Skoči na vsebino

Anti Blocking System (ABS) na motociklih


gregas

Priporočene objave

95% jih ne zna. (!)

zakaj ABS se ni obvezen ?!

sej pri avtih tut (še) ni..

tam je le airbag in tritočkovni pasovi

pri motorjih pa euro3 pa da ma lučke..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...
Ker se na motorju tipa er 6 z abs-om v idealnih pogojih oz. v povprečnih(suh asfalt, temp. nad 15) ne ustaviš hitreje oz. nasprotno, ustaviš se počasneje(ne veliko, vendar tako je) seveda z popolnim obvladovanjem motocikla. In motor brez abs-a je lažji, ne veliko, vendar je, še en faktor več, ki propomore k hitrejšemu zaviranju(pa četudi za par cm iz npr. 100kmh).

Pa še subjektivni razlogi(nemogoče ustavljanje na prvo kolo, vsaj pri večini sistemov abs), teža(sicer malenkost), no teža je objektivna, pa hkrati subj.

Dvomim, da lahko proizvajalci že toliko časa zavajajo ljudi s plasiranjem ABS-a na trg. Jaz še v nobenem testu nisem prebral, da bi bila z ABS-om na mopedu tipa ER-6 (če že govoriš v splošnem), zaviralna pot daljša. Razlika v teži je minimalna- ravno tolikšna najbrž, kot če greš pred vožnjo na dolgo potrebo. :rolleyes:

Popravljeno . Popravil Igorr
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dvomim, da lahko proizvajalci že toliko časa zavajajo ljudi s plasiranjem ABS-a na trg. Jaz še v nobenem testu nisem prebral, da bi bila z ABS-om na mopedu tipa ER-6 (če že govoriš v splošnem), zaviralna pot daljša. Razlika v teži je minimalna- ravno tolikšna najbrž, kot če greš pred vožnjo na dolgo potrebo. :rolleyes:

ABS je super zadeva predvsem za motorista začetnika oz. do neke mere tudi za izkušenega motorista, vendar v idealnih pogojih z spretnim voznikom je le ta odveč. In ja, razlika v teži je res minimalnaaaaaaaa, vendar je.(saj nisem napisal, da je velika)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ABS je super zadeva predvsem za motorista začetnika oz. do neke mere tudi za izkušenega motorista, vendar v idealnih pogojih z spretnim voznikom je le ta odveč. In ja, razlika v teži je res minimalnaaaaaaaa, vendar je.(saj nisem napisal, da je velika)

In kje ti na cesti najdeš idealne pogoje?

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo osebno mnenje glede abs: BEDARIJA, sploh za ta motor, ne bi ga imel niti, če bi bil motor z abs-om ceneje

No, če bi bilo pa po moje, bi pa abs uvedel kot obvezno opremo motocikla. Tako kot luči in smerokaze. :yes:

Pa seveda izklopljiv, za kakšne dirkače. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ABS je super zadeva predvsem za motorista začetnika oz. do neke mere tudi za izkušenega motorista, vendar v idealnih pogojih z spretnim voznikom je le ta odveč. In ja, razlika v teži je res minimalnaaaaaaaa, vendar je.(saj nisem napisal, da je velika)

1. kje oz. kolikokrat najdes "idealne" pogoje na cesti ? se na pisti jih ni vedno.

2. definiraj _spreten_ voznik.

sam nisem ravno zacetnik, tudi najbolj storast nisem, pa bi vseeno imel raje motor z ABS kot brez za na cesto. govorim pa samo zaradi izkusenj po cez 270.000 km prevozenih z raznimi motocikli v zadnjih dveh desetletjih

in velika vecina nas (se vedno) v kriticni situaciji najbrz ravna narobe; zato je vsako pomagalo vredno denarja, ki odvrne hladno deformacijo plastike, pleha in koze.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Razlika v teži je minimalna- ravno tolikšna najbrž, kot če greš pred vožnjo na dolgo potrebo. :rolleyes:

4-12 kg? :whistle:

In kje ti na cesti najdeš idealne pogoje?

