Skoči na vsebino

VERSTVA/RELIGIJE


Priporočene objave

KAJ JE VERA?

Kaj je pravzaprav vera in zakaj je del življenja toliko ljudi? V vsej zgodovini in po vsem svetu so ljudje verjeli, da obstaja nekaj več kot zgolj fizični svet, ki se zaznava s čutili. Celo takrat, kadar razmišljate ali čustvujete, uporabljate možgane, ki so del fizičnega sveta. Verni ljudje verjamejo, da obstaja nekaj posebnega, kar daje njihovemu življenju vsebino in smisel. Verjamejo, da je to posebno prav tako resnično kot fizični svet; verniki so prepričani, da je to posebno celo bolj resnično kot fizični svet, zato ga včasih imenujejo končna ali popolna resničnost.

V nekaterih jezikih, npr. v indijskih, besede za religijo dolgo časa sploh niso poznali. Vera je bila tako povezana z življenjem, da posebna beseda zanjo ni bila potrebna. Tudi danes je za besedo religija težko najti opredelitev, ki bi bila splošno sprejemljiva. Kljub temu je nekaj pojmov, ki so skupni vsem veram.

Beseda religija izvira iz latinske religio in pomeni obveza ali dolžnost. Religije zahtevajo od svojih vernikov, da se ravnajo po določenih smernicah in pravilih. Mnogo vernikov verjame, da je postavil pravila vedenja Bog, zato jih je treba brezpogojno izpolnjevati. Drugi menijo, da je treba pravila prilagajati času in razmeram, v katerih živijo. Večina religij npr. uči, da je človekovo življenje sveto. Nekateri verski voditelji nasprotujejo uporabi kontracepcije za načrtovanje družine, mnogi drugi pa mislijo, da je kontracepcija dobra, posebno zato, ker je svet danes prenaseljen.

Verski spisi se imenujejo svete knjige in verniki jim izkazujejo veliko spoštovanje, posebno kadar mislijo, da jih je poslal sam Bog. Taka neposredna sporočila imenujemo razodetje.

NAMEN RELIGIJE

Verni ljudje čutijo, da je tisto, v kar verujejo, resnično. Po mnenju raziskovalcev religij imajo vere v družbi pomembno vlogo, naj so resnične ali ne. Nekateri pravijo, da so bile religije nekoč koristne za osmišljanje človekovih doživetij, zdaj pa te naloge ne opravljajo več, ker obstajajo znanstvene razlage za stvari, ki so bile prej nerazumljive. Drugi menijo, da se znanost in religija ne izključujeta. Znanstveniki, ki preučujejo življenjc ljudi v najstarejših družbenih skupnostih, imajo religijo za silo, ki je povezovala skupnosti, saj je vsem članom predpisovala enaka pravila vedenja in enak način razumevanja sveta. Psihologi raziskujejo vlogo religije pri zmanjševanju strahu, saj v njej ljudje dobivajo oporo, ki je zunaj njih samih. Nekateri menijo, da je to primeren način spopadanja z življenjskimi težavami; drugi pa, da religija preprečuje, da bi ljudje postali samozavestni in zaupali v lastne sposobnosti, ter jih odvrača od soočanja s kruto resničnostjo. Danes mnogo ljudi zanima način, kako vere uporabljajo zgodbe, simbole in umetnost, da bi dale dogodkom globlji pomen.

Religija je bila močna sila v razvoju različnih svetovnih kultur. Marsikje ima še vedno velik vpliv. Celo v zahodnih družbah, v katerih mnogo ljudi ne čuti nobenega odnosa do religije, ima ta še vedno nekaj vpliva. Tako so npr. mnoga krščanska praznovanja razglašena za državne praznike; marsikje so tudi proti odpiranju trgovin ob nedeljah, saj je to krščanski sveti dan. Nekateri neverujoči menijo, da ima vera na družbe prej slab kot dober vpliv, saj lahko povzroča tudi vojne. Mnogo vernikov pa bi dokazovalo, da niso imele slabega vpliva verske ideje, temveč način, kako so jih ljudje na oblasti nepravilno razlagali in zlorabljali za svoje koristi. Včasih so vprašanja, ki so videti verska, pravzaprav rasistična, oboja pa so povezana s politiko.

