastike....vsaj kar se takih stvari tice...(se da tud iz drugih stvari bols narest sam mislm da je tud bl zapleten) :whistle:

stekloplastika, kaj je to? kje to dobit? vem da obstaja en material ala stiropor ampak dosti bolj "kompakten" ki se ga potem kot les obdeluje, šmirgla itd. uporablja kdo to?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stiropora in stirodura EPOXI ne razžira. Razžira ga poliester oz. stiren ki ga leta vsebuje.

Če se dela iz stiropora/stirodura in poliestrsko smolo se stiropor najprej premaže z belim lepilom za les, nato pa še 1-2 plasti cajtga čez, prav tako premočenega z lesnim belim lepilom razredčenim z vodo. Nato vlakna čez pa pokitat, pofiniširat...

Na ta način se je včasih delalo surf dile...

Najboljši finiš površine se pa doseže z sivim NITRO šprickitom, vodnim brušenjem ter polirnim kolutom.

Ob kombinaciji z pravilnim voskom ima odlične ločevalne lastnosti...

O peni, kateri je bilo govora, ki se uporablja za modeliranje je pa 2K poliuretanska pena(purpen) vendar gostote 150-250kg/m^3. Pride ven trdo kot les...

Drugače se pa ogromno modelirne robe, različnih materialov ter kakšen nasvet dobi tudi na: http://www.samson-kamnik.si/si/index.htm

Sam sem z njihovo ponudbo ter kvaliteto izdelkov zelo zadovoljen...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Par pojmov in osnov:

Tista gosta pena se imenuje stirodur. Delajo jo v Laškem. Steklo-plastika, fiber glass, glassfiber, GFK so izrazi za stekleno tkanino prepojeno z smolo, CFK je okrajšafa za izdelke iz karbona in smole...

Izdelaš lahko po dveh metodah: Na pozitivu ali v negativnem kalupu. V prvem primeru narediš kalup iz pene in nanj naneseš tkanino ter smolo. Izdelek bo precej grob (brušenje, kitanje...). Za izdelavo v negativih pa moraš najprej narediti kos, ki bo takšen kot končni izdelek. Sledi izdelava kalupa (dobiš negativni del), šele na koncu lahko odliješ recimo oklep in ga uporabiš. Izdelava kalupov ti je precej zahtevna. Bistvena prednost je gladka površina (Kitanja skoraj ni) in možnost večih popolnoma enakih izdelkov. Za izdelavo enega ali dveh odlitkov pa si lahko pomagaš z kalupom iz mavca.

Tkanina se kupuje glede na "gramažo", torej koliko g/kvadratni meter in glede na tkanje (mata-tisto kar je v setu za krpanje čolnov) in tkanina, ki je takšna kot blago. Dražje tkanine so tiste barvaste. Karbin je črn, aramid je rumen. V kompozitih (spet eno ime za izdelke narejene iz tkanine in smole), kot vezivo služi smola. Poliester je poceni, je krhek, ne prenaša visokih temperatur. in se zelo hitro trdi (včasih to ni ravno prednost). Epoxy smola pa je dražja, ne topi raznih pen, je veliko bolj toga in se trdi tako hitro kot to želimo (različni trdilci). Gelcoat (pogovorno želko), pa je tisti del izdelka, ki ga ti vidiš. Je neka vrsta smole, ki je precej gosta in je običajno barvasta. Med drugim se uporabljajo še različna polnila (sekanci tkanine, bombaža, steklene kroglice, grafitni prah).

Kako to zgleda:

Tole je en primer kako je nekdo delal sedežni del; http://www.matteoforgione.com/matteo/caferacer/cafe.html

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Par pojmov in osnov:

Tista gosta pena se imenuje stirodur. Delajo jo v Laškem. Steklo-plastika, fiber glass, glassfiber, GFK so izrazi za stekleno tkanino prepojeno z smolo, CFK je okrajšafa za izdelke iz karbona in smole...

Tkanina se kupuje glede na "gramažo", torej koliko g/kvadratni meter in glede na tkanje (mata-tisto kar je v setu za krpanje čolnov) in tkanina, ki je takšna kot blago. Dražje tkanine so tiste barvaste. Karbin je črn, aramid je rumen. V kompozitih (spet eno ime za izdelke narejene iz tkanine in smole), kot vezivo služi smola. Poliester je poceni, je krhek, ne prenaša visokih temperatur. in se zelo hitro trdi (včasih to ni ravno prednost). Epoxy smola pa je dražja, ne topi raznih pen, je veliko bolj toga in se trdi tako hitro kot to želimo (različni trdilci). Gelcoat (pogovorno želko), pa je tisti del izdelka, ki ga ti vidiš. Je neka vrsta smole, ki je precej gosta in je običajno barvasta. Med drugim se uporabljajo še različna polnila (sekanci tkanine, bombaža, steklene kroglice, grafitni prah).

Kje v SLO pa se da kupit različne tkanine (steklene, karbonske), smole, gelcoat ipd.?

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Ljubljani je podjetje Mirnik (imajo vse kar hočeš). Modelarske trgovine držijo epoxy smolo in tkanine (včasih precej zasoljene cene). Na bolhi ima eden svojo spletno trgovino. V navtičnih trgovinah včasih kaj najdeš. Pa v BTCju je Astra Chemo prodajalna, kjer držijo poliester, gelcoat ter včasih še kaj tkanine...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Ljubljani je podjetje Mirnik (imajo vse kar hočeš). Modelarske trgovine držijo epoxy smolo in tkanine (včasih precej zasoljene cene). Na bolhi ima eden svojo spletno trgovino. V navtičnih trgovinah včasih kaj najdeš. Pa v BTCju je Astra Chemo prodajalna, kjer držijo poliester, gelcoat ter včasih še kaj tkanine...

Na Bolhi je (bil) Smart Composites iz Slovenski Konjic - smo zadnjič klicali, pa sedaj prodajajo samo še 'na veliko' - maloprodaje se ne grejo več...

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Možno, po pravici povedano nimam izkušenj z njimi/njem. Ko sem še "dirkal" smo v klubu kupovali v tujini in nekaj malega pri nas (Mirnik, Mibo modeli).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Modelarske trgovine in nasploh trgovine v sloveniji so kar precej predrage da bi se pri njih splacalo kupovat robo...Te materiale se najbolj splaca kupovat v italiji...(vecina ki se s tem ukvarja to kupuje tam)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

..a mogoče kdo ve kje se bi dal kupiti trak ali kakorkoli že se temu reče-zadeva je iz plastike ,delno guma,za zaščito roba rezervarja ali za zaščito raznih robov,(glej sliko)!!! :)

l.p. MAX

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..a mogoče kdo ve kje se bi dal kupiti trak ali kakorkoli že se temu reče-zadeva je iz plastike ,delno guma,za zaščito roba rezervarja ali za zaščito raznih robov,(glej sliko)!!! :)

l.p. MAX

louis ali hein gericke sta imela to pred leti, poglej v katalog

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   1 član

    • GregorM
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!