Skoči na vsebino

Orodje, momentni ključ, imbusi, gedore...


cyc

Priporočene objave

Odpiram novo temo - teme o orodju se ni, je bilo sicer v razdelku "Scooterji" nekaj, kar je izpadlo bolj kot nakladanje kdo ima orodje vecje vrednosti doma ... :D

No, tisti ki imate cestake prav dosti verjetno ne sraufate mopedov, tisti s hard endurami pa kar precej verjetno ... Kaj od orodja uporabljate oz. kaj je potrebno?

Nameravam si kupiti orodje, kolikor ga potrebujem. Recimo vilicasto-obrocni kljuci 6-22, imbusi, nekaj izvijacev ... ampak glede nasadnih kljucev ne vem kaj bi - ragljo kaksne velikosti?

Svetovali so mi, da je fino imeti "malo in veliko", kar verjetno pomeni nastavka 1/4" in 1/2" - obstaja pa vmesna stopnja 3/8", ki ima v Uniorjevem kompletu zraven nasadne kljuce velikosti 6-22. Te velikosti sicer ne pokrijejo vsega na motorju, ampak za one vecje je zelo malo verjetno, da bi se jih jaz kdaj lotil.

Morda je stos kje drugje - 3/8" raglja ze prevelika/prenerodna za kake opravke? <_<

Z izkusnjami na plano :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hehe, no, js kr dost sraufam... :P

najvec pa uporabljam:

kljuce (navadne & ring - vec navadne), najveckrat velikosti 8, 10, 11, 13, 15, 17, 22;

5 velikosti imbusov, za katere ne vem dimenzij (nikjer ne pise);

gedore uporabljam bolj malo, najvec tavelike v kombinaciji s kako stango, ce je treba kaj mocneje zategnit (velikosti 17, 22, 27, 30 in 32), in pa tamajhne (8, 10, 11, 13), v kombinaciji z elektricnim izvijacem;

vec vrst izvijacev (razlicne velikosti, tipi, itd.), itd. .) mam sreco da je fotko bil 3 leta mehanik, pa da je kr dost tega stuffa pr bajti. :)

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaradi pravilnega zategovanja sem si kupil momentni kljuc, ki je pa bolj skart sorte ... ampak za zacetek bo OK :) V bistvu so raglje se najvecja dilema, ker ostalo lahko itak naknadno brez skode/podvajanja kupis ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pred kratkim kupu pr louisu proxxon gedore... 80 eur, maš not tavelke pa tamale, neki imbusov in ostale šare k prov pride... sicer pa neki malga klučev, grip klešče, momentkuč si sposojam, momentšraufncigr (kokrkol se še prevede schlagschrauber al kaj že), kšne klešče še prov pridejo, fleksarca, vrtalni stroj, kup šraufncigrjev, multimeter, izolirband, kladu, macola, šubler... ostalo ma pa foter, če ne odnese na vikend.

Skratka, splača se ti uzet tiste gedore, pa momentšraufncigr (10 euro), grip klešče dobiš pri nas dost pocen, ostale zadeve pa kupiš po potrebi.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Navadne kljuce, lan sem si kupil za 43000 sit komplet uniorjovih nasadnih kljucev;izvijace, kladivo, dal sem nardit se abziger(za odstranit magnet), pa se ene par stvari.

Sem hotel kupit moment kljuc ampak je predrago. Tist za deset jurjov mi zanic zgleda, 40000 al pa 50000 mi je pa skoda dat za stvar k jo niti ne bi rabil velik.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehehe, kotne brusilke in vrtalnega stroja na motorju ne nameravam uporabljati :lol1: Je pa s tem orodjem tako, da kar bom kupil, bo (najverjetneje) Uniorjevo, ker ceprav s sraufanjem nisem imel prav veliko opravka, mi je vseeno uspelo fentati eno ragljo in eno rocico z zglobom ... skartu se mislim na dalec izogniti <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Navadne kljuce, lan sem si kupil za 43000 sit komplet uniorjovih nasadnih kljucev;izvijace, kladivo, dal sem nardit se abziger(za odstranit magnet), pa se ene par stvari.

Ja? A se ti da na uniorjevi strani pogledat, kateri komplet nasadnih kljucev si to kupil? Videl sem en ogromen komplet nasadnih kljucev za 51k, pa se mi zdi kar malo krepka doza, sploh ker lahko kupis dva manjsa kompleta ragelj (1/4" in 1/2") z nasadnimi kljuci itd. in je skupaj kakih 33k - znatno ceneje.