Verski voditelji so včasih zlorabljali svojo moč, prav tako kot tudi drugi voditelji. Če voditelji trdijo, da zastopajo Boga, so lahko ljudje preveč prestrašeni, da bi se jim upirali. Ljudi so včasih zastraševali k poslušnosti z grožnjami o posmrtnem trpljenju. Krščanski voditelji so posebno v srednjem veku izrabljali verovanje ljudi, ki pravi, da bodo obsojeni na večno trpljenje v peklenskem ognju.

Moč religije so res včasih zlorabljali, vendar je bilo tudi mnogo gibanj in posameznikov, ki so jih religije navdihovale, da so poskušali spreminjati stvari na bolje. V prvi polovici 20. st. se je Mahatma Gandhi bojeval proti rasizmu, za pravice revnih in za osamosvojitev Indije izpod britanske, oblasti. Pri doseganju svojih ciljev se je vztrajno izogibal nasilju, kar je bilo v skladu z njegovim močnim hindujskim verovanjem. Mnogo dobrih del so napravili verniki, ki čutijo dolžnost, da pomagajo človeku v stiski. Veliko dobrodelnih organizacij je nastalo na verski podlagi, npr. Oxfam (krščanska) in Muslimanska pomoč. Verskim dobrodelnim organizacijam je pogosto omogočeno delovanje na področjih, ki so prepovedana za druge, npr. na vojnih območjih. Pripadniki islama se čutijo poklicani pomagati revežem tako, da vsako leto darujejo del svojega zaslužka.

Vladarji so pogosto spodbujali podložnike k vojnam, s tem da so podžigali njihova verska čustva, čeprav je bil njihov osnovni nagib želja po večji politični moči. Primer za to so križarske vojne. Do konca 13. st. so krščanske vojske odhajale na oborožena romanja. Zavzele naj bi Palestino (današnji Izrael), kristjanom znano kot Sveta dežela, ker se je tam rodil Jezus. Čeprav so se ta oborožena romanja imenovala križarske oziroma svete vojne, so bile hkrati tudi zavojevalne proti muslimanskim Turkom, ki so v tem času vladali v Palestini. Nekatere vere učijo, da nobene vojne ni mogoče opravičiti in da ni stvari, za katero naj bi se bojevali z orožjem. Ta nazor se imenuje pacifizem. Pacifistična religija je npr. džainizem; prav take so tudi nekatere budistične, hindujske in krščanske ločine, npr. kvekerji in Jehovove priče.

Včasih preganjajo pripadnike kake religije samo zato, ker jih je malo in nimajo velike moči. Pripadniki drugih skupin smešijo njihovo vero, ne da bi jih razumeli, in jim naprtijo odgovornost za stvari, ki gredo v družbi narobe. Tak odnos sprejemajo tudi vladarji, saj odvrača kritiko od njihovih neuspehov. Pogosto so verski predsodki povezani z rasizmom. Ko je v srednjem veku judovsko ljudstvo živelo razseljeno po različnih delih Evrope, je postalo tarča predsodkov. Njihovo preganjanje je doseglo vrh s holokavstom v 2. svetovni vojni.

Nekatere verske skupine raje živijo ločeno od drugih, ker hočejo ohraniti svojo tradicijo neokrnjeno. To je zaradi spoštovanja določenih življenjskih pravil, ki so napisana v svetih knjigah, in zaradi strahu pred preganjanjem. Amiši npr. so ločina krščanskih fundamentalistov v Severni Ameriki, ki živi preprosto, ločeno od preostale družbe, upoštevajoč stroga pravila. Tako nočejo sodelovati pri upravljanju države in zavračajo moderno tehnologijo kot zlo. V večini religij so posamezna področja življenja, ki jih njeni pripadniki ohranjajo ločeno od drugih. Skoraj rse religije želijo, da se njihovi pripadniki poročajo med seboj.

