Skoči na vsebino

Longlife servis?


phoebus

Priporočene objave

Mogoče malo glupo vprašanje, ampak vseeno- sem razmišljal, če greš malo "okoli" poleti in binabil 8 ali 10 tisoč km, servis imaš pa na 6. A si moraš organizirat nekje menjavo olja in filtra, ali se lahko naredi kot pri avtih "longlife" servis za tako furco?

(Verjamem da se bo razvila debata o tem kako je treba redno menjavati olje, da je longlife marketinška poteza za ožemanje ljudi in kaj se zgodi z oljem po toliko in toliko km, ampak to ni moj namen :trance_33_sleep: )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... sicer pa, če ne greš ravno v Kirgizjo, se da olje zamenjati tudi v tujini ... sam ... saj ni taka umetnost ... :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da so servisi na 6kkm predpisani zaradi takih, ki se bol malo vozijo, da vsaj enkrat na dve leti zamenjajo olje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj je tako ali tako poleg intervala v km določen še časovni interval... npr. servis 1x letno

Popravljeno . Popravil jetman
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene tudi nekaj zanima in sicer ravno v zvezi s časovnim intervalom..

Npr se voziš zelo malo in v 4 letih narediš 2k km.. A se olje lahko pokvari v tem času, oziroma izgubi svoje lastnosti? Ker nisem nikoli zasledil, da bi imelo motorno olje rok trajanja, po tem ko je bilo enkrat odprto (kot npr zavorno). In načeloma ne more bit neke velike razlike, če olje 3 leta stoji v kantici ali sodčku ali pa pač v karterju mašine..

No, sam se pač držim tega, da olje vsaj na dve leti zamenjam, tudi pri motociklih, ki niso še dosegli kolometrine do intervala. Drugače mi je to, da je časovno določen servisni interval razumljivo, ker pri servisu se pogleda in preveri tudi ostale zadeve, na katere kljub neuporabi vpliva čas (razni gumasti elementi, zavorne cevi, itd, itd.. )

Ampak glede samega olja me pa res zanima kako je dejansko na stvari, oziroma a je olje, ki je 3,4 leta stalo, dejansko zanič samo zato ker je staro toliko..

Popravljeno . Popravil Jure
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdaj sem pogledal v knjižico in je na 6k dejansko samo menjava olja, vse ostalo (tudi filter) je na 12... tako da po mojem nebi smelo bit panike če ga ne privijaš do blokade in narediš kdaj izjemoma 8 ali 10... ne vem :unsure:

BAJE da se lahko olje "postara"...ampak po mojem bolj v tem smislu da prepoji s svinjarijo, sajami, opilki.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)

Evo, se dopolnjujem za starost olja:

Engine Oil Shelf Life.

I couldn't decide whether to put this in the FAQ or the main page, so it's in both, because I get asked this question a lot. Typically, the question is along the lines of "GenericAutoSuperStore are having a sale on WickedlySlippy Brand synthetic oil. If I buy it now, how long can I keep if before I use it?"

In general, liquid lubricants (ie. oils, not greases) will remain intact for a number of years. The main factor affecting the life of the oil is the storage condition for the products. Exposure to extreme temperature changes, and moisture will reduce the shelf life of the lubricants. ie. don't leave in the sun with the lid off. Best to keep them sealed and unopened.

Technically, engine oils have shelf lives of four to five years. However, as years pass, unused engine oils can become obsolete and fail to meet the technical requirements of current engines. The specs get updated regularly based on new scientific testing procedures and engine requirements. But this is only really a concern if you've bought a brand new car but have engine oil you bought for the previous car. An oil that is a number of years old might not be formulated to meet the requirements set for your newer engine.

If your unopened containers of engine oil are more than three years old, read the labels to make sure they meet the latest industry standards. If they do meet the current standards, you might want to take the extra precaution of obtaining oil analysis before using them. An oil analysis will check for key properties of the oil and ensure that it still meets the original manufacturing specs. Of course the cost of getting an analysis done on old oil is probably going to outweigh going and buying fresh stuff. So it's a double-edged sword.

