Skoči na vsebino

STOP Policija !


Thundercat

Priporočene objave

Sedaj je v veljavi ta člen. Mogoče bodo zopet kaj novega ugotovili in še bolj zakomplicirali. 

 

 

Nevarna vožnja v cestnem prometu

324. člen

 

(1) Voznik motornega vozila, ki v cestnem prometu povzroči neposredno nevarnost za življenje ali telo kakšne osebe s tem, da

 

1) vozi pod vplivom alkohola z več kot 1,10 grama alkohola na kilogram krvi ali več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka ali vozi pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, ali

 

2) prekorači hitrost za več kot 30 km/h od dovoljene na območju za pešce, na območju umirjenega prometa ali na območju omejene hitrosti ali za več kot 50 km/h od dovoljene na cesti, ali

 

3) vozi predrzno ali brezobzirno ali vozi motorno vozilo, ki ga nima pravice voziti, in pri tem:

– ne upošteva pravil o prehitevanju, prednosti ali varnostni razdalji, ali

– na cesti, ki ima dva ali več označenih pasov za vožnjo v eno smer, vozi po smernem vozišču, namenjenem vožnji v nasprotni smeri, obrača ali vozi vzvratno ali poskuša tako voziti, ali

– ne prilagodi hitrosti vožnje na nepreglednih odsekih ceste, v križiščih, pred prehodi za pešce ali ob njih, kolesarskih stezah ali prehodih, prehodih ceste čez železniško progo, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do treh let.

 

(2) Kdor stori dejanje iz prejšnjega odstavka iz malomarnosti, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.

(3) Če ima dejanje iz prvega ali drugega odstavka tega člena za posledico prometno nesrečo z lahko telesno poškodbo ene ali več oseb, se storilec kaznuje za dejanje iz prvega odstavka z denarno kaznijo ali zaporom od treh mesecev do treh let in s prepovedjo vožnje motornega vozila, za dejanje iz drugega odstavka tega člena pa z denarno kaznijo ali z zaporom do dveh let.

(4) Če ima dejanje iz prvega odstavka tega člena za posledico prometno nesrečo s hudo telesno poškodbo ene ali več oseb, se storilec kaznuje z zaporom do petih let in s prepovedjo vožnje motornega vozila.

(5) Če ima dejanje iz prvega odstavka tega člena za posledico prometno nesrečo s smrtjo ene ali več oseb, se storilec kaznuje z zaporom od enega do dvanajstih let in s prepovedjo vožnje motornega vozila.

(6) Storilcu, ki ni imel pravice voziti motornega vozila, s katerim je bilo storjeno kaznivo dejanje iz prvega, drugega, tretjega, četrtega ali petega odstavka tega člena, se to motorno vozilo vzame. Motorno vozilo, ki je last druge osebe, se vzame, če je ta oseba omogočila, dopustila ali dovolila vožnjo storilcu, za katerega je vedela ali bi bila mogla vedeti, da nima pravice voziti.

 

 

Nevarna vožnja in pogoji za ugotavljanje nevarne vožnje. 1. odstavek pravi o vozniku motornega vozila, kateri v cestnem prometu povzroči neposredno nevarnost za življenje ali telo kakšne osebe. Neposredna nevarnost za življenje ali telo je vsaka prometna nesreča (pustimo tiste parkiriške praske). Vendar je s tem izpolnjen samo en pogoj, mora biti pa vsaj še eden iz točk 1 do 3. Torej, prometna nesreča in voznik pod vplivom alkohola (več kot je napisano) ali drog, prometna nesreča in izmerjena prekoračitev hitrosti ter prometna nesreča in predrzna ali brezobzirna ali vožnja brez izpita z upoštevanjem enega izmed pogojev naštetih v treh alinejah. 

