Skoči na vsebino

Soljenje da ali ne?


Osama

Priporočene objave

Ker mi ni uspelo narediti ankete, bom vprašal kar opisno.

Kaj menite, ali tudi po vašem mnenju s soljenjem cest čisto pretiravajo in uničujejo ceste, drevesa, avtomobile ter bicikle. Obenem zgledajo posolene ceste kot bi se kdo usral gor in ubijajo efekt zimske idile.

Ali nebi bilo (glede na to da imamo itak vsi zimske gume) lepše, boljše in ceneje če bi ceste zgolj plužili, solili pa samo glavne ceste?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim,da je tega posipanja zares preveč! :angry2:

Včeraj sm se odpravil na krajšo pot (z avtom seveda) in ko je glih začelo snežit(na cesti ni bilo čisto nič snega) že vidim tisto oranžno luč in že na veliko solijo cesto,kjer sploh ni bilo snega! :SS

Potem pa sneg pada in se spodaj naredi brozga kar pa res drsi ko :devil:,namesto da bi lepo samo splužili in šele potem (če že morajo) posolili!

Preveč je tega!! Tako kot je že nekdo napisal; 10 cm snega pa 20 cm soli! :SS

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preveč je tega!! Tako kot je že nekdo napisal; 10 cm snega pa 20 cm soli! :SS

LP

Ta je pa res duhovita!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem zato, da se soli..... samo do neke mere.... ne pa da so kar zaplate soli po cestah, še huje je pa po pločnikih, kjer naši štirinožni ljubljenčki zelo trpijo, saj se ta sol kar zareže v njihove tačke..... :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ni baje sol namenjena, da ne pride do poledice? Če je potem samo to, da splužijo ceste ni dovolj, ker bi ceste bile ledene zaradi tekočine/stopljen sneg. Ali se motim? :hmm: :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri nas je folk tako komot, da hočjo met vse spucan in kopno, eni bi najraj mel, da se jim do pojstle odkida!!!

Sam da ceste ostanejo kakšno jutro bele, že mediji zganjajo hudiča in pol.

Noben pa se ne vpraša, kako sol uničuje ceste, avtomobile, pa tud navsezadnje motorje.

Pa tud sol na cesti je hujš kot pesek, zato je treba zgodaj spomlad bit pozoren na "bele ceste".

Moja cbr-era je že testirala enkrat, pa glih na nov preštrihana!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sol pač uporabljajo, ker je najcenejša.

Sem kar ziher, da obstajajo tudi drugi preparati, ki bi zniževali ledišče in ne bi tako uničevali okolja, cest in avtomobilov. Ampak jebi ga, money talks! :cry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj mislite ˝da so tako zasoljene cene naših avtocest ?

Ja zato ker jih tolk solijo a!

:lol1: :lol1: :lol1: :lol1:

Popravljeno . Popravil v-strom 650
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:BUA: Sol je res sranje. Poleg korozije avtomobilov so tu še druge posledice.

Enkrat sem mal računal. Vsak meter ceste dobi na leto v povprečju med 2 in 3 kg soli. Sol se seveda kopiči ob cesti in se zelo počasi odplavlja stran. Biološko se sol ne razgrajuje, kar pomeni, da počasi zasoljujemo zemljo v pasovih ob cestah (v hribovitih delih pa še daleč naokoli)

Obstajajo seveda alternative. UREA (svoje čase so z njo zaradi učinkovitosti posipali letališča, za zdaj pa nimam informacij) ima mnogo boljše lastnosti: učinkovita je pri nižjih temperaturah, potrebo jo je manj posipati, je pa bio razgradljiva (veliko se uporablja kot umetno gnojilo) in ni korodivna kot sol. Je pa veliko dražja in njena proizvodnja je okoljsko obremenjujoča. :hmm:

Na svojem dvorišču, če ima kakšna stara mama ob park placu dragocene rožce vsekakor priporočam ureo. (Dobite jo v kmetijskih zadrugah v 50kg žakljih)

Bi se pa porabo soli z malo razuma dalo siurno vsaj razpoloviti če ne še kaj več ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sol pač uporabljajo, ker je najcenejša.

Sem kar ziher, da obstajajo tudi drugi preparati, ki bi zniževali ledišče in ne bi tako uničevali okolja, cest in avtomobilov. Ampak jebi ga, money talks!  :cry:

ja obstajajo tudi drugačne "SOLI" namesto NaCl, mislim da je MgCl...ki ne škoduje okolju in vozilom.... ma pri nas je še tista balkanska mentaliteta varčevanja pri cestah....sej se vidi kako jih popravljajo in še vse ostalo kar delajo zraven..... sramota... in stroški za voznike

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ni to - po domače - scalnica?

JAP!  :blush:

:slap:

To je dušično gnojilo, ki se industrijsko proizvaja iz NH3 in CO2. Ima nekaj manj kot 50% dušika in se uporablja za gnojenje, včasih pa so jo uporabljali tudi kot dodatek prehrani govedu. Je pa v granulah ali tekoča. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne pametuj! :fight2:

To kar si napisal je sicer res vendar je urea (po slovensko sečnina, izpeljanka iz seč) predvsem široko razširjen način izločanja odvenčnega dušika iz organizmov. (razen žuželk in še nekaterih, kjer je to sečna kislina).

Če je v tvoji scalnici ni, pol morš nujno k zdravniku :kva2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Govorite o neki UREI, pa me zanima kako bi taka "sol" vplivala na tlakovce na dvorišču. Mi imamo doma tlakovan ene 10 metrski klanček, pa ga ne smemo soliti, ker sol razžira tlakovce in posledično, ko zapade že 1cm snega z avto ne moreš ne dol ne gor, če se pa naredi še led je pa avto za cel teden "neuporaben".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri meni jih ni v 10 letih še nič razžrlo :grrr (vsaj nič bolj kot na tistem delu, kjer se sploh nič ne posipa.

