Skoči na vsebino

Magisterij vožnje z motociklom


Brejker

Priporočene objave

Jure, moja iztočnica glede 'kraje' avtorskih pravic, čeprav ni neposredno povezana s to temo, je namenjena problematiziranju tega kako danes obravnavamo avtorske pravice in kako nekritično uporabljamo definicijo avtorskih pravic, ki jo vsiljuje kapital. Če si snamem pdf knjige in jo preberem (ne da bi printout knjige prodajal ali na kak drug način služil z njo) ali je to kakorkoli drugače, kot če bi mi ti posodil knjigo za prebrati?

Se načeloma strinjam s tem, jaz sem zgolj dodal še eno misel glede plagiatov, ker je bila ravno omenjena "kraja" iz Twist of the wrist :)

Popravljeno . Popravil Jure
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prebral Magisterij in čeprav bi ga jaz prej poimenoval Osnove vožnje z motociklom (magisterij jaz smatram kot nekaj več od navadne vsakdanje vožnje po cesti - nadgradnjo v smislu potovalnega motociklizma, offroada, športne vožnje, itd), je knjiga super in jo priporočam vsem, predvsem tistim manj izkušenim motoristom in obvezno vsem začetnikom..

...

Točno tako. Verjetno bi tudi več ljudi poseglo po njej, če bi bil naslov bolj realen in mogoče jezik malo bolj prizemljen. Kakšne osnove vožnje motornega kolesa bi se ji bolj podalo.

Vsekakor pa koristna knjiga za vsakega, ki ni zlepljen z motorjem od otroštva ali pa super moto talen ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po drugi strani pa je precej zanimivo pri knjigi, ki jo plačaš, da je v njej kar nekaj reklam-sponzorjev...

Pri elektronski obliki lahko ta spam odstraniš :)

1) Do elektronske oblike nimaš pravice .

2) A zdaj pa reklame motijo - če ne bi bilo reklam, bi bila knjiga še dražja ...

Mislim, res ste princi ...

Če ne bi bilo sponzorjev in posledično reklam, verjetno tudi knjige ne bi bilo, ker sponzorji pokrijejo del stroškov tiskanja, ipd ... izdat takšno knjigo je kar lep strošek ..

Največji strošek je vloženo delo, trud, znanje - stroški tiskanja so proti temu pičkin dim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No ja, bolj ali manj vse te "pravljice" , ki so v magisteriju vožnje, normalen in vsaj približno razgledan šofer že pozna oziroma če večino tega, kar je v knjigi, ni že pred branjem vedel ali slišal, ima problem.

Motor pa voziš kolk - leto in pol?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se upaš trditi, da je vse, kar je Gustinčič napisal popolnoma izvirno ali je morda tudi on 'kradel' avtorske pravice iz 'Twist of the wrist' in podobnih?

Dobra knjiga se bo venomer prodajala, še pomembneje pa je, da najde pot do ljudi, ne glede na avtorske pravice. In v današnjih časih bi lahko prodajali tudi eBook verzijo te knjige.

Sicer ne maram Gustinčiča pretirano, a sem preveč v življenju delal "avtorske reči", da bi zagovarjal to, da so te knjige kar dostopne na torrentih in forumih (brez kakršnegakoli plačila avtorju). Seveda gustinčič ni izumil ne motociklov, ne bremz, ne čelad in ne tehnik vožnje - koliko je pa dobesedno prepisal ("ukradel") iz drugih knjig, pa tudi ne vem - jasno mi je le, da je sestaviti tako knjigo ne ravno najmanjši zalogaj.

