Skoči na vsebino

potovanje po jugi


bavdek

Priporočene objave

Zadnji teden julija- prvi teden avgusta (jaz in sopotnica). Po podravski magistrali do Osijeka- Novi sad - Beograd do Đerdapa- ob Romunsko - Bolgarski meji do Makedonije- preko Tirane - Ohrid- Žabljak z okolico in po notranjosti Bosne počasi nazaj. Nekaj spanja imam že ogledanega, nekaj pa se bo že našlo ob poti, ki je bolj okvirna. Možno, da bom zavil še kaj pogledat, kar ni direktno na poti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zadnji teden julija- prvi teden avgusta (jaz in sopotnica).......

S čim se boš peljal? Štirikolesnik?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Dve leti zaporedoma sva letni dopust izkoristila za vožnjo po jadranski magistrali, zato sva se odločila, da letos morje izpustiva in se podava na potep po naši bivši skupni državi. 14 dnevna vožnja in 3912 prevoženih kilometrov, predvsem vročih.

Prvi daljši postanek je bil v Podravini, točneje, Kloštar Podravski, naselje je od Ptuja oddaljeno 120 km. Lastnica "oštarije" po duši motoristka se ni mogla upreti baji.

dscn0030.jpg

Karkoli je prišlo na mizo, vse je bilo domače. Kdorkoli bo slučajno potoval po teh krajih mu priporočam "birtijo" z preprostim in kratkim imenom. 53

dscn0024.jpg

Ja, tudi tole je domače

dscn0023.jpg

Sita, napojena nadaljujeva po podravski magistrali. Strogo se drživa omejitev, kajti opozorjena sva bila na fante, ki čakajo v zasedah. In res so čakali, midva pa sva se jim smejala in jih pozdravljala.

Vukovar, mesto heroj mu pravijo.

dsc04418.jpg

Ne daleč iz mesta še en opomin in spomin.

dscn0047.jpg

Ena redkih hiš, ki pokaže vse grozote. Drugače pa je sam Vukovar lepo obnovljen in prijetno mesto.

dscn0045.jpg

Na vsakem koraku pa je mogoče videti kaj se je tukaj dogajalo.

dscn0044.jpg

Nadaljujeva, po neskončnih poljih.

dscn0050.jpg

Popravljeno . Popravil jakATV
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Osijek bo za ta dan končna postaja.

dsc04415.jpg

dsc04416.jpg

Pri iskanju prenočišč na netu in samem kraju, pa sva v glavnem izbirala mirna prenočišča malce izven mest, varovano ali ograjeno parkirišče, kje bo JLE na varnem pa je bilo seveda prvi kriterij.

dscn0039.jpg

=============================

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2. dan se voziva po ravnicah Vojvodine

dsc04447.jpg

Tudi naselja in vasi so značilne za to pokrajino

dsc04426.jpg

Brez kakršnih koli zapletov in napora sva hitro v prestolnici Vojvodine in njenem glavnem mestu. Novi Sad. V ozadju kraljuje Petrovaradinska trdnjava.

dsc04435.jpg

Rečni promet z raznimi splavi, plavajočimi restavracijami in hoteli na vodi.

dsc04436.jpg

Namestiva se v dobrem in poceni hotelčku. Samo ena kavica je bila potrebna in varnostnik je celo noč sedel na JLE icon_fU.gif

dsc04433.jpg

Iz hotela pa pogled na Donavo.

dsc04446.jpg

V večernih urah si ogledava Novi sad. Glavno sprehajališče in center dogajanja pa je v starem delu mesta.

dsc04440.jpg

In kaj nama je preostalo drugega, kot probati domače dobrote, značilno za to pokrajino.

dsc04445.jpg

In 2. dan potovanja, ki se šele dobro začenja, zaključiva. icon_super.gif

dsc04442.jpg

=============================

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3. dan. Po zajtrku se "napokava" in JLE naju pelje proti Beogradu.

