Skoči na vsebino

MOTO oprema - čiščenje in nega usnja


classic

Priporočene objave

Predvsem je brezveze komplicirati...Pred leti (se mi zdi skoraj stoletji :P ) mi je en panks rekel, da svojo ponetano usnjeno jakno maze z jedilnim oljem.... :D

Sklep:

Za usnje je vazno, da je (vlazno :P ) OK, mastno. Potem ne pije vode, kasneje razpoka in kasneje premoci.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Don 3

Olje kupujem v trgovini, kjer prodajajo različne barve in ostale stvari za farbanje. Gre za laneno olje za inpregnacijo usnjenih čevljev in drugih izdelkov. "Pakunga" je kovinska "piksna", ki se odpira z navojnim zamaškom, cena sitinica - nekje do =500,00 SIT.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nasvet mojega očeta, ki že celo življenje dela z usnjem:

Vse kar je dobro za vašo kožo je tudi za usnje.

Sam pa še vedno prisega na SOLEA kremo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam mažem usnje s prozorno kremo iz čebeljega voska in ne vem česa še, ki je namenjena posebej za usnje in sem jo kupil na sejmu. Stvar se odlično obnese. Usnje naredi bolj voljno in tud vodo dobro odbija. :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

usnjena jakna + hlace namazana s kremo za roke, zgleda lepse kot nova! :wub:

cevlji -skornji (usnjeni) so pa problem, ker mi tut po impregnacijski zaubi za usnje takoj puscajo.. problem je ze v tem, ker se jih ne da temeljito namazat in zdrgnit, ker imajo povsod cez ene zascitne plastike :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa srce,

jaz se zgledujem na tisto, kar uporabljam na sebi. Za notranje pranje čelade ne uporabljam namenske kemije ampak šampon za lase, ki ga sicer uporabljam. Imam tako antiprhljaj oprano čelado.

Za podloge usnja pa 1x letno naredim milnico iz tekočega detergenta za mrzlo pranje delikatnih stvari (za črno podlogo detegrent za črne cunje, za ostalo pa barvna varianta :grrr ). Vlažna goba pa gremo. Spiranje na enak način z gobo.

Drugače pa robo čez leto luftati in še enkrat luftati. Še posebej po uporabi in ne v omari.

Jaz osebno za notranjost čelade uporabljam S100 Helmpolster-Reiniger. Stvar se mi zdi odlična, je pa res, da gre za kemikalijo. Ceco, ma kaj ti to resno s šamponom opraviš? Ma, kaj šampon kar v čelado naneseš in potem z vodo spiraš? Prvič slišim kaj takega. Koliko časa se ti potem pa čelada suši?

Za jakno pa uporabljam Leather Lotion od IXS-a. Bolj za finiš, po čiščenju, da se jakna sveti in postane tudi bolj mehka. Drugače si pa po turi mušiče čistim kar z mlačno krpo. Po moje ne delam prav in se bojim, da bi jakno na tak način čez čas uničil. Ja no, jakna je zdaj zaradi nesreče uničena, vendar me vseeno zanima katero čistilo uporabljate za čiščenje mušic in podobno. Največji problem, pa imam z notranjim delom, ker enostavno ne vem kako to čistit. Za same vonjave jakno seveda tudi sam zračim, vendar me zanima če obstaja kdo, kakšna čistilnica ali kaj podobnega, ki bi to čistili. Zelo rad bi si kdaj jakno znotraj temeljito očistil, vendar ne znam. Ceco, kaj ta tvoja fora z detergentom deluje? Si notranjost jakne na tak način lepo očistiš? Kaj pa same vonjave, saj veš poleti se človek kar znoji in temu primerne so potem tudi vonjave. Si jakno zato samo zračiš ali si te vonjave uničiš z detergentom, ko pereš notranji del.

Pozdrav od Roberta

Popravljeno . Popravil Robert
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Menim, da ni nič narobe, če usnjeno jakno očistis z vlažno krpo, pod pogojem, da pri tem ne uporabljaš pretiranih količin vode ("šlauf z vodo").

Sam to na večih jaknah prakticiram že več let, pa se zaradi tega ne pozna na njih nič.

Najprej jo z vlažno (poudarek na VLAŽNO) krpo obrišem mušice iz jakne in počakam, da se dodobra posuši (ne na soncu, ampak v senci ali vetru), s tem pa izgubi tudi del "vonjav". Zatem jo natanko namažem z lanenim oljem in jo postim vsaj 1 ali dve uri, da se olje lepo vpije. Zatem morebitni višek olja obrišem s suho krpo.

