Bolečine v zapestju po daljši vožnji niso tegoba ki pesti izključno voznike superšportnih motociklov, saj mravljincev v rokah in bolečin v ramenu ne povzroča le superšportna ergonomija motocikla, pač pa tudi zaprta krmila na nakedih – sploh, če je voznik sicer vajen širšega in bolj odprtega krmila kakršna praviloma srečujemo na enduro modelih vseh vrst.
Mravljince lahko povzročajo tudi tresljaji agregata, ki se prenašajo na krmilo – skuterji in štirikolesniki niso izjema. Bolečine v roki se pojavljajo tudi, če je voznik premalo sproščen in premočno stiska krmilo. Ker za dober nadzor nad motociklom potrebujemo hitre reflekse, zanje pa spočite roke, je modro, da v primeru ko sta mravljinčenje sli bolečina premočna, vožnjo prekinemo in roko spočijemo.
Da bosta bolečina ali mravljinci hitreje popustili zdravniki priporočajo:
- Preden se podate na vožnjo dlani in roki pretegnite in ogrejte kot pred športno aktivnostjo in vajo ponovite tudi med postanki.
- Med postanki zmasirajte mišice dlani ali prosite, da vam dlan zmasira kdo drug.
- Mišice rok in dlani sprostite tako, da jih nežno stresate.
- Med vožnjo bodite pozorni na to kako močno stiskate ročico (najpogosteje se bolečina pojavlja v desni roki)
- Na krmilo se ne naslanjajte z vso težo. Med vožnjo uporabite tudi trebušne in hrbtne mišice in razbremenite roke. Dolgotrajno opiranje na krmilo motocikla ovira pretek krvi v mišice dlani,
- Izberite rokavice s primerno podloženo dlanjo in omilite pritisk krmila na živec, ki poteka čez dlan.
- Izberite motocikel s tempomatom.
- Zamenjajte krmilo za višje ali bolj odprto.
- Če se bolečine pojavljajo, tudi ko niste na motociklu, po vožnji preteče veliko časa preden popustijo ali je zaradi njih (ali mravljinčenja) ovirano gibanje dlani in prstov –obiščite zdravnika.
Prejeli smo tudi nasvet motoristke in izkušene maserke, ki pravi, da boste mravljince najhitreje n najbolj učinkovito pregnali če med postankom nekajkrat na hitro zakrožite z iztegnjeno roko, ali pomasirate trapezoidne mišice (čez ramena in okoli vratu