Skoči na vsebino

Plastika, kevlar, karbon in druge smolnate stvari


fazerer

Priporočene objave

Hvala za opozorilo ,tudi sam ga kličem že nekaj dni!

Ali kdo pozna katerega drugege mojstra,ki se ukvarja s karbonom?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vem kako sedaj stojijo stvari pri janiju, sam sem ga kontaktiral pred cca letom, naredil je vse kot sva se zmenila, na izdelke pa nisem imel nobenih pripomb.

Sem pa imel tudi sam enkrat problem dobit ga na telefon, vendar sem mu poslal SMS in je poklical nazaj oz. poslal SMS.

Mi je pa tudi pomagal z nasveti in materialom tudi potem ko sem delal ene predelave na oklepih in moje mnenje o njem je :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vem kako sedaj stojijo stvari pri janiju, sam sem ga kontaktiral pred cca letom, naredil je vse kot sva se zmenila, na izdelke pa nisem imel nobenih pripomb.

Sem pa imel tudi sam enkrat problem dobit ga na telefon, vendar sem mu poslal SMS in je poklical nazaj oz. poslal SMS.

Mi je pa tudi pomagal z nasveti in materialom tudi potem ko sem delal ene predelave na oklepih in moje mnenje o njem je :OK:

Upam da imaš prav! :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bi kdo vedel kje poleg Janija še delajo poliestre? Rabim dvoseda- če je enosed, tudi prav, in najbolj važno mi je da je poceni. Ker bom naredil svoj nosilec, tako da cm gor alpa dol pr luknjah .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Burek: kupi si epoxy smolo, steklena vlakna pa gremo ;)

ps. poliester sux ker je strupen, smrdi, slabse se obdeluje kot epoxy pa se rajsi spoka

mene pa zanima kakšen material je najbolj primeren za izdelavo kalupa (beri: kalupa ne bom kopiral, ampak

bom izdelal svojega).

Popravljeno . Popravil Langus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bi kdo vedel kje poleg Janija še delajo poliestre? Rabim dvoseda- če je enosed, tudi prav, in najbolj važno mi je da je poceni. Ker bom naredil svoj nosilec, tako da cm gor alpa dol pr luknjah .)

Pohajač v Pobegih ti bo zagotovo dobro naredu. Meni je pred kratkim porihtal eno masko. :OK: :OK: najboljš da ga pokličeš in prašaš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pohajač v Pobegih ti bo zagotovo dobro naredu. Meni je pred kratkim porihtal eno masko. :OK: :OK: najboljš da ga pokličeš in prašaš.

POhajač me je že kontaktiral. Problem je ker nima kalupa in mi ne more narest tistga kar hočm. Ima edino od 600 letnik 04/05... Mogoče pa tega vzamem...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja burek najlazji. poliester kit za popravlat jadrnice je 2 jurja, nardis kalup svojga, pa po temu naprej delas kar hocs...rabu bos pomoje da kompleta + kit za na konc

toj to

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poglej primerjavo...

Zdej mam tega:

IPB Slika

Hočem met tega:

IPB Slika

Samo zadek, da ne bo pomote, no motorja se tudi nebi branu :D

Nista niti mal podobna.

Sicr pa ne znam delat s poliestrom in za prvo stvar sigurno ne bom šel delat takega projekta. Če kdo ve nej pove kje še delajo poliestre...

Popravljeno . Popravil Stric Burek
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja burek najlazji. poliester kit za popravlat jadrnice je 2 jurja, nardis kalup svojga, pa po temu naprej delas kar hocs...rabu bos pomoje da kompleta + kit za na konc

toj to

Tako enostavno, kot si opisal ni, potem bi vsak doma sam delal poliester, ker po tvojem naj bi zadnji konec prišel ca 30evrov. Pa tudi kalupi niso nikoli iz poliestra.

Malo :topic:

Probaj kontaktirati še:

SAMO OVEN

CELOVŠKA CESTA 50

LJUBLJANA

Pri Samotu se velikokrat kaj najde v garaži!

Na ebay-u bi se tudi kaj našlo!

Popravljeno . Popravil MK-R1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako enostavno, kot si opisal ni, potem bi vsak doma sam delal poliester, ker po tvojem naj bi zadnji konec prišel ca 30evrov. Pa tudi kalupi niso nikoli iz poliestra.

Imam se namen začeti ukvarjati s "poliestrom" oziroma kombinacijo epoxyja in steklenih vlaken, vendar do sedaj še ni bilo časa.

Kolikor pa mi je znano, so tudi kalupi iz "nekaj takega" Na temu linku je primer, kako s pomočjo pozitiva (modela) tip naredi kalup ravno z uporabo nekih vlaken in neke mase.

