Skoči na vsebino

MOTO oprema - Usnje ali tekstil ?


pjotr

Priporočene objave

Kot stari prizkušeni mački v svetu motociklizma, sklepam da imate tudi izdelana mnenja o obleki za kotoriste.

Kaj je boljše: usnjena jakna in hlače (lahko kombinezon) ali oprema iz umetnih tkanin (cordura, gore-tex...).

Na kaj prisegate in zakaj?

Lp, Pjotr.

Popravil/a - Ice on 23/03/2002 13:47:47

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Definitivno je že bila obdelana tema... če ne pod motocikli, potem pod Splošno.

Sicer pa prisegam na usnje. Pri drsenju ni boljšega materiala... še. Če se pa zaletiš čelno pri 200 v kamion ti pa itak nič ne pomaga.

Poizkusi dobiti komplet, kjer se hlače in jakna lahko zapneta skupaj z zadrgo. Sicer pa preveri da ti jakna ne zleze čez pas ko se nagneš naprej.

Da ne omenjam rokavov. Kakšni ščitniki so tudi dobrodošli.

Pri hlačah rabiš imet ojačana kolena. Pod nujno.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj je pa najboljše, če gledaš na varnost in na to da bi se vsake toliko časa podal tudi na daljšo turo ? Ali se lahko usnjen kombinezon uničuje po dežu ?

V čem ti je poleti bolj udobno (manj vroče) oz te pozimi manj zebe ...

/*Temo smo po vsej verjetnosti že obdelali, toda marsikdo ne ve pod kaj naj išče tako da ..., pa še večji odziv je ponavadi če se tema na novo odpre (če ne drugega pritožbe)*/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsekakor je usnje kar se drsenja (pri padcu) tiče 100% boljše.

Vendar kar se pa udobnosti tiče imajo umetni materiali prednost, ker dihajo, usnje pa ne.Posledica tega je da ti je v usnju ko stojiš na soncu vroče kot psu,no ja saj te v corduri glih ne zebe samo je pa dost bolš.

Jaz imam vse iz cordure oz. goretexa-a razen rokavic.

LP

Leteči

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Usnje je poleti vroče in pozimi hladno, pa še vodo spušča.

Za usnje skoraj velja pravilo, da mora biti dokaj na tesno (oprijeto) na telesu, umetni materiali pa so običajno krojeni bolj ohlapno. Verjetno tudi zaradi tega ojačana občutka vročine, oziroma hladu.

Motorciklistična obleka je zaščitna obleka, zato je njena prvotna naloga zaščita in šele potem udobnost in "prijaznost". Zato dajem prednost usnju.

Proti dežju preko zaščitna obleka, proti vročini vožnja, proti mrazu pa dolge gate (ali več).

Brrrm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nimam še izkušenj z umetnimi materiali zato imam zaenkrat vse iz usnja. Sicer je pa čisto odvisno od vrste voženj tipa motorja in predvsem tebe osebno zakaj se boš odločil. Varnost ali udobje. Nisem še videl dirkača na GP s kakšno corduro.

Če boš imel motor za vsak dan npr. za v službo mislim da je bojša cordura ker je v vročini lažje iti peš po mestu v corduri kot pa v usnju.

KOMAJ ČAKAM NASLEDNJE FS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda je čisto druga zgodba pri skakanju po mestu po drobnih opravkih, kjer je motocikel bistveno prikladnejši od avtomobila. Takrat malo čudno zgleda, če jo v banko prihlačaš v popolni bojni opremi. Takrat igram pač na splošni riziko v kavbojkah in majici.

Brrrm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolkor sem probal, je leder bol primeren za divjanje - nič ti ne opleta okoli tebe, nič živžga,ti trese roke zaradi malo ohlapnih rokavov, pa tudi glede drsenja bi rekel da drži zgoraj opisano. Če se misliš bolj turistično vozit in ne minimalno 150 kmh, potem ti svetujem kvalitetno jakno(+hlače) iz umetnega materiala. Bolj udobna, zadrge z zračniki, več žepov (ponavadi), da se jo dobro zapret, da ti ne curlja voda pri vratu, lahko jo opereš v pralnem stroju b.p. (no ja, saj usnje verjetno tudi), pa ne potiš se tako kot v usnju.

