Skoči na vsebino

Zares varno pri rdeči


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Iniciativa o zavijanju desno pri rdeči luči.

Franci Kek, Zares:

Izvršena dejanja štejejo. Sproducira jih misel, ki se prelevi v črko, risbo ali glas. Večkrat govorimo kaj ni v redu in manjkrat kaj je v redu. Zelo redko to tudi uresničimo. Veliko našega časa odteče v nič. Čeprav so razna človeška čakalna obdobja (čakanje, da bo zdravnik prišel z malice, sodnik z dopusta, uradnica s pogovora v sosednji pisarni) lahko namenjena tudi kontemplaciji, želim čakalni čas ustrezno preživeti.

Pogosto se srečujem s čakanjem, ko v avtu, kot duh sam, pred križiščem opazujem dolgo gorečo rdečo luč, ulične svetilke, prašno polico nad armaturo, trebuh, ki v teh letih začenja siliti čez pas … Kje sem že ostal …? Ah, seveda – povsem varno bi lahko zavil v desno, pa mi zakon to prepoveduje. In pozor - tudi, ko križišče ni tako prazno, se da povsem varno zaviti pri rdeči luči v desno. Ne gre za kakšen nov nesmisel – v mnogih državah poteka promet na tak način. In ne le v kakšnih eksotičnih. V ZDA na primer (tudi ZDA so lahko kdaj dober primer). Označeno imajo le (v križiščih, kjer zaradi slabe preglednosti to ne bi bilo varno), kje pri rdeči luči ni dovoljeno zavijanje v desno. Zadeva je pomembna tudi z ekološkega vidika. Koliko strupenih plinov, bencina, olja, kisa in kofeta (ali kaj že) gre po nepotrebnem v zrak, dušo in telo!!!

Torej: Kaj menite o možnosti uvedbe varnega zavijanja v desno pri rdeči luči!!!???

P.s.: V nekaj manjših evropskih mestih (5.000 do 20.000 prebivalcev) so poskusno uvedli celo promet brez prometnih znakov

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja recimo eno takih križišč je pri Motoroilu v NM kjer v nedogled čakaš na zeleno če prideš iz Mestnih njiv in zavijaš v smeri centra. Seveda te senzor ki naj bi ti dal zeleno ne zazna tudi če na glavni cesti ni prometa.... Včasih te reši kakšen pešec ki butner tipko za prehod čez cesto se pa tudi zgodi da te ob dveh zjutraj ko ni nikjer nikogar ustavijo policaji potem ko si že 10 minut čakal na zeleno in ti zadeva toliko dopizdi da zapelješ v rdečo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

že sedaj si nekateri privoščijo prevoziti rdečo luč, pa ne samo pri zavijanju desno....

le kaj bi bilo šele ob takem zakonu :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tudi komunizem je super zadevščina v teoriji :)

Itaq človeški faktor vse za..be. Ampak, to naredi tudi brez takšnih pravil. Ne vidim, kje je neka huda pomanjkljivost te teorije. Naj poskusno uvedejo v enem mestu, da vidimo, če znamo prebivalci doline šentflorjanske to preživet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem za :) Seveda pa bi bilo fajn najprej probat nekje, predno se uvede splošno pravilo..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no sam da povem pred 1 mescem je meni izsilu prednost kombi ki je zavijal desno jaz pa naravnost,sm šel normalno čez zeleno no in kaj moremo,zdej sm pa cel polomljen,,in mi reče voznik kombija te nism vidu,,očitno tut rdeče ni vidu,,,tko je s tem... :headbang: :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja recimo eno takih križišč je pri Motoroilu v NM kjer v nedogled čakaš na zeleno če prideš iz Mestnih njiv in zavijaš v smeri centra. Seveda te senzor ki naj bi ti dal zeleno ne zazna tudi če na glavni cesti ni prometa....

pa pejd po tisti cesti, ki pride dol na drugi strani motoroila :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zelo za, z malo modifikacije in za 100% varnost se doda zelena puščica za desno, v Izoli to že dolgo let funkcionira na križišču pri avtokampu

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no sam da povem pred 1 mescem je meni izsilu prednost kombi ki je zavijal desno jaz pa naravnost,sm šel normalno čez zeleno no in kaj moremo,zdej sm pa cel polomljen,,in mi reče voznik kombija te nism vidu,,očitno tut rdeče ni vidu,,,tko je s tem... :headbang: :headbang:

Te razumem in ti zelim cimprejsnjega okrevanja, tudi sam sem ze sel po tleh zaradi izsiljevanja, ampak ko te nekdo zares spregleda, ne pomagajo nikakrsni predpisi in kazni. Morda bomo ob uvedbi takega pravila tudi mi sami postali v kriziscih pozornejsi (pocasnejsi?) .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dodatne oziroma pogojne zelene puščice za desno zavijanje so kar pogoste,samo povsod v Sloveniji se prižgejo,ko že imajo tisti z leve rdečo luč.Baje pa je v tujini(nemčija,italija,avstrija...)drugače in se pogojna puščica prižge, ko imajo tisti z leve še tudi zeleno,tako,da se je pač možno vključit pogojno-če je prosto,če ni,počakamo na osnovno zeleno luč.Verjetno je potem v tej temi debata o tej drugi varijanti,samo kolikor mi je znano je bilo na našem območju pred veliko leti že nekaj prakticiranega,samo je bilo preveč nesreč,ker nekateri vozniki niso nič gledali v levo,ko so pri pogojni puščici zapeljali v desno in je bilo dosti nesreč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pri nas to ne bi laufal, ker bi si izsiljeval prednost, verjamem da jih polovica pri pogojni zeleni ne bi pogledalo v levo :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

teorija je super in sem takoj za..samo voznikom ne zaupam :rolleyes:

Jaz tudi ne, zato zaviram tudi pri zeleni, če vidim kaj sumljivega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prvi problem je v tem, da je potem potrebno vsoraj vse razvrstilne pasove spremenit, ker je v glavnem tako da gresta desno in naravnost po istem pasu, drugi problem pa je da bi bli vozniki motorjev še bolj izpostavljeni. Zato odločno proti. :trance_33_sleep:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Ameriki so to pravilo uvedli leta 1972 ali 73 ob prvi naftni krizi, da bi prihranili pri gorivu. Le, da v Ameriki marsikaj v prometu uspeva, kar pri nas niti pogojno ni mogoče. Tako npr. križišče dveh štiripasovnih cest s STOP znaki na vseh štirih straneh. Pravilo je, da kdor prej pride v križišče, prej odpelje iz njega. Si predstavljate to pri nas.

Sicer pa sem za ta predpis, le da bi morali ljudem natančno razložiti, kaj to pomeni. Da niti slučajno ne moreš pri zeleni v križišče, če ni res prosto. Prav tako, bi lahko pešcem dovolili čez cesto pri rdeči, če je prazno ali avtomobilom, čez prehod pri rdeči, če nikogar ni na prehodu. Ampak to zahteva prometno kulturo. Zato sem pesimist.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

proti. ker bi samo tisti, ki bi vozili vsakodnevno skozi tako "rdeče" križišče bili dovolj previdni. ne vem če je uvajanje takega režima vredno nekaj nesreč in žrtev...mogoče za nekatere je no.. :closedeyes:

pa sploh ne razumem kaj je tak problem eno minuto počakat?? ali dve??

raje naj opremijo križišča s senzorji, da v popoldanskih urah, ko ni več takega prometa ne čakaš brez potrebe.

u glavnem, še ena brezvezna oslarija.

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V malo večjih križiščih imamo to že vpeljano. Desni pas, ki gre posebej ločen mimo semaforjev in zavija desno kot neprednostna cesta. Torej nič novega, le infrastukturo je potrebno delati kot se šika. A danes so pač modernejši rondoji v katerih ljudje prižigajo leve smernike in to že pred vstopom v rondo.

Poizkusni projekti prometa brez prometne signalizacije lahko uspevajo v malih skupnostih kultur, ki so drugačne od naše. Na take rešitve na Balkanu in soseščini pozabite!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

IMHO v preljubi nam Kuri vse, še tako sijajne ideje, padejo zaradi vozniške (ne)kulture... pa tudi pristopa k izvedbi: še iz ranjke Yuge se lahko spomnim "sijajne ideje", ko je neka silna brihta pogruntala, da je v državah, kjer vozijo po levi manj prometnih nesreč, in da bi to uvedli tudi pri nas - na koncu je zadeva seveda propadla, ostala pa je zgodba kako bi "za osebna motorna vozila poskusno uvedli vožnjo po levi v roku 30 dni, in če bi se zadeva obnesla, bi po preteku 30 dni začeli voziti po levi tudi tovornjaki in avtobusi"... :whistle:

tko da če želimo povečat varnost v prometu v Kuri moramo spremenit vzrok - vozniško (ne)kulturo - vse ostalo, npr nova pravila, znaki, kazni, whatever so samo posledice z dokaj majhnim vplivom na problem (kar dokazuje vsakoletna statistika nesreč)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Te razumem in ti zelim cimprejsnjega okrevanja, tudi sam sem ze sel po tleh zaradi izsiljevanja, ampak ko te nekdo zares spregleda, ne pomagajo nikakrsni predpisi in kazni. Morda bomo ob uvedbi takega pravila tudi mi sami postali v kriziscih pozornejsi (pocasnejsi?) .

X2

u bolnici je popolnoma nepomembno a si biu na prednostni al ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!