dsc04449.jpg

Batajnica, največje danes Srbsko, nekoč Jugoslovansko vojaško letališče opremljeno predvsem z Rusko tehnologijo. Pred vhodom se razkazuje MiG 21, kaj več pa nisem želel slikati saj je letališče delujoče in slikanje tod okoli ni ravno priporočljivo.

dsc04448.jpg

Beograd živi svoje življenje. Preko dneva običajno, ponoči včasih zelo napeto in burno.

dsc04456.jpg

Malo starejša generacija tukaj na forumu, bo vedela, da je bila nekoč tu zvezni izvršni svet in ostali državni aparat. Danes zgleda vse skupaj bolj zapuščeno.

dsc04452.jpg

Pogled iz sprednje strani je drugačen vseeno pa ni več blišča, kot ga je poslopje z okolico dajalo v drugih časih.

dsc04467.jpg

Zapeljeva se na Dedinje. Želela sva si ogledati hišo cvetja, grob tovariša Tita. Neprijazna kustosinja muzeja se naju hitro reši. V ponedeljkih so muzeji v beogradu zaprti. Ampak midva se ne dava. Bova pa prišla jutri, jo presenetiva in se odpeljeva po Beogradu. Reklamni panoji na vrhu stolpnic ne dajo občutka, da sva ravno v glavnem mestu Srbije.

dsc04482.jpg

Tudi heliodromi na vrhu zgradb so kopija Ameriških velemest.

dsc04484.jpg

Nad sotočjem Save in Donave ( beograjčani kraj imenujejo "ušče" ) stoji prepoznavni Kalemegdan.

dsc04460.jpg

Ja, tudi midva sva si na sotočju privoščila skodelico.

dscn0051.jpg

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zelo razočaran ugotovim, da letalski muzej Jugoslavije propada. Škoda saj v njem in izven njega hranijo veliko primerov za katere bi se nekateri Evropski muzeji "stepli".

Zelo redek primer Ruske kopije (LI- 2) Ameriškega legendarnega transportnega junaka 2. sv. vojne DC- 3 ( C-47)

dsc04475.jpg

Še en biser 2.sv. vojne. Nemški tri-motorni Junkers - 53, zasnovan že leta 1920.

dsc04478.jpg

To letalo je delovala tudi na področju znanega desanta na Drvar iz katerega so nemški padalci izvedli desant.

dsc04479.jpg

Prvo uspešno turbo-reakcijsko komercialno letalo, Francoskega proizvajalca Sud Aviation za srednje in kratke razdalje, takole sameva in čaka na boljše čase.

dsc04470.jpg

dsc04472.jpg

Ostale Ruske aviacije od helikopterjev, letal, balonov itd..pa je tako ali drugače na pretek, saj se je vojno letalstvo Jugoslavije opiralo predvsem na vzhodno vojaško silo.

dsc04477.jpg

dsc04469.jpg

dsc04473.jpg

dsc04474.jpg

dsc04471.jpg

Dan zaključiva v Zemunu, kjer sva našla prijeten hotel, katerega lastnik je v davnih časih služil domovini v Sloveniji ( na Blokah) in prijeten pogovor v noč je trajal. Zato sem pozabil na slikanje, dodajam pa link od hotela. Priporočam.

http://www.semlinbb.com/contact.html

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lahko si samo predstavljate pogled kustosinje, ko sva se naslednji dan res ponovno "narisala" pred hišo cvetja. In to 10 minut pred odpiralnim časom.

Komentarji k slikam starejši generaciji ni potreben, mlajši pa ??? no ja, saj jih tako ali drugače ne zanima. To je del mlajše zgodovine, ki bi jo nekateri v parlamentu in tudi nekateri člani tega foruma, najraje zbrisali ampak se je ne da. eusa_naughty.gifeusa_naughty.gif

K slikam dodajam samo komentar, ki smo ga pred leti videli napisanega v Titovi rojstni hiši :

