Skoči na vsebino

Cestno črno sivo nabijanje in moraliziranje


Vanga

Priporočene objave

Pravkar, Xebec pravi:

Ti si sam lubusumna k ne morš u stoje lulat :ras:

če boš take klatil tut ti en cajt ne boš mogu stoje lulat......:ras:

pred 5 minutami, DAMI34 pravi:

Nisi podčrtala, nadalje, prosim da uporabiš prave termine in sicer:

kreganje = izmenjava mnenj

atej = argument

evo še slikovno

Rezultat iskanja slik za children's fight in sandbox funny cartoon

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 urami, DAMI34 pravi:

...

-druga so pa kratke luči podnevi( pri avtomobilih), kar je marsikatera raziskava dokazala, kot nasproten učinek od pozitivnega, zato so nekatere države celo ukinile obvezo. Zaradi takega zakona so motoristi po defoltu manj opazni. Aja...predvidevaj.

 

 

 

 

pred 46 minutami, DAMI34 pravi:

http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/5938

Pri nas je podnevi obvezno prižgati luči na vozilih, ker so se naši prometni strokovnjaki odločili za najbolj radikalen zakon. V sosednjih državah so to rešili bolj premišljeno, racionalno in do okolja prijazneje. V Italiji in na Madžarskem velja ta obveznost na avtocestah in zunaj naselij, Hrvaška je v času poletne ure ukinila obvezno prižiganje luči, v Avstriji pa so podobno zakonsko obveznost ukinili januarja 2008. Javni agenciji RS za varnost prometa (AzP) in Ministrstvu za promet (MzP) sem postavil konkretno vprašanje, zakaj moramo imeti vsak dan, v strnjenih kilometrskih kolonah in urbanih središčih podnevi prižgane luči na vozilih. Odgovora na to vprašanje nisem dobil, so mi pa poslali izsledke raziskav nizozemskega inštituta TNO, ki priporoča prižgane luči podnevi. Preseneča pa dejstvo, da AzP in MzP nimata študije, ki bi obravnavala škodljive posledice zakona, ki se kažejo ponoči v večjem številu vozil na naših cestah s samo enim delujočim žarometom oziroma lučjo zaradi maksimalne obremenjenosti in pregorevanja avtomobilskih žarnic.

Znan je podatek, da naj bi se zaradi prižganih luči podnevi povečala poraba goriva in škodljivih izpustov CO2 za 0,5-1,5 odstotka. Preprost izračun pokaže grozljive številke porabljene električne energije v vozilih, ki jo pač moramo proizvesti z različnimi pogonskimi gorivi. V Sloveniji je več kot milijon registriranih osebnih vozil ter več kot 350.000 kombiniranih in gospodarskih vozil. Če upoštevamo, da je v vsakem trenutku podnevi v uporabi vsako peto vozilo oziroma 20 odstotkov vseh vozil s povprečno porabo 150 W, znaša trenutna moč 40.500 kW in poraba 405.000 kWh električne energije na dan. Če upoštevamo povprečno porabo električne energije 250 kWh na mesec na gospodinjstvo, pomeni, da porabijo prižgane luči podnevi vsak dan toliko kot 1620 gospodinjstev v mesecu dni. Na leto z upoštevanjem samo 20 odstotkov vseh vozil s prižganimi lučmi podnevi zapravimo 147,8 GWh, kar presega celoletno proizvodnjo v HE Medvode. Naši prometni strokovnjaki se ob sprejetju tako radikalnega zakona s podobnimi izračuni pač niso ukvarjali, temveč so se z njimi ukvarjali prometni strokovnjaki največjih držav Evropske unije, Nemčije, Francije in Velike Britanije, ki so se ob več deset milijonih vozil dobro zavedali dodatno potrošene energije in onesnaženja okolja, zato nimajo podobnih zakonov. Tudi EU dokazuje, da so podobni izračuni vredni vse pozornosti, saj v zvezi z DRL (Daytime Running Light) letos uvaja obvezno vgradnjo varčnih LED-diod za dnevno osvetlitev vozil; tako se bodo težave rešile same po sebi v desetletju ali več. Zanimivo je, da se strokovnjaki avtomobilskih tovarn ukvarjajo s start-stop in podobnimi sistemi za zmanjšanje porabe energije in onesnaženja v urbanih okoljih, kjer je to najbolj škodljivo, pri nas pa s slabim in škodljivim zakonom omogočamo povečano porabo energije in dodatno onesnaževanje v naseljih in urbanih središčih. Pozivam AzP in MzP, da začneta postopek za delno spremembo nepremišljenega in škodljivega zakona ter da izločita obvezno prižiganje luči podnevi v naseljih in urbanih središčih.

