Skoči na vsebino

kako in s čim perete obleke na poti ?


hotschko

Priporočene objave

Nezadržno se bliža čas, ko bom moral zložiti oblek in obutve za dva za en teden ali več v bogih 39 litrov prtljažnega prostora in en mali nahrbtnik. Pranje majic, nogavic, spodnjega perila itd .. bo postala nujnost in neizogibno dejstvo.

Mene na tem mestu zanimajo zelo konkretni praktični nasveti in izkušnje za

- pranje,

- čimhitrejše sušenje,

- likanje :blink: ;)

- kateri pralni prašek vzeti,

- ali je dober tudi šampon za lase,

- navadno milo za blago ?...

- kako je s sušenjem oblek v deževnem vremenu

- za koliko dni perila in majic vzeti s seboj ...

skratka: izkušnje, ideje, nasveti ... B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Madona kompliciraš :blink: ... kaj pa rabiš(-ta)? Vsak ene (kratke) hlače za poleg, pa ene patike, pa tri majice, pa 7 spodnjih hlač, pa nekaj nogavic! Pa 2 zobni ščetki, 1 zobno pasto, 1 milo in 1 šampon! In ne mi rečt, da tega ne spraviš v kovček in ruzak???? :rolleyes:

(ališevednorabišprostorzanavijalke? :P :D )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. Kam greš (južno, severno)?

2. A boš kampiral ali boš v hotelih, apartmajih, sobah?

3. A greš sam al z Milenco?

Ko mi mal pojasniš dobiš še nasvete ...

Pa en zelo pameten nasvet ... izogibaj se raznih fontan in odrov nad njimi ... sej veš ... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To je čisto odvisno od tega kam gresta. Če gresta na morje je tako kot je Aja rekla - ne rabiš veliko. Če greš kam drugam ali bolj na mraz postane problem.

Po mojem mnenju šampon v nujnih primerih lahko nadomesti prašek. Drugače je pa bolje kupiti manjšo ''dozo'' tekočega pralnega praška (ali pretočiti v majhno stekleničko) ali pa vzeti milo za pranje, ki tudi ne zavzame veliko prostora.

Sicer pa če zmanjka se da tudi v trgovinah kupiti, če je res nuja.

PS Če boš preveč s sabo vzel, ti bodo molji doma pomrli. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Izkušnje iz prve roke za dva za 14 dni za 5.000 km na poti (za majice, spodnje hlače in nogavice):

- majice in sp. hlače naj ne bodo čisti bombaž. Kupita si mešanico, tim. stretch blago (npr. Skinny). Vsak po dva kompleta (enega na sebi, enega v kufru). Spodnje majice si kupita v T shirt varianti. Se sploh ne vidi, da gre za spodnjo majico, pa še oprijeto je (ne frfota) in pije vlago ter odvaja naprej. Dobiš v beli, črni, modri in mislim da tudi v rdeči varianti. Cene je normalna. Posuši se hitro!

- za paradiranje pa vsak po eno klasično bombaž majico (npr. Ducati forever), ki pa jo raje ne perita, ker se bo dolgo sušila,

- nogavice za hitro pranje in sušenje dela celo Polzela in so elastičnega tipa (spet stretch) brez zgornjega robu, da ne žuli. Hitro se posuši. Barve črna in modra. Vsak po dva kompleta.

Pranje: v redu je šampon za lase (brez kondišnerja), če imata plac, vzemita ali na poti kupita 1/2 l dozo tekočega praška za otroške cunje. Pa temeljito splaknit potem!

Likanje pozabi. V deževnem pozabi na pranje, ker se bo zakisalo in ne posušilo.

Za svojo spremljevalko kakšne spodnje hlače več. Pa še en nasvet za njo. Motor, Monster pa še posebej ni ravno prijazen do ženskega mednožja. Naj tvoja Lady vzame najbolj fine tampone in naj jih tudi uporablja na vožnji. Bo potem obema bolj prijetno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

rei v (rumeni) tubi od procter & gamble.opere vse in se dobro disi.je koncentrat tako da ne rabis veliko tega za pranje.tuba je 125 ml,dobiti bi jo moral v vsaki drogeriji,ali vsaj v tistih povezanih z kaksno nemsko ali avstrijsko drogerijo (npr. dm ipd.).

