Skoči na vsebino

Kriticna situacija - zival, ovira itd na cesti


boli

Priporočene objave

Torej, teoretična situacija: pripelješ po ravni cesti, pospešuješ, imaš notri cirka 100 km/h, z desne ti skoči pes, ki ne daje občutka gotovosti, da bo odšprintal čez cesto. Gleda te in omahuje, ti ne veš, kam bo zavil. Pes je od tebe oddaljen cirka 15-30 metrov...

Kaj pravijo najboljše prakse ter teorije o tem, kakšen pristop ubrati?

Stisneš motor z koleni, trdno zgrabiš balanco in hop čez psa. v najslabšem primeru sta poškodovanca dva

Kruto ampak če mam že na izbiro ali pes ali jaz..........

LP

Leteči

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Srečo imaš, da te ne oblaja :cry:

Ko pa se prekucneš pri hitrem zaviranju in se zvališ po cesti te nato še obgrize... :lol1:

Šalo na stran....

To... z živalimi po cestah je lahko kar resen problem... Jaz sem se pred nekaj leti komaj izognil padcu. Pes je pridivjal na cesto in tu ti ne koristi nobena šola varne vožnje, ker nimaš pojma kako bo odreagiral pes. V mojem primeru, pa še ni bil cucek ampak neka sto kilska zverina. Sledilo je zaviranje na mrtvo in sem se komaj ujel. Sopotnica je bila skoraj na mojih ramenih. Ko sem se ustavil pa sem ob robu ceste zagledal lastnika, ki me je lepo bulil in si nekaj brundal.

Vprašanje pa se tu pojavi?!?!? :hmm:

A se lahko v takem primeru toži lastnika. Psa vendar ne smeš pustiti neodvezanega da se lepo šeta po cesti in oblaja vse kar mu pride pred oči...

Jaz bi ga verjetno najprej zbrcal, nato pa tožil...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itak, da lahko tozis lastnika....pes naj bi bil varno na povodcu se posebno v blizini cest in podobnega.....samo potem ti kaj kmalu policaji pridejo ven z takimi in drugacnimi modrovanji, kot so naprimer da bi lahko kaj takega predvidel in da bi moral prilagodit hitrost ze takrat ko je bil pes dva km proc........v primeru zasebne tozbe pa imas velike sanse da dobis, ce seveda dobis lastnika psa ki si ga zgazu...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itak, da lahko tozis lastnika....ce seveda dobis lastnika psa ki si ga zgazu...

Mislim da v večini primerov bi pes ostal cel, ti pa bi pristal na asfaltu. Zdaj pa dokazuj kdo ima prav. Lastnik bi tupil svoje, ti svoje... na koncu pa civilna tožba. Tukaj pa ponavadi zaslužijo le odvetniki...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Torej, teoretična situacija: pripelješ po ravni cesti, pospešuješ, imaš notri cirka 100 km/h, z desne ti skoči pes, ki ne daje občutka gotovosti, da bo odšprintal čez cesto. Gleda te in omahuje, ti ne veš, kam bo zavil. Pes je od tebe oddaljen cirka 15-30 metrov...

Kaj pravijo najboljše prakse ter teorije o tem, kakšen pristop ubrati?

...gas do konca pa kar bo pa bo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer sem kar ljubitelj živali, samo ne na cesti. V svoji karieri sem z avtom povozil že vse kar leze in gre in je manjše od srne, to sem prišparal za kasnejša leta, ko bom imel mercedese.

No pa šalo na stran, najbolje je da čim bolj varno zmanjšaš hitrost, če gre zadevo obvoziš, če ne pa pač po sredi v primeru manjšega in s podrtim motorjem v primeru večjega psa, pač žival gor ali dol, doma imam punčko kime potrebuje dost več, kot pa debilen neodgovoren lastnik svojega nič krivega psa. Lastnik pa lahko še kako nastrada, predvsem civilno, samo, če si tudi ti kršil ZVCP, potem pride do deljene krivde, % pa zmeraj ugotavlja izvedenec cestno-prometne stroke, tu pomaga dobro sestavljen policijski zapisnik in kaka kvalitetna priča.

lp

Rudi

p.s.

Z avtom pa no mercy, mi je prekipelo, ko sem enkrat prebral, da je ena nosečnica obvozila srno in se ubila. Niti pomislim ne, da bi odvil, v tem primeru zbremzam (Fiat ABS + BAS + EBD rulez :yea2: ), če se vstavim o.k. če pa ne pa kar direkt čez brez kančka slabe vesti, je zmeraj pomagalo.

p.p.s.

V zgornji zadevi je rešitev, NIČ, saj si za manj kot reakcijski čas oddaljen od živali, ko boš do nje bo že prepozno.

Popravljeno . Popravil rudib
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm. kako boste pa odgovarjali, ce bi namesto psa bil tam otrok? koga boste tozili v tem primeru? A ma Monster tud kak gumb za te slucaje...?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zanimive teorije, a sam zase sem prepričan, da bi še preden bi sploh lahko pomislil kaj naj naredim, že zaviral in ga poskušal obvoziti....nagonsko, saj izkušenj še ni toliko

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tema že obstaja :devil: ampak...