LP, ElB

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Al pa jakno zakleneš u kovček, kar je še boljša opcija !

Jok, je tista moja jakna tako naphana z vložki, da je največ, kar jo lahko zložim to, da previjem rokava naprej, da bi jo pa potem na pol prelomil, da bi šla v kovček, pa ne gre več.

Tako je, vsaka stvar ima tako, kot baterija, pola + in -.

Brrrm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

HALO

Za smučanje uporabljam "tekstil", za motor pa usnje.

Opažam pa, da je vedno bolj v trendu kombinacija jakna-tekstil, hlače-usnje, predvsem pri "allrounderjih".Tudi v DSF-jevem Polo-magazinu je bilo govora, da je to karseda primeren kompromis med varnostjo in udobjem. Kljub temu, da vozim cestaka, tudi sam razmišljam o tekstilni jakni za kake krajše poletne "fure" (po mojih izkušnjah je pri usnju bolj problem vročina, kot pa mraz). Usnje je tudi zelo zahtevno za vzdrževanje in čiščenje (čistiš ga lahko le z blago milnico, mrčes pa verjetno veš, kako kvalitetno se nalima na vse izpostavljene površine, pa tudi namazat ga je od cajta do cajta treba s kremo za usnje, če nočeš, da po dveh sezonah kombinezon izgleda, kot da si ga dobil pri Karitasu).

Nebi se pa strinjal povsem z udobnostjo in neudobnostjo tekstila oz. usnja. Morda je res, da je sprva tekstil bolj udoben, vendar ti povem, da se po določenem času usnje prilagodi tvoji anatomiji in če je kolikor toliko kvalitetno, je do ubera udobno (prva dva tedna si pa kot Robocop).

Kar se estetike tiče, osebno sem mnenja, da se tekstil pri motoristični opremi ne more kosat z usnjem, sploh pri voznicah (oz.sovoznicah), glede krojev pri tekstilu so mi najbolj všeč izdelki firme Pharao, pa še cenovno so zelo ugodni (kvaliteta je bojda tudi na nivoju).

Kakorkoli boš kombiniral, glej, da se bo zg. in sp. del dal stakniti z zadrgo, pa na kvaliteten ledvični pas s ščitnikom hrbtenice ne pozabi!

LP Sam.

---------

Bolje hladna plavolaska, kot topli brat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

sam daj internet naslov od tega PHARAO pa da ga vidimo.

lp marijan

...žal nimam internet naslova , zadevo sem si ogledal v Polo trgovini v Muenchnu, so pa slike teh oblačil v Polo katalogu 2001 (verjetno obstaja kaka varianta Online shoping...). Mogoče bi Ice lahko kaj pomagal

LP Sam.

---------

Bolje hladna plavolaska, kot topli brat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tudi sam prisegam na usnje

par let nazaj sem se z nisko kubičnim motorjem padel sem bil v jakni iz goretexa pa sm meu po parih metrih ramo ze zunaj in polno kamenčkov s ceste

podlozena usnjena jakna je kar se tice varnost po moje 1a

Lp urosintruder

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam tako usnjen kombinizon, kot jakno iz "blaga". Oboje z ščitniki. Za ture in daljše poti nosim usnje, za skok v mesto pa samo jakno.

Če še nimaš nobene opreme, bi jaz prvo kupil usnje....

Accelerate 'till you see God, then brake.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gore-tex je v redu za na enduro!Saj je uporaben, uzdržljiv in ne prevroć!Za nizke brzine!

Za čoperje je usnje zakon-image čoperista!

Mislim pa da za dirkalne stroje obstaja usnje in le usnje saj le ta obvaruje pred padci!TER PREDVSEM NE OPLETA!

Torej usnje ali cordura-odvisno od načina vožnje,potreb in uporabe ter nenazadnje tudi od vrste motocikla!!

Ciao,by Pero

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam hlače in jakno iz cordure. Moram reči, da je zadeva zame bolj fina kot usnje, vendar le iz osebnega razloga. Usnje mi nekako ne leži preveč. Cordura je preverjeno zdržala pranje iz Celovca do Ljubljane brez kapljice. Kako pa zadeva drži pri padcu, pa ne vem in upam, da nikoli nebom...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tud sam imam hlače in jakno iz cordure in sem kar zelo zadovoljen, testirana prevečkrat na dežju in niti kapljice ni bilo skoz tud po tri urnem pranju na cesti! Poleti se mi pa dopade, da je znosno na vročini in odvzem podlag vstran. Preživel sem tud padec (zdrs), hvala bogu brez večjih posledic, pa se ni kaj strgalo, samo podrgnjeno je!

