Skoči na vsebino

SANACIJA STREHE


Priporočene objave

Da ne bi metali denarja skozi okno in, da bi ga nekaj ostalo raje za veselje in kak motorček, je nastal ta spis, upam, koristnih napotkov. Če bo komu pomagal, bom zelo vesel. Normalno, da se pijače ne bom branil :beer2: . VEČNA DILEMA!

IZVAJANJE STREHE PREPUSTITI

  • FUŠARJEM“ BREZ RAČUNA,
  • DELATI V LASTNI REŽIJI, ALI
  • S POOBLAŠČENIMI KROVCI – MOJSTRI SVOJE OBRTI

Vsaka stvar se začne pri ceni. Zato se praviloma najprej začnejo iskati ponudbe pri več obrtnikih. Če niste strokovnjak, primerjate le končne zneske predračuna - ponudbe, ki pa lahko odstopajo iz različnih vzrokov. Izkušnje nas učijo, da občutno cenejša ponudba ne zajema vseh potrebnih del pri sanaciji strehe. Ni ponujena zamenjava dotrajanih lat, ravnanje ostrešja, širše obrobe, število snegolovov, uporaba cenejših materialov, odvoz odpada,....Vse te stvari se pojavljajo med delom kot dodatna dela in sproti dvigujejo ponudbeno cene pod pretvezo, da se to ni moglo „videti“ pri ogledu.

Pri točnem projektantskem popisu vseh potrebnih del, je odstopanje minimalno, v odvisnosti od tehnične opremljenosti izvajalca. Cenik krovsko kleparskih del je dosegljiv na straneh Obrtne zbornice www.ozs.si

Moram pa Vas opozoriti na cenovno občutno nizke ponudbe, kjer se zahteva vsaj 50 % avans in to na roko. V mnogih primerih tudi pogodba ne pomaga, če postane „mojster“ nedosegljiv....

Da bi se nekaj „privarčevalo,“ se v drugem krogu začnejo iskati ponudbe brez računa za delo pri izvajalcih „na črno.“ Izvajalec pričakuje, da sami kupite potrebni material s polnim davkom, on pa bo „ceneje“ izvedel delo. Ves potreben material, tudi pri najcenejši nabavi, preplačate za 11,5 % DDV-ja, saj je davek na delo in vgrajen material samo 8,5 %.

Skratka, ker je pri nabavi vseh potrebnih materialov cena višja za 11,5 %, bi pri delu moralo biti vsaj 30 % popusta, ker ni davka!? Kakšna je razlika na koncu?

Posebej moram povdariti pomembnost garancij. Prvih deset let mora dati izvajalec - obrtnik, razen garancijo na svoje delo, tudi garancijo na vgrajeni material, če ga je sam nabavil. Zato vgrajuje tudi ves les, kleparske izdelke in potrošni material prve klase, saj ščiti sebe. Po preteku 10 let poteče garancija izvajalca in preide garancija strešne kritine na proizvajalca.

V kolikor strešno kritino nabavljate sami, vam izvajalec na podlagi računa daje garancijo samo na svoje delo. Če se v času garancije pojavijo napake na materialu, jih rešujete sami. Proizvajalec pri reklamaciji zahteva račun izvajalca, ki mora biti mojster svoje obrti. Brez računa je rešitev reklamacije zelo težka. Morda se prizna material, demontaža in montaža pa ....Kakšne so garancije če ni računov za delo? Kako lahko izvajalca primete?

Redke so ekipe izvajalcev, ki delo opravijo po pravilih stroke. S priučeno delovno silo pomagačev je kvaliteta zelo vprašljiva. So pa redke izjeme. Če so, so to ekipe sestavljene iz nekdanjih obrtnikov, ki so skrahirali in sedaj pač „delajo na črno“, ker pri blokiranem bančnem računu nimajo druge izbire. Riziko plačila poškodb pri delu pa ostane Vam, saj kot lastnik hiše odgovarjate za vse delavce na Vašem objektu.

Zelo preprosta primerjava za lažje razumevanje. Svojega osebnega vozila ne smete posoditi nekomu brez vozniškega izpita, ker v primeru njegove nesreče odgovarjate za vso povzročeno škodo. Ali lahko dovolite, da vam nekdo hodi po vaši strehi brez izpita za višinska dela, dokazu o usposobljenosti? V primeru nesreče prideta rešilec in policija. Odgovornosti poravnave škode in zahtevanih odškodnin, ki so lahko ogromne, Vas reši samo pogodba z izvajalcem del. Še ena dobra primerjava. Avto ne zavarujemo kasko zato, da bi bili srečni, če se kaj zgodi, ampak manj nesrečni, če se kaj zgodi. Vsaj materialno škodo povrne zavarovalnica. Tu je ta razlika v ceni med delom na črno in legalnim delom. Mojster - obrtnik plačuje vsa zavarovanja, prispevke, izpite o varstvu pri delu...

Znana tradicionalna oblika dela v lastni režiji pa je „udarniško“ delo prijateljev, sosedov in sorodnikov. To je res najcenejše, če le ne traja predolgo. Takrat lahko dobi gospodinja „živčni zlom“, bližnji trgovec, mesar in pek postanejo najboljši prijatelji, „kište“ pira pa samo letijo. Ni poceni! Če je delo končano brez zapletov, pade s srca velik kamen. Velik riziko je mimo, kakšen pa zaslužek? In kvaliteta opravljenih del?

