Skoči na vsebino

Nateg ali smola ?


ShAArK

Priporočene objave

Zdravo. Imam eno vprašanje. Kupil sem motor in pač vse je bilo vredu prvi dan špilalo tak kot more. Nasledni dan pa se peljem pa mi v 3 brzini nekaj zgrabi in poči in zadnjo kolo zablokira. Skoraj sem padel, srečo sem mel da sem hitro stisnil sklopko. Blok je počil in teče olje iz njega. Ko se je to zgodilo nisem bil lastnik motorja niti 24 ur. Danes teče drugi dan. Zanima me če je to kako zakonsko opredeljeno če sem jaz upravičen da mi stroške krije kupec ali da mu lahko motor vrnem ? Ali sem vrgel denar stran in sem se na*egno ?

Hvala !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdravo. Imam eno vprašanje. Kupil sem motor in pač vse je bilo vredu prvi dan špilalo tak kot more. Nasledni dan pa se peljem pa mi v 3 brzini nekaj zgrabi in poči in zadnjo kolo zablokira. Skoraj sem padel, srečo sem mel da sem hitro stisnil sklopko. Blok je počil in teče olje iz njega. Ko se je to zgodilo nisem bil lastnik motorja niti 24 ur. Danes teče drugi dan. Zanima me če je to kako zakonsko opredeljeno če sem jaz upravičen da mi stroške krije kupec ali da mu lahko motor vrnem ? Ali sem vrgel denar stran in sem se na*egno ?

Hvala !

moje mnenje je, da je to je čisti nateg, nazaj ga pelji, pa denar naj ti vrne, zakonsko boš težko kaj naredil, ker je ponavadi videno kupljeno, edino če bi lahko dokazal, da je kupec vedel za okvaro in da te je zavestno nategnil, samo to pomeni odvetnika pa tko naprej.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

moje mnenje je, da je to je čisti nateg, nazaj ga pelji, pa denar naj ti vrne, zakonsko boš težko kaj naredil, ker je ponavadi videno kupljeno, edino če bi lahko dokazal, da je kupec vedel za okvaro in da te je zavestno nategnil, samo to pomeni odvetnika pa tko naprej.

nekako pokaži kakšnemu mehaniku, če bo mogoče videl , za da je poškodba že vidno stara in mogoče na kakšen način ''zapacana'' npr. da je bil blok lepljen s kakšnim ''loctite''.om itd.

Je bolj malo možnosti, da boš uspel, poskusi pa vseeno.

Jasno pa nikol ne veš a te je prodajalec res nategnu. En dan pač neki crkne.

Sam sem tako enkrat prodal C5, kupec ga je peljal pregledat k svojemu mehaniku na uradni servis, vse je blo super, avto redno servisiran ravno na tem servisu, tako, da so ga ''poznali''.

Čez en teden mu je crknla hidravlika, neki okol volanskega mehanizma pri 90.000 km. 1.800 škode. Shit happens !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma če ni lepljeno je smola :( ker to se zelo redko zgodi Če je pa lepljeno je nateg in ne boš mogu glede narediti prav nič ;) ker ste pomoje označili na pogodbi videl kupil ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj ne obstaja glede tega nekaj o skritih napakah? Da je čas za prijavo skrite napake 8 dni od nakupa? Sicer ti pa ostane itak samo tožba, če se ne boš mogel zmeniti s prejšnjim lastnikom (npr. vsaj o kritju dela škode).

Nekaj na hitro s forumov - primer: http://www.pravniki....768dd6d31834a29

Poglejte, v vašem primeu bi se odpravil do mehanika in ga vprašal, če vse kar je ugotovil pri servisu lahko spravi na papir skupaj z opisom napak in zakaj je po njegovem do tega prišlo. Vozilo kot takšno naj vam nato oceni kakšna je z napakami dejanska vrednost vozila in kakšna je razlika med to vrednostjo in denarjem, ki sta ga vi dali za vozilo.

Ko boste to dokumentacijo imeli se odpravite na policijo ter zoper omenjeno osebo podajte kazensko ovadbo za goljufijo. Pri tem pa navedite za kolikšen denar ste oškodovani. Mislim, da je to edini pravi način za osebo, ki se je z vami poigrala.......????? Vse skuapj podkrepite z listinami mehanika za katerega mora veljati nepisano pravilo, da je pooblaščen servis za to znamko vozil....

Dobra fora, ki sem jo zasledil je tudi, da se včlaniš v Zvezo Potrošnikov Slovenije (ZPS) in ti potem oni naprej urejajo tožbo.

