Skoči na vsebino

Vožnja s snežnimi sanmi tam, kjer ni dovoljeno


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Je bil kdo od tu slučajno?

------------

ODPRTO PISMU PRED. VLADE PAHORJU, MINISTRICI KRESALOVI, MINISTRU PROF. DR. ŽARNIĆU IN KOMISARJU POTOČNIKU

Spoštovani,

Naravovarstvenika Primoža Vallanta so v soboto 13.03.2010 ob 18h na Pohorju trikrat namerno povozili z motornimi sanmi na markirani pešpoti slovenske planinske transverzale, 15 min hoda za planinsko kočo Pesek, kjer se prepovedano vozijo z motornimi sanmi vsak dan. Ustanovitelj in predstavnik Civilne iniciative za zaščito narave in divjih živali iz Maribora si je to "zaslužil", ker je na zgoraj navedeni poti miroljubno zaustavil skupino šestih motornih sani in jih snemal na video.

Obvestil jih je, da kršijo zakonodajo in zahteval, da se obrnejo in vrnejo od koder so prišli. Njihova reakcija je bila, da je eden izmed njih pripeljal iz ozadja, se kratko ustavil poleg prvega v skupini in pred Primožem Vallantom. In nato ne da bi ga poslušal s polnim plinom in hitrostjo zapeljal v njega, ga zagozdenega na sprednjem delu sank vlekel s sabo 5 do 10m. Dokler ga zaradi sile in trenja zagozdenih nog pod sprednjim delom sani ni odtrgalo s sani in mu zapeljal preko nog. Ko se je pobiral s tal so ostali peljali levo in desno mimo njega. Razen tistega, ki ga je prvega zaustavil. Ko se je postavil pred njega, je ta zapeljal v njega in ga podrl na tla in, ko se je Primož zopet postavil pred njega, ga je še enkrat podrl. Nato se je mimo ležečega na tleh odpeljal dalje.

Primož je dobil udarce in odrgnine po desnem zapestju, levem kolenu, nad desnim gležnjem, po zadnjici.., poškodovana je njegova pohodna palica in gamaša. Bila je neverjetna sreča, da je bil dovolj debelo oblečen in opremljen, da ni hujših poškodb in posledic. Na srečo obstaja dovolj dokazov za to odurno kaznivo dejanje, ki se je zgodilo v varovanem območju Natura 2000 in evropske Ptičje direktive. Primož je pred, vmes in po dejanju posnel dovolj fotografij in video posnetkov tudi povzročiteljev in njihovih sani, ki služijo kot dokaz (povezave do njih so priložene spodaj). Posnel je tudi štiri osebne avtomobile s prikolicami in dva kombija domnevnih osumljencev celjskih in ljubljanskih registracij. Neobdelan video in fotografije v polni resoluciji so novinarjem na razpolago na zahtevo.

POVEZAVE (na Vallant.si oz. na YouTube, Picasi in Google Docs):

-Video: http://www.vallant.si/blog/wildlifecast/video-kako-so-z-motornimi-sanmi-povozili-primoza-vallanta oz.

-Fotografije: http://www.vallant.si/fotografije/fotografije?albumid=5449282694163545905 oz. http://picasaweb.google.com/vallant.biz/ConservationistRanOverThriceBySnowmobilesNaravovarstvenikaTrikratPovoziliZMotornimiSanmi#

-Policijski zapisnik št. 3F694-45: http://www.vallant.si/blog/wildlifecast/policijski-zapisnik-o-incidentu-z-motornimi-sanmi oz. http://docs.google.com/fileview?id=0B_AcCuSVhQdQZTI3ZWRjZWUtZWVlOC00NjA2LTkwOTAtNDAwMjk1YzQ4NmNl&hl=en

-Poškodbeni list zdravnika: http://www.vallant.si/blog/wildlifecast/poskodbeni-list-zdravnika oz. http://docs.google.com/fileview?id=0B_AcCuSVhQdQOTczOTYyNGUtODdjNS00MzA1LWI4ODItOTA1NmU2YmY1YTEw&hl=en