As a general rule, the simpler the oil formulation, the longer the shelf life. The following is a guideline under protected conditions:

Product....................Shelf Life

Base Oils, Process Oils.....3 years

Hydraulic Oils, Compressor Oils, General Purpose Lubricating Oils.........2 years

Engine Oils and Transmission Oils............3 years

Industrial and Automotive Gear Oils..........2 years

Metal Working and Cutting Oils..........1 year

The following are signs of storage instability in a lubricant:

  • Settling out of the additives as a gel or sticky liquid
  • Floc or haze
  • Precipitates/solid material
  • Colour change or haziness

Water contamination in a lubricant can be detected by a "milky" appearance of the product.

Popravljeno . Popravil phoebus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče malo glupo vprašanje, ampak vseeno- sem razmišljal, če greš malo "okoli" poleti in binabil 8 ali 10 tisoč km, servis imaš pa na 6. A si moraš organizirat nekje menjavo olja in filtra, ali se lahko naredi kot pri avtih "longlife" servis za tako furco?

(Verjamem da se bo razvila debata o tem kako je treba redno menjavati olje, da je longlife marketinška poteza za ožemanje ljudi in kaj se zgodi z oljem po toliko in toliko km, ampak to ni moj namen :trance_33_sleep: )

Da se brez problema narediti tudi več kilometrov, saj ponavadi, ko greš na dopust ne tiščiš mašine do nezavesti. Pri normalni vožnji tudi olja ne uničiš (zbiješ) tako kot pri nažiganju.

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poglej v original priročnik na koliko je treba delat servise, ponavadi je na 10 000 km. tisto na 6000 je izmišljotina našega uvoznika za yamahe in jih je treba delat dokler je motor v garanciji. potem pa delaš servise na 10 000 in je čisto vredu.

v primeru da se odpravljaš na daljše potovanje pa narediš servis pred odhodom olje pa tut ni tak problem menjati na poti.

dr.looney

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, se dopolnjujem za starost olja:

Engine Oil Shelf Life.

Shelf life je , kolk časa je lahk olje 'na polici' oziroma 'naprodaj', predn mu poteče rok 'trajanja'.

Jure je spraševal za pokvarljivost olja v mašini ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poglej v original priročnik na koliko je treba delat servise, ponavadi je na 10 000 km. tisto na 6000 je izmišljotina našega uvoznika za yamahe in jih je treba delat dokler je motor v garanciji. potem pa delaš servise na 10 000 in je čisto vredu.

Je potem to tudi izmišljotina Hondinih uvoznikov do nedavnega? Kolikor vem so zdaj podaljšali na 10kkm.

Jaz sem tudi mislil, da je nateg. V original priročniku je pisalo isto po SLO kot po drugih jezikih... Recimo, da je možno knjigice ponarejat in zato sem vprašal še na nekem GB-forumu in imajo servise tako, kot je pisalo v moji knjigici.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poglej v original priročnik na koliko je treba delat servise, ponavadi je na 10 000 km. tisto na 6000 je izmišljotina našega uvoznika za yamahe in jih je treba delat dokler je motor v garanciji. potem pa delaš servise na 10 000 in je čisto vredu.

v primeru da se odpravljaš na daljše potovanje pa narediš servis pred odhodom olje pa tut ni tak problem menjati na poti.

dr.looney

pa izmišljotina za Honde velja enako. Moji 2 hornetki imata v servisni knjižci na 6000km menjavo olja, ampak je takrat olje še za pomfri uredu :D, čist in skorajda v enakem stanju kot je bil zapakiran.

Pomoje je slabse imeti dlje casa isto olje v motorju kot pa kako tisočico kilometrov več naredit.

lp u.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je potem to tudi izmišljotina Hondinih uvoznikov do nedavnega? Kolikor vem so zdaj podaljšali na 10kkm.

