Skoči na vsebino

Postani darovalec organov po smrti


ixs

Priporočene objave

PO SMRTI REŠITI ŽIVLJENJE DRUGEGA

Člani, prospecti in suppoporterji Moto kluba Firestarters iz Ljubljane se zavedamo, da smo motoristi še posebej izpostavljeni udeleženci prometa. Skladno s to ugotovitvijo smo se odločili, da sprožimo akcijo zbiranja podpisov za KARTICO DAROVALCA ORGANOV po smrti.

Tako Vas vse, ki vam ni vseeno in ki bi radi podprli našo akcijo in/ali postali DAROVALEC ORGANOV PO SMRTI vabimo v ponedeljek pred praznikom 26.4.2005 od 18:00 dalje v klubske prostore našega kluba v Ljubljani(Hajdrihova ulica 21 a, Ljubljana Vič – Kolezija). Zemljevid z označenim Clubhousem najdete na naših spletnih straneh na naslovu www.firestartersmc.com - CLUBHOUSE oz. če kliknete na link http://www.firestartersmc.com/languages/sl...ousemap-big.jpg

Če želite podpisati izjavo in postati Darovalec organov po smrti morate OBVEZNO imeti s seboj KZZ (kartico zdravstvenega zavarovanja) in osebni dokument!

Vašo identiteto pa bo preverila uradna oseba iz Slovenija – Transplant, ki bo tudi odgovarjala na vaša vprašanja.

Želimo si, da bi akcijo podprlo čimveč motoristov in da pokažemo ljudem, da navsezadnje le nismo samo huligani……temveč nam enostavno ni vseeno!

darovalec.bmp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

darovalec.bmpŠe malo strokovnih informacij s strani ZZZS:Darovalec rešuje življenja soljudi

Darovanje organov je najveličastnejša oblika pomoči sočloveku in zato tudi najvišja človeška etična vrednota. Darovalec se opredeli za darovanje zaradi želje po pomoči vsakomur. S tem lahko sočloveku pomaga v najbolj občutljivem trenutku njegovega življenja: takrat, ko so izčrpane vse druge možnosti zdravljenja, bolnikovo zdravstveno stanje pa je tako ogroženo, da ga kljub zdravljenju z zdravili najverjetneje čaka smrt. Z darovanjem organov po svoji smrti lahko rešimo zdravje in s tem življenje več ljudem naenkrat. Pričakujemo pa lahko, da bo neznani darovalec rešil življenje nam, če bi zboleli tako zelo, da nam ne bi več pomagala nobena druga oblika zdravljenja.

Darovanje organov je anonimno

Darovanje organov je popolnoma anonimno, zato prejemnik v nobenem primeru ne more dobiti osebnih podatkov o svojem darovalcu, prav tako tudi darovalčeva družina ne more izvedeti osebnih podatkov prejemnika oziroma prejemnikov. Izvejo lahko le to, ali je bil organ presajen.

Darovalec je lahko vsak zdrav človek

Darovalec je lahko vsakdo, pomembno je le, da je zdrav in ni nosilec infekcijskih, posebej virusnih bolezni (na primer virusa HIV, hepatitisa B in C) oziroma da nima malignega obolenja, ki bi se lahko razširilo na prejemnika. Za darovanje organov po svoji smrti se lahko odloči tudi mladoletna oseba, vendar šele po dopolnjenem 15. letu starosti. Če se človek za časa svojega življenja ni opredelil za darovanje svojih organov po smrti, se njegove organe lahko odvzame, če temu ne nasprotujejo njegovi najbližji.

Pri mrtvem darovalcu lahko dele telesa zdravniki odvzamejo šele takrat, ko je po vseh predpisih ugotovljena smrt. Sodobna medicina je možgansko smrt, t.j. dokončno odpoved delovanja celotnih možganov, sprejela kot smrt posameznika. Takšno odločitev so sprejele tudi vse velike veroizpovedi sodobnega sveta. Ker je za uspešno presaditev organov ključnega pomena njihova zadostna prekrvavljenost, je treba po smrti darovalca čim prej urediti vse pogoje za odvzem organov. Prav zato je tako pomembno, da se človek za darovanje svojih organov opredeli že za časa svojega življenja, saj je na ta način prihranjen dragoceni čas, ki bo drugemu človeku poklonil življenje.