Takoj po dogodku je bila obveščena policija, policisti iz PP Slovenska Bistrica so naredili ogled lokacije incidenta in naredili zapisnik. Podana bo ovadba za povzročitev splošne nevarnosti in kršenje prepovedi vožnje z motornimi vozili v naravnem okolju. Prijavo pa bomo še dopolnili s kršenjem naslednjih zakonov, enako velja za skupino najetih motornih sani podjetja Ski and Sea, ki je na videu posneta, kako v temi zavija na zg. navedeno markirano pot:

-Zakon o gozdovih (40. In 41. Čl.)

-Zakon o divjadi in lovstvu (35. In 75. Čl.), zaradi rastišča divjega petelina

-Zakon o ohranjanju narave (161. Čl.)

-Zakon o planinskih poteh (19. Čl.)

Povzročiteljem tako grozi najmanj 800€ kazni, do 5 let zapora in civilna tožba za odškodnino. Upajmo, da bo to v bodoče opomin vsem "egotripnim herojem", lastnikom, najemnikom, ki prihajajo iz vse Slovenije in izkoriščajo odsotnost nadzora in sankcioniranja na Pohorju, in najemodajalcu teh motornih vozil, podjetju Ski and Sea. Ki oddaja motorne sani in štirikolesnike na Rogli-Pesku in dnevno izvaja organizirane vožnje po zg. navedeni poti. Da vedo kaj tvegajo, ko tako uničujejo in zlorabljajo naravo za svoj užitek, ne glede na posledice in človeška življenja. In opomin vsem odgovornim, kaj dovoljujejo s svojo nedejavnostjo in pasivnostjo. Samo vprašanje časa je, kdaj bo kakšen dobronameren komentar ali opomin pohodnika ali naravovarstvenika rezultiral v trajnih poškodbah ali celo izgubi življenja.

Vsi, ki smo pogosto v gorskih gozdovih in gorah to vemo in že leta opozarjamo, da se to vsakodnevno dogaja preko celega leta, pa se nič ne zgodi. Motorne sani se še vrh vsega vedno vozijo v večernih urah, ko se mrači in po temi, kar najbolj škodi divjadi, ki je ravno takrat aktivna. Pozimi motorne sani, poleti motorna kolesa in štirikolesniki, nobena še tako skrita pot in nobeden posameznik ni varen pred njimi. Divjajo s polno hitrostjo nekaj deset centimetrov mimo nas. Če si jih drznemo ustaviti in kritizirati njihovo početje, smo vedno izpostavljeni tiradi groženj s pretepom in represalijami (glej sp. povezavo) in zasuti s snegom, ledom oz. blatom in kamenjem, ki ga namerno usmerijo v nas, ko divje speljejo. Kako dolgo treba čakati, da odgovorni končno naredijo red in te nepopravljive kršilce enkrat za vedno "vzamejo iz prometa"? Par krat na leto za uro ali dve čakati kršilce na cesti ni dovolj! Bo res nekdo moral plačati z življenjem, da se bo kaj premaknilo, tako kot pri Bulmastifih?

Tukaj so povezave do nekaterih groženj, zlobnih komentarjev in internetnega mobinga iz zadnjih mesecev, ki jih je Primož deležen zaradi svojih miroljubnih in nenasilnih naravovarstvenih aktivnosti:

* Komentar, ki prijavljen policiji in je vložena ovadba proti neznani osebi na Okrožnem tožilstvu Ptuj http://www.vallant.si/press-room/sporocila-javnosti/groznje-primozu-vallantu-zaradi-njegove-ekoloske-kampanje ,

* Spletna mapa s komentarji videov v pdfih http://docs.google.com/leaf?id=0B_AcCuSVhQdQOGIxNzRhYWEtMzE2NC00MmU3LTlhZmItOTQ5MDlkMTJjMWRh&hl=en ,

* ATV forum http://www.atv.si/forum/viewtopic.php?t=3091 ,

* Izklop forum http://www.izklop.com/?url=links/start&a=open&id=58179 .

