Skoči na vsebino

Koliko konjev zakaj kdo potrebuje (ali ne)


kOdEbLuE

Priporočene objave

Ne vem, kar precej debate okoli konjičev.

Meni se zdi boljši podatek Km + navor.

Moč (pri določenih obratih) je itak povezana z navorom pri teh obratih z enostavno enačbo:

Moč = (Navor * RPM) / K

Konstanta K izhaja iz definicije konjske moči in je različna glede na uporabljene merske enote (KM ali kW, Nm ali kg-m, ...).

lp, D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ce gremo na enote:

kilovat (moc) = njutnmeter (navor) * radiani na sekundo (vrtilna hitrost).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moč (pri določenih obratih) je itak povezana z navorom pri teh obratih z enostavno enačbo:

Moč = (Navor * RPM) / K

Konstanta K izhaja iz definicije konjske moči in je različna glede na uporabljene merske enote (KM ali kW, Nm ali kg-m, ...).

  lp, D.

Nisva se razumela.

Jaz sem mislil to bolj s praktičnega vidika. Pač, ne samo konji, ampak zna biti tudi pri manj konjih dober navor zelo dobra tolažba.

Kot npr.pri moje Bulldogu, ki ga poganja TWIN z 65 konji ter zelo solidnim cca 90 Nm... navorom.

Te zna pri pospeševanju bolj trgati, kot pri navitih mašincah (ala FZ6).

In vse to pri uglajeno nizkih obratih......

Ah, kaj čem, v leta prihajam in mi to že počasi paše.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če kakšnega poznaš, bi blo hudo dobr enkrat probat. Jaz sem takoj za stvar :OK: , gremo na grobnik, pa primerjamo. Potem bi pa lahko še na cesti probal, recimo od Logatca do Ajdovščine. Je kdo za stvar?

Sem že enkrat napisu v tem forumu, da se na ridah ve cajt za avte.

Zdej pa gaaasaaa

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preden se razpišete, skregate in odkrivate toplo vodo glede navora. :naughty:

Prebral vse... Bravo, Premza in Andrej! :)

Ugotovil pa sem, da je Andrej zapisal le delno pravilno formulo za izračun moči iz navor, ker velja le za ameriške enote (moč v HP in navor v foot-poundih).

Za izračun kW iz Nm bi naj veljalo:

Moč (kW) = (Navor * RPM * pi ) / 30000

lp, D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni osebno največ pomeni v kolikem času imam na razpolago določeno količino moči, navora ali česarkoli, kar mi premika motorček.

Če ima motor pri 2k obratih 100Nm navora in 100KM, te obrate pa doseže šele po 10-ih sekundah (teoretično), mi pomeni manj, kot to da ima motor pri 20k obratih 80Nm navora in 80KM in te obrate doseže v 2 sekundah. Pri izbiri motorja, se pa najraje zapeljem, ga izprobam in se tako najlažje odločim, kaj je najbolje za moj način vožnje. :D

Konec koncev mi številke ne pomenijo nič. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če ima motor pri 2k obratih 100Nm navora in 100KM, te obrate pa doseže šele po 10-ih sekundah (teoretično), mi pomeni manj, kot to da ima motor pri 20k obratih 80Nm navora in 80KM in te obrate doseže v 2 sekundah.

:hmm: ???????

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni osebno največ pomeni v kolikem času imam na razpolago določeno količino moči, navora ali česarkoli, kar mi premika motorček.

Če ima motor pri 2k obratih 100Nm navora in 100KM, te obrate pa doseže šele po 10-ih sekundah (teoretično), mi pomeni manj, kot to da ima motor pri 20k obratih 80Nm navora in 80KM in te obrate doseže v 2 sekundah. Pri izbiri motorja, se pa najraje zapeljem, ga izprobam in se tako najlažje odločim, kaj je najbolje za moj način vožnje.  :D

Konec koncev mi številke ne pomenijo nič.  :P

Kateri motor pa dosega tak navor v tako dolgem casu? Casovno gledano vedno traja nekje do treh sekund da se razvije najvecja moc/navor, tko da tvoja ideja o hitrem dosegu navora itak ni relevantna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

res sm pozitivno presenečen na sv650 mal pa fz6 razočara al kva?

zakaj? Ima pač ožje območje optimalnih obratov/moči in je treba malo šaltat...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

maš prav... na to nism pomislu... kljub vsemu pa fazer s 100KM skorej mal razočara... kolk KM pa namerijo pravzaprav novi izvedbi sv650? prejšnji model je mel 74 al kolk?

razočara tiste, ki preveč pričakujejo... kaj si pa ti pričakoval od FZ6? In zakaj si "skoraj malo razočaran"? Mislim, še vedno stegne dvakrat boljše od tvojega čoperja...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Dave & Damian

Te podatke sem si izmislil in sem namerno pretiraval, da je lažje razumljivo. :hmm: Zgleda, da sem pa samo zakompliciral. :huh:

V glavnem: noben motor, ki ga jaz poznam nima takih podatkov, ki sem jih vpisal. .)