Tega postopka sicer ne izvajam po vsaki vožnji, pač pa približno enkrat na mesec.

Najbolj pomembno je, kako jakno ali hlače iz usnja inpregniraš PRED prvo uporabo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.....jest pa mislim da je zunanjost jaken in hlač iz usnja najbolje čistiti z mokro krpo da odstranimo svinjarijo ki se nabere med potjo, nato pa zadevo premazati z glicerinom. To počnem tudi, ko me dobro napere in dež sam spere vso nesnago, usnje pa....ko se posuši...postane suho! Dobra stran glicerina je da je zelo masten in osveži usnje, hkrati pa, ko se posuši, ne pušča dodatnega leska kar je pogost učinek krem za roke! Za tiste, ki imate radi da se usnje sveti pa je definitivno boljša krejma za roke(noge):)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa, ce usnje vseeno razpoka do te stopnje, da prepusca vodo ? Je se kaksna resitev ? Nekje je bilo govora o vulkanizaciji, ce se ne motim :cry:

Jaz sem prepozno prebral tale topic, drugo imam vse iz goretexa, samo cevlje imam iz usnja. Ko pa se peljem po dezju je tako kot bi v luzi stal. :(

Najlažje in najceneje je ZAMENJATI!!! Razen če so čevlji iz dragocenega usnja Georga Đ Busha.... :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekdo je zgoraj navedel za vzdrževanje usnja kremo za roke Solea ali nekaj podobnega.

Moja izkušnja

Ker mi je zmanjkalo ustreznega olja (beri lanenega) sem to storil tudi sam. Kaj se je zgodilo - rokavice so začele spuščati barvo na roke, kar prej niso!!!

Posledica: adijo 100 EUR :BUA: :BUA: :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ceco, ma kaj ti to resno s šamponom opraviš? Ma, kaj šampon kar v čelado naneseš in potem z vodo spiraš? Prvič slišim kaj takega. Koliko časa se ti potem pa čelada suši?

Ceco, kaj ta tvoja fora z detergentom deluje? Si notranjost jakne na tak način lepo očistiš? Kaj pa same vonjave, saj veš poleti se človek kar znoji in temu primerne so potem tudi vonjave. Si jakno zato samo zračiš ali si te vonjave uničiš z detergentom, ko pereš notranji del.

Pozdrav od Roberta

Resno s šamponom in resno z detergenti. Vzameš gobico, nakapaš šampon, omočiš in pregneteš da nastane pena, ki jo lepo natreš v oblogo. Bolj zategnjeno packarijo bolj podrgneš oz. uporabiš malce bolj grobo gobico (pa ne one ta zelene za ponve). Potem pobrišeš s sprano gobico in na koncu vzameš ta najboljši kuhinjski srvet in popivnaš vlago. Če delaš zvečer je zjutraj suho. Nikar pa nobene stvari prisilno ali pospešeno sušiti.

Ne pobijaj svojih vonjav, le smrad ki ga pustiš na oblačilih. Recimo od alkohola ali cigaret. Temu se pa da odpovedat, a ne? Drugo so pa male bakterije in gljivice, ki prihrumijo, da razkrajajo naš pot. In zato smrdi. Pot sam po sebi ne!

Da bi preprečil nastanje raznih dišečih in vidnih "okraskov" na notranjem delu usnjenih oblačil, nosim rutko (da se ne zašpeha ovratnik, če ne drugega), ne uporabljam majic brez rokavov in ne uporabljam drugega kot nevtralni roll on za pod "pajsko". In vedno se preje slečem, preden "zakuham", o čemer sem že veliko pisal v temah varnost in oblačenje/slačenje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekdo je zgoraj navedel za vzdrževanje usnja kremo za roke Solea ali nekaj podobnega.

Moja izkušnja

Ker mi je zmanjkalo ustreznega olja (beri lanenega) sem to storil tudi sam. Kaj se je zgodilo - rokavice so začele spuščati barvo na roke, kar prej niso!!!

Posledica: adijo 100 EUR :BUA: :BUA: :BUA:

Slabo usnje ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Resno s šamponom in resno z detergenti. Vzameš gobico, nakapaš šampon, omočiš in pregneteš da nastane pena, ki jo lepo natreš v oblogo. Bolj zategnjeno packarijo bolj podrgneš oz. uporabiš malce bolj grobo gobico (pa ne one ta zelene za ponve). Potem pobrišeš s sprano gobico in na koncu vzameš ta najboljši kuhinjski srvet in popivnaš vlago. Če delaš zvečer je zjutraj suho. Nikar pa nobene stvari prisilno ali pospešeno sušiti.

