Skoči na vsebino

Zaribana mašina


Stelvio

Priporočene objave

Evo mojo zgodbo, vesel bi bil vaših predlogov in mnenj!

UVOD

Pred kratkim sem prodal motor Yamaha R1, letnik 2005. Kupil sem ga leta 2007 druge roke, ko je imel okoli 7000 kilometrov. Vozil sem se res malo, sploh zadnji dve leti, tako da je imel ob prodaji slabih 14.000 kilometrov. Z njim nisem imel nikoli težav, čeprav je bilo očitno, da je že bil na tleh, kar je vedel tudi moj kupec. Servisirali smo ga redno, kolikor ga je bilo sploh treba servisirat glede na majhno kilometrino. Prodal sem mu ga za dobre štiri jurje evrov. Podpisala sva na hitro eno kupoprodajno pogodbo, odpeljal se je z motorjem, prometno in mojim zavarovanjem. Prosil sem ga, da prepis čim prej narediva, da čim prej odmislim birokracijo. Njemu se ni ravno mudilo, tako da je minil skoraj teden preden sva 30. 6. sklenila kupoprodajno pogodbo po vseh pravilih. Ker je bil vmes vikend, sem jo na upravno enoto overiti nesel 4. julija. Pogodbo so mi overili brez težav, overjen izvod sem kupcu še isti dan tudi poslal po pošti.

TEŽAVE

Čez par dni me kupec pokliče in pove, da je 1. julija v veljavo stopil nov zakon in da morava prepis narediti pri kakšnem prodajalcu ali na AMZS, kjer naju bi identificirala. Povem mu, da ni problema in da se lahko dobiva v petek 8. julija, kar je tudi njemu ustrezalo. V petek se ni nič oglasil, jaz mu tudi nisem težil. Mine par dni, pa se vseeno spet odločim, da ga pokličem in vprašam, kaj misli. Spet se dogovoriva za petek, 15. julija, v bistu le še dan pred tem, ko bi poteklo zavarovanje za motor. Zmeniva se ob 9.00 na AMZS.

ZAPLET

Okoli pol devetih me kupec kliče, da mu motor nekaj cuka, presenečen ga vprašam, če je kaj hudega, pa mi reče, da je najbrž kaj malega za nastavit in da bo šel po prepisu spotoma na servis. Pravi, da bi v najslabšem primeru bili za poštimat ventili. Vseeno se dogovoriva za malo kasnejšo uro, ker da se šele odpravlja od doma. OK, grem jaz na AMZS in ga čakam .... mislim, da mi vmes javi, da motor fajn cuka in tolče, ampak da prihaja on. Potem se mi ne javlja več enih dvajset minut, tako da ga tam na AMZS na koncu čakam eno uro. Ko ga dobim na telefon, reče, da je z motorjem najbrž kaj močno narobe in da bi lahko prišel čez eno uro, ko pride ponj in (očitno?) motor neki njegov kolega. Povem mu, da ne morem čakat, ker imam službo. Kljub temu se nekako zorganiziram, da ga še popoldne fehtam, da bi šli prepisat. Pravi, da potem ko mu motor na servisu popravijo.

ŠOK

Čez tri dni, 18. julija, kar je že skoraj tri tedne od nakupa, me pokliče in pove, da je motorju zaribala mašina, da bo imel dva jurja stroškov, kar je skoraj nov motor, da so mu na servisu rekli, da je že prej nekaj tolklo v mašini in da bi bilo zato fer, da mu prispevam za popravilo. Ali pa dam posojilo ali vsaj enih 400 evrov. Ko ga zavrnem, češ da sem mu motor prodal v dobri veri, da je bil z njim zadovoljen (vem, da se je po svojem kraju hvalil, kako dober nakup je naredil) in da so mimo že trije tedni od nakupa, mi začne nekaj grozit, da motor ni prepisan in da mi ga lahko pripelje nazaj. Takrat prekine.

KAJ ZDAJ?

Meni je hudo, da se mu je to zgodilo, ampak ne počutim se krivega za okvaro in domnevam, da tisti dan ni ravnal prav, ko se je kljub začetnim težavam še naprej vozil. Tudi sicer nisem dobil prav dobrega vtisa o njegovi resnosti. Ni mi pa sedaj jasno, kaj naj naredim. Motorja ne morem odjavit iz prometa, ker ima on tablice in prometno, tista overjena pogodba domnevam da vseeno velja, čeprav so mu rekli, da gre po novem zakonu drugače? Kakšno je vaše mnenje in kaj bi naredili na mojem mestu?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

on nima kej prčkat, ker imaš overjeno kupoprodajno. pa ne se mu pustit, ker je itak ena baraba. za podrobnosti se pa obrni na eno sposobno upravno enoto ali kak amzs pa to

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po treh tednih mu je zaribala mašina in ti plačej?