Ko smo predelovali moj motorino, smo težili k temu, da bi se dobila moč in navor v čim krajšem času. Seveda smo to naredili na račun izgube nekaj konjičev v špici. Tistih konjičev nikoli ne pogrešam, ker večino časa sploh ne vozim v špici motorja.

Mogoče je bolj razumljivo, če dam za primerjavo drejanje vztrajnika pri avtomobilu. Če je vztrajnik težek, bomo dosegli določene obrate motorja počasneje, kot če je vztrajnik zelo lahek. Moč motorja je pri določenih obratih ne glede na težo vztrajnika vedno enaka. Vseeno bo pa vozilce bolj živahno z lažjim vztrajnikom. :yea2: ......

Nekaj takega........... :D

Pri motorju je pa še malo drugače. :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa kaj je z vami? :lol:

A ni vseen če se voziš od 2000 pa do 6000 al pa od 4000 pa do 10000 obratov?

Edina razlika jetistih 2000 obratov spodaj... :naughty:

Popravljeno . Popravil SF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res je vseeno, koliko kaže na obratomerju. :grim

Meni je bolje če se kakršnekoli obrate doseže v čim krajšem času. :yea2: :yea1: :kva2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je bolje če se kakršnekoli obrate doseže v čim krajšem času.  :yea2:  :yea1:  :kva2:

O čem ti to sploh govoriš :?

Kaki obrati v čimkrajšem času, a v prostem teku al kje? :wacko:

Ko je motor enkrat v prestavi in je sklopka spuščena je to namreč stvar moči, mase in prestave (en čisto malo je to res odvisno tudi od notranjih premikajočih mas, ampak res zelo malo). In prav tako hitro kot bo motor dobival vrtljaje bo tudi pospeševal, če se le ne bo kolo vrtelo v prazno. In meni res ni jasno, kaj hočeš povedati s tem "v čimkrajšem času doseže vrtljaje" :?

Popravljeno . Popravil premza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj? Ima pač ožje območje optimalnih obratov/moči in je treba malo šaltat...

kaj jst vem o fz6 sm slišu precej kao divja mašina za svoj razred ipd(lahk tud da je)medtem k je v debatah med ljudmi sv650 kr mal zapostavljen... (al se pač družim samo s tistimi k ne marajo suzuki) u bistvu sm sam tko napisu eno opazko

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

DUCATI MONSTER 800: 3,7s; 5,7s; 6,2s

HONDA HORNET 600: 3,3s; 7,0s; 7,1s

KAWASAKI Z 750: 3,5s; 5,8s; 6,4s

SUZUKI SV 650: 3,6s; 5,0s; 5,9s

YAMAHA FZ6 FAZER: 3,1s; 6,8s; 7,7s

To se nerjeno v 6 prestavi

včeraj šel probat da vidim kako to zgleda z FZ6 seveda

v 2 prestavi pri 10.000obr-100kmh,priviješ gas do konca,skočijo obrati na 14.000.daš v 3 prestavo,pelješ 150kmh,to dosežeš v 3-treh sekundah,v 7sek,pa je že 200kmh,pozivam lastnike teh motorjev,da to reliziramo na cesti

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Evo 3 teste med motorjem in avtom;

Usporedba Auto - Motor

U motoristickim krugovima neke teme nikad ne izumiru i uvjek dolaze na dnevni red. Jedna od njih je sigurno: tko je brzi? Auto ili motor? Casopis Motorrad je napravio interesantan usporedni test, kojeg sa njihovom velikodusnom suglasnoscu ovdje objavljujemo. Lamborghini Gallardo protiv MV Aguste F4 1000 S, Opel Astra 1.7 CDTI protiv Suzukia SV 650 i Skoda Oktavia WRC protiv KTM-a 525 EXC Racing.

1.

Prva usporedba je napravljena na Nürburgringu, koji je smjesten u predivnom predjelu vulkanskog gorja u sredisnjoj Njemackoj. MV Agusta protiv Lamborghinia. Moglo bi se reci da je sve jasno kada pogledate vermena koja su vozena na stazi. Medjutim to nebi niti priblizno docaralo uzitke koje pruzaju ova dva objekta iz nasih snova.