Odvisno od velikosti- v velikosti mačka zajca in podobno ga sploh ne opazim, kaj več pa :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. ce bi namesto psa bil tam otrok ...

Za otroka bi pa reskiral kak padec mimo njega - torej vse, da se otroku ne bi nič zgodilo.

Tega pač ne moreš tlačiti v to temo in primerjati z vožnjo čez psa - se mi zdi.

Zelo verjetno sam nimaš otrok - ali se motim?

Če jih pa imaš, je pa to, milo rečeno, zelo čudna pripomba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kak so nas že učili na dnevu varne vožnje da se OBVOZI oviro? :hmm:

Zna bit malo komplicirano obvozit zmedenega psa ki ne ve ali naj gre naprej , nazaj ali naj kar ostane kjer je.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no psa še nimam na vesti mam pa mačke in kure :cry: zato iz izkušenj, ki so me rešile:

1. bremzaš ko nor

2. če vidiš da se ne boš ustavil, dodaš gas toliko da imaš konstantno hitrost torej, da se motor "sam" pelje in je stabilen

3. nič se ne poskušaš izogibat razen če žival obstane na mestu (kar pa itak nikoli ne). lepo pelješ ravno ker se bo žival izogibala tebi in samo če ti pelješ ravno ima možnost da to naredi, če ti ovinkaš jo samo zmedeš in ni šans da se nebi zadela (trust me on that .) ).

4. če se izogne je OK, drugače v zadnjem trenutku po gasu (kontrolirano), krmilo primeš bolj močno ampak ne preveč. ko boš zadel žival pusti krmilu da opleta, saj se bo umirilo. če držiš trdo kot kamen boš padel, no pa to je menda itak jasno saj tako ali tako nikoli ne smeš stiskat krmila ampak moreš pustit da gre malo po svoje.

5. čimprej se odpeli domov in operi opremo in motor (ko se shladi), saj bo smrdelo ko hudič ko se črevesje, dlaka in ostalo speče na cilindrih.

pri manjših živalih ni problema, je ta tehnika čisto OK, pri velikih (srne, veliki psi in podobno) pa nevem. slišal pa sem da naj bi enkrat en motorist srni odsekal glavo in pri tem ni padel.

za otroka pa nevem, sigurno bi se mu izogibal ker računam na to da se bi pač otrok "zaskočil" od straha in ga bi zato lahko obvozil, medtem ko preverjeno mačke in kure ne ostanejo na mestu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če je pekinezar samo dodaš gas, če pa je kaka večja krava; doga, rotvajler, malamut..., pa upaš, da obstaja lastnik, ki ti bo kril škodo ko se boš razlepu

lahko pa tut preneseš težo na zadnjo gumo in probaš preplezat oviro

ponavadi pa po cestah vandrajo mešanci srednjih velikosti brez definiranih lastnikov in zato je bolje preprečevati kot zdraviti; zmanjšajmo hitrost in vnaprej pričakujmo situacije - kje je pol sploh še užitek??? na offroadu!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Foter se je preko peljal pa ni blo vredu. Najebala sta oba. Torej, to ni resitev. Vsaj pri chopperju ne :hmm: Govorimo o psu, pa se ta je bil velik 3 kubicne centimetre, kaj bi sele blo pri velikem psu?

Popravljeno . Popravil Tomozuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Inštruktor v avto šoli je rekel, če je le zmerne velikosti gasa preko njega. Če je pa večji pa ne vem. (zmerna velikost 30 cm višine).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Inštruktor v avto šoli je rekel, če je le zmerne velikosti gasa preko njega. Če je pa večji pa ne vem. (zmerna velikost 30 cm višine).

a ti si ti prov inštruktorja vprašu?

pripomba moderatorja: ne, verjetno je mesarja vprašal, kaj o tem pravi inštruktor ... :lol1:

Popravljeno . Popravil SymRu
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če je pekinezar samo dodaš gas, če pa je kaka večja krava; doga, rotvajler, malamut..., pa upaš, da obstaja lastnik, ki ti bo kril škodo ko se boš razlepu

!

Ponavad je tako da se psa izogibaš, in se prevrneš pes pa spizdi. Pol pa sam kriješ škodo in plačaš kazen zaradi povzročitve prometne nesreče.

Zato gas pa naravnost, pa naj bo velik al pa majhen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker se tut nekaj vozim po terenu, sem po izkušnjah s skalo sredi ceste ugotovil, da je najboljš gas spustit (za razliko od nekaterih), motor lepo poravnat, dol z bremz, mogoče še sklopko stisnit pa lepo čez zapeljat.

Če ti pa z desne prilavfa, pa malo v desno zaviješ, da se sile skompenzirajo, da ti sprednjega konca ne odnese. Tako teoretično, pa bolj za kake endure.