Avtocesta Ljubljana-Koper :-) al pa tisti dooolgi ovinek okoli Ljubljane? :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, če bi bilo pa po moje, bi pa abs uvedel kot obvezno opremo motocikla. Tako kot luči in smerokaze. :yes:

Pa seveda izklopljiv, za kakšne dirkače. :whistle:

enostavno mu ukradeš varovalko :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam nisem ravno zacetnik, tudi najbolj storast nisem, pa bi vseeno imel raje motor z ABS kot brez za na cesto.

Jz pa ne!Me moti še tista porazdelitev bremzanja pri VFR!In zato mislim,da naj še vedno izdelujejo tako motocikle brez ABS kot tudi z ABS!Navsezadnje se motocikli izdelujejo zato,da najde vsak neki ne pa zato,da bo.....

Sploh pa mislim,da je primerjava airbagov,varnostnih pasov v avtomobilu prav smešna z ABS-om na motociklu!

Na letalu mamo pa kisikove maske dajmo jih dat še v avtomobile no! :slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam ABS in naslednji motor, ga bo tudi imel.

V kontroliranih pogojih se skoraj vsak ustavi BP, v paniki pa nekaterim zmanjka sprednjega kolesa. Tudi jaz se štejem med zadnje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sedaj imam motor z ABS-om in sem z njim zelo zadovoljen, ker mi je že nekaj krat prav prišel.

Tako, da če bo le možno bo imel moj naslednji motor tudi ABS. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim,da sem že enkrat zapisal:kdor ima ABS ga hvali,kdor ga nima ga graja (razen ICE-ja)sicer pa sam po ca 200K prevoženih z raznimi motorji bo moj naslednji motor sigurno spet z ABS-som + delno integrirane zavore. Pri BMW-eju povača ABS + delno integriran skupno težo za 5,7 Kg.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim,da sem že enkrat zapisal:kdor ima ABS ga hvali,kdor ga nima ga graja (razen ICE-ja)sicer pa sam po ca 200K prevoženih z raznimi motorji bo moj naslednji motor sigurno spet z ABS-som + delno integrirane zavore. Pri BMW-eju povača ABS + delno integriran skupno težo za 5,7 Kg.

pa razen mene.. ;)

ga nimam, ampak sem ga na kakem motorju že pogrešal..

sam pa nekako ne bom kupu motorja z abs-om..

pa ne zato ker ga ne bi hotel imet, ampak ker enostavno nimajo abs-a v ponudbi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa razen mene.. ;)

ga nimam, ampak sem ga na kakem motorju že pogrešal..

sam pa nekako ne bom kupu motorja z abs-om..

pa ne zato ker ga ne bi hotel imet, ampak ker enostavno nimajo abs-a v ponudbi

Odvisno kaj voziš;Npr.motor za Spedway sploh BREMZ nima(razen motorne),ko odvzame plin- kaj šele ABS!!!! :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na mokrem cestišču je sigurno dobrodošel, po suhem pa kokr za koga,pa s tem ne mislim, da v suhem slabo opravlaj svojo nalogo.

Še posebno,če naletiš na pesek-sprobano 100% lani na spremstvu koleserske dirke po Slovenji brez ABS-a bi bil danes motor še kakšnega kovača cenejši ,če bi ga hotel prodati :headbang:

Enkrat ABS vedno ABS - nebi pa imel nič proti,če bi ga lahko včasih izklopil, pa vseno 80% bi bil vklopljen!!! :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na mokrem cestišču je sigurno dobrodošel, po suhem pa kokr za koga,pa s tem ne mislim, da v suhem slabo opravlaj svojo nalogo.

Se strinjam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če izvzamemo tiste ki z motorjem delajo "stopije" in "willije" potem je na motociklu ABS kot "dodatna" oprema sigurno dobrodošel. Je pa res najbolje, da ga nikoli ne potrebuješ - kot varnostni pas v avtu.

Če ti samo enkrat prihrani polomljeno pa naj bo plastika ali pa še huje kosti, potem ga znaš ceniti in je njegova vrednost veliko večja kot jo plačaš v denarju.