Sem hotel kupit moment kljuc ampak je predrago. Tist za deset jurjov mi zanic zgleda, 40000 al pa 50000 mi je pa skoda dat za stvar k jo niti ne bi rabil velik.

Momentni kljuc ... tale skartek je bil 7k, ampak moram rect da je vsaj kolikor se zdaj vidi "skart" samo kar se cene in znamke tice, zgleda dokaj solidno in neprimerno bolje kot oni polmetrski koli za 10k, tisto je pa res tako da bog pomagaj :)

Je pa tale zadeva za razpon 5-25Nm.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta dva kompleta se ti res splača kupit, bolj kot uni velik.

Sam imam drugač tri komplete gedor no-name, velike, srednje pa male.

Za pogosto uporabljene šraufe (13, 17, 19) mam pa uniorjeve samo nastavke.

Za kakšne oreng zarustane šraufe, mam pa kar eno pokvarjeno račno, fajn zašvasano, pa se fajn obnese. Velikokrat tut prav pride, da imaš vsaj za najpogostejše šraufe tut kontra gedoro. Se pravi da z obeh strani

šrauf držiš z gedoro.

Pa kompletek KVALITETNIH šraufencigerjev, ker se da kakšen odpisan šraufek rešit. Jih imam cel predal, pa še zmeri kaki zmanjka. Pa seveda gumi kladivo, brez tega ne gre.

Pa imbus T-ključi, jako uporabna stvar, vsaj 5mm in 6mm T-ključ prav pride, rolcange, čim večje, pa še ene manjše.

Moment ključa nimam, malo augenmase pa se vse da, je pa fajn da prej vadiš na kakih starih ALU blokih, da občutek dobiš, da vsega ne polomiš.

Pa v enih kompletih gedor, je notr tudi mini kardanček, čeprav mi je samo parkrat prav prišel. Pa kluči viličasti in natični od 6-34 + kontra ključi

za najpogostejše šraufe.

Kakšno bolj specialno orodje @šubler, apcigri, listki za lufte, torx gedore-izvijači, klešče za zigerjeve varovalke, štromarske klešče etc. pa tudi ne škoduje.

Tolk se zaenkrat spomnim :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Do sedaj v 12 letih,še nič :notworthy: ,prej tomos avt.,vsak dan :hmm: ,upam ,da bo tko tudi v prihodnje,a ja seboj vozim vedno sprej za gumo napolnit :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa dobr folk, ni blo vprasanje ali kaj sraufate, pac pa pod pogojem da to pocnete kaj uporabljate pri tem. Tko tezko zastopit? <_< :)

No ... med brskanjem po netu sem videl eno zal staro Merkurjevo akcijo, kjer so prej omenjeni veliki komplet ponujali za 40k. BlazS, to je ocitno to kar si ti kupil. Pove pa se nekaj drugega - Merkur je ocitno drag :wacko:

Tisti ki ste bolj s stajerskega konca - kako je z ono Uniorjevo stacuno, za katero se govori, da jo imajo, v Zrecah? Imajo tam po moznosti tudi nizje cene - se splaca en izlet tja gor v Zrece naredit? :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tisti ki ste bolj s stajerskega konca - kako je z ono Uniorjevo stacuno, za katero se govori, da jo imajo, v Zrecah? Imajo tam po moznosti tudi nizje cene - se splaca en izlet tja gor v Zrece naredit? :D

Če v kakšnem Merkurju ali drugod naletiš na kakšno akcijo je navadno celo ceneje kot v Zrečah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če v kakšnem Merkurju ali drugod naletiš na kakšno akcijo je navadno celo ceneje kot v Zrečah.

Hmm ... no, za oni komplet ragelj sem pol leta prepozen :lol1: Sem se pa narocil na njihove novice, da ne bo se kaksen tak kiks :P

Ceprav - ce bom na akcije cakal bom lih do penzije enkrat orodje nabral :lol1:

Iz napisanega sklepam, da v Zrecah akcij nimajo :( :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Cyc, mimogrede: Tale tvoj moment ključ imam pa bolj bogi razpon. Ali ti sploh kaj koristi?

Sicer bi pa rad spomil še na nekaj, kar je tudi povezano s šraufanjem.

