Skoči na vsebino

Sirija – Jordanija


Desert Soul

Priporočene objave

@matimilko: Hejhoj! Upam, da se ne bom vrnil v dež in mraz temveč...

Bruno in Fernando iz Verone šibata na R80GS in R1100GS okrog Sredozemlja, šla sta, seveda, tudi čez Slovenijo. Menda je Bruno, ki ima za seboj sicer že vrsto solo tur (med drugim tudi Verona - Tokio), lansko leto nekje okrog Bajkalskega jezera srečal tudi dva Slovenca. Sta mu pisala mail, a žal v angleščini. Kakorkoli, se jima opravičuje, da jima ni odgovoril (iz očitnega razloga) ter ju pozdravlja.

***

Kaj poveš?!

Prvič sem danes odprl tole temo in poglej hudiča, kaj sem našel!

Ne enkrat. Dvakrat smo se srečali! Prvič med mestom Omsk v Sibiriji in drugič med Bajkalom in Ulan-Ude. Rekel je, da vre v Vladivostok. Vedno pa smo od presenečenja pozabili izmenjati naslove.

Ko sem šel letos v Padovo na moto sejem, sem pustil svojo vizitko na BMW-jevem štantu. Ti so jo posredovali v Verono BMW-jevemu dealerju, ta pa je zaključil krog in našel Brunota. Po E mailu sva se "pokontaktirala". Poslal sem mu tudi stran iz moje knjige "Z motorjem v preteklost - Sibirija" . V njej je eno poglavje posvečeno tudi njemu (s sliko seveda)! Njegov E-mail je bil sicer v italijanščini in sem ga tudi "dešifriral". Na kufru je imel začrtano pot do Vladivostoka. Pisal pa mi je, da je takratno pot podaljšal do Tokia. Naslov poglavja o Brunotu v moji knjigi je: "Faca iz Verone". Za svoja leta je res FACA!

Naslednje leto, vsaj tako mi je pisal, je šel do Pekinga. Na vsej poti (vsaj kolikor smo se pogovarjali) smo se srečali le trije potepinski motoristi. Midva, Bruno in Mihail Sorokin iz Moskve, ki je šel na "motofestival" v Vladivostok. Pa še nekaj. Tega leta je bil že v Siriji, Jordaniji in Izraelu!!! Rekel sem mu, da je svetovni prvak. Odvrnil je: "Nekaj moraš početi v Življenju"! Tudi njemu sem v knjigi posvetil dobro stran. Zaslužil si jo je!!!

Desert Soul! Če bosta z Brunotom še kaj kontaktirala, mu reci, da ga pozdravljata tista dva (zakonca) Slovenca. Hvala!

motorist

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

heeej,ne me narobe razumet-samo mal lepš sm hotu povedat da sm jim fouš!!! :P sam močno upam da se bom lahko tud sam enkrat tkole javljal.... O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nooorciiiii :)  :)  :)

Kdo ?

Tisti na Kačjih ridah ali motorski popotniki širom sveta ?

lp

Nismo te narobe razumeli, Batzajla (vsaj nekateri ne :) ). Kar pocenjata Bruno in Fernando je v bistvu moj (dolgo/nekaj)letni nacrt. Menda tudi Alzirija postaja cedalje bolj normalna in odstotek srecno prezivelih obiskovalcev raste. Edina tezava je se vedno zaprta alzirsko-maroska meja, ki pa se jo v tej smeri da prevoziti z dobrim terencem in GPS-om brez prevelikih birokratsko-kazenskih zapletov na maroski strani. Za nasprotno smer trditev seveda ne drzi, pa me zanima ce ima kdo kaj informacij o hrvaskem paru, ki naj bi se pred kratkim odpravil z motorjem okrog Sredozemlja v nasprotni smeri, saj mi ni jasno kako sta si zamislila pot iz Maroka v Alzirijo ob tem, da verjetno nameravata pot nemoteno iz Alzirije v zacrtani smeri tudi nadaljevati. Any info?