Nekatere religije menijo, da je njihova naloga s pridiganjem ali z zgledom spreobračati v svojo vero. Islam je nastal v začetku 7. st.; širil se je tako naglo in daleč, da se naslednjih šest stoletij imenuje zlata doba islama. Evropski krščanski misijonarji (njihova naloga je bila spreobračanje poganov) so začeli množično delovati v Južni in Srednji Ameriki v 16. st., Afriki in Aziji pa v 18. st. Bili so učitelji, skrbeli so za zdravstvo, vendar je bil njihov glavni namen spreobračanje v krščansko vero. V zadnjih letih se je povečalo zanimanje ljudi iz zahodnega sveta za vzhodne religije, kot sta budizem in hinduizem. Te vere so prinesli v zahodne države predvsem mladi, ki so potovali po Vzhodu. Gibanje Hare Krišna se imenuje hindujska skupina v zahodnem svetu. Njeni pripadniki verujejo, da pride do duhovnega prebujenja s čaščenjem boga, ki ga imenujejo Krišna, in častijo ga z meditacijami, monotonim verskim petjem in plesom. Zaobljubijo se, da bodo postali vegetarijanci in ne bodo kadili, uživali alkohola, čaja in kave. Pripadnike tega gibanja lahko pogosto vidimo v skupinah na mestnih ulicah Zahoda. Moški nosijo halje, pogosto imajo obrite glave v znak vdanosti duhovnemu svetu in ne stvarnemu. Ženske nosijo sarije. Gibanje je znano tudi kot Mednarodna družba za zavedanje Krišne (International Societv for Krishna Consciousness - ISKCON).

Najštevilčnejše religije po svetu:

HINDUIZEM, JUDOVSTVO, BUDIZEM, KRŠČANSTVO, ISLAM, SIKHIZEM, ŠINTOIZEM, TAOIZEM, KONFUCIANIZEM, ĐAINIZEM, ZARATUSTRSTVO, BAHAIZEM, RASTAFARIJANSTVO;

TUKAJ PA ŠE VEČ O TEM

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vale......sedi "5".......pa starši na razgovor!!!!! :004

Pozabila si pa nekaj:

Vera v človeštvu obstaja od PAMTIVEKA.Že prvi.....vsaj približno vzravnani hominidi z minimalno kapaciteto možganov so verovali v stvari,ki si jih niso mogli drugače razlagati.Naj bo to ogenj,žival,ki je požrla njegovega otroka,zasedala njegovo votlino itd.

Z razvojem človeka,se tudi verovanja spreminjajo.....in ni čudno,da so le ta zelo povezana z napredkom na znanstvenem področju.

Zanimivo je,da si pač ljudje "trenutno" še ne znamo razlagati tako imenovane NLP.........zato je velik porast kvazi verstev,ki so povezani s tem fenomenom.In glej ga zlomka........iz dneva v dan imajo večje število članov.

Kdo je že rekel:VERA JE OPIJ ZA LJUDSTVO??????? :hmm: :hmm: :hmm: :hmm:

PS......pa še ena retorična,k se mi zdi,da nekako paše v ta sklop:

A BOG LAHKO NARDI TAKO VELIKO SKALO,DA JE SAM NE MORE DVIGNIT........kao vsemogočen???????

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še vedno sem mnenja, da so si ljudje po večini izmislili vero zato, ker so hoteli neko prevlado nad nekom. In ker so imeli malo več ega od večine, jim je uspelo folk naplahtat o vsemogočnem, ki vse vidi in vse ve in se greha delati ne sme. Če bi verniki upoštevali vse kar jih njihova vera uči, bi bil na zemlji raj in niti ene same kaplje krvi, mržnje in vsega ostalega. Tako pa smo ljudje "privzgojeni" tako, da vedno upoštevamo tisto kar nam paše, ker smo pač po naravi egoisti, na vse ostalo pa se pofučkamo. Na koncu pa smo vsi krvavi pod kožo in umremo in zaenkrat še nihče ni prišel nazaj, da bi povedal ali je pekel ali so nebesa ali kakšno drugo življenje. Sodimo se po dejanjih, ne pa po veri.