Koliko god bili samopouzdani, Lamborghini Gallardo dodatno podize vlastiti ego, i tko god je ikada imao mogucnosti sjesti za volan ovoga bolida moze reci da se nalazi na suncanoj strani zivota. .Na autoputu vozaci Turbo Porschea sa strahopostovanjem napustaju lijevu traku kad im se u ogledalu pojavi silueta ove zute zmije. Pijesaci u gradu ostaju stajati otvorenih usta a “komadi” pocinju zabacivati kosu. Osobe koje nikad niste vidjeli se predstavljaju kao vasi prijatelji . Tu pomaze samo jedno. Stisnuti gas do kraja, te prko polautomatskog mjenjaca probuditi 500 drijemajucih konja, i nestati bez traga. Ali i to je nemoguce. Na asfaltu neizbjezno ostaju tragovi cvilecih guma.

MV Agusta nemoze konkurirati sa tim izlijevima osjecaja. Vecina smrtnika nece niti znati o kakvom motoru se radi. Samo znalcima ce se otvoriti pogled na simetricne linije i predivan ispusan sustav ovoga motora. Muzika iz cetiri Agustina topa je interesantna, ali niukom slucaju nemoze konkurirati sa grmljavinom koja dolazi iz deset Lamborghinievih cilindra.

Vozacu Gallarda je puno lakse. Bezbroj elektronskih pomagala mu olaksavaju voznju. Vrhunac je elektrohidraulucno mjenjanje brzina koje prilikom saltanja u nize brzine samo od sebe daje medjugas. Dodatna cjena takozvanog “E–Gear” sustava je 12 000 Eura. To je skoro pola MV Aguste.

Vozac MV Aguste se mora osloniti na svoje sposobnosti. On je sam odgovoran za krocenje 165 konjskih snaga. Tu mu pomazu samo rucica gasa, spojke i njegovo iskustvo.

Sada konacno pogledajte test na Nürburgringu. U Lamborghiniu sjedi bivsi vozac DTM-a Manfred Wolgarten, a na MV Agusti aktivni vozac BMW Cupa na Moto GP utkama Markus Barth. Svaki odvozeni metar se registrira u GPS sustavu tima koji prati razvitak situacije na stazi. Po misljenjima mnogih, motor u ovoj usporedbi nema sanse, pogotovo zbog toga sto se staza jos nije potpuno osusila od prethodnog pljuska. Manfred Wolfgarten je prvi na redu. “Ovo je vec bilo na granici mojih mogucnosti. Vec sve smrdi po zapaljenim kocnicama .“, izjavljuje rutinirani vozac DTM-a koji se nakon tri runde vratio u box.. Najbrze Wolfgartenovo vrijeme je 2.23.45 minute.

„Sada cu ja zapaliti jednu……. rundu“ nastavlja Barth i na zadnjem kotacu izlazi na stazu. Njegova druga runda je najbrza. U trecoj izlijece sa staze, te se sa blatnim gumama vraca u box. Svi sa nevjericom gledaju na stoperice. 2.13,55. Skoro 10 sekundi brze od Lamborghinia. Nitko to nemoze vjerovati, ali Data Rekording naknadno potvrdjuje cinjenicu da 500 konja i pogon na cetiri kotaca nisu dovoljni za pobjedu u dvoboju sa novim 1000 ccm motorima.

Kako jet o moguce. Podatci iz GPS sustava razjasnjavaju situaciju. Na kraju startne ravnice je vrhunska brina Lamborghinia 216, a MV Aguste 250 km/h. Na drugom brzom dijelu, Hatzenbach Bogen, je MV Gusta za 20 km/h brza od Lamborghinia. (241 naspram 221 km/h). Odlucujucu faktor u ovoj usporedbi je tezina. Dok MV Agusta tezi samo 220 kilograma te kod nje 1 konjska snaga mora ubrzavati (sa vozacem) samo 1,82 kilograma, je taj odnos kod Lamborghinia (1613 kilograma) 1 naspram 3.39. Da bi bili podjednaki Lamborghini mora imati 970 ks, ili tezinu od 875 kg . Takav auto za cestu jos nije napravljen. Tu ne pomaze niti cinjenica da je Lamborghini u skoro svim zavojima brzi i da ima kraci put kocenja. Stvarni raspored snaga se najbolje vide u ubrzavanju iz Dunlop Kehre, gdje staza ide malo uzbrdo. MV Agusta tu sa 54 km/h ubrzava na 190 km/h, dok Lamborghini sa 75 km/h uspjeva doci na samo 153 kilometara na sat.