@fico: Ze nekaj casa obcudujem tvoje umirjene in modre objave na MS, pa se se nisem spravil pohvaliti nobene od njih (vsi gresimo). Bruno in Fernando (pravzaprav Ferdinand, er ist aus Bolzen, ja) sta danes zapeljala na trajekt za Nuweibo, Egipt, tako da ju ne morem vec pozdraviti v tvojem imenu, mail pa imava tako ali tako oba, mar ne? Kje pa se da kaj o tvojih (vajinih) dogodivscinah prebrati?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nismo te narobe razumeli, Batzajla (vsaj nekateri ne...

*

@fico: Ze nekaj casa obcudujem tvoje umirjene in modre objave na MS, pa se se nisem spravil pohvaliti nobene od njih (vsi gresimo). Bruno in Fernando (pravzaprav Ferdinand, er ist aus Bolzen, ja) sta danes zapeljala na trajekt za Nuweibo, Egipt, tako da ju ne morem vec pozdraviti v tvojem imenu, mail pa imava tako ali tako oba, mar ne? Kje pa se da kaj o tvojih (vajinih) dogodivscinah prebrati?

***

V moji novi knjigi...

Za tri takšne, pa staaari potopisi ležijo shranjeni pod svetim pismom.

Desert... Ti si pa tadruga FACA!!!

Spoštujem tvoje podvige!!!!!!!!!!!!

P.S.

Te bom že našel, ko se vrneš!

motorist

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.

.

Desert... Ti si pa tadruga FACA!!!

Spoštujem tvoje podvige!!!!!!!!!!!!

P.S.

Te bom že našel, ko se vrneš!

motorist

Tudi jaz bi te rad nasel. Upam, da boš imel čas za kakšno debato glede Libije in Egipta, ki mi še manjkata pri "osvajanju Sredozemlja".

Maroko in Alžir osvojen davnega 83 in 84. leta ko smo "neovrščeni" potovali brez viz.

p.s.

Hrvata spremlja snemalna ekipa v avtomobilu. Torej potujeta "službeno" ! ?

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

, pa me zanima ce ima kdo kaj informacij o hrvaskem paru, ki naj bi se pred kratkim odpravil z motorjem okrog Sredozemlja v nasprotni smeri, saj mi ni jasno kako sta si zamislila pot iz Maroka v Alzirijo ob tem, da verjetno nameravata pot nemoteno iz Alzirije v zacrtani smeri tudi nadaljevati. Any info?

O hrvaškem paru imaš nekaj tu: http://www.slobodnadalmacija.com/20050415/more01.asp

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz bi te rad nasel. Upam, da boš imel čas za kakšno debato glede Libije in Egipta, ki mi še manjkata pri "osvajanju Sredozemlja".

Maroko in Alžir osvojen davnega 83 in 84. leta ko smo "neovrščeni" potovali brez viz.

Ops!

Tole pa ne vem, če sva se prav razumela? Jaz še nisem z motorjem kolovratil po Libiji. Obrni pa se na: Tadej Beguš (begus) "africa tmin". Zadnjič sva govorila, pa je bogata zakladnica informacij o tem delu kontinenta.

Kar se pa posrednih info tiče, ti bom pa tudi rad pomagal.

Hoj!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ops!

Tole pa ne vem, če sva se prav razumela?

Res se nisva (mislil sem na Desert Soul-a).

Nič hudega. Si me pa spomnil na "africatmin" možakarja.

Tudi zmote včasih prav pridejo !

Hvala.

p.s.

Kdor ima kakršenkoli novejši podatek glede pridobitve vize in možnosti potovanja z motorjem po Libiji (+ Egiptu) dobrodošel.

Vnaprej hvala.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljena, Motorist_ in fičo!