teh 125 ml zadostuje za ca. 90 l pralne vode; drugace povedano ena tuba je zadosti za vsaj 3 leta dopustov in potovanj. ;)

in cim manj cot zraven vzemi(ta).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čečotu se pridružujem v mnenju glede NEbombažnih stvari... Jaz imam troje "švic-majice" (odvajajo znoj, spodaj si suh... kupiš lahko v pohodniških štacunah... ne jih prati z mehčalcem niti pod razno... se sušijo hitro). Seveda imaš potem še 1 ali 2 bombažni majici za paradiranje/spanje. Dalje, spodnje gate obvezno iz umetnih vlaken, ne bombaž. Elastan in to -- je bolj prijazno do kože, pa še suši se hitro. Z nogavicami sem imel vedno hude probleme. Dokler nisem naletel na X-Socks ---> sedaj lahko tudi za 14 dni vzameš s sabo le dva para, ker se niti pod razno ne usmradijo (samo moraš kupiti MOTO ENDURO model, ki ima edini tisto zadevo za smrad). V skrajnem primeru bi bil dosti tudi eden, a je kriza, če te zmoči dež, potem imaš pa mokre nogavice.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Madona kompliciraš :blink: ... kaj pa rabiš(-ta)? Vsak ene (kratke) hlače za poleg, pa ene patike, pa tri majice, pa 7 spodnjih hlač, pa nekaj nogavic! Pa 2 zobni ščetki, 1 zobno pasto, 1 milo in 1 šampon! In ne mi rečt, da tega ne spraviš v kovček in ruzak???? :rolleyes:

(ališevednorabišprostorzanavijalke? :P :D )

Zakaj pa sedem gat sej gre sam za en teden???????????????? :P ;) :D :rolleyes: <_< :) :D ;) :P :D

Ej res ni panike glede pranja, drgač pa iz druge roke loh povem (moja opere) da prašek OPAL za ročno pranje al neki tacga lepo diši pa še za silo čisto je!!Pa sej bi mogl bit ok k smo itak motoristi!!!

Ciao,by Pero

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne bomo zašajtali iz teme in prešli na kaj in kako spakirat. Je pa res, da je "pralnega" dela prtljage vedno skromno malo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Znanec ima za to probleme nasprotno logiko: oceni, koliko spodnjega perila bo potreboval, kupi najcenejšega (bombažnega) in po uporabi odvrže. Plusi: ni pranja in sušenja, ne potrebuje pralnega sredstva, nima skrbi in potrate časa (dopust je vedno prekratek). Minusi: malo več stroškov ob startu, malo več prtljage (ampak res samo malo več). Za punco je pa to malo težje izvedljivo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

- hvala nekaterim za uporabne odgovore

- in nekaterim za neuporabne

vprašanje NI bilo mišljeno konkretno, da kam greva ampak na splošno kako je s pranjem perila na poti, ker za dva je 39 litrov s čevlji in vsem kar paše zraven res malo. Če potujem sam nimam težav, ker lahko montiram še dodatne stranske torbe.

Predvsem vidim, da se moram znebit bombaža pod jakno in na ta način zmanjšat volumen prtljage. Imam pa nekako odpor, da bi dva dni zapored oblekel eno majico brez pranja. Je tako, da puščam relativno veliko vode in se to nekje gotovo pozna. Poleti zamenjam v civilu dve bombažni majici na dan, kar je za količino prtljage na motorju nesprejemljivo ampak v prešvicanih čeprav že posušenih cunjah pa ne zdržim.

@Čečo, Noise: Kako je z vonjem teh elastičnih nebombažnih majic po dnevu dveh na motorju ?

S spodnjimi hlačami, ki jih čisto takšne navadne elastične kupujem v Merkatorju, sem zadovoljen, ker nimajo nobenega šiva in ne režejo v rit, zavzamejo extremno malo prostora poleg tega pa jih lahko brez težav nosiš par dni.

V tej temi me pa še vedno zanimajo predvsem načini čiščenja cunj, ki jih imam s seboj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imam pa nekako odpor, da bi dva dni zapored oblekel eno majico brez pranja. Je tako, da puščam relativno veliko vode in se to nekje gotovo pozna. Poleti zamenjam v civilu dve bombažni majici na dan, kar je za količino prtljage na motorju nesprejemljivo ampak v prešvicanih čeprav že posušenih cunjah pa ne zdržim.