 

V primerih, ko ne pride do prometne nesreče, mora biti pogoj neposredna nevarnost (1. odstavek), kar je lahko umikanje nasproti vozečega na bankino in s tem preprečitev prometne nesreče, nato pa še en izmed pogojev točk 1 do 3. Torej "brušenje" kolenskih drsnikov s 150 km/h mimo Vikija ni kaznivo dejanje, če voznik motorja ne povzroči neposredne nevarnosti za življenje ali telo kakšne osebe. V kolikor bi takšen voznik povzročil neposredno nevarnost, bi bilo nato potrebno iskati še en pogoj iz točk 1 do 3. 

 

Poenostavljeno; neposredna nevarnost in alkohola ali droga, neposredna nevarnost in prekoračitev hitrosti ter neposredna nevarnost in predrzna ali brezobzirna ali vožnja brez izpita in pri tem upoštevanje ene od alinej. 

 

Da ne bo kdo mislil, da policija sama po sebi nekoga obdolži kaznivega dejanja nevarne vožnje. Policija v primeru suma kaznivega dejanja nevarne vožnje obvesti tožilca, kateri se na podlagi informacij odloči ali gre za kaznivo dejanje nevarne vožnje ali ne. Nato pa svojo odločitev posreduje policiji oziroma ji naloži takšno ali pa drugačno delo. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Očitno si spregledal dejstvo, da je tam gostinski lokal, kjer so ljudje in prav zaradi tega je na tistem odseku povečana nevarnost oziroma je podana neposredna nevarnost za življenje in telo oseb.

 

Če nekdo pred "gledalci", ki ga celo vzpodbujajo, tam kolenčka z noro brzino, je stvar kot na dlani, razen če gledalci delajo samomor.

 

Problem ali sreča divjakov je zaenkrat v tem, da je zadeva preveč "nova" in glede tega praktično ni oprijemljive sodne prakse.

 

Raje povej, če si kdaj svoje "zaznave" na terenu posredoval organom pregona.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Očitno si spregledal dejstvo, da je tam gostinski lokal, kjer so ljudje in prav zaradi tega je na tistem odseku povečana nevarnost oziroma je podana neposredna nevarnost za življenje in telo oseb.

 

Če nekdo pred "gledalci", ki ga celo vzpodbujajo, tam kolenčka z noro brzino, je stvar kot na dlani, razen če gledalci delajo samomor.

 

Problem ali sreča divjakov je zaenkrat v tem, da je zadeva preveč "nova" in glede tega praktično ni oprijemljive sodne prakse.

 

Raje povej, če si kdaj svoje "zaznave" na terenu posredoval organom pregona.

 

Mora biti neposredna nevarnost za življenje ali telo neke osebe in ne neka posredna nevarnost, kar tudi je vožnja mimo nekega objekta. Torej bi bilo po tvojem kaznivo dejanje tudi vožnja skozi naselje s prekoračeno hitrostjo. 

 

?

 

Zadeva je nova od leta 2008, ko je bil člen malo drugačen in se je imenoval Predrzna vožnja v cestnem prometu Sedaj se pa od leta 2012 nekoliko "predelani" člen imenuje Nevarna vožnja v cestnem prometu.

 

Spet nisi dobro prebral. Jaz "svojih zaznav" na terenu ne posredujem organom pregona, čeprav je pravica in dolžnost tožilca preganjanje storilcev kaznivih dejanj, ampak v primeru suma storitve kaznivega dejanja obvestim tožilca, kateri se odloči o nadaljnjem postopku oziroma usmerja predkazenski postopek.  Pa še tisto, kar te zanima; veliko prometnih nesreč je postalo kaznivo dejanje Nevarna vožnja, pa tudi kakšen, ki ni povzročil prometne nesreče, je postal obdolženec za kaznivo dejanje Nevarna vožnja. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gre za ogrozitveno kaznivo dejanje, dovolj je že resno ogrožanje. Če nekdo pridivja mimo lokala, polnega ljudi, je to že takšna zadeva.

 

Če ne bi bilo lokala, ne ogroža načeloma nikogar.

 

Prekoračena vožnja skozi naselje je kaznivo dejanje, saj imaš tam, če prekorači za več kot 50kmh.

 

Tako da je dovolj že neposredno ogrožanje, ne pa da moraš povzročiti še nesrečo.

