Skoči na vsebino

PAKISTAN


S57CQ

Priporočene objave

A ste se z Rolyem uspel najdet?

Fritz, Roly je na sliki zraven Daneta in mlekarskega mopeda...

Res pa je, da se skoraj zlije z okolico...

:P :D .)

Roly :K lepo se imej in oglasi se, ko prides nazaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fritz - a si kaj na balkanski strani okoli 01.05?... any plan?

Part Two by Goranka:

Kultura I obicaji – ovako izvana covjek bi pomislio da je sve normalno I ok, ne u pozadini zivota ljudi krije se puno raznih stvari. Pakistanci se uglavnom moraju oblaciti tradicionalno – muskarci nose “dimije” I kosulje dugacke skoro do koljena. Sada preko “zime” nose pulovere preko toga I normalne cipele sto je meni osobno jako smijesno, jer ako se vec hoce I moraju tradicionalno oblaciti, e pa neka se tako oblace do daske. To me sjeca na onu knjigu iz srednje ili osnovne skole “Pokondirena tikva” ili tako nesto. No hajde, ima I onih koji se zamataju u velike saleve, marame ili deke. A zene nose isto dimije I kosulje dugacke do koljena I jos preko toga stave sal koji im prekriva grudi ili I glavu I ramena I grudi I obavezno imaju natikace, dakle bose su cijelo vrijeme. Islamabad je kao malo otvoreniji I svjetskiji pa se zene ne moraju zamatati, osim ako to obitelj od nje trazi, no svugdje izvan Islamabada zena je obavezno zamotana. Nekima se jedva vide oci, e pa sada si zamislite kako takva zena vozi auto. A kad smo kod voznje, Pakistanci su definitivno “zmagali” u sjedenju na trubi. Ma ne prodje niti sekunda da se ne cuje truba. Pravila prometa se tek uvode I tako je smijesno vidjeti ogroman poster na svakom raskrscu koji nalaze da se ne trubi, ili reklama da su samo dvije trake I da se od te dvije ne smije napraviti cetiri. Ma to trebate vidjeti, ceste su dobre I imaju semafore, no od dvije ima tri, cetiri, pet pa I vise vrsta koje ovi ovdje vozaci kreiraju. Fenomenalni su. Stojimo mi na semaforu, a ono odjednom s lijeva, pa s desna, pa jos jedan vise lijevo auto vec na travnjaku. Uh, mora covjek imati dobre zivce da to podnese. Ma mislim da je jos I gore nego u Sudanu samo sto su ovi ovdje automobili nesto novijeg datuma. Taksi su svi isto tipa auta I svjetlo limun boje- neznam koja su marka ali izgledaju kao nas stari Yugo 45. I, moram opet reci, 99.9999 % njih smrdiiiii. Vozi se po suprotnoj strani od one koju mi imamo doma. Ah da, zenama su dopustili voziti automobile tek prije dvije godine.

Da se vratimo jos malo na zene. Svako jutro dobivamo novine I uredno citamo dogadjaje kako slijedi – decko nije mogao dogovoriti zenidbu sa susjedovom obitelji, naljutio se, otisao doma, uzeo noz, vratio se kod susjeda I izbo nozem (ubio) svoju nesudjenu buducu zenu. Ili – opet se mladac nije mogao dogovoriti za zenidbu, pa je njegov brat pratio eventualnu buducu sogoricu, odrezao joj ruke I noge, I s obzirom da je ona jako vikala, odrezao joj je I glavu. Ili – bio je neki maraton za koji su se prijavile I tri zene. Muslimanski ekstremisti su protestirali jer smatraju da zene ne smiju biti u maratonu I za tu priliku zapalili nekoliko lokala I napravili sveopce nemire. A da ne pricam o silnim protestima svakog petka nakon njihove molitve, a sve zbog Danske karikature na temu muslimanske vjere. Sigurno ste culi za to. Evo danas je prvi petak da nam kretanje nije bilo ograniceno jer nisu bile najavljene demonstracije zbog istoga.

:hmm: :eek: :cry: :kva2:

To be continued....

slikce....

slikce....

post-1333-1142246363_thumb.jpg

post-1333-1142246539_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo končno prišel nazaj...Matr, človek se ravno navad, pa mora nazaj....pa glih tko luštno je ratal... :devil: :devil:

Dane, Goranka lep pozdrav, vendar tokrat iz SLO. Lepo se imejta, pa se kaj vidimo, tokrat na motorjih...

.) .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Part III.