Pozivamo vse, predsednika vlade, Policijo, Ministrstvo za okolje in prostor, odgovorne inšpekcije k takojšni koordinirani akciji, dokler popolnoma in enkrat za vselej ne zaustavimo tega početja! Lokacije tega početja na markiranih peš poteh in v gozdovih so vsem dobro znane. Ne rabimo praznih besed in obljub, rabimo konkretna koordinirana dejanja in ukrepe, dokler ne dobimo vseh kršiteljev! V primeru, da se v 14 dnevih ne bo nič premaknilo, bomo v javnosti z imenom in priimkom ter funkcijo "javno žigosali" vse odgovorne osebe, pozvali na demonstracije pred njihovimi sedeži in izvajali pritisk na vse možne legalne načine tako dolgo, dokler naredijo to, kar bi morali že zdavnaj ali pa naj zapustijo svoje funkcije.

Vemo, da je pred nekaj dnevi Ministrstvo za okolje in prostor v medijih napovedalo dosti strožje kazni v naslednjem letu. To že obljubljajo nekaj let in sedaj so rok spet premaknili za pol leta. Kot ste videli v zg. primeru že sedaj obstaja dovolj zakonov, da kršitelje oglobimo za najmanj 800€ in tudi za odvzem motornega vozila povratnikom bi se našlo dovolj razlogov, potrebna je samo politična volja, da se udejanji stalni nadzor in sankcioniranje, da kršitvam dodamo imena in priimke. Pa še proračun se bo napolnil.

Vse pozivamo, da:

-podpišejo našo peticijo: http://www.vallant.si/campaign/peticija-za-zascito-slovenske-narave

-izrazijo odgovornim potrebo po takojšnih ukrepih na (za besedilo lahko uporabite to elektronsko pošto):

*pred. Vlade Pahor: telefon: + 386 1 478 1000, faks: + 386 1 478 1721, gp.kpv@gov.si

*ministrica Katarina Kresal: telefon: 01/428 40 00, telefaks: 01/251 43 30, e-pošta: gp.mnz@gov.si

*minister za okolje in prostor Prof. Dr. Roko Žarnić: tel: 01/478 7300 faks: 01/478 7427, e-pošta: gp.mop@gov.si

*evropski komisar za okolje Potočnik: janez.potocnik@ec.europa.eu, Fax: 0032 (0)2 298 82 88

Pozivamo tudi vse, ki se gibljejo v naravnem okolju, da naj pri sebi vedno imajo digitalni fotoaparat ali kamero in, da vse kršitve in kršitelje vedno dokumentirajo z videom in zvokom. Miroljubno, vendar jasno in glasno izrazijo neodobravanje njihovega početja in takoj prijavijo policiji ter inšpekciji za varstvo narave (v prijavi navedite vse zgoraj navedene zakone in člene)! Zavedati se morate, da v primeru ustavitve kršiteljev in izražene kritike tvegate žaljivke in poškodbe, toda zaščita narave in divjih živali je tega vredna in nujno potrebna! Posnetke nam lahko posredujete, da jih objavimo na spletu in posredujemo medijem.

To pismo je poslano zg. naslovnikom, vsem vidnejšim slovenskim medijem, tujim dopisnikom, odgovornim slovenskim in evropskim inštitucijam, ambasadam v Sloveniji in vsem okoljevarstvenim organizacijam. Prosim, posredujte ga dalje ali dajte tole povezavo http://www.vallant.si/press-room/sporocila-javnosti/odprto-pismo-naravovarstvenika-namerno-povozili-z-motornimi-sanmi-in-poziv-k-ukrepanju !