"Druže Tito, bio sam ovdje, molim vrati se prvim avtobusom" icon_fU.gificon_fU.gif

dscn0062.jpg

dscn0064.jpg

dscn0065.jpg

dscn0067.jpg

dscn0070.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko sva končala ogled "pri Jožeku" preko Donave zapustiva Beograd. Smer Pančevo - Kovin, po planu sva nameravala obiskati naravni rezervat" Deliblatska peščara" , vendar pogled na tole ne obeta nič dobrega.

dsc04490.jpg

In napovedi o nič dobrem so se uresničile. Poleg tega, pa je moja logistična veza ( beri dukimen) že zjutraj napovedal prihod fronte in slabega vremena v tem področju. Po dveh urah deževne in vetrovne vožnje se usmeriva proti Smederevu. Na petrolu malce "prevedriva".

dsc04489.jpg

Žal, Deliblatsko področje sva morala izpustiti se je pa odločitev izkazala za dobro, kajti kmalu sva slekla dežne kombinezone. Proti Djerdapu je bilo vse topleje in jasneje.

dsc04494.jpg

Nekaj časa nama ni bilo nič jasno od kod sem in tja takšne hiše. Daleč nookoli nobene industrije, nobenega turizma itd..Pa le povprašam nekega domačina, ki je sedel pred vaško trgovinico, kaj tole pomeni. Od srca se je nasmejal in mi obrazložil, da bogastvo nekaterih posameznikov leži pod zemljo. icon_eek.gif

Ja, prav pod zemljo, kajti v bližini se nahaja Majdanpek, rudnik zlata in bakra.

dsc04495.jpg

dsc04496.jpg

dsc04520.jpg

Donava pa postaja vse širša in širša. Na drugi strani je Romunija in veternice, ki očitno ne motijo ptičev, tako kot pravijo naši "modreci"

dsc04499.jpg

Prihajava v nacionalni park Djerdap.

dsc04501.jpg

Nad nekoč kanjonom Djerdap pa je bdela trdnjava Golubac.

dsc04500.jpg

dsc04502.jpg

dsc04503.jpg

Sama vožnja ob Donavi proti največji Jugoslovanski hidrocentrali Djerdap je lepa, če odmislim cesto.

dsc04505.jpg

dsc04506.jpg

Velja upoštevati nasvet motoristov, ki so se tukaj že potepali. Običajno se ob Donavi proti hidrocentrali vozijo po Romunski strani, kjer je cesta nova.

dsc04509.jpg

Nekoč ponos Jugoslavije in Romunije, ter propaganda, ki sem jo poslušal kot pionirček o razsežnosti tega projekta, na samem mestu ne daje takega videza.

dsc04508.jpg

Bilo pa je zanimivo videti in doživeti tudi to " v živo".

dsc04512.jpg

Kladovo, par kilometrov oddaljeno večje naselje od hidroelektrarne bo to noč gostilo JLE z dvema potnikoma.

dsc04515.jpg

Tudi ta večer naju Donava spremlja. In to je tudi najina zadnja skrajna vzhodna točka, ki sva jo dosegla. Naprej je samo še Romunjsko - Bolgarska meja. Jutri se začneva spuščati proti "jugu juge" eusa_doh.gif

dsc04514.jpg

=============================

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bmwslo, hvala.

Pa gremo naprej.

5. dan se začneva ob Romunjsko - Bolgarski meji spuščati v tople kraje. Ob poti se da videti marsikaj.

dsc04519.jpg

Pusta pokrajina postaja vse bolj vroča.

dsc04521.jpg

Eden od postankov na soncu zabeleži tudi tole. eusa_doh.gif

dsc04522.jpg

Premočena, izmučena in za ta dan sita vožnje prispeva v Niš.

dsc04523.jpg

Medtem, ko JLE počiva sredi trga.

dsc04527.jpg

Se gospa prav tako sredi trga pogaja in baranta.

dsc04526.jpg

Pribarantala je eno pošten večerjo.