Ne pobijaj svojih vonjav, le smrad ki ga pustiš na oblačilih. Recimo od alkohola ali cigaret. Temu se pa da odpovedat, a ne? Drugo so pa male bakterije in gljivice, ki prihrumijo, da razkrajajo naš pot. In zato smrdi. Pot sam po sebi ne!

Da bi preprečil nastanje raznih dišečih in vidnih "okraskov" na notranjem delu usnjenih oblačil, nosim rutko (da se ne zašpeha ovratnik, če ne drugega), ne uporabljam majic brez rokavov in ne uporabljam drugega kot nevtralni roll on za pod "pajsko". In vedno se preje slečem, preden "zakuham", o čemer sem že veliko pisal v temah varnost in oblačenje/slačenje.

Ceco hvala, bom probal. Prebral bom tudi temo varnost in oblačenje/slačenje, ker me prou zanima kaj ste tam pisali.

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Menim, da ni nič narobe, če usnjeno jakno očistis z vlažno krpo...

Z vlažno krpo :hmm: Skoda vode.... :)

Imam dve jakni - usnjeno in iz kordure. Za obe je (v glavnem) edino ciscenje obcasna voznja po dezju. Pa kaj potem, ce so gor musice :P

Usnje je itaq namazano s kremo. Lekova 48; tuba za 200 SIT (ali koliko ze stane), 125ml, uporabna recimo za dve maznji. Namazes na debelo, kolikor ne "popije" usnje, ti odplakne naslednji dez :)

Za korduro je skoda kreme :P ... Itaq se menja na par let...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

- PRISPEVEK ZA SPLOŠNO DOBRO -

Ker nekako nisem pristaš mazanja usnja s popolnoma nenamenskimi preparati (nivea univerzalna ipd.), sem se lotil manjšega preizkusa.

Prvo negovalno sredstvo je bilo mleko, ki je prišlo v mini mini pakiranju skupaj s kombinezonom Dainese.

Ko sem videl ceno za tisto reč, se mi je zdelo občutno predrago; hkrati sem v TC Motoshopu (ko so bili še na Vojkovi) videl podobno mleko od IXS, kar je bilo s ceno nekaj pod 2000 SIT sprejemljivo in sem tisto uporabljal en čas.

No, vsake stvari enkrat zmanjka, naključje pa je hotelo, da sem se vsak dan (za potrebe študija) sprehajal mimo tovarne Ilirija na Tržaški in tam sem ugledal mleko za usnje, ki je bilo spet precej cenejše, zgledalo pa je povsem OK.

In sem zavil v drogerijo, se obrnil, odšel v tovarniško trgovino 20 m stran in kupil 100 ml pakungo za 380 SIT (v akciji namesto 480 SIT)...

Črv dvoma je obstajal do danes, ko sem jakno namazal in je še vedno prvotne barve :P , usnje le po mehkobi še malce zaostaja za mlekom od IXS. Bomo videli, kaj bo prineslo še eno mazanje ko se to dobro vpije.

Se pa ga za cel kombinezon porabi kar za celo flaško; res pa je, da sem glede na njega ceno kombinezon kar obilno natrl z njim.

Fotka izdelka:

post-22-1096037273.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jest uporabljam amwayevo čistilo za usnje in wintexovo mast .

najprej s čistilom očistim oblačila počakam da se posuši in premažem z mastjo.

čelado pa operem z opalom (nima snemljive podloge) potem pa vzamem sesalec nataknem najmanjši nastavek in posesam.

dr.looney :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...
Najbolj pomembno je, kako jakno ali hlače iz usnja inpregniraš PRED prvo uporabo.

Pred kratkim postal ponosni lastnik novega kombinezona Dainese :OK: (dvodelen – Dave se ziher že prijema za glavo :grim ) in zdaj samo še čakam na prve pomladne dni in upam, da letos tisti biseri od komunale ne bodo preveč tripali na zasipavanje cest s peskom in podobnim sranjem. :BUA:

In zdaj k nagradnemu vprašanju: dajte malo pomodrovat, ali je res bolje pred prvo uporabo kombinezon namazati s kremo ali ne? Gallus, ti si to omenil, da pojasni malo, poba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kremo????

to misliš tisto mleko za čiščenje in impregnacijo???

