sreda, 15. januarja 2025

Varno na poti: Naloga motoristične čelade

Deli

Med izkušenimi motoristi čelada velja za najpomembnejši (a ne edini obvezen) kos opreme – če se zgodi, da tu in tam kak kos zaščitne opreme ostane doma – zaradi pozabljivosti ali lenobe v poletni vročini, to zagotovo ne sme biti čelada. Na motociklu do resnih poškodb glave lahko z nekaj smole pride celo pri padcu na mestu, med vožnjo, pa čeprav počasno, pa je možnost še večja. Robniki, stebrički ograj, cestna razsvetljava, so lahko smrtonosni za motorista brez čelade, saj že sorazmerno rahel udarec na pravo mesto lahko povzroči poškodbo s trajnimi posledicami.

Odsotnost čelade pa ni neverna samo zaradi izpostavljenosti glave udarcem v primeru padca. Čelada glavo varuje tudi med vožnjo.

Kakšna je naloga čelade?

Čeprav je marsikateri začetnik prepričan, da je edin poslanstvo čelade zgolj zaščita glave pred udarcem v primeru padca, temu ni čisto tako. Je že res, da je blaženje sile udarca med nezgodo glavno poslanstvo motoristične čelade, a še zdaleč ne edino.
Motoristična čelada med vožnjo zagotavlja tudi dobršno mero udobja, saj ščiti pred elementi –  dobro počutje v sedlu pa je ključno za varno vožnjo. Utrujen in prezebel motorist bo v kritični situaciji le težko pravilno reagiral in padec bo neizogiben.

En izmed najbolj ključnih ‘delov’ motociklista so njegove oči, saj je zaznavanje dogajanja v okolici bistveno za varno vožnjo. Hkrati pa so oči pri vožnji brez čelade zelo izpostavljene elementom in nesnagi v zraku. Čelada nudi zaščito oči pred vetrom in dežjem, ki sta lahko sila neprijetna in naporna sopotnika, pa tudi pred prahom in žuželkami. Kako neprijetno je srečanje z drobno muho, ki se pri hitrosti 60 kilometrov na uro zapiči v oko in kako nevarno je spopadanje s taisto žuželko med vožnjo, vedo le tisti, ki so izkušnjo že imeli.

Prav tako neprijetna je podhladitev  – izpostavljenost oči hladnemu vetru, pa čeprav so ta lahko nekoliko zaščitena z očali, je naporna, lahko povzroča glavobole, manjša koncentracijo in, tako kot zgoraj našteto, slabo vliva na varnost vožnje in učinkovitost zaznavanja dogajanja.

Kako kupujemo?

Za nakup se odločamo po namembnosti čelade – potovalna, športna, offroadarska, za voznike naked modelov; in glede na obliko školjke – integralna, jet ali z dvižnim bradnim ščitnikom.  Pri izbiri zelo pomembno vlogo igrata tudi kvaliteta in cena. Ob vsem tem pa začetniki pogosto pozabijo, da je najpomembnejša pravilna velikost čelade. Glave se med seboj razlikujejo po obliki lobanjskega in obraznega dela. Čeprav je primerno prileganje čelade v obraznem delu pomembno z vidika udobja, je prileganje v lobanjskem delu pomembnejše za varnost – glavna naloga čelade je pač varovanje možganov, mar ne?

Kakšna je moja številka čelade?

Izmerite obseg glave s šiviljskim metrom v višini obrvi – izmerjeni centimetri ustrezajo oznaki velikosti: 52 = XXS, 54 = XS, 56 = S, 58 = M, 60 = L, 62 = XL, 64 = XXL, 66 = XXXL.

Zakaj je izbira primere velikosti zaščitne čelade tako pomembna?

  • Čelada, ki motoristu ni prav – je premajhna ali prevelika, je naporna in neprijetna. Veselje, do motoriranja vas bo minilo.
  • Prevelika čelada v primeru padca ne nudi primerne zaščite in je nevarna celo brez padca, saj drsne z mesta in ovira pogled na dogajanje na cesti.
  • Prevelika čelada je pogosto prepišna in glasna, zato pa tudi bolj naporna za uporabo.
  • Notranjost prevelike čelade se hitreje obrabi saj je premikanja in drgnjenje v njej več, kot pri čeladi primerne velikosti.
  • Kako se boste lahko varno vozili na motociklu, če med vožnjo popravljate preveliko čelado, ki leze z mesta?

Kdaj je čelada prevelika?

  • Če zelo lahko zdrsne na glavo, je zelo udobna in zračna.
  • Ne objame glave v celoti.
  • Ko obrnemo glavo morda celo zdrsne z mesta in ovira pogled.
  • Ko jo zapnemo in poizkušamo potegniti čez zatilje, zdrsne z mesta.
  • Med vožnjo pri visoki hitrosti drsi gor in nazaj.

Ko kupujete čelado tega ne počnite, brez da bi jo pomerili. Preizkusite več modelov, saj se oblike in velikosti školjk različnih modelov razlikujejo med seboj, čeprav imajo enako oznako velikosti. Novo čelado doma nataknite na glavo za kakšno uro – če vas bo v tem času pričela boleti glava, je čelada po vsej verjetnosti premajhna –  zamenjajte jo za večjo ali drug model.

Mateja Pivk
Mateja Pivk
Od leta 2009 urednica. V desetletju novinarskega udejstvovanja nabirala znanje kot del ekipe Avtomagazina, Playboya, siolovega Avtomoto portala in revije Motorist, kjer se je dobro leto dni udinjala tudi kot izvršna urednica in fotografinja.

Več novic

Zadnje novice