dsc04535.jpg

Da sem po večerji zaspal kot hrček mi ni potrebno pisati, ane ! eusa_shifty.gif

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na NIš imam lepe spomine še iz nekih drugih časov a vseeno se je treba odpeljati naprej. Potegnilo naju je v Sičevačko klisuro, regionalna cesta gre proti Pirotu in Dimitrovgradu, ter dalje v Bolgarijo.

dsc04536.jpg

dsc04539.jpg

dsc04542.jpg

Pri Beli Palanki zavijeva desno v veri, da sva na stari rimski cesti, ki pelje do Vlasinskega jezera in Leskovca. "Kolobocije" so se začele. Na začetku nama je bilo lepo, prepustila sva se "vukojebinam" katastrofalno slabim cestam in prisrčno prijaznim domačinom. Sateliti so se zgubili, tista tam v črni škatlici pa je preračunavala in preračunavala. Domačini so kazali pot eden sem, drugi tja, tretji nazaj. Midva pa voziva in voziva.

dsc04549.jpg

Čas se je tukaj ustavil. Življenje teče mirno, počasi ! Tudi midva se z vse več postanki prepustiva temu tempu. Kjerkoli sva se ustavila, povsod nama je bila ponujena kavica in klepet.Večja je revščina, bolj primitivno je življenje, večje srce imajo ljudje. Še tako reven je pripravljen ponuditi in dati zadnje, kar ima. Vrlina, ki jo mi že davno ne poznamo več.

dsc04547.jpg

Zapustiva Babušnico, po slabi uri vožnje pripeljeva v Vlasotince. Naletiva na nek vaški semenj. Ja, tukaj pa bova baranrtala si rečeva. In res sva. Za ceno enih spodnjih gat (7 eur), pri nas, sem tam dobil kar štiri gate. icon_super.gif

Ne, ne, v gatah se nisem slikal eusa_naughty.gifeusa_naughty.gif

dsc04550.jpg

Ojoj, ob tej tabli sva se začela zavedati, da je šlo 3/4 dneva v "vukojebinah".

dsc04552.jpg

Poiščeva najbljižjo in najboljšo cesto proti Makedoniji in desni palec se je naslonil na plin.

Čakanje na Srbsko - Makedonski meji nama je vzelo slabo uro časa. Pri pregledu dokumentov sem "zdrdral" že znana vprašanja. Koliko kubikov, koliko gre, koliko konjev itd... presenetila pa me je Makedonska carina. Ženska vpraša "koliko košta ta quadisto" icon_eek.gificon_eek.gificon_eek.gif

dsc04558.jpg

Narava je poskrbela, da sva imela občutek, kod da v naju nekdo piha z vročim fenom. Pogled na levo - nič.

dsc04559.jpg

Na desno - nič.

dsc04560.jpg

Pogled naravnost - vročeee. In tudi to se, tako kot mnogo stvari, enkrat neha.

dsc04561.jpg

Utrujena, premočena, izčrpana prideva v Prilep. Več kot pol Makedonije je za nama.

dsc04571.jpg

Tudi tokrat najdeva prijeten hotel, kjer je JLE pod ključem, najin pogled iz sobe pa je bil videti takole.

dscn0111.jpg

dscn0112.jpg

Popravljeno . Popravil jakATV
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa sem uspel videti le še to schild_welcome.gifschild_welcome.gifschild_welcome.gif

dscn0108.jpg

7. dan in vsaj del te vožnje je poznan tudi Rogiju. Kruševo. Lepo urejeno naselje na nadmorski višini 1350 m, ki premore smučišča z umetnim zasneževanjem. Naselje pa postaja tudi nekakšna romarska pot na grob in muzej pevca, dobrotnika, ki je premlad tragično preminil. Todor (Toše) Proeski, kateremu je posvečen prelep muzej v katerem ni dovoljeno fotografiranje. Po muzeju naju je popeljal Tošetov najboljši prijatelj in ob vodenju sva izvedela res veliko iz življenja in odraščanja Tošeta in njihovih sovaščanov.

