Skoči na vsebino

MOTO oprema - čiščenje in nega usnja


classic

Priporočene objave

nasvet ki sem ga dobila od mojstra za usnje:

.....preden na usnje nanesemo kakršnokoli sredstvo za impregnacijo le-to najprej premažemo s kremo za roke ( kot pravi bladzo bo nivea odlicno opravila delo)...

....če impregnacijo nanašamo neposredno na nepremazano usnje se le to čez čas globinsko izsuši in grdo razpoka.....

Q: Po kolikem času pa se pojavijo razpoke? O kakem usnju pa je tu govora? Jaz imam namreč usnjen plašč (pač ne za na motor :xx: ) iz govejega usnja, pa sem dobil zraven komplet čistila in impregnacijskega sredstva +krpico+gobico (ne vem kera znamka -lohka doma pogledam) in ga 2xletno očistim oz. če je frka z blatom/dežjem in se zamaže spodnji del-večkrat in 2x letno premažem z impregnacijskim sredstvom in mi do sedaj še ni razpokal, pa nisem kreme uporabil (mi ni noben povedu :? ).

Ampak-če drži-drži. da potrkam na les-mi ne pušča,ni razpokal in je tak kot ob izdelavi (in še prej, ko je bil le 5m2 kože... O:-) )

Verjetno pa, če je govora o kombinezon-usnju, da je le-ta trši in debelejši ter se ga tudi drugače vzdržuje :hmm: .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

veliko vrst naravnih olj (npr. mandljevo), vendar ta pogojujejo redno nego usnja in to v tankih slojih.

naravne masti - ce je za skornje ok je tudi za obleko - spet v vec tankih slojih veckrat naneseno.

razne kreme za roke (npr. nivea, kot ze omenjeno).

pred mazanjem usnje vedno ocistiti in pocakati, da se posusi. mast/olje/lotion se vedno nanese zelo na tanko in veckrat, ampak vedno je potrebno pocakati, da usnje vpije prejsnji nanos. da je usnje temeljito tako obdelano lahko traja tudi po vec ur. :wacko: BTDT.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se mi zdi, da so spreji za impregnacijo bolj blažev žegen. Po nekaj dneh ne vidiš več efekta.

Uporabljam mast za čevlje - brez barve.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Navaden goveji loj, so nasi dedki uporabljali...

:lol1: :kva2:

Prav rad bi videl tvojega dedka na motorju,v kombinezjonu z lojem namazanga :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:SS

Popravljeno . Popravil špilferderber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prav rad bi videl tvojega dedka na motorju,v kombinezjonu z lojem namazanga :OK:

Verjetno si se mlajsi neved in potrosnik sodobne druzbe. Kar se dedka tice, si ze zamudil, je ze rajnki, drugace pa resno, z lojem se usnje namaze, natre in zbrise z krpo. usnje sija, impregnirano je, kaj vec pa sploh ne rabimo!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno si se mlajsi neved in potrosnik sodobne druzbe. Kar se dedka tice,  si ze zamudil, je ze rajnki, drugace pa resno, z lojem se usnje namaze, natre in zbrise z krpo. usnje sija, impregnirano je, kaj vec pa sploh ne rabimo!

Vsekakor se razglašam za mlajšega B) neved tudi to včasih :?

Potrošnik sodobne družbe :hmm: mar nismo to vsi,ki kupujemo produkte,ki jih ne pridelamo,oziroma ustvarimo sami <_<

Kar se tvojega dedka tiče se opravičujem,nisem nič zlonamernega mislil.

Glede loja se pe strinjam da se da uporabljati za impregnacijo usnja in bolj bleščeč videz,ampak sam vonj :wacko: ,ki ga pušča loj pa me ne prepriča v nejegovo uporabo in raje posežem po produktih sodobne družbe v mojem primeru uporabljam Universal leder balsam z voskom in se odlično obnese brez neprijetnega vonja :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede loja se pe strinjam da se da uporabljati za impregnacijo usnja in bolj bleščeč videz,ampak sam vonj ...