Če ima kdo kaj več izkušenj, naj PLS napiše.

Veliko pa je bilo tudi že povedanega, kar sem tudi z veseljem prebral.

LP, martin

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa tudi kalupi niso nikoli iz poliestra.

To ni čisto res.. Nasvet mojstra, ki se s tem profesionalno ukvarja:

".....Kalup delate po istem principu, lahko uporabite posebno smolo za izdelavo kalupov, vendar ni nujno. Potem potrebujete še ločilna sredstva, mi uporabljamo kombinacijo voska ter PVA-ja."

LP, DeX

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dober kalup narediti ni mačji kašelj, je res, da ga nekateri naredijo iz poliestra, vendar ponavadi se iz takega kalupa ne da narediti več izdelkov.Nikoli pa ne boš naredil kalup za 4.000sit, tisti, ki ga naredi imam takoj kar nekaj strank, ki te takoj najamejo za izdelavo le teh.

Prej sem hotel samo povedati, da se bolj splača dobiti nekoga, ki se s tem že ukvarja, razen, če ima željo in volja sam ustvarjati ne glede na stroške, ure in končni izgled izdelka!

P.S. Kot si napisal, zraven je potrebno še kupiti ločilna sredstva, aceton,....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako enostavno, kot si opisal ni, potem bi vsak doma sam delal poliester, ker po tvojem naj bi zadnji konec prišel ca 30evrov. Pa tudi kalupi niso nikoli iz poliestra.

Malo :topic:

Probaj kontaktirati še:

SAMO OVEN

CELOVŠKA CESTA 50

LJUBLJANA

Pri Samotu se velikokrat kaj najde v garaži!

Na ebay-u bi se tudi kaj našlo!

jest sm tko naredu pa je blo vse ok, zakaj ne bi se kdo drug

To ni čisto res.. Nasvet mojstra, ki se s tem profesionalno ukvarja:

".....Kalup delate po istem principu, lahko uporabite posebno smolo za izdelavo kalupov, vendar ni nujno. Potem potrebujete še ločilna sredstva, mi uporabljamo kombinacijo voska ter PVA-ja."

LP, DeX

exactly

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:OK: sam da se strinjamo. sp pa jest takole idoju dubu ko sm gledou na Discoveryju A car is reborn, ko so nardil plastiko za avto na kalupu iz polija :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:topic: imam občutek kot, da se je vse to že debatiralo...mogoče se pa samo meni zdi

Večina zadnje debate bi sicer spadala v kakšno podtemo "Kompoziti - sam svoj mojster", ampak spada pa tudi v "Oprema".

Pohajač, ti si stručko za te zadeve. Lahko daš kakšen komentar o (ne)smiselnosti samogradnje delov in kalupa iz kompozitov?

LP, ma :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm..ni nujno , da je samogradnja nesmiselna..nekdo ki ima voljo in malo smisla lahko marsikaj naredi sam seveda pa je odvisno v kakšen projekt se spuščaš in če si mu dorasel...tudi jaz včasih mislim , da bo zadeva enostavnejša kot se potem pokaže......in potem na taki stavri delaš dvakrat več kot si računal...ampak če delaš za lastno veselje je vse OK ...samo da včasih taka zabava stane dvakrat več kot če bi kupil končan kos.... ampak bistvo vsega je pred kalupom, točno moraš imeti definirano kako in kaj predvsem pa mora biti narejeno tako da lahko vzamež zadevo narazen.....sam kalup in potem izdelava komada je zgolj rutinska operacija, kjer spet ne smeš biti škrt pri izbiri materialov , ker je potem vprašljiva kvaliteta...v glavnem nič ni nemogoče

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm..ni nujno , da je samogradnja nesmiselna..nekdo ki ima voljo in malo smisla lahko marsikaj naredi sam seveda pa je odvisno v kakšen projekt se spuščaš in če si mu dorasel...tudi jaz včasih mislim , da bo zadeva enostavnejša kot se potem pokaže......in potem na taki stavri delaš dvakrat več kot si računal...ampak če delaš za lastno veselje je vse OK ...samo da včasih taka zabava stane dvakrat več kot če bi kupil končan kos.... ampak bistvo vsega je pred kalupom, točno moraš imeti definirano kako in kaj predvsem pa mora biti narejeno tako da lahko vzamež zadevo narazen.....sam kalup in potem izdelava komada je zgolj rutinska operacija, kjer spet ne smeš biti škrt pri izbiri materialov , ker je potem vprašljiva kvaliteta...v glavnem nič ni nemogoče

Ravno s tem se trenutno ukvarjam.

Namen imam izdelati stranske torbe (kovčke) za DragStarja. Nekaj podobnega, kot ima HD Electra Glide ali kot jih ima VN 1500 tourer .