Tudi sam vedno prvih par mesecev po nakupu novega pleha "živim v strahu" - redno kontroliram tekočine in sem pozoren na zvoke, ki jih novo kupljene mašince proizvajajo. Razumem, da je lahko počen blok tudi smola, vendar ne če je bil zlepljen - v tem primeru je to učbeniški primer goljufije. Po tisti nekaj minutni testni vožnji ponavadi nimaš ravno občutka o realnem stanju vozila, sploh če so napake kratkoročno sanirane oziroma prikrite z namenom lažje prodaje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdravo. Imam eno vprašanje. Kupil sem motor in pač vse je bilo vredu prvi dan špilalo tak kot more. Nasledni dan pa se peljem pa mi v 3 brzini nekaj zgrabi in poči in zadnjo kolo zablokira. Skoraj sem padel, srečo sem mel da sem hitro stisnil sklopko. Blok je počil in teče olje iz njega. Ko se je to zgodilo nisem bil lastnik motorja niti 24 ur. Danes teče drugi dan. Zanima me če je to kako zakonsko opredeljeno če sem jaz upravičen da mi stroške krije kupec ali da mu lahko motor vrnem ? Ali sem vrgel denar stran in sem se na*egno ?

Hvala !

Tole zadnje bo ! ! naslednjič vzemi s seboj nekoga ,ki zna motor kupit.Sam sem 40+let mehanik pa do danes sem šel mogoče z ca 5-timi kupit avto "nikoli" dobil niti za malico in smo vedno dobro kpili ! !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pokliči prodajalca, mu razloži na lep način, v kolikor se bo delal francoza, mu povej ,da se naprej pogovarjaš samo preko odvetnika...iztožil boš sigurno, saj gre za skrito napako, poslikaj zadevo in stopi do advokata v kolikor ne bo nategant imel posluha.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz ne bi kar tako na pamet modroval kako je treba nateguna iztožit ipd.. seveda lahko da je za napako vedel in jo nalašč skril. je pa po drugi strani čisto možno, da je ta okvara golo naključje. še novi motorji se prodajajo in pride do "tovarniških napak"

hočem povedat da je preko foruma brezveze bit pameten kako in kaj

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz ne bi kar tako na pamet modroval kako je treba nateguna iztožit ipd.. seveda lahko da je za napako vedel in jo nalašč skril. je pa po drugi strani čisto možno, da je ta okvara golo naključje. še novi motorji se prodajajo in pride do "tovarniških napak"

hočem povedat da je preko foruma brezveze bit pameten kako in kaj

lp

z prodajo avtov se ukvarjam okoli 20 let, zato morda ne modrujem na pamet, čeprav napišem po domače..obstaja skrita in stvarna napaka. V kolikor se mu je to zgodilo v osmih dneh po nakupu, nima z tožbo kaj zgubiti, le trajati zna !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi če piše videno-kupljeno lahko ti vrneš motor v 8.dneh nazaj in prodajalec ti mora vrniti denar.Js sem imel podoben primer.

Pri tebi je pa malo zaklomplicirano,ker si kupil modtor v voznem stanju,nazaj bi ga pa vrnil v nevoznem stanju.

Mogoče je bil dotrajan del in je šel v maloro.Probaj se zmeniti z prodajalcem,sm dvomim da ti bo vzel nazaj pokvarjen motor in ti dal denar nazaj.

Pojdi do odvetnika in se pozanimaj.Samo tako boš vedel kako in kaj!!

Veliko sreče ti želim!!!

Kir motor si pa kupil če ni skrivnost?

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

z prodajo avtov se ukvarjam okoli 20 let, zato morda ne modrujem na pamet, čeprav napišem po domače..obstaja skrita in stvarna napaka. V kolikor se mu je to zgodilo v osmih dneh po nakupu, nima z tožbo kaj zgubiti, le trajati zna !

zdravo

in če prodajalec DEJANSKO ni vedel, da bi z mopedom lahko bilo bilokaj narobe in ga je prodal v dobri veri, da bo naslednjemu lastniku še dolgo služil?

in se pravi lahko kupim motor, 8 dni od nakupa nažigam po motozborih do onemoglosti, na koncu pa tožim prodajalca, kakšen klump mi je prodal?

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdravo

in če prodajalec DEJANSKO ni vedel, da bi z mopedom lahko bilo bilokaj narobe in ga je prodal v dobri veri, da bo naslednjemu lastniku še dolgo služil?

in se pravi lahko kupim motor, 8 dni od nakupa nažigam po motozborih do onemoglosti, na koncu pa tožim prodajalca, kakšen klump mi je prodal?

glih to sm hotu napisat ;) pomoje ni tako enostavno kot si mislite ker čene si jaz dans kupim enga 1199 in ga 8 dan peljem nazaj :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda moraš vse dokazat,če imaš vse dokaze ti mora vrniti denar.