Motorja ne rabiš odjavit iz prometa. Važno je da imaš OVERJENO kupoprodajno pogodbo.

Ko ti novi lastnik pošlje kopijo nove zavarovalne police lahko greš na zavarovalnico po ostanek premije..če seveda nisi uveljavljal popusta na neodjavljanje..

Če so ti na upravni enoti overili pogodbo potem velja..ne rabiš posrednika..tudi tisto od posrednika moraš overiti..

Reci mu da je to to..itak pa je sistem videno kupljeno..povedal si da je bil na tleh..če je mašina že prej "ružila" ali ne pa bi lahko skupaj ugotovila..če ti nisi vedel in on ni vedel potem je to to..

Ne more pa po dobrih treh tednih pridt pa nekej bluzit..

Če je tip "sumljiv" ti lahko dela kake probleme ki so kriminalne narave..

V drugem primeru bodo zadevo reševali odvetniki..

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo mojo zgodbo, vesel bi bil vaših predlogov in mnenj!

UVOD

Njemu se ni ravno mudilo, tako da je minil skoraj teden preden sva 30. 6. sklenila kupoprodajno pogodbo po vseh pravilih. Ker je bil vmes vikend, sem jo na upravno enoto overiti nesel 4. julija. Pogodbo so mi overili brez težav, overjen izvod sem kupcu še isti dan tudi poslal po pošti.

TEŽAVE

Čez par dni me kupec pokliče in pove, da je 1. julija v veljavo stopil nov zakon in da morava prepis narediti pri kakšnem prodajalcu ali na AMZS, kjer naju bi identificirala. Povem mu, da ni problema in da se lahko dobiva v petek 8. julija, kar je tudi njemu ustrezalo. V petek se ni nič oglasil, jaz mu tudi nisem težil. Mine par dni, pa se vseeno spet odločim, da ga pokličem in vprašam, kaj misli. Spet se dogovoriva za petek, 15. julija, v bistu le še dan pred tem, ko bi poteklo zavarovanje za motor. Zmeniva se ob 9.00 na AMZS.

ZAPLET

ŠOK

Čez tri dni, 18. julija, kar je že skoraj tri tedne od nakupa, me pokliče in pove, da je motorju zaribala mašina, da bo imel dva jurja stroškov, kar je skoraj nov motor, da so mu na servisu rekli, da je že prej nekaj tolklo v mašini in da bi bilo zato fer, da mu prispevam za popravilo. Ali pa dam posojilo ali vsaj enih 400 evrov. Ko ga zavrnem, češ da sem mu motor prodal v dobri veri, da je bil z njim zadovoljen (vem, da se je po svojem kraju hvalil, kako dober nakup je naredil) in da so mimo že trije tedni od nakupa, mi začne nekaj grozit, da motor ni prepisan in da mi ga lahko pripelje nazaj. Takrat prekine.

KAJ ZDAJ?

Meni je hudo, da se mu je to zgodilo, ampak ne počutim se krivega za okvaro in domnevam, da tisti dan ni ravnal prav, ko se je kljub začetnim težavam še naprej vozil. Tudi sicer nisem dobil prav dobrega vtisa o njegovi resnosti. Ni mi pa sedaj jasno, kaj naj naredim. Motorja ne morem odjavit iz prometa, ker ima on tablice in prometno, tista overjena pogodba domnevam da vseeno velja, čeprav so mu rekli, da gre po novem zakonu drugače? Kakšno je vaše mnenje in kaj bi naredili na mojem mestu?

kaj so pa tebi povedali o novih predpisih ? če si se sploh pozanimal o tem kar ti je on rekel...

drugače pa ..registracija in zavarovanje je poteklo...ti imaš overovljeno pogodbo... pojdi na upravno enoto ter povej kako stvari stojijo in naj uredijo prepis na novega lastnika ...kakor vedo in znajo , če so ti pogodbo overovili po starem , čeprav je že stopil ( ???? če je sploh ??? ) nov predpis...

upam , da si na pogodbo napisal videno kupljeno ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj so pa tebi povedali o novih predpisih ? če si se sploh pozanimal o tem kar ti je on rekel...

drugače pa ..registracija in zavarovanje je poteklo...ti imaš overovljeno pogodbo... pojdi na upravno enoto ter povej kako stvari stojijo in naj uredijo prepis na novega lastnika ...kakor vedo in znajo , če so ti pogodbo overovili po starem , čeprav je že stopil ( ???? če je sploh ??? ) nov predpis...

upam , da si na pogodbo napisal videno kupljeno ...