To so razne kemikalije, npr: Loctite 243 (za zaščito matice pred samodejnim odvijanjem), bakrova mast, litijeva mast, tesnilna masa, čistilec zavornih oblog, razmaševalec, zamrzovalni sprej, pa še marsikaj bi se našlo.

Ali uporabljate kaj od tega, ali bolj samo WD40?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ali uporabljate kaj od tega, ali bolj samo WD40?

WD40, Krown olje (v spreju - res dobra zadeva, prav tako kot WD!), start sprej (za E90 vzigat), kettenspray, temperaturno obstojen silikonski kit (pri E90 pride prav ce kje kako tesnilo popusti :P), pa seveda strojno olje, mast, itd. .)

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Cyc, mimogrede: Tale tvoj moment ključ imam pa bolj bogi razpon. Ali ti sploh kaj koristi?

O ja, precej reci pri masini to pokrije ... menjava olja in filtra in te reci b.p. Sicer pa mi je jasno da potrebujem se en momentni kljuc, saj samo z enim ne gre.

P.S.: zakaj pa zamrzovalni sprej?? :wacko: Pa da ga imam lepo "pri roki" za vlomilce ce pridejo, da pogledajo a ketna to zdrzi ali ne :? :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja? A se ti da na uniorjevi strani pogledat, kateri komplet nasadnih kljucev si to kupil? Videl sem en ogromen komplet nasadnih kljucev za 51k, pa se mi zdi kar malo krepka doza, sploh ker lahko kupis dva manjsa kompleta ragelj (1/4" in 1/2") z nasadnimi kljuci itd. in je skupaj kakih 33k - znatno ceneje.

Momentni kljuc ... tale skartek je bil 7k, ampak moram rect da je vsaj kolikor se zdaj vidi "skart" samo kar se cene in znamke tice, zgleda dokaj solidno in neprimerno bolje kot oni polmetrski koli za 10k, tisto je pa res tako da bog pomagaj :)

Je pa tale zadeva za razpon 5-25Nm.

Ja lansko leto je bla v merkurju akcija. Zdej je ta komplet mal vec kot 51000sit. Sem takrat tud klical v tovarno unior k naj bi mel skoz ene 10% cenejs, ampak tista akcija k jo je mel merkur je bla pa taka da so imel po vseh merkurjevih trgovinah se 10% cenejs kot pa v uniorjovi trgovini.

Evo tale komplet imam

post-2-1083510410.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj pa zamrzovalni sprej??

OK, verjetno obstaja več vrst zamrzovalnih sprejev, ampak vem, da lahko pride prav pri vgradnji ležajev.

Ja, pa pištola za vroč zrak je tudi en tak pripomoček. Kdo to uporablja? Ponavadi tudi za ležaje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne, tako na drobno nisem se nicesar razstavil :) To kar mislim poceti je so bolj obicajne reci - menjava olja & filtra oz. pranje le-tega, kontrola ventilov ... nekih lezajev ne mislim narazen dajat :)

Menjava gume je ze velik vprasaj, sem slisal da je kar zajebano. Ko bom zadnjo gumo menjal bom verjetno vulkanizerju prepustil uzitek ... <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz vago ene trikrat na sezono podrem, ocistim lezaje, jih namazem. Ene dvakrat vzamem stran se zadnjo vilico, ocistim lezaje in jih namazem. Enkrat na sezono ocistim in namazem tudi lezaja v krizu.

Sam sej to je cist fletno delo. Nc kej zahtevno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pa pištola za vroč zrak je tudi en tak pripomoček. Kdo to uporablja? Ponavadi tudi za ležaje.

*roka v zraku* tukaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pa pištola za vroč zrak je tudi en tak pripomoček. Kdo to uporablja? Ponavadi tudi za ležaje.

Bencinski ali plinski brenar se tut obnese.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@BlazS: kaj naj bi bila "vaga"? :blink:

mislim da gre za zadnjo nihajko (vilico) - pri motokrosu namrec je v igri dosti prahu, zemlje, blata, vlage... :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na dom sem dobil dva Uniorjeva kataloga, tako da imam kaj videti B)

Ampak ... vidim, da one crne raglje, ki jih imajo na se neobnovljeni strani, zamenjujejo ene nove s crno-modrim rocajem. Problem je, da so v katalogu rezervni deli za to novo cudo ... in zobci so plasticni! :?

A ima kdo izkusnje s temi novimi Uniorjevimi ragljami, je to sploh vzdrljivo? :hmm:

Tele nove raglje izgledajo takole:

post-2-1083757479.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!