Skoči na vsebino

Desno pravilo na parkiriščih


nsignific

Priporočene objave

Se opravičujem če je kje že omenjeno, a z iskalnikom nisem našel.

Skratka, spodnja skica. Predpostavka je: NI PROMETNIH ZNAKOV ali SEMAFORJEV.

http://shrani.si/f/j/DZ/7UgPALU/1promet.png

Kdo ima prednost?

Kako se obnašamo na parkiriščih vem, kdo gre naravnost ima prednost, ampak ali jo res ima?

P.S.: nisem imel nesreče, samo videl sem en video na youtube v smislu "glej idiota kako izsiljuje" pa sem se zamislil, kako splošno znanje sploh je desno pravilo.

P.P.S.: na privatnih parkiriscih menda ne velja CPP - kar je meni za popizdit neumno. Tako da dajmo še predpostavit da ni privatno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ne gre tukaj bolj za vključevanje na "glavno cesto".....Pomeni, da tisti iz parkirišla nima prednosti.....

Popravljeno . Popravil Frips
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glavna cesta ni glavna če ni označena. Križišče brez oznak je križišče enakovrednih cest - pa naj bo ena od cest še tako naravnost pa še tako široka, kolikor hoče biti. Če se ne motim (lahko da se)?

Gre za legitimno vprašanje. Brez dodatnih informacij (neki člen CPP ki parkirišča posebej obravnava) mora veljati desno pravilo. Po tem sprašujem.

Mogoče kaj v zvezi s talnimi oznakami, kar parkirišče določa za neprometno površino (ala dovozi do hiš?).

Nevem.

Želel bi definitiven odgovor, tak da ga lahko podčrtam v kakšnem zakoniku, najraje.

Popravljeno . Popravil nsignific
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bo treba nazaj v avtošolo - iz slike se natančno vidi kje je parkirišče, kje stranska cesta in kje glavna, prednosti v takšnem primeru so pa jasne

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Parkirišče je parkirišče, tako da ima zeleni asolutno prednost pred rdečim.

Vijolični pa ima pred plavim prednost po desnem pravilu, saj prihaja z enakovredne ceste, razen če je to posebej označeno z znakom.. Moraš pa zelo resno ločit med uradno razlago in dejansko, kmečko. Po kmečki logiki pa ima plavi pač prednost, ker gre vijolični iz parkirišča... ampak to je NAROBE!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če je črn BMW s temnimi šipami, ma v vseh teh primerih prednost ... al mu pustiš prednost, al jih pa fašeš :lol:

Tudi na privatnih (npr BTC) so postavljeni znaki ... običajno je, da tisti ki iz parkirnega prostora prihaja, nima prednosti. Primer : ... ko si parkiran v boksu parkirnega prostora, ima vedno prednost tisti, ki se po parkirnem prostoru že pelje, ne glede ali prihaja iz leve ali desene. Temu primerno se verjeno obravnava tudi izhod iz parkirnih prostorov na cesto, ki parkirne prostore povezuje.

Upam, da sem bil dosti razumljiv, če pa ne ... pa ne :P

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In kako je vam to kar jasno? Od kje?

Meni je inštruktor v avtošoli pred leti povedal drugače. Rdeči v zgornjem primeru ima prednost, če ni drugih oznak in če ne gre za zasebno parkirišče.

Nikjer nisem našel da piše karkoli v nasprotju s tem in po tem v bistvu sprašujem - pokažite mi del člena zakona, da ga lahko podčrtam. Prosim ne osebnih mnenj in "prednosti v takšnem primeru so jasne".

Niso. Jasne samo samo v tem smislu, da vemo kako se obnašamo. To pa vemo da ni vedno v skladu s pravili (krožni promet, anyone?)

Saj verjamem, da je res lahko tako kot pravite, samo resnično želim DOKAZ. Pač rad VEM, ne VERJAMEM.

Popravljeno . Popravil nsignific
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, našel.

44. člen - Vključevanje v cestni promet

(1)Voznik mora pustiti mimo vsa vozila, ki vozijo po prometnem pasu, na katerega se vključuje:

– kadar se vključuje v promet na prednostni cesti s ceste, ki je s predpisano prometno signalizacijo označena kot neprednostna;

– kadar se vključuje z nekategorizirane ceste v promet na javni cesti;

– kadar se vključuje v promet na cesti s parkirnega prostora ali z druge površine, ki ni cesta.

še vedno nisem 100% zadovoljen, ker ni jasno ali je "parkirni prostor" boks ali tudi "cesta" med boksi in ali je ta prostor nekategoriziran. Najbrž je in se tu zaključi.

Popravljeno . Popravil nsignific
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

http://www.motorevij...ID=38&L2_ID=410

Članek na to temo, da se vidi da ni ravno "vse jasno".