Darovalec ledvico, ki je parni organ, lahko daruje tudi za časa svojega življenja, vendar le ljudem, s katerimi je genetsko, sorodstveno ali emocionalno povezan. Da bi pri tem preprečili morebitne zlorabe v smislu komercializacije ali drugih prepovedanih poti, mora vsak primer tovrstnega darovanja obravnavati Etična komisija za presaditve.

Skrben nadzor nad odvzetimi in transplantiranimi organi

Nadzor nad odvzetimi in presajenimi organi je v Sloveniji zelo temeljit. Evidenco odvzetih organov vodita hkrati Slovenija-transplant in Eurotransplant (ET). Prav tako dokumentiramo vsak organ, ki je bil presajen v Sloveniji, ter vsak organ, ki ga je Slovenija-transplant posredoval ET ali pa od tam pridobil. V Sloveniji lahko odvzeme organov opravljajo izključno v javnih zavodih, ki so kadrovsko in prostorsko ustrezno opremljeni ter strokovno usposobljeni. Pri nas so to poleg Kliničnega centra Ljubljana še bolnišnice v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Ptuju, Slovenj Gradcu, Izoli, Jesenicah, Novi Gorici in Novem mestu. Presaditve organov se opravljajo v transplantacijskem centru v Kliničnem centru, prav tako tudi presaditve kostnega mozga, nekatera tkiva (roženice, kožo in kosti) pa presajajo tudi drugi javni zdravstveni zavodi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eno vprašanje!

Jaz to kartico sicer že imam kar nekaj let. Je pa res, da nas takrat nihče ni nikamor zabeležil kot darovalca. A se ti sanja, a to te sedaj označijo oz. imaš kje zabeleženo? Ker samo tako je smoterno to kartico podpisovati, ker kaj meni pomaga, da si želim darovati, če nimam nikoli kartice s sabo - ker ne vem kje je. Če bo to nek register obstajal, se bo vsaj vedelo pri čem smo.

Samo vprašam!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po novem se morš o tem pozanimat pri osebnem zdravniku,da ti ta status darovalca organov vpiše v kartico.Podatek pa postane viden šele po tvoji smrt- da nebi pršlo do kakšnih "goljufij"(primer: se ponesrečiš,si v nezavesti,reševalc prebere da si darovalc,rabi jetra za nekoga drugega in te pusti umreti.....sicer tak ekstremen primer,sam to še ne pomen da se nebi zgodilo :SS ).

Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v nemciji je obstajal dolgo casa (oz. vcasih se vedno) "vic": motorradfahrer = organspender (motorist = darovalec organov) zaradi "izpiljene" tehnike motorciklov.

tempora mutantur, hvala bogu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

aha... potem se morm še enkrat prijaviti... no, to je koristen podatek!!

hvala  :OK:

Ja,sej se morm jest tud-enkrat te dni....

Drgač pa - jurja :)

Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Rekla si pir-in kaj ma laško veze s tem? :slap: :P

Dobr,pustmo stat,k je že čist :topic:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no tukej sm pa zravn,če že na krvodajalske ne hodm :unsure:

nej ponucajo,kar bo ostal :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eno vprašanje!

Jaz to kartico sicer že imam kar nekaj let. Je pa res, da nas takrat nihče ni nikamor zabeležil kot darovalca. A se ti sanja, a to te sedaj označijo oz. imaš kje zabeleženo? Ker samo tako je smoterno to kartico podpisovati, ker kaj meni pomaga, da si želim darovati, če nimam nikoli kartice s sabo - ker ne vem kje je. Če bo to nek register obstajal, se bo vsaj vedelo pri čem smo.

Samo vprašam!!

Sama kartica nima nobene vrednosti. Pri nas v Clubhouseu bodo 26.4.2005 s strani uradne osebe zabeležili podatke, vzeli številko zdravstvemne kartice in ta podatek - da je oseba darovalec - se potem zapiše tudi na kartico.

Kot sem izvedel se lahko kasneje tudi premislite in črtate svojo izjavo(v kolikor spremenite vero ki vam to nebi dopuščala oz. se premislite da bi bili tako človeški,.....)

Vse tiste ki ste zainteresirani vabimo navedenega datuma v naše klubske prostore, da takrat zberemo čimveč podpisov - če bo že prišla uradna oseba!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst pa mislem d mi bojo dobre ˝rezervne dele˝ po smrti uzel, pa če tisto zadevo podpišem al pa ne...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa sem krvodajalec in darovalec organov od svojega 18 leta !