 

https://www.amzs.si/na-poti/uporaba-dnevnih-luci-po-evropi

Kje so in kje niso obvezne

aja, pa na guglu je vse :P

Naj opozorim samo na problem avtomatskih luči, ki so povezane z obveznimi zasenčenimi:

1. v primeru slabe vidljivosti folk pozabi prižgati luči in zato zadaj ne sveti nič.

brez da bi opozarjal, na slabše zaznavanje motoristov, ker imajo vsa vozila prižgane luči.

ps. pešci, bicikli, živalce...le ti nimajo luči, pa so zato še slabše opaženi, ker oko avtomatsko najprej opazi svetlobo.

Sem vedel, da samo nakladaš in zavajaš. Preberi si odebeljeno in, kaj si potem napisal in prilepil. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 30 minutami, DAMI34 pravi:

Odštevalnik je bolj varen. Seveda je, jaz trdim, da je pa utripanje varnejše kot nič. Zgolj to.

Sem ugotovil, da si že pozabil, da se križišču približaš previdno in ga hitro zapustiš. Ti samo hitiš v vse smeri. Umiri se. Boš videl, da bo manj stresno in bolj varno. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

men je fajn, da majo avti prižgane kratke luči ... u nedeljo po notranjosti hrvaške je blo kr zajeban nisi vedu al avto stoji ali se pelje ... pa ga na daleč nisi opazil ... če potuješ mal okoli je potrebno hitro preklopiti na stanje, ki je v tisti državi ...

res pa je, da nekaterim avtom, ki imajo dnevne luči, zadaj ne gori nič razen štop lampe ko bremza ... :huh: 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 46 minutami, Borutt pravi:

 

Sem vedel, da samo nakladaš in zavajaš. Preberi si odebeljeno in, kaj si potem napisal in prilepil. 

ne preberi si ti, jaz sem prebral vse....na podlagi česa misliš da je AU in CRO pa še kdo ukinil/a obvezno uporabo zasenčenih luči podnevi? Verjetno ne na pamet, ampak na podlagi nekih raziskav. Če ne verjameš, pa predvidevaj :P

 

pred 43 minutami, Borutt pravi:

Sem ugotovil, da si že pozabil, da se križišču približaš previdno in ga hitro zapustiš. Ti samo hitiš v vse smeri. Umiri se. Boš videl, da bo manj stresno in bolj varno. 

Tvoja obsedenost z menoj in mojo vožnjo, res nima popolnoma nobene povezave, kaj je in kaj ni bolj varno, kaj je in kaj ni bolj smiselno. 

Še 1x (tipkam počasi, popolnoma umirjeno) za vse voznike je 

BOLJE VEDETI kdaj bo konec zelene, kot pa

NE VEDETI!!!

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, maus pravi:

men je fajn, da majo avti prižgane kratke luči ... u nedeljo po notranjosti hrvaške je blo kr zajeban nisi vedu al avto stoji ali se pelje ... pa ga na daleč nisi opazil ... če potuješ mal okoli je potrebno hitro preklopiti na stanje, ki je v tisti državi ...

res pa je, da nekaterim avtom, ki imajo dnevne luči, zadaj ne gori nič razen štop lampe ko bremza ... :huh: 

no, pa razpredajva dalje, kar naenkrat, ker smo se navadili, ne znamo več videti avtov brez luči. Pravkar si to potrdil, pa jaz tudi potrjujem da opažam podobno.