dscn0113.jpg

dscn0114.jpg

Grob vsakodnevno obišče nekaj deset ljudi, ki prinašajo vse sorte spominke. Te spominke se sproti odstrani in jih shranjujejo v posebni sobi oz objektu, ki se gradi na sosednjem hribu. Žal slik, tega objekta, kjer bodo apartmani, poleg njih pa manastir nimam (zmanjkalo mi je spomina na kartici). V čast pa nama je bilo spoznati očeta in najbljižje svojce, ki so bili na objektu. Ob tem je potrebno tudi povdariti, da je bil Toše izredno veren in da je mnogo svojih sredstev prispeval v dobrodelne namene.

dscn0150.jpg

dscn0152.jpg

dscn0157.jpg

dscn0159.jpg

=============================

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po Kruševu sledi vožnja mimo Bitole na Prespansko jezero in skok na Gličico v Ohrid.

dscn0162.jpg

Iz Galičice se na en istrani razteza Prespansko jezero sredina pa že meji na sosednjo Albanijo.

dscn0163.jpg

Pogled na drugo stran pa razkrije Ohridsko jezero.

dscn0163.jpg

Na vrhu pa informacijska tabla.

dscn0164.jpg

Ohrid. Po planu sva začela iskati prenočišče.

dscn0168.jpg

Iščeva, iščeva, voziva voziva, sem in tja, do Struge, malce navzgor ob Albanski meji, še malo naprej,pa še malo in spet sva "zakvačkala". No, sem "zakvačkal".

dscn0173.jpg

dscn0171.jpg

dscn0170.jpg

Joj, joj, pa kam sem spet prišel. eusa_snooty.gifeusa_snooty.gif

dscn0183.jpg

Bolj sem "plezal" v neznano bolj svinjsko je bilo ob cesti, vse več ljudi je nosilo odrezano fuzbalsko žogo na glavi, nikjer ta pravega prenočišča itd... Sprašujem ljudi, čudno me gledajo, še bolj čuden jezik govorijo.

Ne preostane mi nič drugega, kot da se zapeljem v vas. Bom pa še jaz po vaše "užgal" . "Mir dita šok" rečem ta prvemu taksistu po šiptarsko, kar pomeni, "dober dan prijatelj". Debelo me pogleda, pogleda tablico in končno eden, ki zna "po naše". A seveda, zdaj je pa povsem vse drugače, prijaznosti ni konca ne kraja. Usmeri naju do " Banja Diber" eusa_shifty.gifeusa_shifty.gif

In to je to. Neka čudna bela voda, močno smrdi po sulfidu, kot da bi pljunil v karbit.

dscn0177.jpg

Ona pravi, "da za silo bo" in "eno noč bova že potrpela", samo jedla pa ne bova, dokler sonce ne zaide. eusa_think.gif

dscn0181.jpg

Aha, sva na območju, ki kljub novogradnji strogo upošteva svoj praznik ramadan in da tudi midva, tujca, gosta ne dobiva večerje pred sončnim zahodom. No ja, na taki poti se zgodi tudi alahova božja volja.

dscn0185.jpg

Po dobri uri že veselo klepetava z osebjem (častil sem kavico) in dano nama je bilo celo videti to "banjo" . Ona je videla žensko, jaz pa moško. a0781.gif Tako zahteva alah. In tako je bilo le rutke ona ni hotela oviti okoli glave icon_twisted.gif

dscn0178.jpg

=============================

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaplezana, zapeljana, zgubljena v hribovju Albansko - Makedonske meje želim prečkati Albanijo in se zapeljati v Črno Goro." Čez ta prehod (Debar) greš lahko ampak boš do Ulcinja potreboval vsaj tri dni, kajti ceste so iste, kot nič. Kolovozi, rečne struge in podobno so tam čez ceste, edina možnost je nazaj do Ohrida in preko Tirane do Ulcinja po AC."

