Vsaka čelada ima na zunanji školjki, največkrat na zadnji strani, označeno velikost. Te rastejo od zelo majhne (oznaka XS/53-55) do zelo velike (oznaka XXL/63-65). Za primer: čelada srednje velikosti ima oznako M (medium), 57-59 pa pomeni obseg glave v centimetrih, merjen tesno v višini obrvi.
Zato svetujemo
Ko kupujete čelado, nikar ne hitite. Umirite se, pomerite več čelad različnih velikosti in modelov, obdržite jo dalj časa na glavi in šele potem se odločite.
Pravilno izbrana čelada precej tesno zdrsne na glavo, ker je spodnji rob čelade vedno bolj tesen, kot ohlapen. Ustrezno velika čelada v prvem hipu morda celo daje občutek neudobja, ker rahlo potlači ušesa, lica in občutno obvija glavo.
Pretesna čelada zelo težko zdrsne na glavo. Pritiska in opazno mečka lica, povzroča močan pritisk v predelu čela, že po krajšem času povzroči bolečine v sencih in čelu, ki hitro in neprijetno naraščajo.
Čeprav bo morda trgovcu odveč nastavljati zapenjalni jermen, pa si ob pomerjanju čelado v trgovini skrbno namestite na glavo in jo pritrdite s podbradnim pasom. Notranje oblazinjenje pri novih čeladah še ni “usedeno” oziroma oblikovano po uporabnikovi glavi in četudi imate občutek, da je velikost prava, čelado poskusite s premikanjem naprej in nazaj sneti z glave. Če ste jo uspeli sneti ali pa se le-ta premika na glavi, je čelada prevelika oz. njena oblika ne ustreza obliki vaše glave.
Imate kakšno vprašanje o čeladah? Vas zanima kakšen tip čelade je najprimernejši za vaš način vožnje? Kako jo očistite znotraj in zunaj? Kako »popravite« opraskan vizir? Na takšna in podobna vprašanja v forumski kategoriji Oprema.