Npr;

Js kupim suzukija GSXR, prodajalec mi trdi da ni nikoli bil na tleh,nikoli nesreče,...... Js ga kupim in ugotovim da ima limano plastiko,varjen blog mašine,poškodbe,ki so bile prej skrite,.....

Če teh napak ne napiše prodajalec v kupoprodajno pogodbo mu lahko ti vrneš motor nazaj in on tebi denar.....

Zato vedno ko prodajaš motor napišeš v kupoprodajno pogodbo pod razno ( kupec je vozilo stestiral,bil je seznanjen z napakami kot so:počena plastika,ponovno barvan,.....in seveda na koncu!!! Da se kupec strinja da je pogodba mirodajna oz.videno-kupljeno!!!

Izkusil na lastni koži.

LP

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aprilijine RS-ke so ena velika jajca. Težko boš dobil tako, da bo brez problema delovala. Običajno so to prekurjeni nabriti sekreti, ker mulci mislijo, da bodo iz 125 ali 250 kubov iztisnili toliko kot iz velikih mašin in so do njih neusmiljeni pa še pravega znanja o tehniki večinoma nimajo.

250-tka recimo je bila dober dirkalni stroj, a je le v rokah dobrega voznika in mehanika delovala kot je treba. Z velikimi stroški!

S 125 tko je verjetno še slabše.

Nasvet: Losaj se jajc čimprej in se iz te izkušnje nauči za naprej!

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole zadnje bo ! ! naslednjič vzemi s seboj nekoga ,ki zna motor kupit.Sam sem 40+let mehanik pa do danes sem šel mogoče z ca 5-timi kupit avto "nikoli" dobil niti za malico in smo vedno dobro kpili ! !

včasih tut to ne pomaga...kolega šou kupvt z dolgoletnim mehankarjem,pa je kupu motor,k nej bi biu kao ok...enkrat se je na Krk zapelu in je šla mašinca u maloro :/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdravo. Imam eno vprašanje. Kupil sem motor in pač vse je bilo vredu prvi dan špilalo tak kot more. Nasledni dan pa se peljem pa mi v 3 brzini nekaj zgrabi in poči in zadnjo kolo zablokira. Skoraj sem padel, srečo sem mel da sem hitro stisnil sklopko. Blok je počil in teče olje iz njega. Ko se je to zgodilo nisem bil lastnik motorja niti 24 ur. Danes teče drugi dan. Zanima me če je to kako zakonsko opredeljeno če sem jaz upravičen da mi stroške krije kupec ali da mu lahko motor vrnem ? Ali sem vrgel denar stran in sem se na*egno ?

Hvala !

Najprej je relevantno a si kupil zadevo od fizične osebe ali mogoče od pravne osebe (kakšnega posrednika, itd. ) Od tega je odvisno katera zakonodaja je relevantna. Pri razmerjih pravna - fizična oseba se uporablja tudi Zakon o varstvu potrošnikov, če si pa pač kupil kar od nekoga tako preko oglasa, potem pa je zate relevanten Obligacijski zakonik v delu kjer je urejena Prodajna pogodba - 435. člen in naprej.

Nisi se nategnil. V tvojem primeru gre za stvarno napako, ki je skrita napaka. Da ne bom tu dolgovezil, je bolje da si sam v Obligacijskem zakoniku prebereš v 1. poglavju, 3. oddelek, 2. odsek: ODGOVORNOST ZA STVARNE NAPAKE (členi od 458 dalje)

Na kratko pa je tako (462/I. člen):

Če se potem, ko je kupec prevzel stvar, pokaže, da ima stvar kakšno napako, ki je z običajnim pregledom pri prevzemu ni bilo mogoče opaziti (skrita napaka), mora kupec obvestiti o njej prodajalca v osmih dneh, šteto od dneva, ko je napako opazil, pri gospodarskih pogodbah pa nemudoma; sicer izgubi to pravico.

Je pa mogoče prodajalčevo odgovornost za stvarne napake pogodbeno tudi izključiti.. Najprej poglej, kaj ti piše v kupoprodajni pogodbi, če je odgovornost izključena, potem ne boš dosegel nič. Razen v primeru, da dokažeš, da je prodajalec za napako vedel, v temu primeru je takšna izključitev odgovornosti nična. Če je prodajalec za napako vedel je sicer relevantno tudi zaradi tega, ker lahko v tem primeru napako uveljavljaš tudi če ga ne obvestiš v roku, se napaka pokaže celo šele po 6 mesecih... Ampak pustimo to. Tvoja naloga je, da ga čimprej (v roku 8 dni) o tem obvestiš.