Tako so govorili domačini, taksisti, vozniki kamionov. Ne, nazaj pa ne grem, kam pelje ta cesta. "na Mavrovo, potem pa greš lahko na Kosovo in preko Kosova v Črno Goro". Aha, tako bom naredil.

dscn0186.jpg

Evo, ga Mavrovo, še en biser, ki ga obkroža Šar planina, Popova Šapka in ostalo hribovje.

dscn0188.jpg

dscn0189.jpg

Hidroelektrarna in jezero Mavrovo

dscn0190.jpg

Videti je tudi mnogo manastirov.

dscn0191.jpg

Na Makedonsko - Kosovski meji je ohcet.

dscn0192.jpg

Prečkava Makedonsko mejo, pred menoj čudne registracije. Na Kosovski meji stroga kontrola.

dscn0194.jpg

Še bolj čudna tale bodeča meja, še Berlinski zid manjka, pa smo tam !!!! icon_eek.gif

dscn0193.jpg

Na Kosovski meji policajka pregleduje ženin potni list, mojo osebno izkaznico, jo obrača, me pogleda in reče "pasporto". Ma kakšen pasporto, to je moja osebna. Ona pa "pasporto, pasporto". Spet uporabim finto in jaz njej po šiptarsko " čka pa sue ", kar v prevodu pomeni, kaj pa hočeš. "Pasporto, pasporto". Nimam pasporta. In JLE sem moral obrniti nazaj proti Makedoniji. Od tega trenutka dalje, kupujem sladoled samo še od Ljubljanskih mlekarn, tako sem jezen.

Po Makedoniji nazaj do Srbske meje in v Vranju nama je dovolj. 8 dan najinega potepanja zaključiva v Motelu Vranje. Za nameček je bila v motelu ohcet in dolgo v noč sva poslušala cigu-migu, cigu - miguuuuu. : icon_toilet.gif

2012-07-28-191810.jpg

=============================

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še naslednji dan oz 9.dan v sedlu mi je cigu-migu odmeval med vožnjo. Bila sva na poti proti Kopaoniku izogibala sva se glavnih cest in spet vozila po krajih zapuščenih od boga in alaha.

dscn0196.jpg

Po dolgih letih spet na Kopaoniku, Srbskem "mondenem" smučarskem centru. In bil sem prijetno presenečen, nad novo zgrajenim centrom, ki se mirne duše lahko postavo ob bok kakšni naši Kranjski Gori. Ugodne so predvsem cene in po videnem in slišanem so te cene vsaj polovico nižje od naših.

Midva sva npr. za eno noč dobila kompletno opremljen apartma za 6 oseb, pri tem pa odštela borih 25 eur.

dscn0200.jpg

dscn0201.jpg

dscn0203.jpg

dscn0202.jpg

JLE pa je počivala pod budnim očesom oskrbnika apartmajev.

dscn0206.jpg

=============================

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10. dan zjutraj ob odhodu. Nisva mogla dojeti, da sva za tole vse skupaj odštela 5 eur.

dscn0207.jpg

Zapuščava Kopaonik. Ja, Škofjeloški drseči, tudi tukaj so ride icon_mrgreen.gif

dscn0209.jpg

Levo, bo treba. Novi Pazar eno redkih področji, kjer v sožitju živijo vse tri vere, samo mesto pa je že od nekdaj veljalo za "tržnico balkana". Slaščičarna z imenom Jagoda, gostilna Kamnik in Gams, ter še mnogo podobnih slovenskih imen, pa nakazuje, da so tod okoli tudi ljudje, ki jim je Slovenija dala kruh.

dscn0211.jpg

dscn0212.jpg

Ogledalce, ogledalce, povej ???? Čakava na Srbsko- MNE meji jaz pa se dolgočasim.

dscn0213.jpg

Obmejni organ pride iz kontejnerja ven, pobere dokumente in se vrne nazaj v kontejner za kakšnih 5 minut. In to ponovi tudi pri naslednjem in naslednjem in spet naslednjem. eusa_wall.gifeusa_wall.gif In ne boste verjeli, po petih avtomobilih se vsede pred kontejner in si prižge cigaret. Naju pa prav tako prižiga sonce. Čakamo, da pokadi, postopek se začne ponavljati.