Parkirne površine sploh niso obravnavane v zakonu - tako tudi NE SPADAJO pod nekategorizirane ceste (ki sicer so določene kot dovozi, itd). To je luknja v našem zakonu ki jo npr. Nemčija nima - tam velja CPP tudi v garažnih hišah in parkiriščih.

Moj osebni zaključek teme je torej da pravil ni, ker je zakon nepopoln. Prednos ima torej, tako kot je maus omenil, črni BMW z zatemnjenimi šipami.

P.S.: se opravičujem za večkratne poste, ampak mi forum urejanje ne dovoli več kot 1x ali nevem kaj je fora.

Popravljeno . Popravil nsignific
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi pri nas na parkiriščih velja ZVCP. Izjeme so označene s horizontalno in vertikalno signalizacijo ter splošnimi omejitvami na vhodu. Dodatna pravila so navedena v "Splošnih pogojih" uporabe parkirne površine, ki so običajno na voljo pri blagajni ali v prilogi najemne pogodbe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah prov pol je pa pravilo močnejšega...

Hec...

Parkirišča kot je že v članku navedeno imajo ponavadi tole zapisano nekje...

"1. uporabniki se morajo ravnati po cestnoprometnih predpisih, notranjih navodilih, splošnih pogojih za parkiranje, izobešenimi pri vhodih, prometnih znakih, semaforjih ter drugih prometnih označbah,1. uporabniki se morajo ravnati po cestnoprometnih predpisih, notranjih navodilih, splošnih pogojih za parkiranje, izobešenimi pri vhodih, prometnih znakih, semaforjih ter drugih prometnih označbah,"

Se pravi uporabnik se mora ravnati po CPP in tako tisti ki zavija iz boxa nikakor nima prednosti.

Primer iz prakse: http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=74784

še citiram:

"Konec leta sem imela prometno nesrečo na parkirišču.Z vzvratno vožnjo sem hotela iz parkirnega boksa nakar sem opazila da proti meni prav tako vzvratno po levi strani vozi avto. ustavila sem se in čakala da me voznica obida saj sem bila čez parkirno črto samo 40cm. tega ni storila zato je prišlo do trka s takim sunkom da me je odbilo v zraven stoječ avtomobil. imela je 4 metre prostora za vožnjo a se je vseeno vozila tik ob boksih vzvratno. policisti trdijo,da sem kriva jaz saj sem se nepravilno vključevala v promet."

Zadeve so vsaj kar se mene tiče kristalno jasne. Na parkingu pred leclercom al pa supernovo al podobnih velja CPP.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če ni z znakom posebaj določeno je v veljavi desno pravilo - pa naj bo parkirišče ali pa vaška veselica ;-)

Vse ostalo je nabijanje !

... tako je meni zadevo razložil inštruktor !

Primer imate v Fužinah za pumpo, parkirišče in vmes cesta, iz parkirišča ima prednost, če prideš z LJ strani !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če na privat parkiriščih ne veljajo CPP, potem niti izpita ne potrebuješ tam. Če nimaš izpita, so ti prednostna in pravila desnega lahko tudi samo španska vas.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi nsignific. Ravno danes sem končal šolanje za inštruktorja A in B kategorije. :yea2: Vem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zaj je lahk pa že vsak inštruktor :P .

če se zelen zabije v rdečga, bo policaj kaznoval zelenga.točno tak primer je bil pri lidlu v konjicah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zaj je lahk pa že vsak inštruktor :P .

če se zelen zabije v rdečga, bo policaj kaznoval zelenga.točno tak primer je bil pri lidlu v konjicah.

Rdeči ima prednost pred zelenim

in roza pred plavim!!

Tako je in amen! Ker velja pravilo desnega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bambi, tu se pa motiš. Pravilo desnega velja samo v primeru enakovrednih cest. Parkirišče pač ni enakovredno cesti. Torej ima pred rdečim prednost zeleni! Roza pred plavim pa je jasno, da gre za T križišče enakovrednih cest, torej ima seveda vijolični prednost. NE ZAMENJUJTE PARKIRIšČA S CESTO!

Popravljeno . Popravil Dr_Jakob
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bambi, tu se pa motiš. Pravilo desnega velja samo v primeru enakovrednih cest. Parkirišče pač ni enakovredno cesti. Torej ima pred rdečim prednost zeleni! Roza pred plavim pa je jasno, da gre za T križišče enakovrednih cest, torej ima seveda vijolični prednost. NE ZAMENJUJTE PARKIRIšČA S CESTO!