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Marksovo mnenje o religiji:

Marx je trdil, da je religija opij množic.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še vedno sem mnenja, da so si ljudje po večini izmislili vero zato, ker so hoteli neko prevlado nad nekom. In ker so imeli malo več ega od večine, jim je uspelo folk naplahtat o vsemogočnem, ki vse vidi in vse ve in se greha delati ne sme. Če bi verniki upoštevali vse kar jih njihova vera uči, bi bil na zemlji raj in niti ene same kaplje krvi, mržnje in vsega ostalega. Tako pa smo ljudje "privzgojeni" tako, da vedno upoštevamo tisto kar nam paše, ker smo pač po naravi egoisti, na vse ostalo pa se pofučkamo. Na koncu pa smo vsi krvavi pod kožo in umremo in zaenkrat še nihče ni prišel nazaj, da bi povedal ali je pekel ali so nebesa ali kakšno drugo življenje. Sodimo se po dejanjih, ne pa po veri.

eno je vera (intimno verovanje), drugo religija ("verski sistem") ozirom veroizpoved...

Prvi posamezniki so verovali, a verjetno posamično, ne skupinsko... niso bili podvrženi religiji.

lahko pa ,da se tudi motim in lupam v prazno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Marksovo mnenje o religiji:

Marx je trdil, da je religija opij množic.

Viš, jaz sem pa pozabil. Pa če prav pomislim, je vsaj dvakrat ponovil. Prokleta pijača! :blink: :( :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eno je vera (intimno verovanje), drugo religija ("verski sistem") ozirom veroizpoved...

Prvi posamezniki so verovali, a verjetno posamično, ne skupinsko... niso bili podvrženi religiji.

lahko pa ,da se tudi motim in lupam v prazno.

Poskus opredelitve

V nekaterih jezikih, npr. v indijskih, besede za religijo dolgo časa sploh niso poznali. Vera je bila tako povezana z življenjem, da posebna beseda zanjo ni bila potrebna. Tudi danes je za besedo religija težko najti opredelitev, ki bi bila splošno sprejemljiva. Kljub temu je nekaj pojmov, ki so skupni vsem veram.

Samo povzemam iz zgoraj, če si spregledal

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vera je up, kakršenkoli: ene zavračamo, druge sprejemamo; verska tržnica

v brezupu ni življenja, up pa je večinoma umeten...samo da je nekaj, jaz recimo verujem v moč kovine, maziv in navojev in užitek v spolnosti :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gotovo svet sestavlja še nekaj poleg mase-energije in zakonov po katerih se ta ravna, ampak ne verjamem, da imajo verstva in religije kaj s tem! B)

Mogoče kje daleč na vzhodu, pri nas gotovo ne! <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Marksovo mnenje o religiji:

Marx je trdil, da je religija opij množic.

yep. samo je raje napisal "vera" kot "ideologoja", kajne?!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne,to ti ne bi bilo podobno... :rolleyes:

to običajno počne....

cyc..... :afro1:

"prvi naj vrze kamen, ki ni gresil." so shut the fuck up and sit the fuck down.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

verujem v mama da mi bo skuhala fajn večerjo...verujem v očeta ker se bo z mano spet kregal glede izbrisanih...verujem v Tronteljna da bo vsaj približno napovedal vreme za jutri....verujem v policijo da me bo ob prvem prekršku ustavla in kaznovala medtem ko bodo drugi odšli nekaznovani.....verujem v moj motor, ki me bo ob prvi napaki verjetno skipal..... :)

moja tradicionalno "vsiljena" religija je pa krščanstvo...vsiljena zato starši brez tvoje vrednosti v začetnih letih življenja vsilijo eno izmed religij...ponavadi tisto pri kateri so tudi oni.....če bi sam izbiral bi bil kak budist.... O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

verujem v mama da mi bo skuhala fajn večerjo...verujem v očeta ker se bo z mano spet kregal glede izbrisanih...verujem v Tronteljna da bo vsaj približno napovedal vreme za jutri....verujem v policijo da me bo ob prvem prekršku ustavla in kaznovala medtem ko bodo drugi odšli nekaznovani.....verujem v moj motor, ki me bo ob prvi napaki verjetno skipal..... :)

moja tradicionalno "vsiljena" religija je pa krščanstvo...vsiljena zato starši brez tvoje vrednosti v začetnih letih življenja vsilijo eno izmed religij...ponavadi tisto pri kateri so tudi oni.....če bi sam izbiral bi bil kak budist.... O:-)

Tole ta prvo verjetno verjameš v mamo, atana pa Trontlja ne pa glih veruješ :?