Če maš pa s cestakom 100 noter, pa če je kaj večjega od čivave, ti pa tako ni rešitve :unsure:

No v vsakem primeru pred trkom :yea2: spustiš sprednjo bremzo.

Če si pa kake bolj kaskaderske sorte, pa po tazadnji pa gas čez mrcino :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O podobni temi(živali na cesti) se je že kar nekaj pisalo in govorilo, pa vseeno. Kolikor sam vem o tej situaciji bi nekako najbolje držali Pervjevi nasveti. Nekako pa bi tudi tukaj naj veljalo splošno(teoretično) pravilo izkušenih voznikov v smislu, OSREDOTOČI SE NA IZHOD IZ OVIRE NE PA NA OVIRO. To bi naj zgledalo nekako tako, če pred seboj naenkrat zagledaš oviro(pes, traktor...) išči najboljši možni izhod, levo, desno, travnik, ali skozi oviro......., TER IZPELJI TO, ne pa se fokusirati na oviro, ker posebej pri živalih ne moreš predvideti reakcije. Če je ovira "majhna", npr. mačka ali mali pes se pač osredotoči na sredo ceste in glej kam boš zvozil, ker te lahko čaka za ovinkom šleper........Sicer pa je vse odvisno od tega koliko je ovira odaljena od tebe, če je stvar relativno daleč se lahko modruje, če pa ti kaj skoči na cesto pa upaj da velja načelo močnejšega oz. večje gibalne količine, kar pa vsekakor predstavlja motorist.

LP Bobo B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Foter se je preko peljal pa ni blo vredu. Najebala sta oba. Torej, to ni resitev. Vsaj pri chopperju ne :hmm: Govorimo o psu, pa se ta je bil velik 3 kubicne centimetre, kaj bi sele blo pri velikem psu?

mačke in kure sem že praskal iz cilindra (še na čoperju) pa ni blo panike, enkrat je bilo to celo v ovinku (stisni sklopko), mene ja malo zamajalo, čreve pa so špricnile do višine ramen :angry: :blink: . smrdi pa pol neverjetno :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsi ki omenjate neko umirjanje krmila ali kako podobno razmišljanje ko zagledaš oviro zagotovo še niste bili v taki situaciji. Ko ti skoči nekaj pred motor ni kaj dosti razmišljat, ker enostavno ni časa... Vse se zgodi v sekundi in je le od tebe odvisno kako biš reagiral... Mislim da je še vedno najboljša rešitev zaviranje kolikor se pač da in obvoz ovire... :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsi ki omenjate neko umirjanje krmila ali kako podobno razmišljanje ko zagledaš oviro zagotovo še niste bili v taki situaciji. Ko ti skoči nekaj pred motor ni kaj dosti razmišljat, ker enostavno ni časa... Vse se zgodi v sekundi in je le od tebe odvisno kako biš reagiral... Mislim da je še vedno najboljša rešitev zaviranje kolikor se pač da in obvoz ovire... :P

no no samo počasi, krmilo moreš sicer prijet ampak vseeno mu moreš pustit svobodo da niha sem in tja, saj se umiri pozneje. obvozit je res najboljše, ampak pri živalih nikoli ne veš kje obvozit ker menjavajo smer in bolj kot se ti izogibaš, bolj se ti "nastavljajo". čeprav se vse dogaja v sekundi imaš še vedno neverjetno dosti časa za razmišljanje, se ti ne zdi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bom nekaj dodal:

KOT PRVO OHRANIT TREZNO GLAVO!!! BREZ PANIKE!!!

poznam nekaj primerov, ko so motoristi zaružli že pred oviro in to zaradi panike in posledičnega paničnega brezčutnega bremzanja (block front wheel without ABS, and go to hell). Posebej neizkušeni bi morali prakticirat "polno" zaviranje in izogibanje ovir na priemrnem prostoru (igrišče, parking prostor...) in spoznavat svoj motor in njegove vozne lastnosti!!!

Moraš biti pripravljen na padec, če vidiš da ni rešitve, pri tem se ne smeš ozirat na poškodbe motorja in ostale opreme. Ko boš pripravljen, da boš zaružo, boš tudi izbral najugodnejšo varianto (najmanj bolečo).

Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za otroka bi pa reskiral kak padec mimo njega - torej vse, da se otroku ne bi nič zgodilo.

Tega pač ne moreš tlačiti v to temo in primerjati z vožnjo čez psa - se mi zdi.

Zelo verjetno sam nimaš otrok - ali se motim?

Če jih pa imaš, je pa to, milo rečeno, zelo čudna pripomba.

Brez hude krvi, jur, hotel sem dati samo primerjavo, ker pri recimo otroku, bi vsi bremzali in poskusali preprecit, pri psu pa sej vidis kaksne majo, "Gas pa cez njega", itd... Zavedajo se pa ne kok te vrze ce zadenes recimo nekaj na cesti , ki ima 10, 20, ali vec kg. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!