@Čečo, Noise: Kako je z vonjem teh elastičnih nebombažnih majic po dnevu dveh na motorju ?

Imam enak problem kot ti (zgoraj). A ni panike pri teh "švic" majicah, ker so za to narejene. OK, malo že ima vonja po kakih treh dneh a nikakor ne takšnega kot bombaž. In na občutek nikakor niso kot "bombažne prešvicane" (za znort) ampak so znotraj skoraj tako kot sveže, mogoče malo bolj "gladke", a nikakor ni panike. Po dveh, treh dneh, pa itak opereš!

V tej temi me pa še vedno zanimajo predvsem načini čiščenja cunj, ki jih imam s seboj.

Hja, to sem pozabil. Jaz imam s sabo pač tisti prašek, ki je trenutno doma.. Npr. Ariel ali kaj podobnega. Prelijem si ga v manjšo dozico, recimo 50ml in to je več kot dovolj za nekaj manjših pranj. Za "dozice" uporabim tiste majhne dozice ki jih dobiš v hotelih, šampon-testerčkih, ali pa dozici šamponov ki jih lahko v takšni obliki že kupiš (npr. Garnier Fructis Fresh se prodaja tudi v 50ml)... Preliješ, pa je. Velik problem je seveda, če je vreme slabo.

Je pa še ena možnost. Če se kje ustališ vsaj za en dan, daš cote "profesionalno" oprat. Marsikje po svetu imaš pralnice, kjer se s tem profi ukvarjajo. (Naslovi pralnic so v Lonely Planetu na primer).

To me spominja na budget "backpack" potovanja... Tudi tam imam vedno enak problem - nahrbtnik je majhen in za 1 ali 2 meseca je potrebno vzeti s sabo stvari... obleka, foto, zdravila&personal higiena, spalka, knjiga, frizbi, lonely planet, pa seveda pijača, maska in snorkel za potapljanje, itd. itd... Tudi tam sem pri pakiranju hitro na samo 3-4 majicah in 2-3 gatah. In tekočem prašku. In potem tako malo spakirava, da imava npr. z Lee Dee komplet prtljago oba skupaj 15kg... Ona stevardesa na check-inu na letališču pa potem sprašuje kje imava glavno prtljago in da "osebno" prtljago lahko na avion neseva :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Čečo, Noise: Kako je z vonjem teh elastičnih nebombažnih majic po dnevu dveh na motorju ?

V tej temi me pa še vedno zanimajo predvsem načini čiščenja cunj, ki jih imam s seboj.

Za vonj ne vem kaj dosti, ker tudi "na smrt" zmatrana opereva za pojutrišnji dan. Definitivno pa je še prebavljivo nataknit naslednji dan takšno majico prejšnjega dne, kar z bombažno ni "apetitlih".

Sam na poti perem tudi motoristične kavbojke (kaj črno teče), za katere sušenje je pa potrebna ročna centrifuga. Vsak z enega konca "navija", potem pa temeljito stresat in raztegovat, da ni premečkano.

Vse cunje se pere in suši okoli obrnjeno! Pri tako na 3/4 opranih cunjah tvegaš, da boš kaj zapral, zato dragocenejših stvari ne peri oz. ne nosi s seboj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To me spominja na budget "backpack" potovanja... Tudi tam imam vedno enak problem - nahrbtnik je majhen in za 1 ali 2 meseca je potrebno vzeti s sabo stvari... obleka, foto, zdravila&personal higiena, spalka, knjiga, frizbi, lonely planet, pa seveda pijača, maska in snorkel za potapljanje, itd. itd... Tudi tam sem pri pakiranju hitro na samo 3-4 majicah in 2-3 gatah. In tekočem prašku. In potem tako malo spakirava, da imava npr. z Lee Dee komplet prtljago oba skupaj 15kg... Ona stevardesa na check-inu na letališču pa potem sprašuje kje imava glavno prtljago in da "osebno" prtljago lahko na avion neseva :lol:

In smo šli z avtom na dopust za 5 dni. Mladenič s celo svojo sobo cunj, midva pa s 1/2 praznim kufrom. Pa ni nič manjkalo. Le Mačka je pripomnila, da je prtljažnik tako nesramno prazen, da bi si lahko privoščili še en čoln za napihnit (napihnjen že doma). Pride v kri.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Noise tnx ... zelo uporabne informacije ...