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

en mau kopi/pejst:

And, with the colder weather the odds are that many of you have begun wearing leather chaps and heavier jackets. Though pretty expensive, there's ample proof that these provide far more than protection from the cold.

In studies of 'survivability' of various garment materials to a 50 MPH ride on asphalt, for example, denim lasted no more than FOUR FEET before wearing through. Kevlar, on the other hand, lasted EIGHTEEN FEET. But standard motorcycle quality (about three times heavier than fashion jacket material) lasted EIGHTY-SIX FEET. That's more than 20 times as effective as your jeans in protecting your hide.

Mimogrede... tele 3x težje ledraste zadeve je že težko dobit. 2x mogoče še. Al so pa full drage.

Je pa še ena varianta. V Domžalah je en k dela jakne pa to iz ledra. Moja boljša polovička si je dala pri njemu narest hlače. Si sam izbereš material, mu poveš kaj bi rad, kakšen kroj, kakšno podlogo, žepe, ojačanja ipd bi rad, pa se naredi. Njene hlače so res 1a pa je dala 25kSIT. Približno toliko so najcenejše v štacuni. S tem da ima ojačana kolena, povišan pas zadaj, zadrge spodaj itd... izgledajo pa tudi super.

Fino je, če prineseš sabo kej ki ti je všeč kroj itd ali pa vsaj kakšno jakno, ki ti je ravno prav velika, da mu ni treba jemati mer ipd. Za na moped mu moraš le reči da nucaš malce daljše rokave pa malo višje morajo biti na spodnji strani prišiti, da ti ne zlezejo gor ko stegneš roke.

Če te zanima mi pošlji mail pa bom povprašal za tel. številko.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst imam vse iz kordure, pa moram rečt, da je zdržala tudi padce. Sicer niso bili pri veliki hitrosti (pravzaprav sem padla vsakokrat ko sem praktično že stala)

jsssssstttttttt tuuuuuuuuuuuuuuuut

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Corduro stestiral pri padcu in sem jo klub mali hitrosti raztrgal na komolcu!Bog ne dej da bi se bl prletu al pa se kdaj to preizkusu!

corduro in usnje _uspesno_ stestiral na vse mogoce nacine - usnje se vedno po vec padcih drzi (ceprav ze bolj bogo),cordura mora imeti scitnike,drugace je flanc.gore-jakna ze trikrat sivana,vseeno hvala dainese za scitnike na ramah in komolcih.

image is nothing - stile everything.

-----

The consecutive stages of Situations: SNAFU,TARFU and FUBAR.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni se zdi največji problem pri usnju ravno čiščenje. Sem pa previril zaddevo z pranjem v banji in moram reči, da je kar zanimivo. Recept pa je za tiste, ki jih zanima takšen: V banjo natočiš mlačno vodo in dodaš malo šampona za telo, potem pa kombinezon not in akcija. Ko ga dobro splahneš, ga obesiš v suh HLADEN prostor za nekaj dni. Z rezultatom sem zadovoljen, ne vem pa, kaj bo z njim po nekaj takšnih seansah.

PS. mažem ga strogo z mlekom za telo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kje pa usnje tako umažeš, da ga moraš okopati v banji?

Saj tiste mušice gredo tudi na bolj enostaven način dol.

Čeprav moram priznati, da sem bolj pacek in sem nekaj poletnih mušic še včeraj prevažal naokoli.

Brrrm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

... sem nekaj poletnih mušic še včeraj prevažal naokoli ...

Boge mušice. Jih je moralo precej zebst.

P.s.: usnje čistim z vlažno krpo in mažem z specialno mastjo.

lp Easyrider

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

quote:

P.s.: in mažem z specialno mastjo.

lp Easyrider

proti mušicam ?

lp RAN

Posredno tudi proti mušicam. Če je usnje dobro vzdrževano (beri: mastno), gre vsa ta leteča golazen z vlažno krpo lažje dol.

lp Easyrider

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!