Shiver GT 750 je klasični dvovaljnik srednjega razreda, tokrat zaradi vetrne zaščite nekoliko bolj prijeten za potovanja.
Je tipični V-twin, zatorej ne pričakujte tiste uglajenosti štirivaljnika, kjer sploh ne veste, da agregat dela. A vibracij je bore malo, tistih motečih pa prav nič! Se mi zdi, da ima Shiver prav primerne tresljaje in karakter. Tega dopolnjuje tudi izrazit, malce rezek zvok iz lično skritih dveh izpušnih cevi, ki molita izpod sedeža. Je pa res, da morate biti pri speljevanju previdnejši kot pri kakšnem štirivaljniku, saj vam lahko nerodno crkne. Pa tudi pri počasnih in ostrih ovinkih morate biti včasih kontrolirano na sklopki, da vam motocikel ne poskakuje. Zna biti nerodno za začetnike.
Na Shiverja paše vsak voznik, ne glede na mere. Rahlo ste potisnjeni naprej, tako da je tudi vožnja pri višjih hitrostih manj naporna. Ja, tisti vetrobran sicer ni pretirano velik in, vsaj za višje raščene, ne odkloni dovolj vetra. Sam merim 190 cm in sem tok vetra dobil naravnost v čelado. A to se je izkazalo kot nekoliko motreče šele nad 130 km/h. Do te hitrosti, oziroma do kakšnih 100 km/h, kot sem tudi največ prekrižaril, sem se počutil izjemno udobno. Prav nič ne bi spremenil. Morda je zame le rahlo preozko krmilo, a ni moteče in tudi roke me niso bolele ali bile utrujene.
Shiver GT 750 daje občutek čvrstega motocikla. Morda je za manj izkušene voznike na splošno nekako pretog. A za motocikliste, ki imajo za seboj že vrsto kilometrov, je motocikel kar zanimiva poslastica. Pri priganjanju po Dolomitih se je izkazal za hitrega in predvsem stabilnega. Pa tudi na daljših poteh se ni bati kakšne pretirane utrujenosti. Čvrstost je pač marsikdaj lahko vzrok za udobje.
Šmikersko je izdelana skulptura kompozitnega okvirja. Cevasto predalčje iz krommolibdenovih cevi je na vsaki strani privijačeno na aluminijasto ploščo, na kateri so obešene z občutkom izdelane aluminijaste zadnje nihajne vilice. Ob strani je direktno vpet Sachsov nastavljiv blažilnik. Spredaj ga krasijo USD vilice, ki so sicer nenastavljive, a povsem zadovoljijo svojemu namenu. Vse skupaj je oblikovno izdelano tako, da bi se lahko Japonci iz tega kaj naučili.
Pa smo pri ceni. Ne, ni poceni. 9.399 evrov (s sistemom ABS) za srednji razred ni malenkost. Toda dejstvo je, da je Aprilia nekaj posebnega. Detalji so izraziti in dizajna mu ne morete očitati. Lahko, da vam ni všeč, ampak ne morete reči, da je cenen. Vozne lastnosti niso za začetnike, za povprečnega motociklista pa so zagotovo vznemirljive in tudi za izkušenega voznika so na naših cestah (in omejitvah) povsem spodobne. Če nameravate potovati v Dolomite ali na kakšno drugo popotovanje po Evropi, potem nabavite stranske torbe. Se mi zdi, da še nisem videl tako lepih, kot sta ti dve. Za daljše avanture bi si želel malce večjo posodo za gorivo. 16 litrov drži, poraba pa se giblje med 5 in 6 litri na 100 km. Pa saj veste, če vam je celota všeč, potem ne oklevajte. Izborite si kakšno urico testne vožnje…
Foto: Milagro (dinamika), Blaž Črnivec (statika, detajli)
uuu lepo zgleda, mo mal prestudiral ob priliki
Dobro spisan članek.
Le morda kakšna beseda o razliki nastavitev tourer in sport ne bi škodila.
Lep motor, škoda, da ima tako ‘konfekcijsko’ masko.
dolgcajt……
…se mi sicer dopade… ampak vizuelno mi manjka en del plastike med “bug spojlerjem” in poloklepom, vsaj okoli hladilnika…
Motor sem si šol pogledat v trgovino in me je nekako prepričal…čas da se odvadim neudobnih športnikov. Zanima me samo koliko km se naredi z enim rezervoarjem in koliko do rezerve?
Rahlo predraga in malenkost premajhna zame 🙂
Za toliko denarja bi ti pa lahko dali zraven še spajkalnik ,da bi lahko lotal žice,ki se same lomijo med vožnjo.Tako jih je moral moj prijatel lotati,ko smo šli v Dolomite.Še dobro da ga je imel sabo,ker je že vedel za to hibo.