Jest tut! Jest tut!

<aplavz prosim! Klanjajte se mi! Obrišite si solze nad mojo dobroto! Imejte me v mislih kot dobrega človeka!!!>

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz darovalec :? :? :? :? :?

:hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :hmm:

Podarim srce.....okvarjeno od infarkta

Podarim trebušno slinavko.......sicer ne dela več....al ipak,če komu slučajno manjka

Podarim ledvice..........kokr jih je še ostal v normalni kondiciji....ipaq cukr dela svoje

Podarim jetra.........če že niso čist zelena zarad Laškega pira

podarim

podarim

.

.

.

.

.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Pišuka.....še za krvodajalca nisem dobr.....me v fabrko cukra v ormož pošilajo......pravjo,da bi bil koncentrirana glukoza :OK: :OK: :OK: :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede na to, da je ta datum daleč pred nami, bi bila zelo vesela, če bi se me nekako spomnilo kak teden prej, da si vtisnem v spomin ;)

ixs boš poskrbel za to,ne? :004

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest tut! Jest tut!

<aplavz prosim! Klanjajte se mi! Obrišite si solze nad mojo dobroto! Imejte me v mislih kot dobrega človeka!!!>

:OK: :worship: :yes: O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moja malenkost se bo tud 100% prkazala takrat v Clubhousu in podpisala .... O:-)

Evo datum že zabeležen v opomniku, da slučajno ne pozabim ... :) sicer nas bo pa ixs spomnil :wub:

Dejmo si pomagat (vsaj po smrti) ....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz darovalec :?  :?  :?  :?  :?

:hmm:  :hmm:  :hmm:  :hmm:  :hmm:

Podarim srce.....okvarjeno od infarkta

Podarim trebušno slinavko.......sicer ne dela več....al ipak,če komu slučajno manjka

Podarim ledvice..........kokr jih je še ostal v normalni kondiciji....ipaq cukr dela svoje

Podarim jetra.........če že niso čist zelena zarad Laškega pira

podarim

podarim

.

.

.

.

.

:cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

Pišuka.....še za krvodajalca nisem dobr.....me v fabrko cukra v ormož pošilajo......pravjo,da bi bil koncentrirana glukoza :OK:  :OK:  :OK:  :OK:

Tuki se ti pridružujem Klimbra. Saj imava iste križe na grbi in enako okvarjene organe (no ja moja jetra so rdeča) tako da jih res ne bi mogli uporabiti za druge :( se bova takrat pa skupaj :friend1:

Za vse druge pa velja, da so koraki, ki so jih sklenili narediti zares hvale vredni!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer nisem nekakšen expert na tem področju ampak pustite se presenetiti - morda pa bodo lahko od prav vsakega kakšen "rezervni del" uporabili!

A ni vseeno a te vržejo v peč, v luknjo celega ali brez kakšnega kosa!?!?!?

Sploh če pomisliš, da lahko tisti kos komu pomaga!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj nam je pa storiti tistim ki nas takrat ne bo v SLO, nekdo je omenil da lahko to pri osebnem zdravniku urediš, ampak glede na to kako polne so vedno ambulante itd. ne želim biti še en dodatni (ker hipohondrov je že tako preveč :BUA: ), ki bi povzročil večjo čakalno dobo tistim ki pomoč res potrebujejo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj nam je pa storiti tistim ki nas takrat ne bo v SLO, nekdo je omenil da lahko to pri osebnem zdravniku urediš, ampak glede na to kako polne so vedno ambulante itd. ne želim biti še en dodatni (ker hipohondrov je že tako preveč :BUA: ), ki bi povzročil večjo čakalno dobo tistim ki pomoč res potrebujejo

kakšen izgovor :grrr

Popravljeno . Popravil Špilferderber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj nam je pa storiti tistim ki nas takrat ne bo v SLO, nekdo je omenil da lahko to pri osebnem zdravniku urediš, ampak glede na to kako polne so vedno ambulante itd. ne želim biti še en dodatni (ker hipohondrov je že tako preveč :BUA: ), ki bi povzročil večjo čakalno dobo tistim ki pomoč res potrebujejo

če prideš 5. minut pred koncem obratovalnega časa ambulante zagotovo ne bo več gužva - preverjeno. Sicer so me sestre že site, ampak sem takoj na vrsti .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!