Glede tvojih pravic je pa relevanten 468/I. člen:

Kupec, ki je o napaki pravočasno in pravilno obvestil prodajalca, lahko:

1. zahteva od prodajalca, da napako odpravi ali da mu izroči drugo stvar brez napake (izpolnitev pogodbe);

2. zahteva znižanje kupnine;

3. odstopi od pogodbe.

V vsakem primeru pa si vzemi 15 min časa in si tudi sam preberi Obligacijski zakonik v prej omenjenih delih, da boš imel malo predstave o pravicah in dolžnostih prodajalca in kupca.

Če te prodajalec ne bo šmirglal potem pa sledi civilna tožba. Šanse so glede na opisan primer kar dobra.

Popravljeno . Popravil Jure
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma če ni lepljeno je smola :( ker to se zelo redko zgodi Če je pa lepljeno je nateg in ne boš mogu glede narediti prav nič ;) ker ste pomoje označili na pogodbi videl kupil ;)

A ni tako, da "videl kupil" pri takih stvareh v bistvu v pravnem smislu ne velja?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uzance? Kaj pa bi počel ti z njimi v tem primeru?

...v tem materialu je nekaj o prevarah..., samo nasvet pač, sam nisem pregledal vsega..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvidevam da ti je motor zaribal in je odtrgalo ojnico, katera je pogledla skozi blok motorja oz. ga poškodovala. (Brez menjave motorja nebo šlo)

Na kupoprodajno imaš 24 ur oz če se nemotim 3 dni časa, da prijaviš skrite napake. V tvojem primeru je prišlo do okvare, se pa pojavi drugo vprašanje, če je prejšnji lastnik naredil motor skupaj samo da se proda ali pa res samo smola, da je njemu delala brez težav tebi pa zdaj crknila,... Dobro preveri če je okrog celindra napacano z kako diht maso, bat in celinder daj komu pregledat, če je bil morda pred okvaro že zariban motor.

Popravljeno . Popravil norc 16
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvidevam da ti je motor zaribal in je odtrgalo ojnico, katera je pogledla skozi blok motorja oz. ga poškodovala. (Brez menjave motorja nebo šlo)

Na kupoprodajno imaš 24 ur oz če se nemotim 3 dni časa, da prijaviš skrite napake. V tvojem primeru je prišlo do okvare, se pa pojavi drugo vprašanje, če je prejšnji lastnik naredil motor skupaj samo da se proda ali pa res samo smola, da je njemu delala brez težav tebi pa zdaj crknila,... Dobro preveri če je okrog celindra napacano z kako diht maso, bat in celinder daj komu pregledat, če je bil morda pred okvaro že zariban motor.

Kot sem napisal že par postov višje, časa za prijavo skrite napake je 8 dni.

Popravljeno . Popravil Jure
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvidevam da ti je motor zaribal in je odtrgalo ojnico, katera je pogledla skozi blok motorja oz. ga poškodovala. (Brez menjave motorja nebo šlo)

Na kupoprodajno imaš 24 ur oz če se nemotim 3 dni časa, da prijaviš skrite napake. V tvojem primeru je prišlo do okvare, se pa pojavi drugo vprašanje, če je prejšnji lastnik naredil motor skupaj samo da se proda ali pa res samo smola, da je njemu delala brez težav tebi pa zdaj crknila,... Dobro preveri če je okrog celindra napacano z kako diht maso, bat in celinder daj komu pregledat, če je bil morda pred okvaro že zariban motor.

Mislim resno, nekdo v objavi pred tabo strokovno napiše točno kako in kaj. In kljub temu greš nekaj v tri krasne ugibat in pisat bedarije in zavajat folk. Bravo!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če te prodajalec ne bo šmirglal potem pa sledi civilna tožba. Šanse so glede na opisan primer kar dobra.

Vprašanje pa je, če se ti za 300€ (kolikor stane mašina za RS 125 pri Motospiritu) splača tratit živce in čas...in bit še ca 10 let brez mopeda.

Popravljeno . Popravil Buschi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vprašanje pa je, če se ti za 300€ (kolikor stane mašina za RS 125 pri Motospiritu) splača tratit živce in čas...in bit še ca 10 let brez mopeda.

Se strinjam, to je vprašanje. Odgovor pa je odvisen od posameznika in bolj kot od dejanske škode od tega koliko mu je pomemben princip.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!