Skoči na vsebino

V iskanju poceni bencina - Iran 2022


ftp

Priporočene objave

Po dolgem času smo spet ob morju. Naredili smo dobrih 400km in prišli v Izmit. Morje v tem kraju me je razočaralo, še plaže nimajo. Tudi internet je takšen, da danes še slik ne bo. Sicer pa ni bilo nič posebno zanimivega, sploh v primerjavi s prejšnjimi dnevi. No ja, še nikoli nisem čakal v tako dolgi vrsti za sladoled. Sicer pa je streglo 7 oseb, tako da je šlo kar hitro. Sladoled je odličen in za nas poceni  - 6 TL oz. cca. 30 centov. :worship: Pri ostalih sladoledarjih, ki jih je več naokoli, pa skoraj nikogar.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Super potopis. Podoživel najin Iran 2019 (in letošnjo Turčijo). Predvsem tista dogodivščina, ko so vama med vožnjo iz avta dali sadje... Nama se je zgodilo podobno malo pred Kashanom. Pri kakšnih 120 ali 130 na uro naju je po desni prehitel avto in nama je tip dal kos "fruit leathra". :) Res čudovita dežela in čudoviti ljudje.

Kar se pa tiče GPS-a, pa sva tudi midva imela težave zadnji dan v Iranu, ko sva šla iz Tabriza v Kandovan. Kar naenkrat je izgubil signal tako Garmin Oregon, kot telefon. Nisem se pravočasno spomnil, da bi Garmina probal preklopiti na GLONASS, da bi videl, če deluje.

Sicer pa... si na poti morda opazil razliko v porabi goriva v Iranu in Turčiji napram evropskim državam (BG, SRB, BiH, HR...)? 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)
pred 19 minutami, Kiri pravi:

Sicer pa... si na poti morda opazil razliko v porabi goriva v Iranu in Turčiji napram evropskim državam (BG, SRB, BiH, HR...)? 

Ne nisem opazil. Je malo trošil povsod, ker nismo pretiravali, pač pazili na gume, ki jih v tistih krajih ni možno dobiti.

Po računalniku imamo po 12kkm povprečno 4,4 l/100km, če verjameš računalniku. :eek:

 

Zakaj?

Popravljeno . Popravil ftp
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 7/7/2022 at 8:41 PM, ftp said:

Ne nisem opazil. Je malo trošil povsod, ker nismo pretiravali, pač pazili na gume, ki jih v tistih krajih ni možno dobiti.

Po računalniku imamo po 12kkm povprečno 4,4 l/100km, če verjameš računalniku. :eek:

 

Zakaj?

Ker ze nekaj casa opazam, da mi v “vukojebinah” motor zre manj bencina. Stani, Iran, Turcija… Najprej sem sklepal, da je razlika v porabi posledica stila voznje, ampak predvsem v Iranu se mi je zacelo dozdevat, da sem kljub istemu stilu voznje kot v Evropi (ali pa se bolj agresivnem) imel nizko porabo.
 

Govorim o kaksnih 15 % razlike v porabi. Mogoce se vec. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, Kiri pravi:

Ker ze nekaj casa opazam, da mi v “vukojebinah” motor zre manj bencina. Stani, Iran, Turcija… Najprej sem sklepal, da je razlika v porabi posledica stila voznje, ampak predvsem v Iranu se mi je zacelo dozdevat, da sem kljub istemu stilu voznje kot v Evropi (ali pa se bolj agresivnem) imel nizko porabo.
 

Govorim o kaksnih 15 % razlike v porabi. Mogoce se vec. 

Meni vedno na dopustu, oz. dlje kot sem manj troši. To je posledica previdneše vožnje, konkretno v Iranu pa tudi v Turčiji so ceste široke ravne in ni dosti zaviranja. Tudi gume več zdržijo na potovanju kot v domači okolici.

