Temu potopisu bi lahko dal naslov tudi “ne-enotedenska ne-Sardinija”. Prvotni plan, ki mi je okrog dveh zjutraj v noči iz nedelje na ponedeljek šinil v glavo, ko sem prebiral forumsko kategorijo o potovanjih, je bil namreč obisk Sardinije. Časa na voljo sem imel okvirno en teden, kar bi vključevalo transfer sem in tja na zahodno obalo Italije, tri ali štiri intenzivne dneve na Sardiniji, nato pa po želji, močeh in denarju, morda še predel okrog Pise in obisk slavnih vasic Cinque Terre.
Po celodopoldanskem urejanju zadev v službi, na motosvetu, in pakiranju, sem se okrog enih popoldne končno (nenaspan a vseeno zadovoljen, ker sem spet v sedlu) odpeljal proti Italiji. Cilj za prvi dan: iz LJ 655 km oddaljeni Piombino, do 21:00, ko se začne nalaganje trajekta. Severna Italija s širokimi avtocestami je bila mimo kot za šalo, yeba se je začela po Bologni na A1. Na avtocesti vse stalo, jaz pa rahlo manj agilen s širino mojih stranskih kovčkov – filtriranje med tovornjaki in avtomobili je zato šlo malo počasneje. Kako mora biti tukaj šele med ferragosto? Kdor potuje avgusta po Italiji mora biti res ljubitelj razbeljenih cest, pločevine, izpušnih plinov in vsega ostalega lepega.
V Piombino sem priletel nekaj pred osmo zvečer. Poln kufer sem imel italijanskih avtocest in enolične vožnje, zato sem komaj čakal trajekt in Sardinijo naslednji dan. Grem kupiti karto. Zaklenjena pisarna, a še osvetljena, ženska pospravlja pisalno mizo. Čez šipo se vse pogovoriva. Da “danes trajekta ne sploh”. Morda jutri. Kažem sprintan vozni red njihovih trajektov, ki kaže, da pluje danes ob 23:00. Pravi, da so Linea del Golfi mala družba in da včasih čisto ne drži tisto, kar je na internetu. Zakaj potem sploh objavljate? Mah to je bilo objavljeno enkrat aprila. Kažem ji razpored za avgust in september. Reče, da ni veliko turistov. Odgovorim, da nas zunaj čaka poleg mene še kar nekaj (avtomobilov). Odgovori, da so avtomobili bolj slab business in da tovornjaki gredo iz Livorna. Reče, naj probam jutri. Pa ne iz Piombina, ampak Livorna. Pa da ni sigurno, če bo šel trajekt, najverjetneje v sredo. Aaaaaaaaaaa….. Da skrajšam zgodbo – trajekta ni bilo, ne od Linea del Golfi ne od Lloyd Sardegna, čeprav bi po voznem redu naj bil. Odpravim se proti kampu, prvi iz Piombina je zaprt. Drugi tudi. Po tretjem sem se nehal sekirati, in ko je bil četrti tudi zaprt, se odpovem udobju tuša in šotor postavim nekaj sto metrov stran od glavne ceste. V takih trenutkih se vedno spomnem nečesa, kar mi je Climber rekel v Tuniziji, ko sem preživljal manjši (takrat še nismo vedeli v kakšnem stanju sploh sem) pretres možganov… Bilo je nekaj v tem stilu: življenje predte vedno postavlja preizkušnje, ki jih tako ali drugače zmoreš. Če se ukloniš, pomeni, da je prišel tvoj čas. Dobro, če ne najdem kampa to še zdaleč ne pomeni, da me bo konec, saj sem navajen spati na prostem, a vseeno, ta Zoranova izjava me vedno postavi pokonci. Šotor sem postavil z veseljem, konzervo tune pojedel še z večjim, zaspal pa sem tudi kot ubit.
Drugi dan: po Toskani
Ceste 1A, pokrajina 1A, lepa mesteca kot Sassetta, Massa Maritima, Colle di Val D’Elsa, Volterra, San Gimignano, si kar sledijo. Kaj bi si človek boljšega sploh lahko zaželel?
Lonely Planet za San Gimignano pravi, da boste težko našli lepše mestece v Italiji. Srednjeveško, sredi tipične toskanske pokrajine, ravno prav majhno za obhodit v enem poznem popoldnevu. Se kar strinjam z njimi. Siena mi je dala vedeti, da mi velika in znana mesta (zaradi svoje velikosti in časa, ki ga zapraviš, ko se prebijaš v center in nazaj ven), ne pomenijo veliko. Zato sem tudi za naslednji dan opustil misel na ogled Pise in tudi Firenc. Bomo že drugič pogledali, tokrat sem tukaj zaradi malih, zavitih, zabavnih cest, ki vodijo skozi lepo pokrajino. In danes sem jih imel kakih 350.
Večerja je v kampu je bila “iz domačega lonca”, skuhana na gorilniku — kaj drugega kot pasta bolognese se pač ni spodobilo jesti. Vino chianti, snacki in sladkarije pa so bile iz fancy gostilne sredi glavnega trga v San Gimignanu. Ker je bilo vino dobro, ni ostalo le pri enem kozarčku, pretiravalo pa se tudi ni. Pa ne zato, ker moj budget ni vajen dajati 3,2€ za deci rdečega vina (no, zraven je bil tudi sirček Pecorino pa raznorazni snacki), ampak zato, ker se za naslednji dan obeta nova fantastična fura, dopoldneva pa nisem nameraval preležati z morebitnim glavobolom v šotoru… 😀
Tretji dan: po Toskani (še vedno) in Passo di Futta
Ura je nekaj do štirih popoldne in odločitev, podprta s pločevinko energijske pijače in obilno porcijo adrenalina Fute, pade. Grem v Ljubljano. Prvotni plan je bil, da kampiram spet malo južneje, med Futo in Firencami, a ker sem se že odločil, da si Firenc niti ne bom šel pogledati, mi ostane le še pot domov. Znova 40km fantastičnih ovinkov, tokrat tudi z nekaj postanki za fotografiranje, 20km malo gostejšega prometa do Bologne, in nato dobre tri ure “batine” po italijanskih avtocestah do Ljubljane.
Kar pa se tiče porabe: “who cares”
stroškov: who cares. Bilo je extremno fino in (tole citiram iz enega maila, ki sem ga danes prejel od prijateljice) — življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo (ali € ki jih porabimo), temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo. In v teh dveh dneh jih je bilo kar nekaj!
PSS: Me zelo veseli, da trajekta za Sardinijo v ponedeljek zvečer ni bilo. Ker to pomeni, da se v tiste kraje zelo kmalu ponovno vrnem…