če ni biu že nov s tistim namazan pol je boljše da ga ti, ker to ščiti pred vodo pa vso svinjarijo ki jo nabiraš po cesti.... no, dainese pa itak da zraven čistilo in "mleko" tako da v navodilih jasno piše kaj in kako!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kremo, mleko, whatever <_< ... Saj to od Daineseja mam, ja.

Ampak saj vidiš da si folk leder z vsem mogočim maže, pa pač treba vprašat.

So pa to (leder) predrage zadeve, da bi nekaj eksperimentiral – razen če ti hočeš na svojega sukesivno vse mogoče žavbe gor mazat, da se prepričaš, kaj je kul :D …

Saj zato pa je forum odprt, da se vpraša, a ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pirrulz

Do sedaj sem vse svoje usnjene kobinezone vzdrževal samo z lanenim oljem, ki ga kupiš v vsaki trgovini, ki se ukvarja s prodajo barv in lakov ipd. Na njem piše »laneno olje za impregnacijo usnja«.

Ta »pripravek« ima malo napako …. Ima močan vonj, ki pa relativno hitro izgine (cca 30 min). Zadeva je preizkušena 100%, cenovno izredno ugodna (pločevinka 0,5 l stane nekje =300,00 SIT).

Če kombinezon namažeš še pred prvo uporabo ga zaščitiš pred vlago in preprečiš, da bi z naknadnim mazanjem premazal tudi svinjarijo …. in svinjarija (beri znani leteči predmeti) se ne more takoj prilepiti na usnje oziroma jo je lažje očistiti, ko prileti (itak) ….

Nekateri uporabniki tega foruma so preiskusili ta recept (tudi na novih kobinezonih, pa so vsi zadovoljni - saj do sedaj še nisem slišal kritike :ph34r: ).

Mislim pa, da je na tem forumu vsaj en stokovnjak za usnje :hmm: :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

maa... če daš 200.000 za kombinezon, ne vem če je pametno vsako stvar namazat gor

js bom vseeno raje uporabljal sredstva ki so namenjena prav motoristični opremi.... da ne bo kaj narobe pa še garancija obstaja...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Rebel:

ja, jaz bi tudi nekako takole rekel.

Še posebej če praskaš skup keš kar nekaj časa, da si lahko takole zadevo privoščiš.

Ker če bi na kombinezon zmetal čisto vse, kar se je do zdaj omenjalo (in vročično zagovarjalo) v tem topicu, pol bi okoli hodu kot svinjska krača, ko jo iz zaseke ven potegneš. :D

Glede sredstev, ki so namenjena moto-opremi pa samo to:

proizvajalce mam močno na sumu, da nabavijo neka srednje-razredna sredstva, na flaše potem nabijejo svoj logotip in ime, pa potem to kao »v tovarni narjeno sredstvo posebej za kombinezone samo naše firme« prodajajo po dvojni ceni.

No, ampak če se v končni fazi zadeva obnese, potem je meni tudi prav….

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

proizvajalce mam močno na sumu, da nabavijo neka srednje-razredna sredstva, na flaše potem nabijejo svoj logotip in ime, pa potem to kao »v tovarni narjeno sredstvo posebej za kombinezone samo naše firme« prodajajo po dvojni ceni.

In misliš da je kaj drugače kot si ti napisal. Za tisto kravjo kožo od kombinezona je pa dobro čist vsako sredstvo za nego usnja glih kake ubitačne razlike ni razen cene seveda pa tud če je bil kombinezon 250 000SIT je konec koncev še vedno narejen iz krave ali kake druge domače živali. S kako Niveo pa jaz ne bi prakticiral, brat je po navodilih enega kle z foruma namazal čist nove UFO rokavice z niveo in so bile v roku par tednov za v smeti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fantje, pretiravate. Saj ne govorimo o high tech NASA skafandrih :lol1: Pomislite mal na to, da se je tista uboga kravca, ki jo zdaj nosite na sebi, nekoč valjala po hlevu v senu in dreku.

Da ne bom off topic. Laneno olje je o.k., a mi je na majici že pustilo rjav madež, tako da ga ne uporabljam (redko, pronica). Raje mast nevtralne barve, ki se dlje obdrži.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot je že Gallus omenil,jaz sem se pustil pregovorit da namažem glanc nov kombinezon z lanenim oljem in sem z rezultatom popolnoma zadovoljen.Kombinezon je takoj postal mehkejši in bolj prijeten za nošo.Druga stvar je pa res,da olje smrdi ko hudič,vendar se pa po nekem času popolnoma prezrači in ne ostane niti malo neprijetnega vonja.Skratka zadovoljen! :)

DAN

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!