Z velikim veseljem se bom pustil najti :D ko se vrnem v Slovenijo. Sem takoj za kovanje novih načrtov (brušenje obstoječih) ali pa zgolj za pomoč pri informacijah. Kar se libijskega vizuma tiče le-ta postaja čedalje manjši izziv (nekaterri bi rekli problem), mislim da tudi motocikel ne bi smel biti problem, če pa je, pa mu raje recimo izziv (imam še velike načrte z libijskim peskom). Skratka, maja, ko se vrnem, bom imel inšaallah že najnovejše podatke tudi o tistem koncu sveta.

Egipt sploh ni težaven, tudi stroški začasnega uvoza za motocikel niso astronomski, edino vprašanje je prevoz, ki pa se ga tudi da rešiti, moja konjenica čez nekaj dni izpluje iz Aqabe za Koper za manj kot četrt milijona tolarjev (cena prevoza z vsemi pristojbinami 20ft (6m) kontejnerja). To je pač cena prepovedi vstopa v Sirijo. :( Kakorkoli, je za razmisliti, v tak kontejner gre po mojem s čisto malo improvizacije do 12 motociklov, 8 pa zagotovo brez težav in prask.

Motorist_, hvala za hrvaški link! Me res prav zanima kako nameravajo Alžirijo obdelati!

Fičo, se priporočam za kakšen izvod, če imaš še kakšnega rezervnega pri roki. Lahko nam pa tudi naslov izdaš, malo EPP-ja je pa menda ja dovoljenega tu?! (In se ti opravičujem, če je že bil objavljen na MS)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uf, družba, some scary news.

Morda se še kdo spominja mojega norveškega sošolca Alexandra, s katerim sva skupaj drsala klopi na tečaju arabščine v Damasku. Dečko, s katerim sva se z domačini pogovarjala o sodobni zgodovini. Za decembrske praznike se je vrnil domov, potem pa je rekel, da bo, če ga ne spustijo več v Sirijo (njegova kartoteka mora biti še bolj pestra od moje), šel arabščino naprej delat v Jemen. Kjer še vedno velja širiatsko pravo.

Tole pa je mail, ki mi ga je poslal pred dvema dnevoma:

tilen ,are you there, this is alexander from norway, stuck in Yemen where i am under the threat of a mad family who wants to protect its honore by hurting me, and you. im Jordan , write back if you got this mail. :eek:

Torej, čakamo na odgovor in držimo pesti. Zafrkava se po mojem ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljena, Motorist_ in fičo!

Z velikim veseljem se bom pustil najti :D ko se vrnem v Slovenijo...

Fičo, se priporočam za kakšen izvod, če imaš še kakšnega rezervnega pri roki...

***

Desert Soul

Točno vem, kaj vse se skriva za tvojim pojmom... BOGASTVO!!!

- Niti ne vem točno zakaj ti pišem, vem pa, kaj človeku zdoma to pomeni.

Ko sva enkrat, pa je že doooolgo, z najtrpežnejšim bitjem, ki sem ga spoznal v življenju, odšla na nekajmesečno pot, je šla ona po okroglem mesecu domov. Ona pravi, da sem jo nagnal. Jaz pa trdim, da me je ona pustila "spodaj". Kakorkoli že... Ko sem prišel domov me je vprašala, če mi je bilo kaj dolgčas. Nekaj časa sem razmišljal, potem sem se pa pokorajžil in ji rekel: "Ti, a veš, da nič" in čakal, da me zbije, zahteva ločitev, ali pa na marš nažene kakor cucka!... A veš, kaj mi je rekla? "Saj ti ne more biti na tako zanimivi poti"!

Takšnih bab ne delajo več!!! Jaz jo pa tudi ne prodam!

Tole je kar takole, malo za hec, da ti popestrim večer, če že nisi šel spat ... (o hudiča, saj je že pol enih - ti si pa še v prednosti!)...

- Na hitro sem izračunal, da prideš domov takrat kot jaz iz Šiptarije. Se bomo malo pokontaktirali! Do takrat pa SREČNO!!!!!!!!

Dr'ž se!!!

P.S.

A veš, kaj mi je bilo pa dobro. Ko si napisal, da se boš pustil najti! Ta je dobra!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fico, zavidam ti sopotnico, ceprav se se kaksna podobna najde! :)

Srecno v Siptariji - kdaj gres?