Jaz sem se že pozanimal. Res je, da nisem vedel, da je 1. julija stopil v veljavo nov zakon. Drugače pa so mi danes na upravni enoti rekli, da mi pogodbe po 1. juliju sploh ne bi smeli overiti. Tako da očitno tudi njim ni čisto jasno, kaj šele ljudem na AMZS, kar pa je že druga zgodba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem se že pozanimal. Res je, da nisem vedel, da je 1. julija stopil v veljavo nov zakon. Drugače pa so mi danes na upravni enoti rekli, da mi pogodbe po 1. juliju sploh ne bi smeli overiti. Tako da očitno tudi njim ni čisto jasno, kaj šele ljudem na AMZS, kar pa je že druga zgodba.

to je njihov problem ne tvoj ..ti imaš overovljeno pogodbo ..odjavi - kakor vedo in (ne) znajo - in pozabi na to ... lahko pa jim prišepneš , da bo kdo od njih ostal brez službe , če te bodo onegavili na relaciji poncij-pilat... skoral zmeraj obstaja višja instanca..

sicer pa ..denar si dobil in brez tebe , če motor ne bo prepisan nihče ne more nič , če je motor še nate pisan...poveš policiji kako je in da naj ti zrihtajo tablico ... v skrajnem primeru lahko rečeš , da ti noče vrniti motorja , ki ga je itak medtem fental ter da bi ga zelo rad tožil za stroške popravila , ki jih boš imel , ko boš dobil motor nazaj ...

Popravljeno . Popravil thumper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem se že pozanimal. Res je, da nisem vedel, da je 1. julija stopil v veljavo nov zakon. Drugače pa so mi danes na upravni enoti rekli, da mi pogodbe po 1. juliju sploh ne bi smeli overiti. Tako da očitno tudi njim ni čisto jasno, kaj šele ljudem na AMZS, kar pa je že druga zgodba.

če nič ne velja prijavi da je motor ukraden..in pol da ti ga je uničil..in da mora plačat popravilo..in še enkrat prodaš :D :D

no, mal heca..

očitno bo treba kakega odvetnika..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če nič ne velja prijavi da je motor ukraden..in pol da ti ga je uničil..in da mora plačat popravilo..in še enkrat prodaš :D :D

no, mal heca..

očitno bo treba kakega odvetnika..

to je najlažja pot..še zmeraj lahko zmanjša na to , da ga je posodil in mu ga tisti noče vrniti ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mam občutek, da bo tole draga šola za oba in ŠEENKRAT motor se proda samo na KEŠ in se isti dan prepiše in uredi vse potrebno!!

Vse drugo odpade! :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Žal sem imel lani tudi sam podobno zgodbo. Daljnemu znancu sem prodal bivšega Suzukija GSX-R 750 L.2000 z 54000km od tega 28000km mojih, z motorjem razen elektrike( menjava reglerja in navitja) ni bilo nikoli težav. Sklopka ni drsela bila je komplet ročka in ni prijemljala čisto na koncu. Po predaji, testu in pregledu motorja, ki sta ga opravila z njegovim kolegom mehanikom ga je odpeljal, nakar me čez ene dva tedna kliče, da motor full trese in ne vem kaj vse, no ko se je motor podrlo je bilo ugotovljeno, da je dobesedno raztrelilo košaro sklopke (valjda fuč košara jo je bilo samo še 1/3 , sklopka ...) nimam pojma kako mu je to uspelo... Ker sem tipa bežno poznal in sem bil že tako čisto na koncu z živci sem popustil(bližala se je poroka in rojstvo otroka) in sem privolil v 50/50. Sem imel vseeno srečo da sem dobil rabljeno kot novo košaro in sklopko za 160€ (Thx @ Tomaž @ Elisa). V tvojem primeru mu nebi dal niti ficka, motor je videl, probal, prepis je opravljen, ima ga pa že tudi tri tedne povrhu vsega pa je tudi bebec, ko je pričelo ružit bi ugasnil in bi bili stroški zagotovo manjši tako pa je kot je....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Off.