Jaz sem tudi mislil, da je nateg. V original priročniku je pisalo isto po SLO kot po drugih jezikih... Recimo, da je možno knjigice ponarejat in zato sem vprašal še na nekem GB-forumu in imajo servise tako, kot je pisalo v moji knjigici.

vem samo za yamaho, kjer je v slovenskem prevodu pisalo 6000 v originalu pa 10 000, pa prevod za utekavanje motorja je bil tudi drugačen.

seveda sem se držala original in ne slovenskega prevoda.

dr.looney

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

glede na današnjo kvaliteto olja še posebej sintetičnih, je vsaka bojazen glede pokvarljivosti odveč, včasih smo imeli dve gradaciji in si menjal ko je ratalo črno, pa ni bilo nikoli nič narobe, važno je le da ga ne zmanjka in da ga kolikor toliko redno menjuješ, pogostnost servisnih intervalov je pa biznis kot vse drugo....., drugače pa tudi jaz spoštujem navodila proizvajalca motorja kolikor toliko, bolj zaradi "urejene" servisne knjižice, kot zaradi neke velike potrebe ali nuje po menjavi filtrov in olj.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In načeloma ne more bit neke velike razlike, če olje 3 leta stoji v kantici ali sodčku ali pa pač v karterju mašine..

Tale je pa malo bosa. V rabljenem olju so produkti zgorevanja, kondenz, kakšne kisline in še kaj. Torej to dolgoročno ne more vplivat blagodejno na motor, sploh če je še vožen na kratke relacije.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je potem to tudi izmišljotina Hondinih uvoznikov do nedavnega? Kolikor vem so zdaj podaljšali na 10kkm.

Jaz sem tudi mislil, da je nateg. V original priročniku je pisalo isto po SLO kot po drugih jezikih... Recimo, da je možno knjigice ponarejat in zato sem vprašal še na nekem GB-forumu in imajo servise tako, kot je pisalo v moji knjigici.

Ko sem med prvimi po vstopu v EU uvozil motor iz tujine sem tudi sam opazil da imajo nemci servisne intervale še enkrat daljše kot pri nas pa ne gre tu samo za olje.

Očitno bodo tudi uvozniki počasi spoznali, da se iz kupcev ne morejo v nedogled delati norca.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tale je pa malo bosa. V rabljenem olju so produkti zgorevanja, kondenz, kakšne kisline in še kaj. Torej to dolgoročno ne more vplivat blagodejno na motor, sploh če je še vožen na kratke relacije.

Jah ne vem, meni se ne zdi tako neumno vprašanje.. Olje s prevoženimi 2k km ima pač določen procent teh zadev, ki jih omenjaš ti, ampak pri teh km se olje smatra še za skoraj novo, glede na to, da je menjava predvidena na 6 ali 10k km. Kakšno vlogo torej igra čas, da samo zaradi preteka 2/3 let še uporabno, ravno dobro zamenjano olje, postane neuporabno.

Torej v čem, oziroma zakaj se olje poslabša samo zato ker stoji. Produktov izgorevanja med 3 letno pavzo ne bo nič več, kondenza tudi verjetno ne (glede na to da motorno olje ni kot zavorno in ne veže vode nase), ipd.. Torej kaj je tisto, kar uniči olje, ki je bilo zamenjano, narejenih z njim nekaj km, potem je pa motor 3 leta stal.

Ne zagovarjam, da je olje še dobro, ali da ne izgubi lastnosti. Bi pa zgolj iz zanimanja rad vedel zakaj je temu tako (če je)..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom še jaz par besed napisal o menjavi olja.Namreč dobro je enkrat letno zamenjat olje ni pa nujno, če imaš res samo 2 K kil.mašini se nebo NIČ zgodilo je pa res če imaš svoj motor rad boš olje zamenjal vsaj na 2 leti neglede na prevožene kilometre.Sam imam tovarniški interval menjave olja na 10K kil. in to mi je nekako kar točno 1X letno.Če pa se gre na daljšo turo takrat se motor ponavadi tudi ne forsira in ni problem, če se prevozi tudi teh 10K kil. proizvajalec, pa je predpisal interval na 6 K kil.

Ps. vzemi pa s seboj olje enake znamke in vizkoznosti tako, da boš dolival enako olje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim da je tukaj bolj bistveno vprašanje pri novih motorjih če ti še upoštevajo garancijo? Sej ni problem narest servis, zamenjat olje, bla bla bla. Enastavno ti crkne mašina, nimaš potrjene servisne knjižice....., motor pa še v garancijskem roku!