Lep pozdrav,

Primož Vallant

Civilna iniciativa za zaščito narave in divjih živali

http://vallant.si, info@vallant.si,

Facebook: http://facebook.com/primoz.vallant,

Facebook skupina: http://www.facebook.com/group.php?gid=188030503434&ref=mf,

Twitter: http://twitter.com/Primoz_Vallant,

Tel/fax: +386 (0)59 120 454

WLM: vallant.biz

Skype: vallant.biz

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po mojem ne razumem... 3 x povožen pa je lahko dokumentiral škodo/poškodbe v taki meri? poškodovan ego?

ne poznam človeka njegovega dela ampak... za kršitve zakonov se pokliče za to namenjene organe drugače se gremo lahko kavbojce in indijance kjerkoli...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja v bistvu se je hotu žrtvovat v imenu zakona.Se je nastavu in si rekel "samo prek mojega trupla" ni pa računu da bo naletu na sebi enake trote.

Me mal spominja na unega tipa na trgu nebeškega miru v Peking-u, sam tam se je tankist ustavu in ga ročno obdelal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po mojem ne razumem... 3 x povožen pa je lahko dokumentiral škodo/poškodbe v taki meri? poškodovan ego?

ne poznam človeka njegovega dela ampak... za kršitve zakonov se pokliče za to namenjene organe drugače se gremo lahko kavbojce in indijance kjerkoli...

No, na javnem mestu lahko verjetno snemaš, kar hočeš. :-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, na javnem mestu lahko verjetno snemaš, kar hočeš. :-)

menda že... tle me mot, '3 x povožen'. jest osebno smatram, da je 'biti povožen'... biti povožen... ne pa, da maš zravn cajt še malo morje slik naredit... in pri vsej agresiji motornih sankačev je mu ded velka jajca, da jo je zvozu z rahlo poškodbo zapestja in 'hudo' poškodbo high-tech pohodne palice...

ne, ne odobravam ne ene ne druge strani vpletenih, mislim pa, da pretiravanje v smislu 3xpovožen, pol pa pokažeš podpluto zapestje (jest mam spomlad bolj 'poškodvanga' zarad kožne alergije) in kazat pohodno palco z namenom 'lej jih hudiče kva so mi vse delal' vsi pa vemo, da malo bolj grob zdrs pohodnika in lovlenje na palice pomeni zelo lahko tudi njen zlom... vsaj kar se mene tiče, ne pade na plodna tla...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo kar sem jaz videl na posnetku ni razvidno da je bil povožen tako da policaji jih bodo pač obravnavali za kakšne druge stvari, recimo za to kar jih je tudi on opozarjal in ima seveda prav.Glede na to kako zagrizen je in po njegovem obsežnem članku sodeč ne bo dal zlahka mir.

Pri tej stvari sem bolj kot ne nevtralen ali pa drugače povedano ta Valant se nebi smel kurčit kao "bog i batina" oni na sankah bi šel pa lahko lepo mimo, za red delat so pa pristojni policisti.

Popravljeno . Popravil musaschi64
  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri tej stvari sem bolj kot ne nevtralen ali pa drugače povedano ta Valant se nebi smel kurčit kao "bog i batina" oni na sankah bi šel pa lahko lepo mimo, za red delat so pa pristojni policisti.

Oni na sankah se verjetno ni smel tam voziti "in the first place" ... ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne podpiram dejanja ne, Valanta in ne sankačev...Vendar kje pa naj se fantje vozijo?

Poleg tega pa je na posnetku razvidno, da ko je on reku naj obrnejo, mu je prvi v vrsti reku naj jih spusti mimo, da grejo obrnit ne vem kam in, da bojo šli nazaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oni na sankah se verjetno ni smel tam voziti "in the first place" ... ?

and mr.Valant nima kej zakona jemat v svoje roke... drži?

zato pa pravm... en kup težakov na kupu... vsak s svojim veseljem... en do narave(tičkov, vevrc pa tko...) in drugi do vožnje v njej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

and mr.Valant nima kej zakona jemat v svoje roke... drži?

zato pa pravm... en kup težakov na kupu... vsak s svojim veseljem... en do narave(tičkov, vevrc pa tko...) in drugi do vožnje v njej

Sam sem imel iste probleme z vožnjo kroske po okoliških poteh, kjer so se tudi radi sprehajali pešci. Ko so me zaustavili sem jim lepo povedal res da je tukaj traktorska pot po kateri se vi sprehajate vendar lastnik te zemlje je od prijatla dedek kateri mi dovoli se tukaj vozi, zdaj pa a me bote prenašali drugače pa se odstranite z tega zemljišča. Nikol me ni več noben zaustavil, razen gledali so me vsi postrani. Res pa je, da ko sem videl ljudi sem upočasnil oz. ponavadi sem šel eno turo počasi čez pot in če so bili ljudje sem se šel drugam vozit, drugače pa sem se tam.