Takole med brati, če je nekdo jo sposoben recimo napisati, urediti, grafično opremiti in spraviti do tiskarne recimo v 6 mesecih - in v tem času ne more početi veliko drugih stvari - in želi za to prejeti kakih 2000 evrov bruto mesečno, raje pa več, recimo 3000 bruto ... je to vloženega dela za 18.000 evrov. potem k temu prišteti še stroške tiska, pa stroške DTP-ja, pa to in ono ... pa od cene, kolikor stane knjiga v knjigarni, odšteti provizije, ki jih vzame tisti, ki ima knjigarno (in ga tudi to nekaj stane), mogoče še kaj plačati fotografom (vkolikor fotke niso lastno delo ali pridobljene na raznih testih v fabrkah) ... pa se da kmalu izračunati, koliko knjig bi bilo fajn prodat, da bi človek bil poplačan vsaj za osnovni vložen trud ...

in tako se tudi hitro vidi, za koliko je avtor oškodovan ... recimo na partis.si ima knjiga zabeleženih 293 prenosov ... + verjetno vsaj še enkrat toliko tukaj na Motosvetu oziroma preko linka, ki ga je nekdo v teh temah prilimal ...

Mimogrede - dvomim, da je v Sloveniji bilo prodanih 10.000 teh knjig ... verjetno kakih 3000, 4000, lahko pa tudi 2-3-krat več, jih privoščim avtorju ...

PS: bolj realno pa je, da je vloženega več kot 6 mesecev dela ...

Popravljeno . Popravil JustinBieber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsekakor pa koristna knjiga za vsakega, ki ni zlepljen z motorjem od otroštva ali pa super moto talen ...

Jap, meni zelo koristi. Sem pa nadnaravno talentiran hlod na motorju :-).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in tako se tudi hitro vidi, za koliko je avtor oškodovan ... recimo na partis.si ima knjiga zabeleženih 293 prenosov ... + verjetno vsaj še enkrat toliko tukaj na Motosvetu oziroma preko linka, ki ga je nekdo v teh temah prilimal ...

PS: bolj realno pa je, da je vloženega več kot 6 mesecev dela ...

Ne vem, če se lih vidi. Povzemaš logiko MPAA oz. RIAA da je vsak download izguba pri prodaji kino vstopnice ali prodanega CD-ja. Ni nujno, da bi vsi ti, ki so z neta potegnili izvod knjige le to tudi kupili, če je ne bi bilo na netu. Nekateri je pač nikoli ne bi prebrali.

Slovenija je s svojo majhno populacijo problematična kot trg vendar to ne pomeni, da bi avtor ne mogel zaslužiti s prodorom na recimo angleško ali nemško govoreče trge. Pa dvomim, da mu bo to uspelo, ker kljub dobremu izdelku ni povedal nič bistveno novega. In če bi šli striktno po avtorskih pravicah, kot jih razume kapital, bi lahko nek Američan ali Anglež patentirala vrsto postopkov na motorju in bi lahko Gustinčič govoril o tem samo, če bi jim plačal za uporabo teh terminov (za primer, v kakšne bolne skrajnosti silijo avtorske pravice).

Še vedno pa lahko dobro služi kot novinar, predavatelj na raznih seminarjih in šolah varne ali dobre vožnje.

Če smo čisto pošteni, je jasno, da je tiskanim medijem, vsaj kar se tiče masovnosti, odklenkalo. Če bodo hoteli upravičiti visoke cene del v elektronski obliki (kjer skorajda v celoti odpadejo stroški založb, tiskanja in distribucije) pa bodo morali ljudem nekaj ponuditi ali razložiti zakaj je temu tako.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne pozabi, da ukinjamo sosedsko pomoč :slap:

ja potem je kršenje avtorskih pravic tudi če ti drug iz svoje knjige bere brez glasu , ti mu pa bereš z ustnic...

mimogrede - ko pravite da je tiskana verzija v zatonu ... kvalitetni stripi modelav aka miki muster so že skoraj nedosegljivi tako finančno kot fizično.... je pa res , da bi ob prebiranju stripa v malo komični obliki vsak moral obvladati merske enote kot so mm, nm in km....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...

Jaz ti jo podarim. Osebni prevzem v ŠK. Loki. Ali pošljem po pošti na tvoje stroške. piši mi na ZS.(zasebno sporočilo)

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!