Spet en (pre)drag motor, boste rekli. Res je, več kot tri milijone in pol je ogromno denarja, za enako vsoto bi lahko kupili, hja, recimo da dva solidna nova motocikla. Če boste le kdaj slučajno imeli priložnost, storite naslednje:

Lepotica za tiste, ki vedo, kaj plačajo.
Cevno paličje iz kvalitetnega jekla, varjeno s TIG postopkom.

Peljite se z XY motociklom srednjega razreda. Presedlajte na Brutale in naredite nekaj deset kilometrov. Potem se spet zapeljite z XY. Videli boste, na XY vas bo motilo vse. Položaj je zgrešen, sedež čudno premehak. Na zasuke desnega zapestja se XY odziva leno, zavore si ne zaslužijo svojega imena, celo sama ročica čudno žuli prste desnice. Zvok? Uff, groza. Pa ne, da bi hotel grajati XY. Želim samo razložiti tisti faktor 2 v razliki cen…

Analogni obratomer na beli podlagi, hitrost se izpisuje digitalno.
Seksi zadek.

Brutale je bila tekom let deležna le manjših popravkov, skoraj enaka je že kar lep čas in prav škoda bi jo bilo kakorkoli spreminjati. Kot celota je oblikovana izredno skladno, je kratka in nabita športna italjanka. Zelo dobro skriva svoje “kubike” in če ne bi bila slečena do te mere, da se vidi agregat, bi ji prisodili precej manj moči. Prednja ovalna luč je njen zaščitni znak, prav tako prelepa zvezdasta platišča. Pogled bližje razkrije pozornost malenkostim. V slogu je oblikovan prav vsak element, vsak najmanjši detajl. Ohišje števca nadaljuje bočno silhueto luči, rezervoarčki hidravlične tekočine sklopke in prednje zavore niso pravokotne škatlaste oblike, ampak oblikovani, da lepo zapolnijo prostor tam okrog vpetja ogledal… Vzemite si čas in ob priložnosti oglejte sami.

Agresivna v zavojih,

Ko jo zajahamo, je spet čutiti, da je pravzaprav to zelo majhen motocikel. Voznik sedi precej pokonci, kot krmila je ravno pravšnji, noge so športno pokrčene. Ta “majhnost” se med vožnjo izkaže kot neverjetna lahkotnost. Brutale je povsem preprosta za vožnjo, v zavojih uboga na ukaz hitro in brez upiranja. Tako kot športni sestri se tudi njej lahko nastavlja kot predteka prednjega kolesa. Z ekscentri v glavi okvirja ga lahko nastavimo

…prijetna za sproščeno vožnjo.

med 101,5 mm in 103,8 mm, kako pa se s tem spreminja ciklistika motocikla, pa verjetno veste. Namig: čoperji in potovalniki imajo precej daljši predtek kot pa športniki.

Testna lepotica je imela nastavljenega na najmanjšo vrednost, zato bi ob okretnosti v zavojih pričakoval nemirnost na avtocesti, pa sem se uštel. Ko digitalni števec hitrosti kaže že precej več od zakonsko dovoljene vrednosti in se zaradi nične zaščite veter že močno upira v telo, Agusta še vedno drži smer ko metek. Za nastavljanje ni bilo časa, a zdi se, da ji prav taka konfiguracija odlično pristoji.

Štirivaljnik z 909 kubičnimi centimetri je naravnost odličen. Vozen iz najnižjih vrtljajev in že v srednjem območju zelo isker. Ko sem po nekaj kilometrih malce hitrejšega obiranja ovinkov prvič vrgel oko na obratomer, sem opazil, da sem izkoristil šele dve tretjini delovnega območja! Jap, Brutale se rada vrti in takrat pokaže zobe, obenem pa spušča od sebe zvok, ki ježi kožo. Agusto sem že slišal, a sedeti za krmilom je povsem nekaj drugega. Vsaka stopinja kota zasuka ročice za plin spremeni zvok, ki prihaja iz komore zračnega filtra. Obenem skozi dvojni izpuh pri večanju vrtljajev izpušča zvoke, podobne tistemu od formule ena. Aaah, res ježi kožo. Zavore so odlične, saj spredaj 310-milimetrska koluta ustavljata kar šestbatni čeljusti, čez polno nastavljivo vzmetenje prav tako ni pripomb.

Rojena za zavoje.

Ja, draga je. Pa kaj!

Motocikel nam je na kratek izlet po Štajerski odstopilo podjetje ZUPIN Moto-Sport d.o.o., cena testnega vozila v osnovni izvedbi pa na dan objave znaša 3.775.000 SIT (15.752 EUR).

Kaj voznika na Brutale sploh lahko moti? Lastnika nič, ostale cena…

Foto: Blaž Žganjar, Matevž Hribar

10 COMMENTS

  1. Zakaj pa se je treba v vseh testih peljat, če so se pa že v fabrki in so itaq že oni vse napisal……al kako????
    Sicer pa te motor, kot je Brutale, kar sam vabi, da počneš “norčije”….ravno zato, ker se da!

  2. Meni se to neprestano dvigovanje na prednje kolo tudi zdi malo smešno, ampak je vseeno lepo videt takšno sliko. Čakam na kakšen test čoperja in sliko na prednjem kolesu. 🙂
    Bladzo: In kaj je to za argumenta? Se pravi se dviguje na prednje kolo zato da bo potem lahko podal neodvisno mnenje občutkov, stabilnosti, odzivnosti, mehkosti, in kontroliranosti motocikla pri dvigovanju na prednje kolo? Ker to itak vsi počnemo in je to ena glavnih karakteristik motocikla…
    Če že ravno dvigovanje na prednje kolo primerjaš s celotnim testom (oz. po potrebi le-tega).

  3. hirabbit : uf, v fabrkah napišejo tko, kot da je njihov moped najboljši na svetu…. samo pri tej MV Avgusti to ni daleč od resnice…in res je, Brutale je motor z “dušo”…

  4. Se pravi da imajo dušo lahko samo tisti s polnimi denarnicami??? Je treba razmiščjat drugače. Tisti je verjetno nimajo pa jo morajo zato kupit nadomestno. 😉 Je pa lep naked bi ga pa rad enkrat tud slišal da vidim če ima res tak glas kokr ma stas. 🙂

  5. Slišati zvok ali glas? Komentar iz današnjega Kulta (nova Delova priloga): tovarna si je dala duška z izpušnim sistemom in rezultat je vreden Marie Callas…razpon je izjemen, register skrajno raznolik, efekti kot pri elektronskih inštrumentih…lahko gruli, rjove, piska, grgra, bobni, žaga, z višino razbija steklovino…Enkratno, neponovljivo..