Drugače pa komentar na situacijo ki se je zgodila. Škoda teh voznikov, ker ga bojo konkretno najebali. Tale osebek pa je naredil iz muhe slona. Za tiste poškodbe ki jih je dobil, če bi se pravičas umaknil bi bil brez poškodb.

Popravljeno . Popravil norc 16
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

and mr.Valant nima kej zakona jemat v svoje roke... drži?

...

Lahko pa se zmenmo za zakone, ko se to sme. Potlej bodo jagri z njim obračunali, ker izvaja dejavnosti v naravi, ki jih ne bi smel. Za moje pojme je to en umsko zeloooooo moten človek. A pripravite se, takih bo vedno več.

Popravljeno . Popravil Kramp
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... Škoda teh voznikov, ker ga bojo konkretno najebali. Tale osebek pa je naredil iz muhe slona. Za tiste poškodbe ki jih je dobil, če bi se pravičas umaknil bi bil brez poškodb.

Mislim, da je reč že zaključena in da policijsko poročilo pravi čisto drugo in malenkostno štorijo. Kolikor je meni znano gre za nekakšno napihovanje.

Kako gre že tista pravljica, ko se je žaba primerjala z volom?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V razmislek...iz mojega zornega kota.

V ljubljani imamo en mali hribček v parku Tivoli na katerem se otroci sankajo. Ker je ta del hriba zaščiten kot park in ni označen in vzdrževan kot sankališč je sankanje grob poseg v naravno okolje. Ali bomo male sankače in njihove starše preganjali in jim zaračunali globo 800 eurov. V enem dnevu je tam sigurno 30 sankačev plus 30 staršev.

Nekaterim bi za polnjenje Ljubljanskega proračuna sigurno ustrezalo.

Podoben problem se pojavi s smučarji na vasi, ki se smučajo po travnikih za svojo hišo. Taka turna smuka je prepovedana in je poseg v naravno okolje.

Ali bomo vsem zaračunali predlagano kazen 3000 eurov??? Ali bomo vsi enakopravni? Ali bodo za vse obveljali predpisi, ki so navedeni v prvem dolgem spisu?

Mislim, da take represije nihče ne mara.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

samo je pa pravi drama queen trance_09_box.gif

pohodna palica iz xzxxxx materiala ki ga uporabljajo za letala slap.gif

mislim da gre tecnarit kak jih bo kaznoval, itn....

še čudno da ni batin dobil......

aja drugace pa ne odobravam tega da ga je ( kao povozil) yes.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Takih sporov bo verjetno vedno več. Če država ni zmožna zaščitit svoje naravne dediščine in lastniki svojih gozdov pred moto onesnaževalci(krosisti, sankači...) bodo pač nekateri prepotentni in nad učinkovitostjo države razočarani lastniki in naravovarsteniki stvar vzeli v svoje roke. In spet bo kaka žica med drevesi.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Takih sporov bo verjetno vedno več. Če država ni zmožna zaščitit svoje naravne dediščine in lastniki svojih gozdov pred moto onesnaževalci(krosisti, sankači...) bodo pač nekateri prepotentni in nad učinkovitostjo države razočarani lastniki in naravovarsteniki stvar vzeli v svoje roke. In spet bo kaka žica med drevesi.

problem je.... ker je stvar malo bolj komplicirana....

tukajšni skrbnik nad gozdovi je striktno proti motorjem poleti na gozdnih cestah... mrtvo hladno se pozimi prevaža z motornimi sanmi...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi bumbarju nabil še kazen za lažno predstavljanje, ker je izjavil, da jim mora ON kazen napisati.