Tudi rdeči se vozi po parkirišču !! In zato ima njegov desni (zeleni) prednost pred njim ker prav tako vozi po parkirišču.Ne zamenjuj parkirišča s parkirnim prostorom!!! Če bi namreč zeleni zavijal s svojega parkirnega prostora seveda nima prednosti! Toda slika prikazuje drugače.Tako je moj odgovor 100% pravilen!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi rdeči se vozi po parkirišču !! In zato ima njegov desni (zeleni) prednost pred njim ker prav tako vozi po parkirišču.Ne zamenjuj parkirišča s parkirnim prostorom!!! Če bi namreč zeleni zavijal s svojega parkirnega prostora seveda nima prednosti! Toda slika prikazuje drugače.Tako je moj odgovor 100% pravilen!

lahko pa se grema zaletet pa boš videl :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

lahko pa se grema zaletet pa boš videl :OK:

Ni se treba jet zaletavat. točno tako situacijo je imela moja hšči.Ona je bila rudeči avto kre je mislila ,da velja desno pravilo je zapeljala pred zelenega ta pa seje zaletel v njen avto .Epilog pride plicaj pove,da je ona izsilila prednost rezultat: kuponček in plačilo kazni pri sodniku za prekrške.Taka situacija je v Kranju pred blagovnico Merkur Kranj-primskovo. Popravljeno . Popravil gusar
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ni se treba jet zaletavat. točno tako situacijo je imela moja hšči.Ona je bila rudeči avto kre je mislila ,da velja desno pravilo je zapeljala pred zelenega ta pa seje zaletel v njen avto .Epilog pride plicaj pove,da je ona izsilila prednost rezultat: kuponček in plačilo kazni pri sodniku za prekrške.Taka situacija je v Kranju pred blagovnico Merkur Kranj-primskovo.

TOOOO!!

Full mi je všeč, ko imam prav in vem, da imam prav in se dejansko izkaže, da imam prav!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zeleni ima prednost pred rdečim, in modri pred roza. Po moje. Vendar pa... nikoli ne zaupaj, da bodo vsi tako vozili. Malo zdrave previdnosti ne škodi -brez eye kontakta ne pelji gor, pa če imaš 100 x prednost. Zna biti, da te mulo s sončnimi očali za zatemnjenimi stekli dol spuščenega BMW ne bo videl.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi nsignific. Ravno danes sem končal šolanje za inštruktorja A in B kategorije. :yea2: Vem.

Meni je pa obratno govoril dolgoletni inštruktor A+B. Popolnoma jasno je tu samo to, da ni popolnoma jasno. Je pa tvoj primer kaznovanja dober pokazatelj, čeprav nič ne verjamem situaciji in bi ji moral biti priča (ali vsaj videti lokacijo).

Zaenkrat se nagibam da je tvoja razlaga pravilna, vendar ne v vsakem primeru. Zagotovo pa je to zadosti informacij, da ne bom izzival sreče.

Imam pa novo vprašanje, ki je morda manj polemično (če se komu ljubi):

http://shrani.si/f/k...2y/prednost.png

Signalizacije tudi tu ni (če se ne motim). Kdo mora koga spustiti, da se prvi razvrsti? Gre za izvoz iz vzhodne obvoznice na Zaloško.

Popravljeno . Popravil nsignific
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je pa obratno govoril dolgoletni inštruktor A+B. Popolnoma jasno je tu samo to, da ni popolnoma jasno. Je pa tvoj primer kaznovanja dober pokazatelj, čeprav nič ne verjamem situaciji in bi ji moral biti priča (ali vsaj videti lokacijo).

Zaenkrat se nagibam da je tvoja razlaga pravilna, vendar ne v vsakem primeru. Zagotovo pa je to zadosti informacij, da ne bom izzival sreče.

Imam pa novo vprašanje, ki je morda manj polemično (če se komu ljubi):

http://shrani.si/f/k...2y/prednost.png

Signalizacije tudi tu ni (če se ne motim). Kdo mora koga spustiti, da se prvi razvrsti? Gre za izvoz iz vzhodne obvoznice na Zaloško.

moje mnenje je, da mora rdeči pustiti prednost zelenemu. isto kot npr. na avtocesti - če si na levem (prehitevalnem) pasu prehitiš avto na voznem pasu in se razvrstiš, nato gre lahko on na levi pas itd...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

parkirišče: rdeči in zeleni se vozita po parkirišču. pot med parkplaci je še zmeraj parkplac. ali? torej, rdeči ima prednost.

obvoznica: noben nima prednosti. noben nobenega ne sme izsilit, zeleni pa se mora nekako spravit na vozni pas. razen, če bo prehiteval seveda.

če oba menjata pas in pokneta na sredini je odgovornost po moje 50-50. oba sta menjala pas in se nista prepričala, da to lahko varno opravita (to je res, če bi se bočno zaletela). de nekdo cukne na drugo špuro, oni pa njemu v rit so že druge zgodbe. pol verjetno gre za odvzem prednosti, neglede na to s katerega pasu na kateri pas.

Popravljeno . Popravil BenX
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!