Iz tega sledi:

1. če že avtov ne vidimo več brez luči, bomo še težje opazili pešča, kolesarja, žival, ker smo navajeni na lučke

2. motoristi (ki so od vedno imeli luči) so avtomatsko manj opazni in deležni manjše pozornosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tale z lučmi je kup bikovskega dreka. V optimalnih svetlobnih pogojih bo svetlo vozilo, ki jasno odstopa od podlage jasno opazno. Temen avto na temno podlago s soncem direkt v očeh... pa neviden. Motoristov se zaradi tega ne opazi slabše, kvečjemu boljše. Za pešce in kolesarje vemo, da nimajo luči in temu prilagojena je zaznava le-teh. Oni, ki ob slabših pogojih z avtomatskimi dnevnimi lučmi niso sposobni ročno preklopit na zasenčene... bi se ob drugačni zakonodaji vozili naokoli brez luči. V mestu se tega še vedno precej vidi - močna obcestna razsvetljava in ne tako malo voznikov v starih kantah sploh ne zgrunta, da niso vklopili luči.

 

Če te tako zelo skrbi za okolje - gony Pony.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, DAMI34 pravi:

no, pa razpredajva dalje, kar naenkrat, ker smo se navadili, ne znamo več videti avtov brez luči. Pravkar si to potrdil, pa jaz tudi potrjujem da opažam podobno.

Iz tega sledi:

1. če že avtov ne vidimo več brez luči, bomo še težje opazili pešča, kolesarja, žival, ker smo navajeni na lučke

2. motoristi (ki so od vedno imeli luči) so avtomatsko manj opazni in deležni manjše pozornosti.

lahko razpredava kolikor hočeš ... ampak meni osebno je bolje, da imajo autoti prižgane lući ... pešci in živali nimajo kaj delat na glavni cesti prav tako bi to prepovedu kolesarjem .. to je moje mnenje .. seveda govorim za ceste izven naselja - glavne ceste (po starem so se imenovale magistralke) .. v mestih se pa ve kakšne so omejitve :P

to je moje mnenje .. itak se moram prilagajat zakonodaji ... prav tako je moje mnenje, da bi bilo lahko neomejena hitrost izven naselja od Postojne do Kala .. ampak klinc .. to je samo moje mnenje :P 

vlak ima tudi luč ... pa še kakšne utripalke pred prehodom ... pa TUTUUU dela, pa jih spregledajo :huh: 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, maus pravi:

lahko razpredava kolikor hočeš ... ampak meni osebno je bolje, da imajo autoti prižgane lući ... pešci in živali nimajo kaj delat na glavni cesti prav tako bi to prepovedu kolesarjem .. to je moje mnenje .. seveda govorim za ceste izven naselja - glavne ceste (po starem so se imenovale magistralke) .. v mestih se pa ve kakšne so omejitve :P

to je moje mnenje .. itak se moram prilagajat zakonodaji ... prav tako je moje mnenje, da bi bilo lahko neomejena hitrost izven naselja od Postojne do Kala .. ampak klinc .. to je samo moje mnenje :P 

vlak ima tudi luč ... pa še kakšne utripalke pred prehodom ... pa TUTUUU dela, pa jih spregledajo :huh: 

 

ja, ampak poudarjam, kratkoročno gledano je res fajn če majo vsi avti še utripajoče lučke, plave, pa rumene, nikar ne pozab zelene (te pomirjajo) pa da vse pešcem bombončke talajo...to je moje mnenje in bi blo fajn.

Če pa pogledam človeško oko, le to prepozna več detajlov in hitreje na sliki, kjer prevladujejo vsi elementi nekje enakomerno. Nasprotno, če je nekje več svetlobe, rabi za prepoznavo detajlov ostalega dela slike, več časa, saj se mora prilagoditi s svetlobe na nižjo svetlost, skreniti....ah brezveze, na da se mi več, vem samo to, da nočem nabasat ne pešča kolesarja, motorista, otroka, živauco. Za avte se bom že znašel.

Pa paste na hrvaške, kjer so brez lučk.