Se je kar v vlogo policaja ali inšpektorja postavil. Ne odobravam, kar so sankači naredili, a njemu pa kar privoščim.

Te težave se ne bodo rešile s skrajnimi pristopi, temveč le z konsenzno določitvijo prostora za vse uporabnike, vključno z divjadjo. Ta mora imeti mir tako pred raznimi motoriziranimi rekreativci kot tudi pred kreteni tipa karkoližejeonodriskalo, ki mislijo, da je sledenje in zalezovanje in fotkanje divjadi enako skrbi za njih.

Skratka vsakemu svoj becirk, prej ne bo gmaha.

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... Če država ni zmožna zaščitit svoje naravne dediščine in lastniki svojih gozdov pred moto onesnaževalci(krosisti, sankači...) ...

Malo se razglej kakšen odnos do gozdov ima država, sklad kmetijskih zemljišč in ti bo jasno da gre zgolj za veliiiiikooo hinavščino. Kar malo kakšnega takega gozdarja povprašaj, ki ti bo po pravici povedal in se ne bo za svojo službo bal. To kar skopljejo krosisti ipd., je pičkin dim proti tistemu kar naredijo harvesterji in katoliška cerkev v svojih denacionaliziranih gozdovih. Če bo šlo tako naprej, jih bo ostalo res le še za kakšne Slončke ki bodo ringarajali okoli dveh tlečih polen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

and mr.Valant nima kej zakona jemat v svoje roke... drži?

A poznaš pojem "državljanska aretacija"? ;-)

Ali si hotel reči, da je s snemanjem s kamero na javnem mestu kršil zakon? Ali s tem, ko se jim je postavil na pot, na kateri oni itak ne bi smeli biti?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Drugače pa komentar na situacijo ki se je zgodila. Škoda teh voznikov, ker ga bojo konkretno najebali. Tale osebek pa je naredil iz muhe slona. Za tiste poškodbe ki jih je dobil, če bi se pravičas umaknil bi bil brez poškodb.

Jaz jim nisem rekel "Taki frajeri ste vlki, dajte ga povozit!" ...

Ogrožanje šibkejšega ni nikoli bilo dobrodošlo, sploh v očeh zakona ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi bumbarju nabil še kazen za lažno predstavljanje, ker je izjavil, da jim mora ON kazen napisati.

Se je kar v vlogo policaja ali inšpektorja postavil. Ne odobravam, kar so sankači naredili, a njemu pa kar privoščim.

nisem gledal posnetka - če je tako, jih naj faše tudi on. Vsakem usvojo kazen. Naj pa ne bo nobena nižja od kazni, ki jo jaz dobim, če se spozabim in v mestu peljem 67 namesto 50 km/h. :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A poznaš pojem "državljanska aretacija"? ;-)

Preveč filme gledaš, ta ameriška fora pri nas ne obstaja in je kazniva.

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A poznaš pojem "državljanska aretacija"? ;-)

jap. ali pri nas obstaja? ali mi lahko podaš konkreten primer in ne teorije?

Ali si hotel reči, da je s snemanjem s kamero na javnem mestu kršil zakon? Ali s tem, ko se jim je postavil na pot, na kateri oni itak ne bi smeli biti?

prvo vprašanje je mašilo s tvoje strani... nikjer nisem omenil, da me motijo slike temveč '3xpovožen' in ima cajt slikat... a še narišem? čeprov... kaj pa pravi zakon, če prideš in brez dovoljenja slikaš mene ali mojo lastnino? (resno vprašanje za tiste, ki vedo)

drugo vprašanje: postavi se v promet in pojdi delat red... maš prednost, ki ti jo odvzame xyz. boš šel za xyz in ga pridržal do prihoda policistov? mende, de si res ornk dec (če je po opisih foruma sodeč) ampak, kakšna ornk na gobc ti verjetn vseen ne uide... pa klinc, za dobr dnar bi se tud to splačal... kej zaslužiš z 'državljanskimi aretacijami'?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!