Samo na splosno o "videno - kupljeno, Zveza potrosnikov o taksni paroli namrec pove:

Večina prodajalcev ima v pogodbi vnešeno pravilo oziroma sistem "videno – kupljeno". Ali to pravilo ščiti prodajalca v vseh primerih ali so kakšne izjeme?

Klavzula “videno – kupljeno” je v praksi postala pogodbeno določilo, ki ga prodajalci uporabljajo za omejevanje svoje odgovornosti za stvarne napake. Ne glede na to, ali je to določilo v pogodbi ali ne, pa prodajalca v vseh primerih ne ščiti in je v določenih primerih nično".

Veljavnost takega določila se tako razlikuje glede na subjekte (prodajalca in kupca), ter glede na konkreten primer oziroma naravo skrite napake.

V primeru, da je kupec fizična oseba – potrošnik, in da je vozilo kupljeno pri podjetju – pravni osebi, omejitve odgovornosti za stvarne napake niso dovoljene (ne s klavzulo “videno – kupljeno”, ne s kakršnokoli drugo klavzulo). V primeru, če je takšna klavzula v pogodbi, je pogodba nična. To velja ne glede na naravo same napake.

V primeru, da je prodajalec fizična oseba ali v primeru, da je kupec pravna oseba (ne glede na to, ali kupuje od pravne ali fizične osebe), pa je omejitev odgovornosti za stvarne napake načeloma dopustna, tako da so take klavzule (“videno- kupljeno” in podobno) pod določenimi pogoji veljavne. Vendar pa tudi v tem primeru ni izključeno uveljavljanje napak. Tako je takšno določilo nično, če je bila prodajalcu napaka znana. Prav tako bi glede na obstoječo sodno prakso lahko uveljavljali, da je s pogodbenim določilom nedopustno izključevati prodajalčevo odgovornost, če je v nasprotju z izrecno dogovorjeno lastnostjo. V primeru zgoraj opisanih primerov, bi bilo verjetno mogoče neveljavnost take klavzule dopustno uveljavljati v primeru nepravilnih prevoženih kilometrov in večkrat poškodovanega vozila, ne pa v primeru okvare menjalnika. Seveda pa bi bila končna odločitev odvisna od sodišča.

On.

Da ne bi slucajno res sel na policijo in prijavil, da je motor ukraden ali si mu ga posodil ter ti ga noce vrniti. Za oboje bos kasiral lazno prijavo kaznivega dejanje in v postopku se bos takoj znasel sam (kriva ovadba - kazen zapora do 2 leti).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za intermeco, kaj se je zgodilo pri spremembah oz. Novosti Zakona o motornih vozilih iz vidika zavarovaln​ice! Pa še nekaj je zraven, sam ni časa pisati. Najbolje zanimiv je zadnji odstavek (UPORABNIK VOZILA). :rolleyes:

ZMV je v 40. členu ponovno uvedel obvezno odjavo vozila pri vsaki spremembi lastništva registriranega vozila s tem da je v 4.odstavku tega člena določeno, da je odjava vozila ob spremembi lastništva mogoča le ob istočasnem vpisu novega lastnika vozila v evidenco in hkrati ob odjavi vozila izročiti tudi registrske tablice.

Zavarovalnica bo premijo vrnila prejšnemu lastniku šele, ko je sklenjeno novo zavarovanje. Glede na to, da mora lastnik vozila pri odjavi izročiti tudi registrske tablice in da je odjava vozila mogoča le ob istočasnem vpisu novega lastnika vozila v evidenco.

Pri odjavi vozila sledi tudi registracija vozila na novega lastnika, kar pomeni, da bo novi lastnik ob registraciji moral imeti sklenjeno zavarovanje AO.

Ukinjena je overitev podpisov fizičnih oseb ob spremembi lastništva vozila

· uvaja se ugotovitev identitete fizičnih oseb (kupca in prodajalca);

· zmanjšani stroški overitve brez zmanjšanja pravne varnosti.

Upravne enote bodo s 1.1.2012 postale prekrškovni organ

· izdajali bodo plačilne naloge, če ni sporočena vsaka sprememba, ki vpliva na spremembo podatkov v prometnem dovoljenju, če lastnik ne odjavi vozila in hkrati s tem izroči registrsko tablico (če je bilo vozilo uničeno, odtujeno, če je med veljavnostjo prometnega dovoljenja prenehala veljati zavarovalna pogodba,…), če novi lastnik v 15 dneh od nakupa vozila, vozila ne registrira na svoje ime.