dscn0214.jpg

MNE, prihajamo, hvala obmejnemu policaju, da ni prižgal cigareta ravno pred nama. eusa_snooty.gifeusa_snooty.gif

dscn0215.jpg

dscn0216.jpg

Sem vesel, da mi tale "krokodilica" ali kar koli že je, ne dela težav. h030.gif Berane.

dscn0218.jpg

Zdaj pa je potreben še skok v hribe.

dscn0220.jpg

Po Makedonski vročini se prav priležejo malo zmernejše temparature. Narava je lepa, predvsem pa je opaziti skrb za okolje. Smeti ne ležijo več ob cesti, košov za smeti je povsod dovolj, kot da se za razliko od ostalih narodov bivše juge, Črnogorci zavedajo lepote svoje domovine.

dscn0219.jpg

Znameniti most nad Taro.

dscn0222.jpg

Moj fotografski talent se vidi, ane!!! Ni slike, da ne bi ujel "telegrafarce". totlach.giftotlach.gif

dscn0223.jpg

dscn0224.jpg

Tako, pa sva tukaj na nadmorski višini 1450 m. Žabljak je uradno najvišje ležeče urbano središče na Balkanu, leži pod Durmitorjem in ostalimi vrhovi (23 jih je), ki dosegajo višino okoli 2200m/nm, obkroža ga 18 planinskih jezer, nedaleč stran pa se nahaj kanjon reke Tare, ki spada med najglobje kanjone v Evropi.

dscn0229.jpg

Povprečna letna temparatura je med 2 in 8 stopinj, 120 dni na leto pa je snega več kot 15 cm.

dscn0226.jpg

Še ena izmed značilnosti je, da so jesenski dnevi tukaj toplejši od spomladanskih. Pri nas je ravno obratno.

dscn0228.jpg

Tole pa je bil najin dom za dva dni. Naselje je last načelnika gorske reševalne zveze Črne Gore.

dscn0236.jpg

Z to Slovaško družino smo si imeli mnogo za povedat in ne upam si trditi, da se naslednje leto ne dobimo nekje v Visokih Tatrah. eusa_whistle.gifeusa_whistle.gif

dscn0237.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A sem spet nekaj zakvačkal ???

Zdaj pa je potreben še skok v hribe.

dscn0220.jpg

Po Makedonski vročini se prav priležejo malo zmernejše temparature. Narava je lepa, predvsem pa je opaziti skrb za okolje. Smeti ne ležijo več ob cesti, košov za smeti je povsod dovolj, kot da se za razliko od ostalih narodov bivše juge, Črnogorci zavedajo lepote svoje domovine.

dscn0219.jpg

Znameniti most nad Taro.

dscn0222.jpg

Moj fotografski talent se vidi, ane!!! Ni slike, da ne bi ujel "telegrafarce". totlach.giftotlach.gif

dscn0223.jpg

dscn0224.jpg

Tako, pa sva tukaj na nadmorski višini 1450 m. Žabljak je uradno najvišje ležeče urbano središče na Balkanu, leži pod Durmitorjem in ostalimi vrhovi (23 jih je), ki dosegajo višino okoli 2200m/nm, obkroža ga 18 planinskih jezer, nedaleč stran pa se nahaj kanjon reke Tare, ki spada med najglobje kanjone v Evropi.

dscn0229.jpg

Povprečna letna temparatura je med 2 in 8 stopinj, 120 dni na leto pa je snega več kot 15 cm.

dscn0226.jpg

Še ena izmed značilnosti je, da so jesenski dnevi tukaj toplejši od spomladanskih. Pri nas je ravno obratno.

dscn0228.jpg

Tole pa je bil najin dom za dva dni. Naselje je last načelnika gorske reševalne zveze Črne Gore.

dscn0236.jpg

Z to Slovaško družino smo si imeli mnogo za povedat in ne upam si trditi, da se naslednje leto ne dobimo nekje v Visokih Tatrah. eusa_whistle.gifeusa_whistle.gif

dscn0237.jpg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!