 

Jaz sem prepričan, da če nekdo žge 100kmh+ skozi naselje na omejitev 50, da se tega še presneto zaveda in s tem privoli tudi, da koga sname, ki ga pri taki brzini ne more videti, pričakovati itd. (eventuelni naklep).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolk jih je pa ze prletel dobesedno direkt na burger za sank?

 

To je nemogoće de,da bi vikiju prletu za šank pa nč naroču z motorjem haha

 

Drgač je pa pred leti en fant,ki sem ga poznal, po tisti ravnini mim vikija na dol, šel naravnost pod ograjo pa zaključu karijero

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gre za ogrozitveno kaznivo dejanje, dovolj je že resno ogrožanje. Če nekdo pridivja mimo lokala, polnega ljudi, je to že takšna zadeva.

 

Če ne bi bilo lokala, ne ogroža načeloma nikogar.

 

Prekoračena vožnja skozi naselje je kaznivo dejanje, saj imaš tam, če prekorači za več kot 50kmh.

 

Tako da je dovolj že neposredno ogrožanje, ne pa da moraš povzročiti še nesrečo.

 

Jaz sem prepričan, da če nekdo žge 100kmh+ skozi naselje na omejitev 50, da se tega še presneto zaveda in s tem privoli tudi, da koga sname, ki ga pri taki brzini ne more videti, pričakovati itd. (eventuelni naklep).

 

 

Sneckica.... ves kaj je 100% naklep?        To da se bom vpisal v lovsko druzino ! ! ! ! 

 

 

PS: zaznavo si pa lahko nekam ftaknes ... tja kjer ti bo najbolj pasalo

 

:smoke:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gre za ogrozitveno kaznivo dejanje, dovolj je že resno ogrožanje. Če nekdo pridivja mimo lokala, polnega ljudi, je to že takšna zadeva.

 

Če ne bi bilo lokala, ne ogroža načeloma nikogar.

 

Prekoračena vožnja skozi naselje je kaznivo dejanje, saj imaš tam, če prekorači za več kot 50kmh.

 

Tako da je dovolj že neposredno ogrožanje, ne pa da moraš povzročiti še nesrečo.

 

Jaz sem prepričan, da če nekdo žge 100kmh+ skozi naselje na omejitev 50, da se tega še presneto zaveda in s tem privoli tudi, da koga sname, ki ga pri taki brzini ne more videti, pričakovati itd. (eventuelni naklep).

 

Neposredna nevarnost za življenje ali telo neke osebe je, kadar se ta neka oseba počuti ogroženo oziroma v nevarnosti za svoje življenje ali telo v neki situaciji in je zaradi tega morala zavirati, zaviti v stran ali odskočiti z vozišča zaradi "nevarnega" voznika in tako s svojim dejanjem preprečila prometno nesrečo. Ta "nevaren" voznik mora biti neposredna nevarnost za nekoga in ne posredna nevarnost, kot v primeru "kaj pa, če ...". 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Neposredna nevarnost za življenje ali telo neke osebe je, kadar se ta neka oseba počuti ogroženo oziroma v nevarnosti za svoje življenje ali telo v neki situaciji in je zaradi tega morala zavirati, zaviti v stran ali odskočiti z vozišča zaradi "nevarnega" voznika in tako s svojim dejanjem preprečila prometno nesrečo. Ta "nevaren" voznik mora biti neposredna nevarnost za nekoga in ne posredna nevarnost, kot v primeru "kaj pa, če ...". 

 

Opisal si Sneckico !!!  :notworthy:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Udeleženec v prometu je tudi civil, ki parkira pred Vikijem in je neposredno ogrožen s strani divjaka, ki pritisne tam mimo.

Jaz bi se počutil ogroženega.

 

Kot da bi kafe pil na ovinku motogp steze, kjer ne bi bilo ograje itd.

Popravljeno . Popravil Snecer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sneckica !!! . . . . lepo te prosim . . . pobotaj se s fantom  in  ne bit spet patoloska internetna drkadzija  !!!   