Uporabnik vozila

· uporabnik vozila je lahko le oseba, ki ima veljavno vozniško dovoljenje za to kategorijo vozila (to ne velja za pravne osebe in samostojne podjetnike posameznike);

· če lastnik vozila nima veljavnega vozniškega dovoljenja za to vrsto vozila, mora lastnik vozila določiti tudi uporabnika, ki se vpiše poleg lastnika v prometno dovoljenje.

:winkiss:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako je takšno določilo nično, če je bila prodajalcu napaka znana

....kar pomeni, da mora kupec dokazovati, da je bila napaka prodajalcu znana...kar je pa dokaj težko dokazati......

Tako da, vidva sta podpisala pogodbo xy datuma, on je tebi dal denar....kar se je dogajalo z motorjem v naslednjih treh tednih, se tebe več ne tiče..... Oz si pokrit z overjeno kupoprodajno pogodbo.

Takšno je moje osebno mnenje.

Popravljeno . Popravil Frips
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšno je vaše mnenje in kaj bi naredili na mojem mestu?

Če si mu prodal brezhiben motor, se vprašaj, kaj bi on naredu, če bi ble vloge obrnjene?

Po domače, goni ga u qurac.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni se poraja tle eno vprašanje!

Ali je ta pogodba, ki sta jo napisala sploh veljavna, glede na to, da je vmes začel veljati nov zakon?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

napaka je bila storjena takoj na začetku.nikdar se ne pusti tablic in prometne novemu lastniku.napiše se kupoprodajna v treh izvodih in se zadevo overi, vozilo odjavi iz prometa in vrne reg.tablice(ali pač le te iste ostanejo za to vozilo)vendar se mora tablica sneti in jo moraš imeti pri sebi na upravni enoti.za zavarovanje se razlika vrne prodajalcu in kupec sam plača novo premijsko obdobje.

kupec pa je dolžan zadevo prijaviti na policiji, če v obdobju enega meseca ne more opraviti prepisa z kupcem vozila(kar pa v primeru takojšnje izvedbe zgoraj opisanega seveda odpade).

če sem se kaj zmotil me popravite.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

napaka je bila storjena takoj na začetku.nikdar se ne pusti tablic in prometne novemu lastniku.napiše se kupoprodajna v treh izvodih in se zadevo overi, vozilo odjavi iz prometa in vrne reg.tablice(ali pač le te iste ostanejo za to vozilo)vendar se mora tablica sneti in jo moraš imeti pri sebi na upravni enoti.za zavarovanje se razlika vrne prodajalcu in kupec sam plača novo premijsko obdobje.

kupec pa je dolžan zadevo prijaviti na policiji, če v obdobju enega meseca ne more opraviti prepisa z kupcem vozila(kar pa v primeru takojšnje izvedbe zgoraj opisanega seveda odpade).

če sem se kaj zmotil me popravite.

Zdaj vem, da tako motorja ne bom prodajal nikoli več, čeprav se mi zdi, da se da večinoma čisto lepo vse zmenit. A ima še kdo kakšen predlog, kaj naj naredim, če se kupec ne spametuje? Naj res prijavim policiji?

Hvala!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda je veljavna, po novem tudi ni potrebno, da je overjena.

Oziroma nasploh overitev nima vpliva na veljavnost pogodbe, ampak le na istovetnost strank. Ne overja se namreč vsebina, ampak podpisa strank.

Uporabnik je lahko miren, saj motor ni več njegov, riziko poškodovanja pa je prešel s sklenitvijo pogodbe na kupca.

Razen če bi prodajalec vedel za napako ali bi mu morala biti znana.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda je veljavna, po novem tudi ni potrebno, da je overjena.

Oziroma nasploh overitev nima vpliva na veljavnost pogodbe, ampak le na istovetnost strank. Ne overja se namreč vsebina, ampak podpisa strank.

Uporabnik je lahko miren, saj motor ni več njegov, riziko poškodovanja pa je prešel s sklenitvijo pogodbe na kupca.

Razen če bi prodajalec vedel za napako ali bi mu morala biti znana.

Kar je pa težko dokazljivo. Tko, da js bi ga na njegovem mestu tud enmal nekam poslu...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!