Tole ta drugo, da ti je bla pa religija vsiljena :? ...

Si polnoleten? SI

Lahko izstopiš iz vere v katero ne veruješ? LAHKO

Lahko pristopiš k drugi veri, v katero veruješ (npr. budizem)? LAHKO

TC tudi meni so krstili, pa zato nisem katolik in tudi ne mislim bit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

TC tudi meni so krstili, pa zato nisem katolik in tudi ne mislim bit.

pod besedo vsiljena pojmujem to da se sam nisem zavestno odloču zanjo...ampak mi je bilo to preprosto dano...kot to da je nebo plavo in noč temna.....

jst mam opravljen vse zakramente(ne sam krst) ki jih je možno dobit do moje dobe...tako da nisem le krščen ampak sem do svojega 15 leta do birme moral marsikaj storiti...da bi izstopil iz svoje religije..... ne......to je lahko reči.... težje storiti...omenil sem tradicionalnost.....

sej ne da sem zdaj nezadovoljen in da ne morem več....gre za to da se človek vpraša kaj če...kaj če bi meni pri 18 letih rekli...čuj tle maš knjigo o verstvih preberi jo vzemi si čas par let da spoznaš vse to in se če te zanima odloči za kaj....

kaj bi bilo če bi se jst s svojo zavestno odločitvijo odloču za nekaj kar me dejansko zanima ne pa tisto kar mi je bilo takorekoč že dano...ker tu gre recimo za vsaj 20 let mojega življenja ki je bilo v prisotnosti nečesa.....in po 20 letih je težko reči zdej se pa ne grem več....ker si enostavno vzgojen v to....sej morde bi se odloču za isto pot....sam takrat bi vsaj vedu da sem se sam odloču in da tako razmišljam zato ker sem tak...ne pa zato ker sem postal tak.....

jst nimam nič proti moji religiji...da se razumemo...ker ne uči nič slabega...diskutiral bi pa lahko dolgo kaj dela Cerkev v drugem pomenu...tako da... :hmm:

jeba....

Popravljeno . Popravil thundercat
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tc, najboljš, da ostane katolik ... ps: ne vem, zakaj študiraš na faksu, lahko bi ostal gimnazijec... ali karkoli že ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tc, najboljš, da ostane katolik ... ps: ne vem, zakaj študiraš na faksu, lahko bi ostal gimnazijec... ali karkoli že ...

bravo dobra primerjava....faks je naslednji korak po gimnaziji....

Popravljeno . Popravil thundercat
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako, kot je bilo samoumevno, da hodim v šolo... je bilo samoumevno tudi to, da hodim k verouku in da grem k obhajilu in birmi... A kmalu so se začela porajati vprašanja, ki se začenjajo z ZAKAJ....

Vedela sem, zakaj moram vsak dan v šolo...

Nikoli pa mi ni bilo jasno, zakaj moram vsako nedeljo k maši, da zberem vse tiste listke, ki so bili vstopnica za sprejetje zakramentov... Ali zakaj se moram pred pedofilskim župnikom skrivat v sredini predzadnje vrste... ali zakaj lahko brez opravičila zdravnika v enem letu samo dvakrat manjkam pri maši... :wacko: :?

...in na koncu - ZAKAJ NISEM DOBILA ZA BIRMO TISTEGA TAKO PRIČAKOVANEGA KOLESA???!!! (namesto treh kil kičastega zlatega nakita, ki se mi vlači po predalih in ki se mi ga še prodat ne splača!!!) :hmm: :hmm: :angry:

Zdaj vsaj vem, zakaj ne grem več k maši.

Šele nekaj let po tistem, ko sem šla po zadnji listek... sem zaštekala, kaj je RELIGIJA in kaj je VERA.