Pa NE se zdej na vejice, življensko dobo olja in ostale zadeve obračat. Sej veste kaj mislim. Debata o olju je drugje :whistle:

Lp T.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To sploh ni vprašanje. Če je moped v garanciji morajo biti opravljeni redni servisi po pravilih, pa če se nič ne voziš, če bi bilo treba kdaj uveljavljati garancijski zahtevek.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi sam sem imel enako vprašanje. Motor je nov. Ko sem naredil prvi servis na 1000 km, je bil dopust z motorjem blizu, kilometrov pa premalo, verjetno okoli 4000km.

Uradni serviser je svetoval, da naredim naslednji servis na 6000km pač prej, strinjal sem se, saj veste, ko gre kaj narobe je vse pomembno - še vejice. Hvalabogu potovanje ne bo daljše od 6000km, kajti potem je že problem - najti moraš na poti uradnega serviserja, da ti stvari uredi in da PEČAT V SERVISNO KNJIGO.

Malo sem preveril po JUGI, ponekod sploh nimajo uradnih servisov oz. zelo malo.

Bo boljše, ko ne bo več v garanciji, haha.

Scarabeo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi sam sem imel enako vprašanje. Motor je nov. Ko sem naredil prvi servis na 1000 km, je bil dopust z motorjem blizu, kilometrov pa premalo, verjetno okoli 4000km.

Uradni serviser je svetoval, da naredim naslednji servis na 6000km pač prej, strinjal sem se, saj veste, ko gre kaj narobe je vse pomembno - še vejice. Hvalabogu potovanje ne bo daljše od 6000km, kajti potem je že problem - najti moraš na poti uradnega serviserja, da ti stvari uredi in da PEČAT V SERVISNO KNJIGO.

Malo sem preveril po JUGI, ponekod sploh nimajo uradnih servisov oz. zelo malo.

Bo boljše, ko ne bo več v garanciji, haha.

Scarabeo

Rešitev je tudi da zamenjaš samo olje,ko je potrebno in odviješ zajlo od števca po vrnitvi pa zajlo nazaj in lepo na servis.Je pa problem pri elektronskih števcih, ki delujejo na impulzator in je ponavadi tudi impulzator za ABS-sistem ali celo še za SRS pri novejših motorjih. :hmm:

Popravljeno . Popravil Brumer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

phoebus & Jure!

Konkreten, preverjen odgovor;

Na svoji enduri imam servisni interval na 6 jurčkov. Ker je bilo na poti skoraj še enkrat toliko kilometrov, vožnja, turistična, pogoji za menjavo in stisnjen rok dopusta, v karterju pa Motul 5100, sem si rekel, da ga zamenjam ob končani poti.

Poraba olja je bila praktično nič in majčkeno "posluha" za motor. V zadnjih kilometrih sem opazil le, da je sklopka majčkeno spremenila "svoj značaj", a čisto malo. Za koga morda neopazno...

Ko sem olje ob končani poti zamenjal, se je v motor vrnil zdrav življenjski glas, a to še ne pomeni, da je bilo prej kaj narobe. Zdaleč nič, le novo olje, je le novo olje.

Torej, ga lahko zamenjaš na okroglih 10.000 kilometrov, ker to počnejo tudi v tujini. Če ga pa kaj kuri in ga majčkeno dolivaš, pa še toliko bolje!

phoebus! 8-10 tisč kilometrov s pametno vožnjo = m'ben problem!

Pa še ena preverjena izpred mnogo let, a vseeno...

V SLO so dajali v policijske motorje BMW olje Castrol, na Hrvaškem pa Delta, in naši motorji so do generalne delali še enkrat toliko kilometrov kot hrvaški.

Jeben podatek. Podatek pa je! Čeprav z današnjo kvaliteto olj zadeva ni primerljiva se ve, kaj pomeni kvalitetno olje!

To je servisiral moj prijatelj in je podatek 100 % preverjen.

Popravljeno . Popravil moto rider
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!