Sem bil v strahu da bodo gume komaj zdržale 12kkm zaradi vročine in teže, pa so prišle domov v zelo dobrem stanju in bodo še kar nekaj naredile.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz sem temu pripisoval. Ampak razlika se pojavi takoj, ko tankam v našem delu sveta. Ko sva letos peljala dol, sva imela vso pot od Slovenije do Turčije porabo čez 5 litrov. Vsa pot je AC, vozim 110 - 120. Ko sem prvič tankal v Turčiji, se je poraba znižala na kakšnih 4,3. In potem celo Turčijo enako, čeprav veš, da so tudi pri njih široke magistrale, po katerih brez težav voziš teh 110. Ko se vrneva iz Turčije v Bolgarijo, je poraba spet narasla čez 5l. Neke bistvene razlike v stilu vožnje ni bilo, ker sva zadnje dni tako ali tako delala bolj tranzit s postankom v Istanbulu. 

Katere gume pa voziš? Midva sva za Iran namontirala Mitas E07, pa sem jih na koncu šele pred par meseci vrgel dol in zamenjal z novim kompletom. Stari je imel cca 22k prevoženih :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, Kiri said:

Tudi jaz sem temu pripisoval. Ampak razlika se pojavi takoj, ko tankam v našem delu sveta. Ko sva letos peljala dol, sva imela vso pot od Slovenije do Turčije porabo čez 5 litrov. Vsa pot je AC, vozim 110 - 120. Ko sem prvič tankal v Turčiji, se je poraba znižala na kakšnih 4,3. In potem celo Turčijo enako, čeprav veš, da so tudi pri njih široke magistrale, po katerih brez težav voziš teh 110. Ko se vrneva iz Turčije v Bolgarijo, je poraba spet narasla čez 5l. Neke bistvene razlike v stilu vožnje ni bilo, ker sva zadnje dni tako ali tako delala bolj tranzit s postankom v Istanbulu. 

Katere gume pa voziš? Midva sva za Iran namontirala Mitas E07, pa sem jih na koncu šele pred par meseci vrgel dol in zamenjal z novim kompletom. Stari je imel cca 22k prevoženih :)

Etanol E5 ????

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Kiri pravi:

Tudi jaz sem temu pripisoval. Ampak razlika se pojavi takoj, ko tankam v našem delu sveta. Ko sva letos peljala dol, sva imela vso pot od Slovenije do Turčije porabo čez 5 litrov. Vsa pot je AC, vozim 110 - 120. Ko sem prvič tankal v Turčiji, se je poraba znižala na kakšnih 4,3. In potem celo Turčijo enako, čeprav veš, da so tudi pri njih široke magistrale, po katerih brez težav voziš teh 110. Ko se vrneva iz Turčije v Bolgarijo, je poraba spet narasla čez 5l. Neke bistvene razlike v stilu vožnje ni bilo, ker sva zadnje dni tako ali tako delala bolj tranzit s postankom v Istanbulu. 

Katere gume pa voziš? Midva sva za Iran namontirala Mitas E07, pa sem jih na koncu šele pred par meseci vrgel dol in zamenjal z novim kompletom. Stari je imel cca 22k prevoženih :)

Ne vem, ne morem primerjat. V Turčiji sem po kazni za hitrost upočasnil iz 110 na 100, v Bolgariji pa je omejitev 140 km/h, tako da sem bil precej hitrejši. Tudi prometa je več, pa posledično zaviranja in pospeševanja, medtem ko je v Turčiji prometa relativno malo.

Gume pa imam TKC 70.

V povprečju naredim z njimi 12-13kkm, zato sem bil malo zaskrbljen kako bo z obrabo, glede na precej visoke temperature, pa tudi novi močnejši motor. Pa so po 12kkm v precej dobrem stanju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni se tudi zdi, da je v turciji bila manjsa poraba, pa vozim skos nekje isto. Ampak npr. da mam ponavadi 4.9 sem v turciji mel 4.6. najbolj se mi je zdelo, da je letelo na shell pumpah (tankal sem vpower, ne fuel save). mozno pa je, da je vse to samo psiholosko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!