LJUBLJANA – PECS (Madžarska): 400 km
PECS – DEVA (Romunija): 450 km
Ker smo želeli čimprej priti v Romunijo, smo že naslednje jutro nadaljevali pot – cesta je bila dobra, ravna, malo prometna, ki so jo obdajala požeta polja oz. polja polna sončnic.
Ko smo med Szegedom in Aradom prestopili madžarsko-romunsko mejo, pa se je promet povečal, zlasti je bilo ogromno tovornjakov, pa še novo cesto so delali, tako da so bile delne zapore. Toda za motoriste to niti ni ovira in tudi mi smo se dobro znašli v prometni gneči.
DEVA – TURDA – SOVATA: 270 km
Pozno popoldne smo prispeli v Devo, nekoč glavno mesto Transilvanije; spomin na to ohranja grad na vzpetini. Prvi vtis o mestu ustvarijo delavski bloki, ki so danes v zanemarjenem stanju, a ljudje še živijo notri. Menda se je v tem mestu začela znamenita romunska gimnastična šola – kdo ne pozna Nadie Comaneci! Najprej smo zamenjali evre v romunske leje in kmalu smo ugotovili, da je za nas hrana poceni. Seveda smo si privoščili dobro in tudi okusno kosilo (30 evrov za štiri osebe, pa tudi pijača je vračunana).
Presenetljivo je bilo tudi to, koliko cerkva imajo v Romuniji, očitno vseh le ni uničil prejšnji režim. Opazili smo, da so ljudje zelo verni, pokrižajo se celo, ko gredo mimo cerkve.
Jutro, nov dan, spet sončen, zato smo se še z večjim veseljem in pričakovanji peljali proti severu, v mesto Turda, ki je znano po rudniku soli in muzeju – sprehodili smo se po 1000-metrskem rovu, nato pa smo se spustili 100 m v globino po številnih stopnicah, kjer je jezero, vrtiljak, pravi zabaviščni park. Tam spodaj lahko preživite prav zabaven dan!
Naj še povem, da je bila vožnja po Transilvaniji zelo zanimiva, polno je gričev, dolin, pokrajina je zelena, očitno je tudi rodovitna zemlja, saj se ljudje ukvarjajo s kmetijstvom – sicer revne domačije, še konjska vprega, traktorjev je še zelo malo.
Po ogledu solnega rudnika smo nadaljevali pot še severneje v zdraviliško mestece Sovata z znamenitim slanim jezerom, ki ima na površini 15 cm sloj soli in zaradi visoke koncentracije soli ima voda 30 do 40 stopinj (menda je celo večja koncentracija kot v Mrtvem morju). Pomaga pri revmatizmu in kožnih boleznih. Vtis naredijo tudi hotelčki, vile s svojo arhitekturo – prav romantično! Temu so primerne tudi cene, najvišje v Romuniji, velja za kraje, kjer smo mi potovali, primerljivo z našimi cenami, npr. kepica sladoleda je bila 1 evro, pol litra piva pa 2 evra. Kljub vsemu pa je bilo veliko turistov – domačinov, tudi drugih vzhodnjakov in nemško govorečih turistov.
Prespali smo v prijetnem apartmaju paviljonskega tipa (30 evrov za dva), pa tudi motorje smo imeli na očeh.
SOVATA – BRASOV – BRAN – FAGARAS – TRANSFAGARASAN – CORBENI – PITESTI: 460 km
Do Brasova je bila dobra, široka cesta, v klancih so bili posebni vozni pasovi za počasnejša vozila oz. tovornjake, ki jih je bilo kar precej. Pokrajina je razgibana, z manjšimi naselji in mesteci in v enem kraju smo se ustavili za zajtrk – šli smo v trgovino, ki je bila slabo založena, pomembno je bilo, da smo dobili kruh in jogurt, pa še salama se je našla. Zajtrkovali smo na parkirišču in takoj so prišli psi, ki so zavohali hrano, vendar niso bili napadalni; je pa bil malo neprijeten občutek, ko te gleda pes, ko ješ. Potepuške pse smo še velikokrat opazili na poti po Romuniji.
Približno 20 km južno od Brasova je Bran, kjer je na griču grad, v katerem je menda v 15. stoletju živel grof Drakula, ko je zbiral vojsko za boj proti Turkom; ni pa bil nikoli lastnik tega gradu. Sploh je bil Drakula strah in trepet, saj je o njem šel glas, da je grdo ravnal z ujetniki, ker jih je natikal na kol (kdor je bral Andričev roman Most na Drini, je lahko prebral, da takšno početje ni bilo nič nenavadnega). Skratka o grofu Drakuli je veliko mističnega, kar pa sedaj Romuni dobro izkoriščajo v turistične namene – polno je turistov, tudi tujcev, tako da kramarji pridejo na svoj račun.