Za ostalo pa ne bom dolgovezil. "Hvala" je dovolj, je s to besedo povedano vse.

Hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

LP

DS evo na kratko iz Dubaja... Da ne pozabim - Martin je nekaj omenjal da nima tvojega maila pa bi rad v stik s tabo prisel...

Drugace pa kar se tice Libijske vize bom jaz se po svojih kanalih poizvedel... pa javim.. (Libijsikikolegipress)Za Egiptovsko ni panike in tudi Sudanska je sedaj dosti bolj dostopna... Ker vse kaze, da se vracam po poletju nazaj v Sudan me vse bolj mece...da to naredim z motorjem. Priblizno enaka tura kot Martin ... potem pa kasneje iz Sudana trajekt v Savdsko A. pa v Emirate in cez v Iran in polahkon gor proti Alpam...

A je se kdo kandidat? :afro1:

LP DaNe

Dubai / UAE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Srecno v Siptariji - kdaj gres?

Za ostalo pa ne bom dolgovezil. "Hvala" je dovolj, je s to besedo povedano vse.

Hvala.

***

...ta beseda je BOGATA!!! Samo pet črk, katerih pomen se vse premalo zavedamo!

...malo še počakam, da se vreme zrihta, pol pa gas! Če nekam ne grem, bom še zbolel.

Pa še tole. Danes sem lokalnemu "solatarju" iztegnil jezik, pa se je takoj poznalo v %-h. Kupil sem banane. Če bi vedel, da bo (-40%), bi jih kuplil nekaj kil...

Jebiga! Trgovec sem!

Srečno

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker vse kaze, da se vracam po poletju nazaj v Sudan me vse bolj mece...da to naredim z motorjem. Priblizno enaka tura kot Martin ... potem pa kasneje iz Sudana trajekt v Savdsko A. pa v Emirate in cez v Iran in polahkon gor proti Alpam...

A je se kdo kandidat? :afro1:

LP DaNe

Dubai / UAE

DaNe, DaNe!!! Ihaaaa!!! Jaz pa zaradi izredne ljubezni, ki jo Sirijci očitno čutijo do mene, razmišljam o: TR - IRN - AE - OM - SA - JO - EG - SD itd. itd. Seveda na dveh vrtilih. Torej kaj? Pir v Muskatu?

DaNe, kar se pa Libije in vizuma tiče, pa... khm... a te lahko povabim na pir že pred Omanom? :D

Martinu pošljem mail čez tri minute, ne skrbi.

Fičo, srečno pri "solatarjih"!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najprej naj vas pomirim kar se Alexandra tiče: tip je pretiraval, kar sklepam po odgovoru, da bo tam ostal še mesec in pol ter pripombi, da policija res malo neobičajno funkcionira. Glede na to, da ima čas razmišljati o najinih sošolkah s Češke, mu očitno ne strežejo prav dobesedno po življenju.

Spodaj pa so slike, ki zgovorno pričajo o tem, da bom v tej temi počasi nehal objavljati, saj je moja hiška in konjenica danes izplula iz Aqabe proti Džeddi (Savdska Arabija). Čez dobra dva tedna jim inšaallah sledim tudi sam. Če pa bo jeseni koga zanimalo ritje po jordanskem pesku in praskanje jordanskega kamenja, bomo temo ponovno oživili.

Zaenkrat pa se lepo imejte. Samo za malo provociranja - temperature zraka tukaj se približujejo 40°C, voda jih ima okrog 25. Ribice so živahne, meduze (nepekoče) imajo mladičke, morene so prijazne. post-4600-1114118867_thumb.jpgpost-4600-1114118921_thumb.jpgpost-4600-1114119068_thumb.jpgpost-4600-1114119334_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tilen,

srečno na poti domov.

Javi, ko boš doma, da "sprožim iskalno akcijo". Takšen vir informacij, kot si trenutno Ti, je zlata vreden.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

LP

Pir v DXB sigurno... hehe - prej pa se najdeva nekje pod Alpami po prvem, vikendu v juniju. Daj poslji mi gsm st. na PM pa se slisiva ko bom doma.