Sam fantje ne zdej celih žaklov metat. Najprej lepo skidat, pol pa eno pest po kvadratu, al pa še manj pa more delat! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

saj madzari ne solijo tako na velko pa tut zivijo

v Avstriji manjsih cest ne solijo, sam posipajo s peskom in tudi glede gum je drugace

v glavnem, jaz nisem za takno velko soljenje cest

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a si kdo predstavlja kaj bi bilo, če bi nehali soliti ceste pozimi? folk že tko pri "normalnih" pogojih (svetlo, 20°C, suha cesta..) ne zna vozit. če bi nehal solit, bi po moje 90% ljudi 30.9. odjavilo avtomobile iz prometa... po drugi strani pa... hej! JA! to! nehat solit!!!!!

pa tko-solijo ko blesavi, da v Solinah komaj dohajajo že vrsto let, pa je še zmeri travca za cesto in iz razpok v asfaltu raste ipd... mislim, da gre predvsem za EKOpretiravanje.

če bi sol tako zelo škodila rastlincam, bi bil ob cestah 20metrski pas peska in zemlje brez živega organizma..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

definitivno sem za manj soljenja in tudi posipanja s peskom, vendar po svoje razumem cestarje.

kot je nekdo zapisal na avtomobilizem forumu, najprej kličejo ljudje in se jezijo da ceste niso splužene in posute (seveda se ne da naenkrat med sneženjem očistiti vseh cest), potem ko splužijo in posujejo pa taisti ljudje kličejo da ni vredu ker je pesek gor

mislim da bi se morala malo spremeniti mentaliteta ljudi. Tisti ki že na suhi cesti ne obvlada najbolje avtomobila naj ga v sneženju pusti doma in poišče alternativni prevoz. Sedaj je pa tako da imaš ob rahlem sneženju na cesti ljudi ki vozijo 20-30 km/h, prehitevanje pa je močno oteženo v teh razmerah.

Da bi se pa nekdo v osebnem avtomobilu umaknil pa čeprav se je za njim nabrala kolona pa ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ene 10 metrski klanček, pa ga ne smemo soliti, ker sol razžira tlakovce in posledično....

Baje so v takih primerih vcasih uporabljali pepel.

Drgac pa..... Naj ne solijo :devil:

Naj bo zima, tako kot more bit .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jao! in kaj mislite da bi bilo če bi nehali soliti ceste, če se sedaj jezite nad tistimi ki vozijo 20km/h bi se potem jezili nad temi istimi osebki ko bi bile avtoceste in ceste zaštofane zaradi zdrsov in trkov.

JE kar prav da jih solijo, itak bo spomladi prvi dež sol spral in bodo ceste čiste za nas motoriste :OK:

Kar se pa tiče škode ki jo povzroča sol na avtomobilih..... saj nismo več v času ko so se po cestah vozili fičoti, stoenke in lade .) ČE vas tako skrbi glede korozije, pa ko pridete s slanim avtom domov ga raje pustite zunaj čez noč kot da ga zapeljete v toplo garažo.

LP

Leteči

Popravljeno . Popravil Leteči
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preveč soli, pramal soli, preveč peska, prepočasni penzionisti ki ne znajo več kot 20 vozit, ekologi, pa tačke, pa ne vem kaj še...... :kva2: :blink: :blush:

Kilavom kurcu i dlaka smeta! Sam ljubi jamr vas je! Kje so pa ideje? :eek:

No se vidi, da pomanjkanje motoriranja povzroča posledice v glavah :?

Sej bo kmal sonček, pol pa take debate ne bodo več aktualne.

Lp T

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri prvem letošnjem sneženju so pri nas v okolici CE solili cesto najmanj 3x v roku dveh ur (vsak vozni pas). Sem dobil občutek, kot da morajo obvezno porabit vso predvideno količino soli za letošnjo zimsko sezono. Zdaj se je zadeva malo unesla, al pa je že plan dosežen! :? <_< .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a si kdo predstavlja kaj bi bilo, če bi nehali soliti ceste pozimi? folk že tko pri "normalnih" pogojih (svetlo, 20°C, suha cesta..) ne zna vozit. če bi nehal solit, bi po moje 90% ljudi 30.9. odjavilo avtomobile iz prometa... po drugi strani pa... hej! JA! to! nehat solit!!!!!

to ja !!!!! :worship: :worship:

se saj nebi ulačli tak ko eni majski kebri

je pa res da pri nas preveč solijo, sem dost Evrope prefural tud pozimi, pa nikjer nisem videl takšnega pretiravanja..

pri nas vedno pravijo: cestarje je zima zopet presenetila :fight2: , po radiju pa že tri dni trobijo, da bo zopet nasulo snega. Seveda jih preseneti, medtem ko sneg pada vozijo z dvignjenimi plugi, pa posipljejo, ko ga nabriše 10 al pa 15cm je pa tak prepozno, ker je spodaj že vse stlačeno. :? :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pravim da naj tisti, ki ne znajo vozit v snegu poiščejo alternativni prevoz. Mene motijo do te mere, da ko jih prehitim sem potem največjo budalo in divjak in kaj jest vem kaj še.

Govoril sem o ZMANJŠANJU soljenja in predvsem posipanja s peskom.

Predvsem me moti posipanje s peskom NEzasnežene ceste.

EDIT: še nisem videl da bi bilo na cesti 15 cm snega, lepo se da peljat pa tudi pri 10 cm.

Edini pogoj so zimske gume, sam kaj k je nekaterim škoda $$ za to

Popravljeno . Popravil misty
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!