2.

Usporedba izmedju Opela Astre 1.7 CDTI i Suzukia SV 650 je napravljena na potpuno drugi nacin. Vozeno je po uvjetima, koji se vecinom upotrebljavaju za testiranje automobila . Vec je svima ponzato da motori iz srednje klase brze ubrzavaju od cistokrvnih sportskih konkurenata na cetiri kotaca. Razlika je tim veca kad se oni usporedjuju sa autima za dnevnu upotrebu kao sto je Opel Astra 1.7 CDTI. Matematicku formulu za prikazivanje omjera snage i tezine mozemo uzeti iz prijasnjeg testa. Suzuki SV 650 ima 72 ks, a tezina sa vozacem mu je samo 275 kg. To je 3.8 kg po konjskoj snazi. Omjer kod Opela Astre je potpuno drugaciji. 100 konjskih snaga mora izaci na kraj sa 1445 kilograma tezine. Tu omjer iznosi 14.5 kilograma naspram jednoj konjskoj snazi. 1:0 za motor.

Medjutim, dali je ta nadmoc motora dovoljna za pobjedu u svim realnim uvjetima koje nalazimo na cesti? Kako se motor i auto ponasaju kada treba izbjeci prepreku ili naglo zakociti?

Jedna od disciplina kod koje motor nemoze profitirati od pozitivnog omjera snage i tezine je kocenje. Ovdje je auto teoretski u velikoj prednosti. Omjer tezista i medjuosovinskog razmaka, a sa time i dinamicka promjena tezista sa straznje na prednju osovinu, je kod auta puno povoljnija nego kod motora. Uska povrsina prednje gume mora podnjeti skoro cijeli teret motora, koji proizlazi iz nepovoljnog omjera visokog tezista i kratkog medjuosovinskog razmaka. Prilikom kocenja se kod motora cijeli straznji kraj dize u zrak. Kod auta jet o drugacije. Zbog povoljnijeg odnosa tezista i medjuosovinskog razmaka, straznje gume mogu kod auta puno vise sudjelovati u usporavanju cjeloga vozila. Povrsina guma koja je u kontaktu sa asfaltom, je kod auta puno veca nego kod motora. Auto tu ima jos jednu prednost. On je zbog veceg medjuosovinskog razmaka puno stabilniji prilikom kocenja.. ABS pritom, dodatno pridonosi vecoj sigurnosti prilikom kocenja sa autom. Kako to izgleda u praksi

Opel Astra koci uvjek ravnomjerno i sigurno. Mjerni instrumenti skoro stalno biljeze prosjek od 10.3 metara po sekundi. To znaci da je Astri za kocenje sa 100 km/h na nulu potreban put od 37.5 metara. Vozac na Suzukiu ima puno vise problema. On mora stalno balansirati izmedju blokirajuceg prednjeg kotaza i straznjeg kraja, koji se propinje u zrak. Rezultati se vide na slici. Suzukiu za stajanje sa 100 km/h na nulu treba 39.8 metara ili 9.7m po sekundi. 1:1.

Slijedeca disciplina obcava jasne prednosti za motor. U slalomu su dimenzije vozila jedan od odlucujucih faktora za dobro vrijeme. Opel Astra sa svojom duzinom od 4.25 metra , sirinom od 1.75 i medjuosovinskim razmakom od 2.61 metra teoretski mora preci duzi put izmedju oznaka nego Suzuki koji je sa sa duzinom od 2.15, sirinom od 0.80 i medjuosovinskim razmakom od 1.43 metra puno pokretljiviji. Osim toga je dinamica raspodjela tezine medju kotacima kod auta nepovoljnija. Kod Astre na vanjski prednji kotac uvjek dolazi do pritiska od pola tone. To se primjecuje u takozvanom ISO-testu, standardnom ispitivanju auto industrije, na kojem su oznake postavljene na razmacima od 18 m. Prednja Astrina guma izgleda kao da ce svakog trenutka iskociciti sa felge. Rezultat je katastrofalan. Jasno se primjecuje kako se Astra muci na brzini od 67.3 km/h. Za cijelu stazu Opelu trebaju 9.8 sekundi. U usporedbi sa autom Suzuki izgleda kao balerina. Za predjeni put joj treba 7.4 sekunde, sto znaci brzinu od 89.5 km/h. Razlika kod povecanja razmaka na 20 metara je jos veca (brzi slalom). Kod sporog slaloma auto i motor moraju zaobilaziti pet metara siroke i sedam metara dugacke cetverokute. Ovdje i motor mora voziti vece radijuse, te su vermena i brzine skoro iste. Ovdje je brzina medju zaprekama kod auta veca, ali motor zbog starta i uske povratne tocke ima brze vrijeme. Suzuki 53.4 km/h i 29.05 sek, Opel Astra 56.1 km/h i 30.95 sek. 2:1 za motor.