Muskarci uglavnom bulje u sve strankinje I to me je jako smetalo prvih par dana jer je preocito. Evo primjera – otisli Dane I ja u ZOO. I pogodite tko je od svih tamo zivotinja bio glavna atrakcija – e pa ja. Dane je za salu hodao malo iza mene I promatrao sto se desava. No, neka vam to on sam isprica. Stvarno je smijesno. I to se ponavlja gdje god odemo – u trgovinu, cistionicu, restoran,, na ulici…No, privikla sam se I vise ne obracam paznju, no Dane se zna uzrujati pa galami na ljude oko sebe – malo opsuje I uglavnom im daje “instrukcije” da si gledaju svoju zenu I kaj su si svoju zamotali, a sad gledaju njegovu. Bas mi bude slatko smijesan J))))

No, to je tu tako. Zene su uglavnom doma, a kad su vani su zamotane.

Skole su odvojene – posebno za djevojcice, posebno za djecake, a isto je naravno I u kasnijoj dobi, ako je djevojci uopce I dozvoljeno da se dalje skoluje.

Islamabad je opet iznimka od svih ostalih mjesta I ovdje ih se vecina skoluju.

Jos me nesto razocaralo u ovom gradu, a to je da nema starog dijela grada, jer Islamabad se poceo izgradjivati tek oko 1960, kada je odluceno da se sva vlada I njezine organizacije presele iz Karachia u Islamabad. Dakle nema trga kao naseg Bana Jelacica ili Ljubljanskog Presernovog trga. Islamabad je podijeljen u kvadrante I svaki kvadrant ima kao mali trg I predstavlja mali trgovacki centar,no nije to to. Sto se zabave tice, e pa nema je. Grad je prilicno dosadan I ne pruza bas nesto mladim ljudima, ma ljudima uopce. Jedino cega ovdje ima napretek su Dzamije iz kojih pet puta na dan dolazi gromoglasna pjesma muslimanskog svecenika. E pa sad si zamislite kako to izgleda u 5 sati ujutro kada sve Dzamije upale svoje zvucnike I iz svakog pjeva neki drugi svecenik, a jedna Dzamija od druge je u krugu od 300 metara. Izmedju ostalog u Islamabadu se nalazi druga po velicini Dzamija na svijetu, a pogodite gdje je prva najveca – e pa isto u Pakistanu samo u drugom gradu (Karacki ili Lahor, neznam tocno). Sto vam to govori o njihovoj vjeri?

Ma mislim, treba postivati jer to je njihov izbor, no ja I dalje mislim da je strasna ta vjera, a I kakva je to vjera koja ti kaze da ubijes zenu koju ne mozes ozeniti jer se nisi mogao dogovoriti sa mladenkinim roditeljima. Nije li to prestrasno!!??

:kva2: :angry: :P :eek: :slap: :yea1: - in vse ostalo....

ima jos....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fritz, Roly je na sliki zraven Daneta in mlekarskega mopeda...

Cccc, kiks, hvala Zarja, sorry Roly. Nekak sem si umislil da k temu nicku paše en obraz iz Sairacha, Daneta sem pa na kar nekaj fotkah videl z njegovimi kolegi iz UN-a.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In se zadnji del:

Sto se tice hrane, priznajem da ovdje patim. Nemam priliku kuhati jer nemamo svoju kuhinju pa se uglavnom hranimo po restoranima I to mi se nikako ne svidja. Pakistanska kuhinja je masna I meni osobno, jednolicna. Sve ima jednaki okus, a zato sto koriste uvijek iste zacine. Razlika je u tome da je nesto manje a nesto vise ljuto. Uglavnom se jede riza I piletina uz dodatak nesto povrca. Imaju jednu interesantnu povrtnicu- mrkvu vrlo neobicne boje – nesto izmedju narancaste, crvene I pink boje I sladja je nego normalna narancasta mrkva. Nadje se I brokoli I karfiol I to me izvlaci. Ako nista drugo, za promjenu da se ocistimo od njihovih zacina, skuhamo karfiol I brokoli u mikrovalnoj koju je Dane takodjer kupio I koja nam “glumi” stednjak za takva jednostavna kuhanja I podgrijavanje mlijeka I vode za juhu. Oboje volimo kineskukuhinju, no mislim da cemo nakon ove misije zaobilaziti kineske restorane neko vrijeme jer se hranimo uglavnom njihovom hranom. Uglavnom, ja osobno patim od ove hrane I nije mi bas ukusno. Radije volim vlastitu domacu kuhinju, no sto je tu je, proci ce I to.

Kako god bilo, iskustvo je neprocijenjivo, otvara oci I daje nam iskustvo na kojem I dalje izgradjujemo sami sebe, svoja uvjerenja, poglede na svijet I shvacanje svega sto se zbiva oko nas. Uci nas vrednovati sve sto imamo ovdje I sada na jedan novi nacin.

Toliko za enkrat iz pomladnega Islamabada....

Goranka & Dane

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:wub: kako sta golobčka :wub:

:cry: pogrešamo vas!!! :cry:

:angry: ma da pridete čimprej :angry:

:OK: da se malo provozamo, ane Goranka :OK:

:P samo da vaju malo podžgem, hahahaha :P

LP, vajini zvesti najbljižji :P

:slap: kako smo neumni, ane :slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!