LP DaNe - odhajajoc iz Dubaja :cry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Tole sem objavil v enem drugem forumu glede viz za Sirijo... --

Kar pa se Kompasa tiče, pa itak da nimajo pojma. Še vedno npr. trdijo, da je potrebno po sirsko vizo na Dunaj, čeprav je že nekaj časa za Slovenijo pristojna sirska ambasada v Beogradu. Na Kompasu trdijo, da moraš oddati potni list in da pridobitev vize traja 4-6 tednov. V Beogradu jo dobiš ISTI dan, za 36USD/osebo. Pri Kompasu plačaš za pridobitev sirske vize:

- 38€ / osebo za vizo

- 8.000 SIT za posredovanje Kompasa

- 35€ za posredovanje madžarskega Kompasa (????)

- 30.000 SIT za DHL pošto, s katero pošljejo vizum nazaj v Slovenijo (DHL pa v svojih pravilih trdi, da ne dovolijo pošiljanja potnih listov).

Torej, da je ne bo kdo dal delat na Kompas slučajno, ampak kar pot pod noge in na Sirijsko ambasado v Beograd! -->

EMBASSY OF THE SYRIAN ARAB REPUBLIC

Mlade Bosne 31, 11000 Belgrade

Tel. +381 11 344-3671; 344-0826

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:OK: :OK: :OK: ¡¡¡SPET DOMA!!! :OK: :OK: :OK:

Hja, punK je moje stanovanje in kateemčka videl še v koprskem pristanišču, ko so prišli iz kontejnerja, dolgo preden sem ju sam dobil v roke. :afro1: Ponoči pa smo po nekajdnevni poti s Primorske končno prišli nazaj v deževni :( in oblačni :cry: Maribor. Vse celo, vse nepoškodovano, celo najvišja temperatura v kontejnerju ni presegla 53,3°C! .)

Skratka, sirsko-jordanska tura je uspešno zaključena, čaka me le še zamenjava bočne plastike na kateemu, kolesnega pokrova na "mojem partnerju" :blush: ter ponovno lomljenje in vijačenje ključnice na Desert Soulu.

Potem pa...

... ah, saj se bo spet tu bralo. :D

Druščina, srečne kilometre!

DS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

Vsi Slovenci na turisticnih potovanjih z agencijami TAO, Ilirika in Kompas po Jordaniji so zivi, zdravi, ter se dobro pocutijo. V ammanskih hotelih, v katerih so nocoj odjeknile eksplozije, gostov omenjenih agencij ni bilo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Morda nima smisla pisati tukaj, morda je odveč, a upam, da boste v tem primeru objavo prezrli in šli naprej svojo pot. Pišem predvsem zato, da si olajšam dušo. Morda bo pa tudi kaj koristi na koncu od mojega pisanja. Upam, da pisanje ne bo izzvenelo patetično, upam, da ne bo nikomur škodilo.

V sredo so Amman, prestolnico Jordanije, ki mi že ne vem katerič izkazuje neizmerno gostoljubje, pretresle tri eksplozije. Kot veste, je v njih umrlo poleg samomorilskih bombašev tudi mnogo ponosnih in prijaznih Jordancev, ki so se v prizadetih hotelih veselili ali pa v njih služili kruh zase, za svoje družine, sestre, bratce, starše.

Skupine turistov, ki so takrat bile v Jordaniji, so v deželi ostale in nemoteno nadaljevale svoja potovanja. Vodniški kolega Ahmad je na enodnevnem izletu v vzhodni puščavi srečal tudi skupino Špancev, ki so bili med eksplozijo nastanjeni v hotelu Radisson SAS, v katerega so se zvečer vrnili na še eno nočitev. Sam sem s skupino, ki jo vodim, dopoldne pred eksplozijami zapustil Amman in odšel v Petro. Naslednji dan je bila Petra polna nasmejanih in zadovoljnih Špancev, Mehičanov, Rusov, Japoncev, Korejcev, Italijanov, Francozov in Nemcev. Nihče ni kazal želje po prekinitvi potovanja. Včeraj, torej dva dneva po dogodkih, sta v aqabsko pristanišče celo vpluli luksuzni križarki s približno 2.000 gosti, ki si te dni ogledujejo Petro, Wadi Ram in Mrtvo morje.