Pa LP in srečno nacesti z ali brez ABS!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je pa res najbolje, da ga nikoli ne potrebuješ - kot varnostni pas v avtu.

Slaba primerjava ! :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj slaba...? Jaz ABS nimam, vem pa da bi ga pri prejšnjem motorju krepko potreboval. Trenutek panike, preveč stisnjena sprednja zavora...padec.

Saj sčasoma bo serijski pri vseh vozilih. Kaj so govorili pred leti za servo volan v avtu in klimo?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz bi jo z ABS-om na prejšnjem mopedu verjetno odnesel brez sprehoda (katapult) med smreke na Pokljuki :rolleyes:

Slaba primerjava se mi je zdela v tem smislu, ker ko v avtomobilu varnostni pas začne opravljati svojo funkcijo se ponavadi plehovlje že mečka ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz bi jo z ABS-om na prejšnjem mopedu verjetno odnesel brez sprehoda (katapult) med smreke na Pokljuki :rolleyes:

Slaba primerjava se mi je zdela v tem smislu, ker ko v avtomobilu varnostni pas začne opravljati svojo funkcijo se ponavadi plehovlje že mečka ...

Vsekakor pa se strinjava, da bi ABS bil dobrodošel. To je kot čelada -nekomu moteča, ampak pride včasih prekleto prav. Kdor si je skusil padec, ve.

Isto mi je nekako nesprejemljivo, da motorji nimajo vsi dvojnih diskov spredaj. Govorim za chopperje. (pa ne mi zdaj kdo -si pa kupi ,,normalen'' motor. Vem da je težko in okorno železje..)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj slaba...? Jaz ABS nimam, vem pa da bi ga pri prejšnjem motorju krepko potreboval. Trenutek panike, preveč stisnjena sprednja zavora...padec.

Saj sčasoma bo serijski pri vseh vozilih. Kaj so govorili pred leti za servo volan v avtu in klimo?

Servo volan in klima še vedno nista 'serijska' pri vseh avtomobilih... Tako kot tudi ABS ne (pa bi, glede na splošno vozniško izobraženost, bil nujen).

Vsekakor pa se strinjava, da bi ABS bil dobrodošel. To je kot čelada -nekomu moteča, ampak pride včasih prekleto prav. Kdor si je skusil padec, ve.

Isto mi je nekako nesprejemljivo, da motorji nimajo vsi dvojnih diskov spredaj. Govorim za chopperje. (pa ne mi zdaj kdo -si pa kupi ,,normalen'' motor. Vem da je težko in okorno železje..)

Dvojni diski so potrebni za motorje, ki dosegajo velike hitrosti - nad 180 km/h, recimo...

Morda si predstavljaš, da dvojni diski zagotavljajo večjo zaviralno silo. Pa temu ni tako - res pa je, da dvojni diski bolje prenašajo toplotne obremenitve, ki nastopijo pri zaviranju iz visokih hitrosti.

Suzukijev GS500 (ki sem ga nekoč imel) npr. ima samo en disk, pa vseeno odlično zavira. In za njegovih 170-180 km/h, kolikor jih realno doseže (če so vsi planeti v pravem položaju), oz. za 'normalno' potovalno hitrost 130-140km/h je en disk več kot dovolj.

Kar se ABS-a tiče - se mi zdi, da je kar 'precenjen'. S tem ne mislim na tistih 400-800€, kolikor več pač stane model z ABS, ampak na mišljenje, da lahko na motorju z ABS-om pa zaviraš 'brez skrbi' v vseh okoliščinah in da je kakšno 'znanje' oz. trening zaviranja pri tem odveč - ker to preprosto ni res in ker lahko takšno mišljenje / prepričanje koga zelo drago stane.

Če bom kdaj kupoval nov moped za na cesto, bo vsekakor imel ABS - na cesti je pač preveč 'nepredvidljivih' pasti (pesek, mokrota, listje, ... ) in še tako natreniranemu vozniku bo v takih okoliščinah ABS prišel prav.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!