Ker pa to ni moj edini projekt, mi za izdelavo ostane zelo malo časa.

Trenutno v ACADu v 3D modeliram torbi, s poudarkom na sistemu tesnjenja in zapiranja pokrovov.

Mesto stikanja kalupov bom določil že v računalniku.

Ko bo 3D model gotov, ga bom "razrezal" na 2cm debele rezine, jih izrezal iz stirodurja in zlepil skupaj. Potem pa sledi "obrezovanje" stirodurja, pa brušenje, pa kitanje, pa brušenje, in tako imam namen narediti model.

Od tu dalje pa po postopku na zgornjem linku.

Problemi, za katere še nimam rešitve, pa se pojavljajo na celi poti. Recimo:

- S čim lepit strirodur oz. kaj vzeti namesto njega (poznam tudi opcijo stiropor+mizarsko lepilo, ampak je model potem nekam mehak).

- s čim "kitat" površino modela

- s čim premazat površino modela, da ni higroskopična

- s čim "pošpricat" model, da se potem loči od kalupa

- kako zagotoviti oprijem med kovinskimi deli (zapiralo, zaklepanje), ki jih bom vgradil v kompozit

Skratka, veliko vprašanj in veliko lahko gre narobe. Zato seveda ne pričakujem, da bo prvič uspelo.

In pa JA, vse to delam zaradi lastnega užitka ;)

LP, martin

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Problemi, za katere še nimam rešitve, pa se pojavljajo na celi poti. Recimo:

- S čim lepit strirodur oz. kaj vzeti namesto njega (poznam tudi opcijo stiropor+mizarsko lepilo, ampak je model potem nekam mehak).

MITOPUR: poliuretansko lepilo, ki ob stiku z vodo ekspandira kot purpen. Zelo fajn ker se relativno podobno brusi kot stirodur (dobiš v Merkurju)

- s čim "kitat" površino modela

Najbolje, če stirodur premažeš s tanko zaščitno plastjo epoksi smole in potem kitaš z običajnim poliesterskim kitom. Kjer prebrusiš zaščito pred ponovnim kitanjem spet zaščiti.

- s čim premazat površino modela, da ni higroskopična

Model obvezno špricni z akrilno barvo in zbrusi (400, 1000, purol, polirpasta za avto)

- s čim "pošpricat" model, da se potem loči od kalupa

Ločilci na osnovi voska ali PVA

- kako zagotoviti oprijem med kovinskimi deli (zapiralo, zaklepanje), ki jih bom vgradil v kompozit

Ni posebnih problemov če se izogneš zračnim mehurjem okrog robov vstavka. Površina kovine grobo obdelana (brez kroma, eloksa....) Površina vdrajenega dela naj bo dovolj velika.L

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v planu za naslednjo zimo (pod pogojem da letos kupim cestaka) imam izdelavo custom cestak-streetfihgt plastik, se pravi ne samo replike originalnih. imam podobna vprašanja kot zgoraj z eno razliko, kalup bi verjetno delal iz gline ker jo pač imam, znam obdelovat in ima peči da kalup "spečem" če bo potrebno in naredim trajnega. druge materiale ne poznam. kaj je stirodur? je to kak trši stiropor ali podobno?

v rani mladosti sem že delal z kitom za popravilo jadrnic(vlakna) ampak sem takrat delal samo trupe modelov čolnov, ki sem jih nanašal na ogrodje.

skratka vzel bi originalno plastiko in jo obložil z glino da bi dobil negativ in vse spoje itd. nato bi negativ prilagodil kot bi želel in v njega nanesel vlakna in naredil pozitiv.

bi to šlo? z čem namažem kalup? pri glini lahko kalup tudi glaziram da bil gladek kot porcelan, mogoče se potem nebi gor prijelo?

OK medtem ko sem pisal sem že dobil nekaj odgovorov - hvala! še kako mnenje o izdelavi glinenega negativa oz šlo bi tudi pozitiv izdelat iz gline nato pa kalup. kot že rečeno za glino imam znanje izdelave kalupov itd, ostalega še nisem delal.

Popravljeno . Popravil PERVY
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

LP

Mrki, hvala za izčrpne odgovore.

Glede Mitopura: Kako ga uporabljam? Predpostavljam, da eno stran namžem z Mitopurom (vsaj pri robovih), drugo omočim in stisnem. Je to to?

Purpen poznam in vem, da se zelo napihne. Razmišljal sem tudi, da bi ga uporabil za lepilo, a sem se bal pretiranega raztezanja (recimo da "pridobim" 1mm na vsakem spoju). Kako je tu z Mitopurom?

LP, martin

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!