Jordanci so, ogorčeni zaradi dogodka, stopili na ulice in protestirajo proti terorizmu, temu nerazumnemu izumu človeka. Kralj Abdullah II. poziva k strnjenju vrst in skupnemu boju proti barbarstvu.

In vendar smo prišli do tega, česar smo se tukaj vsi bali. Odpovedana je nadaljnja serija čarterjev iz Slovenije, jutri odleti zadnja skupina, nobena ne pride dol. Jordanski kolega Hasan je ob novici ostal vkopan na mestu, pogled se mu je izgubil na tleh nekaj metrov pred njim. Včeraj sem spoznal njegovo ženo in dve od treh hčera. Z našo skupino so si ogledale Wadi Ram, najlepši del jordanske puščave.

Kolega Naim s težko bolanim dvajsetletnim sinom mi je tudi omenil, da so na vidiku odpovedi skupin. Tudi ostali vodniki kličejo svoje kolege in javljajo, da so prosti, "če bi slučajno kdo potreboval kakšno zamenjavo". Spomnim se še prodajalcev razglednic v grško-rimskem mestu Džeraš na severu države, pa Mohammeda, mojega najljubšega jordanskega voznika, odličnega profesionalca in toplosrčnega človeka, ki me vsakič, ko se po dolgem času srečava, močno objame. Pa receptorjev v hotelih, ki mene in skupino vsakič pričakajo s širokim nasmehom izza pulta, ter Edwarda, lastnika meni najljubše restavracije...

Jaz v Aqabi ostajam še dober teden dni, čakajo me še prijetni opravki. Pravkar se skupina zabava v Barandi v središču Aqabe. Vse je mirno, nihče se ne boji ničesar. Ni razloga. Bil je New York, bila je Casablanca, bil je Bali, bil je Madrid in bil je London. In bilo je Skopje in bil je Krakatau in bil je Log pod Mangartom in bil je Bovec, bila je Divača in bila je južna ljubljanska obvoznica, bili so količki in bila je Tavčarjeva, da, bil je tudi Lockerbie... In kaj potem? Kdo si ne upa v Madrid, kdo si ne upa v Divačo, kdo si ne upa do koče pod Mangartom? Kdo si ne upa v Skopje?

Ne razumem nerazumnih reakcij ljudi, ki zdaj odpovedujejo potovanja v prečudovito Jordanijo, deželo srčnih ljudi, ki nas zdaj potrebujejo bolj kot kadarkoli. Pošiljamo sožalja, smilijo se nam, "z njimi smo in jih podpiramo ob tem grozovitem dejanju", hkrati pa pokličemo na potovalno agencijo in odpovemo potovanje v deželo, kjer se je zgodilo. SE JE ZGODILO. (Glagol je postavljen v dovršno obliko in to namenoma.)

Od tam daleč verjetno vidite iz udobnega naslonjača samo nekaj grozljivih posnetkov na TV (preden preklopijo na ostudne reklame za enega od praškov) in že se vam zdi, da je tam doli zelo nevarno. Od tu doli vam povem, da živimo naprej, da nevarnsoti ni več nobene, da vse poteka kot običajno in da je Jordanija VARNA in vredna obiska.

Jordanci živijo naprej, upam, da bodo preživeli tudi izpad dohodka iz turizma, tretje najpomembnejše gospodarske panoge. Upam, da izpad ne bo predolg. Kar lahko v tem trenutku naredim jaz, je, da pošljem v svet informacijo o dejanskem stanju.

post-4600-1131833424_thumb.jpg

post-4600-1131833481_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!