Verujem, a moj bog nima imena, niti hrama, kamor bi ga lahko šla častit. Vse je v meni, na varnem, neprisiljeno, spontano. Srčno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj bi bilo če bi se jst s svojo zavestno odločitvijo odloču za nekaj kar me dejansko zanima ne pa tisto kar mi je bilo takorekoč že dano...ker tu gre recimo za vsaj 20 let mojega življenja ki je bilo v prisotnosti nečesa.....in po 20 letih je težko reči zdej se pa ne grem več....ker si enostavno vzgojen v to....sej morde bi se odloču za isto pot....sam takrat bi vsaj vedu da sem se sam odloču in da tako razmišljam zato ker sem tak...ne pa zato ker sem postal tak.....

Ne vem, če je tako. Glej, če bi te vzgajali v ateizmu ali katerikoli religiji, bi "podedoval" ateizem (ali budizem ali...) in vedno je v vzgoji prisotna filozofija staršev (k življenjski filozofiji staršev pač spada tudi religija). In bi se čez 20 le spraševal isto, kot sedaj - le zakaj nisem sam izbral, da bi bil ateist ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verujem, a moj bog nima imena, niti hrama, kamor bi ga lahko šla častit. Vse je v meni, na varnem, neprisiljeno, spontano. Srčno.

Aja moja niti pod razno ne moreš bit katolik (kot jaz ne), ker naju bi zažgali na grmadi :P :004 :wub:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jst mam opravljen vse zakramente(ne sam krst) ki jih je možno dobit do moje dobe...tako da nisem le krščen ampak sem do svojega 15 leta do birme moral marsikaj storiti...da bi izstopil iz svoje religije..... ne......to je lahko reči.... težje storiti...omenil sem tradicionalnost.....

Uboga sirota vsiljeno vero imaš----o fak ---dej se že enkrat postav na svoje noge in ne obrači se z vetrom--zarad tega te ne bojo imeli ljudje rajši.

Grem stavt če bi bili tule sami rkc privrženci bi ti pisal kako lepe so svetopisemske pravlice. :doze:

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uboga sirota vsiljeno vero imaš----o fak ---dej se že enkrat postav na svoje noge in ne obrači se z vetrom--zarad tega te ne bojo imeli ljudje rajši.

Grem stavt če bi bili tule sami rkc privrženci bi ti pisal kako lepe so svetopisemske pravlice. :doze:

Džainizem je vera komaj treh milijonov ljudi, ki skoraj vsi živijo v Indiji. Njihov nauk je ahimso, kar pomeni nenasilje do vsega živečega.

Džainizem ni fatalističen (fatalizem-vdanost v usodo), vendar pa je ateističen (ateizem-nepriznavanje boga).

Ne pozna nobene svetovne duše, nobenega najvišjega bitja, nobenega stvarnika in vzdrževalca stvarstva, človek nima nikogar zunaj sebe, ki bi mu pomagali pri njegovem prizadevanju (razen tirtankarov kot vodnikov in vzornikov) .

Džainisti so privrženci Džina (»zmalovalca«), kar je bil častni naslov Vardhamana, zadnjega izmed velikih džainističnih učiteljev. Ta naziv se uporablja tudi za tiste ljudi, ki so premagali svoje strasti in čustva ter tako dosegli osvoboditev in popolnost.

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ZAKAJ NISEM DOBILA ZA BIRMO TISTEGA TAKO PRIČAKOVANEGA KOLESA???!!! (namesto treh kil kičastega zlatega nakita, ki se mi vlači po predalih in ki se mi ga še prodat ne splača!!!) :hmm: :hmm: :angry:

kladivo v roke in urno izdelat kakšen lep šinto kipec ali pa veliko krasno čudovito srce :D

temu se reče evolucija! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uboga sirota vsiljeno vero imaš----o fak ---dej se že enkrat postav na svoje noge in ne obrači se z vetrom--zarad tega te ne bojo imeli ljudje rajši.

Grem stavt če bi bili tule sami rkc privrženci bi ti pisal kako lepe so svetopisemske pravlice. :doze:

ja, thundercat bi še na forumi.rkc.si veljal za ... hm... pač to :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!