Vožnja pozimi tudi med slovenskimi motoristi ni tabu ali podvig, ki bi sega na vse kriplje izogibali. Suhe ceste na sončen dan v januarju je en najlepših začetkov motorističnega leta. Večina cestnih motoristov, ki na jeklenega konjiča seda tudi pozimi, pravi, da je vožnja pri stopinjah nad lediščem sicer malce bolj previdna, a zabavna in nič manj uživaška kot poleti. »Blatarji« pa se mrazu ne pustijo motiti in na teren še raje zapeljejo, če je malce hladneje.
Kljub temu, da vožnja motocikla pozimi ni “bav-bav”, se je nanjo potrebno primerno pripraviti. Najpomembnejšo vlogo igrajo primerna oblačila. Veter mora ostati zunaj, zato naj bodo oblačila neprepihljiva. Če jih nimate, si omislite neprepihljivo podoblačilo kot je windstopper. Če se ne boste oblekli dovolj, vas bo zeblo. Če boste prezebli, vožnja ne bo samo neprijetna, pač pa tudi nevarna, saj boste v kritični situaciji reagirali počasneje ali celo narobe. Če se boste oblekli preveč, tudi ne bo prav – berite dalje.
Če se boste podajali pozimi na več kot »en kratek krog« pred izletom preverite, če čelada ni preveč prepišna. Poleti je zračnost čelade dobrodošla, pozimi pa ne več. Če preveč piha v brado, kupite »deflektor«, ki bo delno rešil težavo. Preverite, če vizir lepo nalega na školjko – če ne, vam bo med vožnjo po vsej verjetnosti pihalo v eno ali drugo oko, kar bo po nekaj kilometrih postalo strašansko moteče, naslednji dan pa utegne postreči tudi z grdim glavobolom.
Poskrbite za čelado
Poskrbite, da se vizir ne bo rosil – proizvajalci opreme ponujajo več možnosti. Od pin-lockov, s premazi serijsko zaščitenih vizirjev ali »aftermarket« premazov. Vožnjo z nezaščitenim vizirjem odsvetujemo – v mrazu se vizir lahko zarosi v trenutku in nemudoma oslepi motociklista. Vožnje z odprtim ali priprtim vizirjem ne priporočamo. Telo večino toplote izgubi »skozi« glavo, zato poskrbite, da bo na toplem.
Zaščitite vrat
Zaščitite brado in vrat – omislite si zimsko podkapo s »slinčkom«, balakalvo, ali »vratno tubo“ iz neprepihljivega materiala. Okoli vratu lahko ovijete tudi ruto, a karkoli boste uporabili, naj to ne bo izdelano iz predebele tkanine – ko boste do vrha zapeli zaščitno jakno, bo ta tako tesna, da boste težko premikali glavo. Kako pomembno je, da motorist v prometu lahko obrne glavo in preveri situacijo na levi in desni, pa ne bomo poudarjali.
Zadrge
Zimska zaščitna oblačila – jakne in hlače, naj imajo kvalitetne in pred prepihom zaščitene zadrge s poklopci. Notranji in zunanji poklopec sta najboljše zagotovilo, da skozi zadrgo ne bo vleklo…preveč. Jopič in hlače speta z zadrgo vetru ponujata manj priložnosti za vdor.
Slojenje in termo perilo
Več slojev, manj bo zeblo, a pozor – ne oblecite se preveč. Že stare mame so vedele, da je pod dvema tanjšima jopicama topleje kot pod eno debelo. Modrosti se je pametno držati tudi, ko sedate na motocikel. Spodnji sloj naj bo mehak in tesno oprijet. Sodobno spodnje termo perilo je tanko, a nudi odlično izolacijo, pa še prijetno je za nošnjo.Ne pozabite na noge in si omislite tudi termo podhlače.
Za naslednji sloj svetujemo tanjši windstopper, ki bo zagotovil, da ugodne mikroklime ne odpihne.
Ko se boste grmadili sloje pazite, da se ne oblečete preveč – preveč oblečeni boste na motociklu okorni. Če boste pod zgornje oblačilo natlačili preveč slojev in boste v zaščitni jakni preveč »nabasani«, boste naredili več škode kot koristi, saj pretesna oblačila ovirajo krvni obtok. Ovirana prekrvavitev pomeni, da vas bo kljub toplim oblačilom zeblo.
Prva pomoč, če vas mraz ujame nepripravljene
Silvertape je zakon – če ste se znašli na poti brez prave opreme, lahko pomaga tudi rola legendarnega lepilnega traku. Prelepite spoje oblačil, da ne bo pihalo v križ, pod hlačnice in rokave, za piko na i pa še zadrge, če so prepišne.
Časopisni papir dela čudeže in je odličen izolator – če vas mraz ujame brez prave opreme, ga zatlačite za jakno in hlače.
Obutev
Naj sega vsaj čez gleženj, naj bo vodoodporna. Naj noge ne stisne preveč, saj bo sicer ovirala krvni obtok in vas bo v noge hitro pričelo zebsti. Izberite tudi kvalitetne zimske nogavice, ki ne bodo predebele in se njga v njih ne bo potila. Mokre noge so mrzle noge.
Rokavice
Če nimate takšnih z zimsko podlogo, kupite pod- ali nadrokavice. Na podlakti naj segajo čez zapestje in naj bodo v tem predelu dovolj široke, da jih boste potegnili čez rokave zimske jakne. Naj ne bodo pretesne, ker vas bo sicer zeblo v prste. Premrli prsti so na motociklu nevarna reč.
Omislite si gretje
Gretje ročic in/ali ogrevan jopič morda zvenijo kot nekaj, kar bi na svojega Bavarca navlekel »stari ata«, a razen nečimrnosti v resnici ne najdemo pravega razloga, zakaj si ogrevanega kompleta ne bi omislili, če si ga lahko privoščite in trpljenje spremenite v užitek v zimski vožnji.
Prva pomoč, če vas mraz ujame nepripravljene
Podhladitev na motociklu je resna zadeva. Ob neprimerni opremi lahko nastopi zelo hitro in ogrozi motociklista in ostale soudeležence v prometu. Če ste pričeli nenadzorovano drgetati, izgubljate občutek v nogah in rokah in se težko zberete in ste utrujeni, je skrajni čas za postanek in topel čaj. Podhlajen motociklist v primeru kritične situacije reagira prepočasi, prepozno ali celo narobe, velika pa je tudi možnost, da bo naredil napako sam od sebe.
Ker več glav več ve, vas prosimo za vaše izkušnje, ki bodo dopolnile članek in pomagale vsem, ki še niso premagali strahu pred vožnjo pozimi.