Slijedi takozvani VDA test izbjegavanja, koji je ako se sjecate, doveo do prevrtanja Mercedesove A klase. Taj test je za aute obligatoran, i mora biti napravljen prije dobivanja homologizacije za registraciju na cesti. Medjutim za motore je ovaj test jos puno vazniji. Radi se o dvostrukom mjenjanju trake i izbjegavanju zapreke. Motoristi cesto dolaze u situaciju kada moraju izvoditi taj manevar i to dok im auti sa sporednih cesta uzimaju prednost. Na testu vozac mora munjevito mijenjat u ljevu traku te se nakon izbjegavanja zapreke vratiti u svoj prvobitni polozaj. Uspjesna kontrola nad motorom u ovom slucaju spasava motoristu od po zivot opasnih posljedica. Prilikom testa se brizna vozila stalno mjeri i lagano povecava .Test je zavrsen kada vozaci pocinje rusiti postavljene zapreke na stazi. Na motoru se to dogadja kod brzine od 75.1 km/h, a na autu vec kod 64.6 km/h. 3:1 za motor.

I na kraju nam jos preostaje voznja u krug.Vozi se u krugu sa radiusom od 46 metara. Vozac Opela Astre je prvi na redu. Astra spektakularno sa prosklizavanjem preko prednjih kotaca i jakim cviljenjem guma zavrsava ovu disciplinu. Odgovor motoriste je koljeno na podu . Svi napeto ocekuju rezultate mjernih instrumenata. Opel ima vecu prolaznu brzinu ali i duze vrijeme. Kako je to moguce. Motorista zbog uze siluete motora moze voziti kraci put, te usprkos manjoj brzini ima krace vrijeme. Suzuki 54.5 km/h i 10.4 sekunde, Astra 55.4 kn/h i 10.8 sekundi. U ovoj disciplini je ishod nerjesen a u ukupni zbroj 4:2 za motor.

3.

Iako nasi citaoci vecinu vremena provode na cesti, vjerujem da ce ih interesirati kako motor izgleda u usporedbi sa autom na neucvrscenim stazama. U tu svrhu su vozeni KTM 525 EXC i Skoda Oktavia WRC. Konacno ljubitelji automobila mogu odahnuti. Ktm-ove 54 konjske snage nemaju sanse protiv 300 rasnih konja iz samo 2 litre zapremine Skodine masine. Jos impozantniji je Skodin okretni moment od 600 Nm.

"Drift" koji na normalnim cestama kod vozaca motora izaziva paniku je na makadamu normalna stvar. Mora se reci da je Skoda sa pogonom na sva cetiri kotaca majstor u ovoj disciplini. Tu ne pomaze niti cinjenica da na motoru sijedi sesterostruki prvak Njemacke u motocross-u, i pobjednik pojedinacnih GP 500 utrka Didi Lacher. Na stazi duzine od 1.8 km je Skoda brza za 7.09 sekundi, a u vrhunskim brzinama KTM nema sanse. Skoda je sa 180 km/h za 40 km/h brza od KTM-a. Prilikom ubrzanja iz zavoja KTM nemoze iskoristiti veliku prednost motora nad autima. Bolje ubrzanje. Skodin pogon na cetiri kotaca efikasno sprijecava da ga KTM u toj disciplini distancira. Mozda je KTM krivi motor za ovu usporedbu.

Bilo bi interesantnije da se je vozilo sa pravim Rally motorom, cija vrhunska brina doseze daleko preko 180 km/h.

Zanimivo :hmm:

Popravljeno . Popravil kp-kp
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, takih spisov v revijah pa nisem navajen .)

Drugače pa koliko konjev je treba imet? Toliko kot jih znaš krotit. Jaz bi se z 100KS in 800ccm že znal zadovoljit (primer: VFR). Samo, da imam dovolj navora pa ni treba skoz prestavljat :)

Popravljeno . Popravil Tomozuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pozivam lastnike teh motorjev,da to reliziramo na cesti

dejte rajs po omejitvah vozit,oz. malo nad omejitvami :lol: ne pa da bomo kterga čohali z asfalta....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dejte rajs po omejitvah vozit,oz. malo nad omejitvami :lol: ne pa da bomo kterga čohali z asfalta....

Kakšne pa pišeš :nono: . To nikoli ne smeš, tolk da v prihodnje veš :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!