Imam enak problem kot ti (zgoraj). A ni panike pri teh "švic" majicah, ker so za to narejene. OK, malo že ima vonja po kakih treh dneh a nikakor ne takšnega kot bombaž. In na občutek nikakor niso kot "bombažne prešvicane" (za znort) ampak so znotraj skoraj tako kot sveže, mogoče malo bolj "gladke", a nikakor ni panike. Po dveh, treh dneh, pa itak opereš!

... in da pa še majčkeno zavijemo iz teme ... kako se pa reče tem materialom in kje se dobi takšne majice ... in še poceni in ne preveč grde :rolleyes: :) ?

Popravljeno . Popravil hotschko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi k smo šli v najhujši vročini na sicilijo nam je bilo v pomankanju svežih mikic,tako da smo v kampu kupili žeton za pralni stroj 1kg praška in umili spodnje perilo za 4ljudi.Obesli na štrik in to je to

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... in da pa še majčkeno zavijemo iz teme ... kako se pa reče tem materialom in kje se dobi takšne majice ... in še poceni in ne preveč grde :rolleyes: :) ?

Po posvetu z Mačko:

Skinny majice so mešanica bombaža in elastana. Povprečna cena posamezne majice in spodnjih hlač je 5.000 SIT.

Ta prave švic majice so iz sintetičnih materialov (Microfibra), cena za kos je s faktorjem 2 na Skinny.

Za tvojo damo nekaj podobnega in solidnega dela Beti Metlika (športnouporabno).

Največji izbor na enem mestu v Ljubljani je v Maxiju in v Emporiumu.

Zase boš dobil enobarvne, za damo pa Beti dela tudi z kakšno vespico gor in podobno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kako se pa reče tem materialom in kje se dobi takšne majice ... in še poceni in ne preveč grde :rolleyes:  :) ?

Hja, poceni-ne poceni, tam nekje okrog 3-5 jurjev so se mi zdi... Jaz sem jih kupil nekaj v Anapurni (krakovski nasip al kaj je že), nekaj v K2 (ko je še bil tam pri Veneri pri hotelu Lev -- se mi zdi, da ga ni več)... Imaš pa jih seveda tudi v BTC -- Iglu Šport nasproti Hale A in še v tisti pohodniški štacuni V hali A (tam blizu Elana na vrhu)... Verjetno jih imajo tudi v Sport 2000 (zdaj so popusti se mi zdi pri njih) in Elanu -- ne vem.

Kako se jim reče? Rečeš za pohodniške "švic" T-majice, pa je... važno, da ODVAJAJO vročino in znoj in da si znotraj moker.

A NE POZABI, DA JIH NE SMEŠ NIKOLI PRATI Z MEHČALCEM!!! Se sfižijo njihove uporabne lastnosti!!!

packtowl.jpgAja, ko smo že ravno pri teh materialih in minimalnem pakiranju cot. Namesto običajne brisače si kupi PACKTOWL brisačo (pogledaš si lahko kaj je zadeva na www.packtowl.com. "Travel" brisača v stilu vilede, ki se ne usmradi in se zelo hitro suši. Če se ti ful zmoči kar iztisneš vodo ven kot iz vilede. Pa še spakiraš jo lahko zelo na minimum, pa itak ne rabiš ful velike zaradi njenih "vpijajočih" lastnosti. V Sloveniji jo trenutno dobiš SAMO v tisti pohodniški štacuni V hali A (tam blizu Elana na vrhu)... Velikost LARGE stane mislim da ene 3 ali 4 jurje, samo je pa res zakon. In pa uporabno seveda ne samo za na motor ampak vsako malo >1 dan trajajoče bivanje od doma!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Noise ... ti si za za zaklat(d) koristnih informacij ... bi rekel jecljač ;) :D

1000 tnx

Popravljeno . Popravil hotschko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še ena verjetno ne nepomembna malenkost. Stvari ne zlagaj v plastične vrečke, razen umazani del, ker če ni čisto čisto suho, se bo usmradilo (motor s kufrom na soncu še pospeši zadevo). Sešij si vrečo(e) iz platnu podobnega materiala. Dobre so tudi vreče za čevlje, npr.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še ena verjetno ne nepomembna malenkost. Stvari ne zlagaj v plastične vrečke, razen umazani del, ker če ni čisto čisto suho, se bo usmradilo (motor s kufrom na soncu še pospeši zadevo). Sešij si vrečo(e) iz platnu podobnega materiala. Dobre so tudi vreče za čevlje, npr.