Ja, sej ni panike .) , loj vsebuje skoraj vsaka zavba, ki zanjo danes odstejes cekin, drugace pa loj lahko dobis tudi brez vonja po kakih kmetijskih trgovinah, sedaj ga uporabljajo za tesnenje sodov, cebrov, brent... med drugim so ga pa vcasih na veliko mazali po vseh usnjenih izdelkih. V zadnjem casu so se spomnili in zaceli dodajati razne disece in ostale brezpotrebne primesi in nam to drago prodajajo :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tud puter je dober, če ni nivea pri roki ... :)

aja, pa tut Marlon ga priporoča za razna gospodinjska opravila B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tud puter je dober, če ni nivea pri roki ... :)

aja, pa tut Marlon ga priporoča za razna gospodinjska opravila  B)

Puter je sploh dober za nego usnjene motoristične opreme :xx:

Sploh po 200km ko narediš pavzo,mal dol z jakne z nožem postrgaš,pa na kruh namažeš pa maš še malco zraven,tako da prihraniš z prostorom v kufru :SS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V louisu sem kupu lederfet za usnje pa je kul. Imaš črno ali pa prozorno barvo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Puter je sploh dober za nego usnjene motoristične opreme :xx:

Sploh po 200km ko narediš pavzo,mal dol z jakne z nožem postrgaš,pa na kruh namažeš pa maš še malco zraven,tako da prihraniš z prostorom v kufru :SS

Pa še mrčes se gor lima. In to pred semaforjem pri rdeči luči. :afro1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

balki in shargo,

sam za usnje uporabljam naravne izdelke iz čebeljega voska. Je precej boljša vaianta kot loj. Motor, Mačka in jaz dišimo po medu in ne po crkovini.

Kako sem zašajtal v to smer? Zgledoval sem se po konjih in če je ta roba dobra za konjsko opremo, bo tudi za motoristično, sem dejal. Tovrstno zadevo mi je sicer svetoval Aleš Urbanc, mojster krojenja usnja na motorjih.

In sedaj z eno angleško zadevo s tradicijo 100 let mažemo čevlje, usnjene zice v avtu, zice in kufre na motorju, usnjene jakne in rokavice ... samo naših mačkonov ne mažemo z njimi. Usnje je mehko in voljno, ne prepušča vode, poleg tega pa ne poflekaš lastnih oblačil. Za svetlo oz. zašpehano usnje pa imajo tudi milo.

Sem pa zadnjič za probo dobil tudi Dainesejev komplet za nego usnja. Vsebuje tudi milo za usnje. Nisem še poskusil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako sem zašajtal v to smer? Zgledoval sem se po konjih in če je ta roba dobra za konjsko opremo, bo tudi za motoristično, sem dejal. .

:OK:

No jaz se velikokrat zgledujem po svojem dedku, ni bil kej posebnega, a bil je pameten moz v svojih casih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa zanima kako v osnovi očistite usnje iz notranje strani oz. podlogo? Moja ni snemljiva in bi rada hlače in jakno iz notranje strani očistila pa ne vem kako..... kak predlog mogoče?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej ne bos verjela, lahko vrzes kar v stroj in preplaknes, obesis posusis in namazes od zunaj, da se nazaj zmehca, ali pa kar v bano namocis in prezulis. Nic se bat, ne bo se ti razpadel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa srce,

jaz se zgledujem na tisto, kar uporabljam na sebi. Za notranje pranje čelade ne uporabljam namenske kemije ampak šampon za lase, ki ga sicer uporabljam. Imam tako antiprhljaj oprano čelado.

Za podloge usnja pa 1x letno naredim milnico iz tekočega detergenta za mrzlo pranje delikatnih stvari (za črno podlogo detegrent za črne cunje, za ostalo pa barvna varianta :grrr ). Vlažna goba pa gremo. Spiranje na enak način z gobo.

Drugače pa robo čez leto luftati in še enkrat luftati. Še posebej po uporabi in ne v omari.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa, ce usnje vseeno razpoka do te stopnje, da prepusca vodo ? Je se kaksna resitev ? Nekje je bilo govora o vulkanizaciji, ce se ne motim :cry:

Jaz sem prepozno prebral tale topic, drugo imam vse iz goretexa, samo cevlje imam iz usnja. Ko pa se peljem po dezju je tako kot bi v luzi stal. :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ima morda kdo, pri negi kombinezona, izkušnje z lanenim oljem?

Jaz kombinezon usnjen mažem izključno z laneneim oljem in ni nobenih problemov. Kombinezon tudi po daljše uporabi ne kaže znakov staranja.

Mala težava je le v tem, da takoj ko namažeš smrdi in je treba počakati nekaj časa, da se malo "zlufta" preden ga neseš v hišo, sicer sem deležen grdih pogledov od "naše" O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz kombinezon usnjen mažem izključno z laneneim oljem in ni nobenih problemov. Kombinezon tudi po daljše uporabi ne kaže znakov staranja.

Kje pa se zadeva nabavi? Cena?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No ok, bom letos probala sčistiti.... saj če bodo hlače malo skup skočile ne bo noben problem, ker mi itak stalno dol lezejo, za jakno bi bil pa že problem....

Saj jaz se bolj bojim, da bom usnje uničila, če se bom spravila packati....... grem na vaše zaupanje fantje..... .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!