Pa paste pri nas, ko v megli in dežju vozijo samo s prižganimi prvimi DRL lučkami.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V črnih časih socializma smo hodili v Trst kjer so Italjani vozili ponoči v mestu  s pozicijskimi lučmi me zanima ,če je sedaj še vedno tako?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, gusar pravi:

V črnih časih socializma smo hodili v Trst kjer so Italjani vozili ponoči v msetu  z poziciskimi lučmi me zanima ,če je sedaj še vedno tako?

uradno je obvezno zasenčene luči imeti pri vožnji na AC (kar je nekje smiselno) AC je namreč rezervirana za motorna vozila, kjer ni pešcev in ostalih neosvetljenih udeležencev (vsaj praviloma.

Drugače je pa v Itaiji še vedno tako kot je bilo, da vsi 4je smerniki zmagajo vsak zakon, tudi rikvercaš lahko na AC če jih vklopiš :D, prav tako uporaba luči, recimo v megli skoraj ni potrebe (po njihovi logiki) je pa fajn če vsaj dve močno slpeči zadnji meglenki prižgeš ko močno dežuje, da vsem zjebaš vidnost. Eto to je Italija :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, DAMI34 pravi:

ja, ampak poudarjam, kratkoročno gledano je res fajn če majo vsi avti še utripajoče lučke, plave,

če te teli ujamejo, se boš res kratkoročno vozu :ras: ... gledu pa bolj žalostno :lol1: 

kretenom itak nč ne pomaga .. spregledajo šlepar, pa je okrašen kot kokakola

luči so fajn zato, da veš, da je avto v gibanju ne pa parkiran :P

pri nas trenutno zakon določa kako in kaj ... piš u državni zbor, da nj spremenijo zakon .. saj veš kdo sprejema zakone in kdo je predlagatelj ....

dokler je zakon, se ga mormo držat .. kajne :P (ok .. hitrost je izvzeta ;) ) 

men je fajn :jezik:  ... LUĆKEEEEEEEEEEE :010

 

Popravljeno . Popravil maus
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Frenk 67 pravi:

bajdevej @maus  zakva te portale na avtocest postavlajo?

Boljše kot semaforje kot so na Poljskem...je nekaj strani nazaj povedal,da zaradi tovornjakov...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, Frenk 67 pravi:

bajdevej @maus  zakva te portale na avtocest postavlajo?

ECS :jezik:  .. elektronski cestninski sistem za tovorna vozila nad 3500 kg ... vinjete ostajajo kot so ;) 

ker smo:

https://www.dars.si/Dokumenti/O_nas/O_druzbi/Zaposleni/Druzini_prijazno_podjetje_744.aspx

:ras: 

 

 pa radarji :jezik: .. hec hec ;) 

Popravljeno . Popravil maus
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 52 minutami, DAMI34 pravi:

ne preberi si ti, jaz sem prebral vse....na podlagi česa misliš da je AU in CRO pa še kdo ukinil/a obvezno uporabo zasenčenih luči podnevi? Verjetno ne na pamet, ampak na podlagi nekih raziskav. Če ne verjameš, pa predvidevaj :P

 

Tvoja obsedenost z menoj in mojo vožnjo, res nima popolnoma nobene povezave, kaj je in kaj ni bolj varno, kaj je in kaj ni bolj smiselno. 

Še 1x (tipkam počasi, popolnoma umirjeno) za vse voznike je 

BOLJE VEDETI kdaj bo konec zelene, kot pa

NE VEDETI!!!

Glede raziskave; ti jih omenjaš, da naj bi dokazovale večjo varnost pri ugasnjenih lučeh podnevi. Sedaj pa še prilepi te raziskave. Ker meni se zdi, da nakladaš in zavajaš. Zato prilepi te raziskave in ne neko mnenje nekoga, da prižgane luči porabijo tisti odstotek goriva. Ker varnost ni primerljiva s tistim odstotkom goriva.