 

 

Plizzzzzz   :smoke:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še bolj se počutim ogroženega med sprehodom po naravi, če gre proti meni objestnež na kroski.

 

Doživel predlani na Pohorju, objestnež se je celo z ugasnjenim motorjem spustil v dolino po fis progi, kjer je bilo polno sprehajalcev.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še bolj se počutim ogroženega med sprehodom po naravi, če gre proti meni objestnež na kroski.

 

Doživel predlani na Pohorju, objestnež se je celo z ugasnjenim motorjem spustil v dolino po fis progi, kjer je bilo polno sprehajalcev.

 

Ce ves kdo je bil, prosim, da posredujes zaznavo !!!

 

 

 Ime ,priimek, bivalisce , da ga obiscejo kaznovalni organi in ga preluftajo kot kozla, ker te je zgresil.   :smoke:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Neznan storilec, neregistrirana kroska. Nisem imel niti fotkiča, da bi ga posnel.

 

Policija pa sicer ve, kje in kdaj se vozijo, a zadeve niso donosne, raje pišejo naloge, ki so donosni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Udeleženec v prometu je tudi civil, ki parkira pred Vikijem in je neposredno ogrožen s strani divjaka, ki pritisne tam mimo.

Jaz bi se počutil ogroženega.

 

Kot da bi kafe pil na ovinku motogp steze, kjer ne bi bilo ograje itd.

Potemtakem je vsak neposredno ogrožen, ko se jaz in ti tam mimo peljeva, pa čeravno po predpisih, se mi lahko malce stemni pred očmi al sem nespreten in zavijem z mopedom med gledalce.....

Torej sva oba neposredni grožnji?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Malo se preseravate in zelo varčujete s pametjo. Pa nekak nam je vsem jasno, kaj je predrzna in nevarna vožnja.

Razen če radi onanirate na podrobnostih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dns ni bilo pri Vikiju nobene neposredne nevarnosti, bila pa je posredna, k je močno pihala burja in mi je rokavico skoraj v Koper odneslo...matr sm se čist usrou, da bom moral brez domov :(

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

"Nažiganje" mimo lokala (zaradi publike) , ki ima uvoz in izvoz na glavno cesto, je vse prej kot pametno početje, pa naj si to vsak razlaga kakor hoče.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

"Nažiganje" mimo lokala (zaradi publike) , ki ima uvoz in izvoz na glavno cesto, je vse prej kot pametno početje, pa naj si to vsak razlaga kakor hoče.

lp

 

Ja daj no, če že med nogami zaradi tega nič ne zraste se pa vsaj ego dvigne no, kako ne morete razumeti :sleep2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še sam se zgražam in sem zgroženo zgrožen :glare:

 

ta vikend pa ni blo prav preveč policajev po cesti ... zanima me, če piha veter npr. 30 km/h in jaz se peljem po omejitvah npr.90 km/h, dobim sunek v hrbet, me potisne na 120 km/h ... ravno takrat pa radar ... kaj pa zdaj ... :?

 

:krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta je izi: kriv. Nisi hitrosti prilagodil razmeram. :bum:

Popravljeno . Popravil dlicen
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja daj no, če že med nogami zaradi tega nič ne zraste se pa vsaj ego dvigne no, kako ne morete razumeti :sleep2:

oooo men tut mal zraste ko nažigam :P

še sam se zgražam in sem zgroženo zgrožen  :glare:

 

ta vikend pa ni blo prav preveč policajev po cesti ... zanima me, če piha veter npr. 30 km/h in jaz se peljem po omejitvah npr.90 km/h, dobim sunek v hrbet, me potisne na 120 km/h ... ravno takrat pa radar ... kaj pa zdaj ... :?

 

:krneki:

nč 2/3 kazni plačaš ti, 1/3 pa burja :D

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Me zanima ali te provida zaradi prekrška vedno ustavi ali pošilja tudi kasneje račune ter ali je v njej lahko tudi le en voznik ali sta v dveh?

Zadnjič sem namreč imel sumljivega zasledovalca. Kaj pa policisti v civilnih avtomobilih, kakšno delo oni opravljajo?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!