Na vrhu je tunel, ki pa ima na obeh straneh vrata, in jih zaprejo v zimskem času. Na vrhu se lahko dobro okrepčate, saj je sira in mesnin na pretek!
Po razgledu na vrhu smo se spustili v dolino na drugo stran Transilvanijskih Alp proti jugu Romunije. Ta del ceste proti Pitestiju je bil kar naporen, slab asfalt, ponekod ozka cesta, kar je za motoriste zelo nevarno.
Ustavili smo se pri jezu, ki ustvarja umetno jezero, kjer smo si privoščili ribe na žaru s pečeno polento (polenta je sploh njihova priljubljena hrana in je pogosta priloga). Zelo okusno!
Proti večeru smo prispeli v dolino, v mesto Pitesti, kjer smo imeli rezervirani sobi v hostlu. Dan je bil dolg, zato smo od utrujenosti kar hitro potonili v spanec.
PITESTI – BUKAREŠTA – CONSTANTA (ČRNO MORJE) – EFORIE NORD: 350 km
Zjutraj smo se prebudili v čudovito sončen dan, in ker smo se odločili, da se bomo do Črnega morja peljali kar po njihovi avtocesti (zaenkrat je to tudi edina pot, ki jo lahko prevozite po avtocesti; res pa je, da pospešeno gradijo avtoceste in v dveh, treh letih bo avtocest več), smo najprej odšli na zajtrk in kavo.
Po 100 km vožnje po avtocesti smo prispeli v glavno romunsko mesto, Bukarešto. Seveda smo se najprej zapeljali do znamenitega megalomanskega parlamenta oz. vladne palače, ki je bila zgrajena še v času Causescuja, ker je hotel imeti Belo hišo, vendar v povečani podobi. Zgradba je res veličastna, menda sploh vsi prostori niso zasedeni, v njej pa dela okrog 4000 ljudi.
Nadaljevali smo z ogledom Bukarešte; hoteli smo se prepričati, ali je res Vzhodni Pariz – široke avenije, mogočne zgradbe, poslovne in vladne palače ter Slavolok zmage to potrjujejo.
Vsi smo prvič ugledali Črno morje, ki je bilo res temno, verjetno zaradi mivke, ki jo je povsod polno, pa še zelo valovito morje je – mogoče zato nihče ne plava stran od obale – ljudje kar stojijo v vodi in sploh ne plavajo.
EFORIE NORD – VARNA (Bolgarija) – BURGAS: 280 km
Po dveh dneh počitka smo nadaljevali pot ob obali Črnega morja proti Bolgariji. Romunski del črnomorske obale do Bolgarije je malo naseljen, ni turistično razvit in se konča z znamenitim kampom Vama Vehe, ki nima nobenega drevesa, in se ves dan koplje v soncu; je pa povsem ob morju.
Z vožnjo smo nadaljevali proti jugu, Burgasu. Videli smo, da je kar nekaj turističnih krajev in očitno imajo bolj razvit turizem kot v Romuniji.
Kljub temu da ni bilo sonca, celo nekaj kapelj dežja, pa smo zaplavali tudi v tem delu Črnega morja, imenovanem Sončna obala(?).
Burgas je tudi veliko mesto, ki ga v enem dnevu ne moreš spoznati, smo se pa sprehodili po zanimivem Pomorskem parku, kjer so spomeniki zgodovinskih osebnosti.
Posebnost je tudi bolgarski kapučino, ki je sladek z veliko smetane in postrežen v kozarcu.
BURGAS – SOFIJA – KJUSTENDIL (Bolgarija): 480 km
V Burgasu smo bili najbolj oddaljeni od doma, in sicer kar 1600 km in naslednji dan smo se začeli vračati. Odločili smo se za avtocesto do Sofije, glavnega mesta, in nadaljevali do starodavnega mesteca še iz rimskih časov ob bolgarsko-makedonski meji Kjustendil, kjer smo tudi prenočevali.
Z Marjanovo nezgodo se je potovanje takorekoč končalo, saj sva se naslednji dan odpeljala naravnost v Ljubljano, kar po avtocesti iz Sofije do Ljubljane, približno 1100 km. Potovala sva počasi, na 50 km sva se ustavljala, in bila po 14 urah doma, kjer je moral Marjan na očesno kliniko, da so ga operirali.
Mojca, Marjan, Emil in Milena