Pravi mojster Vam bo tudi svetoval pravo kritino za dane pogoje in razmere, ki bo trajala dalj kot njegova 10 letna garancija. Kaj rado se dogaja, da po preteku 10 let lesena podkonstrukcija zgnije zaradi kondenza in zaradi uporabe napačne kritine, ki ne sodi ob danih pogojih na streho. Dobavitelj bo pri reklamaciji zvrnil krivdo na izvajalca, češ z mojim materialom – kritino ni nič narobe, če pa podkonstrukcija ni zdržala ni on kriv. Da je 10 letna garancija na delo potekla, tudi ni njegov problem. Vgradnja napačne kritine postane Vaš problem, saj ste si tako kritino želeli... In kaj Vam ostane?

Dolgoletna praksa nam je še nekaj pokazala. Nekateri ljudje ne morejo iz svoje kože. Z velikim veseljem poslušajo nasvete „fušarjev“ in rinejo iz dežja pod kap. Predvsem jih zavede „strokovno“mnenje in nizka cena. Preprost in pogost primer. Najprej so pred leti pokrili streho z bitumensko skodlo, seveda na široke „suhe deske“, brez prezračevanja in še majhen naklon... Kondenzacija in zamakanje sta krepko načela leseno podkonstrukcijo (gniloba in preperelost!), sanirajo pa „mojstersko“ tako, da čez obstoječo, dotrajano kritino položijo še enkrat enak material ali pa streho prelatajo in pokrijejo z navadno pločevino. Je poceni, bog ne daj močnejšega vetra, gnitje se nadaljuje. Drugi primer je, da dotrajano salonitno kritino pustijo na strehi, jo prelatajo in prekrijejo s pločevino... Edini možen komentar je, da se čez nekaj let tak in tak vidimo.

Primerjava z avtomobilom in streho mi je zelo posrečena. Tako kot se mora avto sam pripeljati na redni servis, se mora streha zamenjati, ko je sicer dotrajana, ampak še „vozna“, ker ne zamaka. Če avto ne gre na redni servis in je zato kasneje potrebno šlepanje, je popravilo enako saniranju strehe, ki že pušča. Mnogo dražje!

Če poskusimo narediti rezime spisanega, so prednosti izvajanja del s strani registriranega obrtnika:

  • stalno zaposleni delavci, ki so mojstri svojega dela in kvaliteta dela ni vprašljiva
  • vsi imajo izpite za delo na višini in so zavarovani za poškodbe pri delu
  • objekti so zavarovani v času gradnje oz. sanacije
  • tehnična opremljenost
  • hitrost in kvaliteta dela zaradi dobre organizacije
  • garancije na delo in vgrajen material

Prednosti izvajanja brez računa:

  • je samo ena. Nižja cena dela, kar pa ni vedno pravilo.

Razumeti je potrebno tudi tako, da so vse prednosti obrtnika enake pomanjkljivosti pri „fušarju“.

Upam, da boste razmislili kako in kaj, odločitev pa je vsekakor Vaša.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem, če ravno motoskret pravi naslov za to. Probaj tole, tu vse najdeš:

http://www.podsvojostreho.net/

Hvala lepa, nisem poznal naslova, ker ga ne potrebujem. Dnevno pa poslušam o neumnostih, ki se dogajajo in, ker sem član tega foruma, sem dobronamerno "svetoval" motorističnim kolegom. LP.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hvala za nasvete ataiba..... :OK:

pa bom še jaz pridenila svoj piskerček.......pri nas velja pravilo kar znaš,naredi sam.

zakaj?ker ogromno prihraniš, seveda gre več časa.

seveda pa se je treba prej informirati kako in kaj. Več info imaš bolje je.

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dolga je pot do strehe, še daljša do sanacije :naughty:

Maš prav. Ampak takrat moraš vgraditi pravilno kritino. Ampak ti povem iz izkušenj, da mnogo "pametnih" skrbi, da imajo krovci mnogo dela :010 . Z velikim veseljem vgrajujejo napačne kritine. Sanacije za nepravilno vgradnjo pa so sladki cukerčki. Pa mamo gnar za bencin :whistle: ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. imel več ponudb ... na koncu se je najdražja izkazala za najugodnejšo ... kvaliteta, doseganje rokov, nič "skritih" stroškov ...

... v glavnem, krovec ki mi je prekril/zamenjal steno je vsaj pri meni edini dobil licenco za nadaljna dela ...

... zato kot je rekel tudi ataIBA ... previdno novim zmagam naproti (+bližnjice niso vedno najboljša rešitev) ...

lp Easyrider

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Maš prav. Ampak takrat moraš vgraditi pravilno kritino. Ampak ti povem iz izkušenj, da mnogo "pametnih" skrbi, da imajo krovci mnogo dela :010 . Z velikim veseljem vgrajujejo napačne kritine. Sanacije za nepravilno vgradnjo pa so sladki cukerčki. Pa mamo gnar za bencin :whistle: ...

mojster če bi ti videl mojo streho,

bi me takoj vprašal kaj sem po poklicu

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mojster če bi ti videl mojo streho,

bi me takoj vprašal kaj sem po poklicu

Dvoumno. Ali je tako lepa in si gradbinc :worship: ali pa ... :whistle:

Ni blema, na tvojem področju sem večkrat na furi. Pridem na :beer2: ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dvoumno. Ali je tako lepa in si gradbinc :worship: ali pa ... :whistle:

Ni blema, na tvojem področju sem večkrat na furi. Pridem na :beer2: ?

lahko :beer2: na strehi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

lahko :beer2: na strehi

OK. Rufni me po GSM. LP.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!