.....pod pogojem,da imas vodotesen "kufer"...... ce ne.... bos pac vlacil nase vlazne/mokre cote.toliko o vreckah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

men so kolegi iz nemčije pustil prašek za potovanja, ki je malo večji od tube za zobno pasto in ma zraven v pokrovčku vgrajeno še ščetko - ful praktično

drugač pa najbolj praktično je sabo vzet eno bejbo "who cares for things" :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kakšne pa so "tehnike pranja" z raznimi čistilnimi sredstvi ... jaz ročno perem tako, da natočim poln umivalnik tople vode, notr stresem/zlijem pralni prašek in mečkam cunje dokler se mi da ...

... predvidevam, da morda obstaja še kakšen drug morda boljši in bolj učinkovit način ... sploh s specialnimi čistili, kot je Rei itd ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne obstaja.vsaj jaz ga ne poznam.ce nimas stroja za to........ hrdaj bre,hrdaj. :lol:

rei je samo bolj koncentrirana zadeva katera res vso svinjarijo ven spravi.tudi motorno olje,odvisno samo od hrdanja oz. trajanja le-tega. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

OK ogromno je bilo povedanega, še par dodatkov:

1. švic majce dobiš v vsaki alpinistični trgovini, vzemi ene (se ne spomnim imena, če boš rabil bom vprašal) ki jih dela slovenska firma, so pol cenejše in zelo dobre, vsi alpinisti jih imajo. za vroče imaš t-shirt, lahko si kupiš tudi z dolgimi rokavi, je super za pod jakno ko je mrzlo, ker greje, prevaja švic in je tanka - tako si pripravljen tudi na bolj mrzlo vreme in ne rabiš drugih debelih oblačil. ni panike če jih par dni ne opereš, ne smrdijo oz. dosti manj kot bi bombaž. iz istega materiala lahko dobiš tudi dolge gate in spodnje hlače - vsekakor priporočljivo. bikers in podobne firme ponujajo taka perila tudi v "moto" varianti ampak so zaradi tega dražja.

2. pereš okoli obrnjeno v kakem umivalniku v kampu. voda v umivalnik, malo praška na blago, ribaš in vržeš v vodo za par min, spiješ pivo in spereš. zaviješ (najboljše če sta dva), malo kriliš okoli in obesiš na kak štrik (tanko vrvico) ki ga lahko vzameš tudi sabo. sam sem vedno uporabljal kar navadno milo, je blo čisto OK.

3. od obutve (če je toplo, morje itd.) imaš moto škornje in kake teva (tiste sandale za zalimat) natikače ker so dobri za v mesto in na plažo.

4. fajn je mala doza baby pudra, po tuširanju se namažeš pod pazduho, za kolenom, komolci in med nogami, povsod tam kjer te riba in švicaš. s tem preprečiš da bi se ti po celodnevnih vožnjah in švicanju vnela koža.

5. "fine" cote limitiraš na minimum, izbereš take majce ki nimajo plastičnih napisov in poslikav ker se to slabo suši pa še uničiš lahko z pranjem. ženska vzame kake lahke enodelne poletne oblekce, se dajo zložit na malo + sarong (tisto ruto za okoli riti zavezat) tako da lahko nosi večino dneva tudi kopalke. od hlač priporočam pohodniške ki imajo na hlačah zadrgo, imaš dolge in kratke hlače v enem.

6. če vse skupaj še ne gre v kufer, kupi goldwinga ali nosi sabo samo kreditno kartico in sproti kupuj cote umazane pa podari lokalnemu RK. ;)

7. ne pozabi kak multitool (lederman in podobno), duck tape (srebrni močni selotejp - dela čuda) in sprej za ketno. imej napisano kakšno olje imaš noter (oznako) da ga lahko po potrebi kupiš in doliješ).

srečno pot :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!