Nobene obsedenosti ni. Edino ti pišeš o nekih dogodivščinah, katerim se s predvidevanjem in prilagojeno vožnjo enostavno izogneš. Ampak je bolj frajersko pritiskati pedal za plin oziroma obračati ročico za plin. S takšno vožnjo je tisti odstotek goriva za luči malenkost. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 minutami, maus pravi:

če te teli ujamejo, se boš res kratkoročno vozu :ras: ... gledu pa bolj žalostno :lol1: 

kretenom itak nč ne pomaga .. spregledajo šlepar, pa je okrašen kot kokakola

luči so fajn zato, da veš, da je avto v gibanju ne pa parkiran :P

pri nas trenutno zakon določa kako in kaj ... piš u državni zbor, da nj spremenijo zakon .. saj veš kdo sprejema zakone in kdo je predlagatelj ....

dokler je zakon, se ga mormo držat .. kajne :P (ok .. hitrost je izvzeta ;) ) 

men je fajn :jezik:  ... LUĆKEEEEEEEEEEE :010

 

naum pisu u DZ, ne rabim pisat da povem, da ni v redu oziroma, da je za nekaj slabše. jaz lahku tipkam kokr čm :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, DAMI34 pravi:

naum pisu u DZ, ne rabim pisat da povem, da ni v redu oziroma, da je za nekaj slabše. jaz lahku tipkam kokr čm :P

 

js pa ne... ker me pol brišete :jezik: 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, maus pravi:

js pa ne... ker me pol brišete :jezik: 

 

Kdo?

18623242_428012784238879_1474051900028245174_o.jpg

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, Borutt pravi:

Glede raziskave; ti jih omenjaš, da naj bi dokazovale večjo varnost pri ugasnjenih lučeh podnevi. Sedaj pa še prilepi te raziskave. Ker meni se zdi, da nakladaš in zavajaš. Zato prilepi te raziskave in ne neko mnenje nekoga, da prižgane luči porabijo tisti odstotek goriva. Ker varnost ni primerljiva s tistim odstotkom goriva.

Nobene obsedenosti ni. Edino ti pišeš o nekih dogodivščinah, katerim se s predvidevanjem in prilagojeno vožnjo enostavno izogneš. Ampak je bolj frajersko pritiskati pedal za plin oziroma obračati ročico za plin. S takšno vožnjo je tisti odstotek goriva za luči malenkost. 

no prou

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 59 minutami, DAMI34 pravi:

no, pa razpredajva dalje, kar naenkrat, ker smo se navadili, ne znamo več videti avtov brez luči. Pravkar si to potrdil, pa jaz tudi potrjujem da opažam podobno.

Iz tega sledi:

1. če že avtov ne vidimo več brez luči, bomo še težje opazili pešča, kolesarja, žival, ker smo navajeni na lučke

2. motoristi (ki so od vedno imeli luči) so avtomatsko manj opazni in deležni manjše pozornosti.

Tebi se res ne da dopovedati, da je osvetljeno vozilo bolj in veliko prej vidno. 

Pa ne nakladaj o nekih pešcih in živalih na cesti ter motoristih, kateri naj bi bili manj vidni. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, maus pravi:

js pa ne... ker me pol brišete :jezik: 

 

a si ti pol un tazbrisan?:blush:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Borutt pravi:

Tebi se res ne da dopovedati, da je osvetljeno vozilo bolj in veliko prej vidno. 

Pa ne nakladaj o nekih pešcih in živalih na cesti ter motoristih, kateri naj bi bili manj vidni. 

Nisi mi še pojasnil, zakaj sta Austrija in Hrvaška ukinila obvezo zasenčenih luči podnevi....ko boš to odgovoril, se bova dalje nabijala, do takrat so vse tvoje izjave zame brezpredmetne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 minutami, DAMI34 pravi:

Nisi mi še pojasnil, zakaj sta Austrija in Hrvaška ukinila obvezo zasenčenih luči podnevi....ko boš to odgovoril, se bova dalje nabijala, do takrat so vse tvoje izjave zame brezpredmetne.

a Nemćija je tut ukinla :huh: 

to še ne pomeni, da imajo prav, če so ukinl :P 

zgledujmo se po unih, ki tega niso ukinl :jezik: 

Popravljeno . Popravil maus
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, maus pravi:

a Nemćija je tut ukinla :huh: 

to še ne pomeni, da imajo prav, če so ukinl :P 

zgledujmo se po unih, ki tega niso ukinl :jezik: 

brisan boš!! :ras:

pa zase se brigi :jezik:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   2 članov

    • madrider
    • DAMI34
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!